Naar Congo E.P. Paul Biebuyck Een eeuwenoude lepersche devotie Op 6 April a.s. ver- trekt opnieuw naar zijn geliefde Congo-Missie onze edelmoedige stads genoot, van het Gezelschap Jesu, geboren te leper op 2 Aug. 1881 Pa!er Biebuyck deed rijn studiën in bet bisschoppelijk college van leper en trad in 't Noviciaat der Paters Jesuie- ten te Aarlen in Sept. 1902. Een eerste maal vertrok hij, als Missionaris, naar Congo in 1909. Terug in 't land in 1912, werd hij priester ge wijd te Leuren op 2 Aug. 1914. Maar zijn hart was op het Missiefront in Congo. Daar heeft hij dan, van 1914 tot 1925 en van 1926 tot 1933, met zeldzame toewijding geijverd voor Christus en de zielen. Nu vertrekt hij opnieuw, met herstelde krachten en blijmoedig, naar rijn harden en dierbaren Missiepost. Op Zondag 18 Maart zal in St-Maartenskerk, onder al de H H. Missen, een g'legenheidspreek gehouden door E. P. Coolen S. J. en een omhaling gedaan worden door E. P. B.ebuyck ten voordeele van zijn Missie, ledereen iedereen betuige hem zijn genegeaheid en God zegene voorts den apostolischen arbeid van onzen Ieperschen zendeling I Op Passiezondag 12 April 1634 werd in de Sint- Pieterskerk te leper opgericht de broederschap van O.L. Vrouw der Zeven Weedommen. De aloude devotie is. Goddank, nog in vollen bloei. Het past dat we, ter gelegenheid van dit driehonderd jarig jubelfeest, even blijven stilstaan bij den oorsprong dezer devotie en haar verheven doelwit om, door de herinnering aan dit alles, ons aangespoord te voelen dezen kostbaren erfschat der geloovige voorgeslachten in stand te houden en te ontwikkelen. Oorsprong in de XV* eeuw Het schijnt wel dat de VII Weedommen, als speciale Maria-devotie, in onze Nederlanden zijn opgekomen bij het eind der vijftiende eeuw. De VII Weedommen zijn, oorspronkelijk, een Nederlandsche devotie. Het was in een tijd van burgeroorlog dat zekere god vruchtige bruggelingen, in de Sint-Salvatorskerk hunner stad, deze godvruchtige vereering begonnen, om door Maria's voorspraak den vrede te bekomen. Ze werden aangemoedigd door den pastoor van Sint Salvators, Jan van Coudenberghe, die tevens pastoor was van Reimers- wal en deken der Collegiale kerk te Abbebroek, beide plaatsjes in Holland. Hij was bovendien nog secretaris of geheimschrijver van den jongen graaf Philips den Schoone, die destijds meestal te Mechelen verbleef. In zijne drie kerken, te Brugge, te Reimerswal en Abbe broek stelde Jan van Coudenberghe een afbeeldsel der bedrukte Moeder met latijnsche versjes over de VII Weedommen. De devotie sloeg in bij het volk en verbreidde zich snel, zooveel te meer daar de jonge graaf, toen hij de opkomst der devotie vernam, zich dadelijk als lid der broederschap liet inschrijven en voor zichzelf den titel opeischte van stichter. Op Brugge volgde in de Zuiderlijke Nederlanden, Mechelen, waar toentertijd het hof verbleef. De devoties in Sint Salvators te Brugge en in O.L. V. over de Dyle te Mechelen zijn de oudste in ons land. De verbreiding in latere tijden Ongetwijfeld waren de voorbeelden van Brugge en Mechelen van grooten invloed en werden ze in vele plaatsen nagevolgd. Maar 't is vooral na den Geuzentijd, toen de Maria-devotie aan alle kanten opbloeide, dat de VII Weedommen lot een der meest geliefde volksdevo ties werd. Vroeger werd de Smartenmoeder zeer dikwijls voor gesteld neergezeten, als in droefheid verzonken, met, rond het beeld, zeven kleine voorstellingen der onder scheiden weedommen, in medaillons gevat. Later groei den deze medaillons tot afzonderlijke schilderijtjes of beeldgroepen, die, zooals onze kruiswegstaties, rond de kerk uitgesteld werden, op de binnenmuren of nog op de buitenmuren, of eindelijk rond het kerkhof in afzonder lijke kapelletjes. Te leper Onze stad werd in die beweging opgenomen Op Passiezondag, 12 April 1634, werd in de Sint-Pieters kerk eene broederschap opgericht. De devotie is ouder, maar 1634 teekent de ofhcieele erkenning. Vier jaar later, den 2 I December 1638, vielde bliksem op den toren en werd de heele kerk met vernieling be dreigd. De devote parochianen namen hun toevlucht tot O.L.V. van Smarten en 't vuur werd op een wonderbare wijze gestut. In dankbaarheid voor die bescherming liet men een schilderij vervaardigen waarop de brand verbeeld staat: boven het gebouw door het vuur bedreigd, rijst het beeld der Smartenmoeder. De Keizer-koster Jozef II, onzaliger memorie, die zooveel goede zaken afschafte en kwade stichtte, verbood alle broederschappen, en zoo ging onze confrérie tijdelijk ten onder. Tijdelijk zeg ik, want na de Fransche Revo lutie, werd de aloude broederschap hersteld door Paus Pius VII, en deze herstelling werd plechtig gevierd den 28 Januari 1817. Nog eens honderd jaar later kwam de wereldoorlog onze schoone Sint-Pieterskerk en hare kunstschatten vernielen en de parochianen ver van hunne haardsteden verjagen. Goddank, het kwaad is hersteld, de puinen heropgebouwd, en de oude devoties herleven. De prach tig herstelde Sint-Pieterskerk is weerom vooralle Ieper- lingen een geliefd beevaartsoord geworden van O.L.V. der VII Weedommen. De oude Vlaamsche gewoonte getrouw heeft men, in 1933-34, rondom het schilder achtige kerkhof zeven kappelletjes of Staties opgericht waar de menschen hun devotie kunnen doen. 't Is recht en redelijk dat wij hier hulde brengen aan het lolwaardig initiatief van Z. E. H. Pastoor Bonte, die alles zoo smaakvol heeft ontworpen en verwezenlijkt.

Tuinklokke (1930-1940) | 1934 | | pagina 3