Waarom en hoe Sint Maarten vereerd Plechtige Octaaf In St=JVIaartens November brengt ons opnieuw het (eest van Sint Maarten, patroon der stad leper en titelheilige van onze oude Kathedraal. We hebben in de voorgaande jaargangen van De Tuin- klokke reeds meer dan eens gesprotten over de devotie van het oude leper tot zijn beschermheilige, devotie die zich zoo schitterend openbaarde in de onsterfelijke kunst werken, en vooral in de vereering van de relikwie van Sint Maarten, relikwie gesloten in een kunstig zilveren borstbeeld Maar het is niet genoeg te weten wat onze voorouders hebben gedaan, we moeten het goede voor beeld door hen gegeven navolgen, en getrouw blijven aan deze devotie die als een kostbare familietraditie door de eeuwen heen moet voortleven. Vandaag zullen we wijzen op de redenen, dieonsertoe nopen deze godsdienstige traditie getrouw te blijven, en op de middelen, die we daartoe moeten aanwenden. 1. Waarom we Sint Maarten bijzonder moeten vereeren Al Gods lieve heiligen zijn we vereering verschuldigd. Eiken dag van het jaar herdenkt de H. Kerk meerdere heiligen, zooals we leeren in den kalender en in het Missaal En alhoewel we eiken dag zoo talrijke heiligen vieren, wil de H. Kerk dat we, op het feest van Aller heiligen. alle uitverkorenen Gods in ééne plechtigheid zouden herdenken alle, bekenden en onbekenden, want allen zijn die vereering waardig en zijn onze voor sprekers bij God. Maar onder die ontelbare heiligen zijn er die op een bijzondere wijze aan onze devotie worden aanbevolen. Eerst de grootste heiligen: O. L. Vrouw, de H. H. Engelen, S. Jan de Dooper, Sint Jozef, de Apostelen. Die heiligen staan vooraan in de Groote Litanie; hun naam vinden we altijd terug in de gebeden van de H. Liturgie. Voor de overige heiligen, zou het gewaagd zijn eene rangschikking te zoeken God alleen kent hunne rang schikking in de glorie. Maar door de Voorzienigheid zelf zijn, uit de vele heiligen, enkele aangeduid die we een bijzondere vereeriDg moeten toedragen. Het zijn b. v. deze heiligen die in onze gewesten hebben geleefd, of wiens relikwieën in onze kerken worden bewaard. Deze heiligen hebben gewoonlijk in den kalender van de onderscheiden bisdommen eenspecialen feestdag. Zoo vereeren we, in 't bisdom Brugge, Sint Donatiaan, de Zalige Karei de Goede, Sint Arnold, Sinte Godelieve, Sint Idesbald... God gave dat we aan die lijste welhaast mochten bijvoegen de Gelukzalige Margareta van leper. De kloosterlingen vereeren op bijzondere wijze hunne Ordestichters en deze leden van hunne Orde, die tot de eer der altaren verheven zijn. Wij moeten een bijzondere devotie hebben voor de heiligen, wier namen we dragen. Daarbij heeft de H. Kerk aan zekere vereenigingen een bijzonderen beschermer of patroon gegevenen op de eerste plaats komen hier in aanmerking de patronen van landen en steden, alsook de heiligen, onder wier aanroe ping onze parochiekerk werd geconsacreerd. Laten we ons leiden door de wijze aanduidingen van de H. Kerk, liever dan door persoonlijke voorkeur of devotie-grillen. Want, helaas, op dat gebied bestaat er ook gril en mode, zelfs bij godvruchtige menschen. De H. Kerk wijst ons het spoor: Sint Maarten werd ons, Ieperlingen, als eigen patroon en beschermer gegeven, Sint Maarten moet in onze devotie een eereplaats krijgen. II. Hoe zullen we Sint Maarten vereeren? 1°) Het spreekwoord zegt «onbekend maakt onbe mind». Juist omdat onze menschen zoo weinig weten over onze groote traditioneele patronen, is hun vereering ervoor zoo verflauwd. Waaraan we wezenlijk behoefte hebben is aan een ernstig doch begrijpelijk volkeboekje over Sint Maarten en zijne vereering in ons land. Wie pakt het aan In afwachting dat zoo 'n werkje geschre ven wordt, houdt onze geestelijkheid eraan, door woord en schrift het volk bekend te maken met de groote daden en verdiensten van onzen patroon. 2') Eens dat we hiervan op de hoogte zijn zal onze devotie als vanzelf werkdadig worden. Op Sint-Maar- tensdag of onder de Octaaf zal elke Ieperling zijn bede vaart doen naar onze Kathedraal, om de relikwieën van onzen beschermer te vereeren en hem godvruchtig te aanroepen. 3°) De vereering zal zich vooral uiten in 't navolgen van de deugden. Twee hoedanigheden schitteren op buitengewone wijze in Sint Maarten uit: zijn ijver voor de verbreiding van 't geloof en zijn liefde tot de armen. Laten we naar zijn voorbeeld ijveren voor 't behoud van het geloof in onze landen en voor de verbreiding er van inhet Missiegebied. En metden nakenden winter, geden ken wij de armen. Dat deze navolging zich uitspreke in bepaalde daden. 4°) Eindelijk wenschte ik wel, dat in onze deugdzame gezinnen, waar de kinderzegen in eere is, de naam Mar- tinus weerom op de lijst kome van de doopnamen. Sinte Barbara, martelares, wordt vereerd als patrones van den goeden dood. Haar devotie bloeit in leper se- dert eeuwen en geeft aanleiding tot de plechtige Octaaf die jaarlijks gevierd wordt in St-Maartens. Op Zondag 2 December Te 3 u Rozenkrans, openingssermoen en plechtig Lof. Op de Weekdagen van Maandag 5 tot Vrijdag 7 December; 's morgens, onder de H. Mis van 7 u., korte onder richting.*8 Avonds, te 6 u., Rozenkrans, Sermoen en plechtig Lof. Op Zondag 9 December Te 3 u,, Rozenkrans, sluitingssermoen, Plechtig Lof en Processie binnen de kerk. De sermoenen zullen gepredikt worden door den gun stig bekenden Pater Oswald, Minderbroeder te Gent. We rekenen op de trouwe devotie der geloovigen en verhopen dat de Octaaf ter eere van de H. Barbara een milde zegen wezen zal voor de bevolking van leper. Bij plaatsgebrek rnoet ons artikel over Jen preekstoel van St-Maartens verschoven morden tot ons volgend nummer.

Tuinklokke (1930-1940) | 1934 | | pagina 3