Onze Lieve Vrouw der zeven smarten Uit onze Kerkregisters Over die «eeuwenoude Iepersche, devotie» heeft de Tuinklokke reeds gesproken 1934, w 2) Sedert drie eeuwen en meer, wordt O. L_ Vrouw van de ze\ en Smarten vereerd in St Pieterskerk te leper, en de zeven Kapelletjes of Staties aldaar opgericht rondom het schilderachtige kerkhof dank zij het uitstekend initiatief van Z. E. Heer Pastor Bonte hebben een nieuw leven gegeven aan de aloude devotie. Telken jare, in onze St Pieterskerk, wordt de plech tigheid gevierd met vollen aflaat van Portiuncula, op den derden Zondag van Septembermaand. Een gepaste gelegenheid om vandaag entwat mee te deelen over den oorsprong en den grond zelf van de devotie tot O. L. Vrouw der zeven Weeën of Smar ten. Vereering der Smartenmocder Op O L. Vrouw, die zoo innig deelnam in het Ver lossingswerk dat ze Mede-Verlosseres wordt geheeten, kan men het woord van den Bijbel toepassenWat God vereenigd heeft zal de mensch niet scheiden; Hare gedachtenis en verecrir.g is te allen tijde bij het christenvolk innig verbonden gebleven met de ge dachtenis en de vereering van Christus. Zoo is de eeredienst van Maria Moeder Gods onaf scheidbaar van de Kerstviering. En in de middeleeuwen ging men, bij het eerste morgenkrieken van Paaschzon- dag. het Regina coelilaetare zingen bij het beeld eeeeder Gcdsmoeder om haar de blijde boodschap te brengen van de Verrijzenis. Zoo voor de blijde ge heimenissen En niet minder voor de droevige gebeur- terissen. Van overoude tijden, in de beeldende kunst, in de gedichten en sermoenen, staat de indrukwek kende verschijning der Smartmoeder onder de armen van het kruis Stabat Mater». Onder 't kruis met weenend oogen Stond de Moeder vol meedoogen Daar haar Kind te sterven hing. Nadere omschrijving der devotie De kruisdood is het hoofdmoment van het Verlos singswerk. Maar we weten dat Kristus van zijn heele aardsche leven gemaakt heeft, uit liefde tot ons, een echte lijdensweg. Met kleinen arbeid had Hij ons knunen verlossenmaar, zegt Sint Augustinus, wat genoeg was voor Gods rechtvaardigheid was niet ge noeg voor Gods liefde Heel natuurlijk was het, dat, bij het overwegen van Kristus' smartvol leven, ook de herinnering kwam aan Maria' s lijden. Zoo ontstond, naast de Vereering der Smartmoeder op Kalvarie, nog deze van Maria' s talrijke weedommen. In het begin werd geen getal vooruitgezet, maar allengerhand werd de nadruk gelegd op zekere slaande feiten die als hoogtepunten op Maria' s lijdensweg ston den afgeteekend, en de devotie der geloovigen verge makkelijkten. Eenvormigheid was er niet juist zoo als ir. de ontwikkeling der Kruiswegdevotie. Velen hielden aan 't getal vijf, anderen gaven de voorkeur aan zeven, nog anderen aan 15, of 50... Maar op den duur werd het getal zeven algemeen aangenomen. Devotie tot de zevenSmarten Sommige schrijvers zoeken den oorsprong der de votie tot de zeven Smarten, in de Servietenorde, die in dertiende eeuw te Florence in Italië aanvang nam. Deze orde werd gesticht door zeven edellieden, en stelde zich als bijzonder doeleinde voorhet beoefenen en verbreiden der devotie tot O. L. Vrouw van Smarten. Het is echter gebleken dat deze zeven ordenstichters en hunne eerste volgelingen zich nergens hebben uit gelaten over de Zeven Smarten. Dat men hun nader hand het vaderschap dezer devotie heeft toegeschre ven, komt waarschijnlijk dooor verwarring; de zeven Heilige Ordestichters deden denken aan de «zeven» Smarten. Heel waarschijnlijk ziin de «zeven» Weedommen, als speciale Maria-devotie opgekomen in onze Neder landen, bij het eind der vijftiende eeuw. Meer bijzonderheden daarover, alsook een schets der verbreiding van de devotie in latere tijden kunt ge vinden in de Tuinklokke van verleden jaar. Door het doopsel herboren 18 Juli, Gosette Vandenberghe, d. v. Georges en Alice Beun, Korte Thouroutstr.24 Juli, Lutgardis Nevejans, d. v. Pol en Andrea Sinaeve, Bruggesteenw. 28 Juli, Agnes Deroo, d. v. Henri en Gertrude Vens, Veurnesteenw.28 Juli, Simona Flerackers, d. v. Pieter en Louise Parein, Noordlaan; 28 Juli, Gerard Bou- chaert, z. v. Maurice en Bertha Verkruysse, Noordlaan; 28 Juli, Brigitta Denys, d. v. Gerard en 'Simone Cockuyt, Surmontstraat4 Aug., Robert Decrock, z. v. Daniel en Ivonne Obyn, Oude Veurnestraat11 Aug., Ivette Moerkerke, d. v. Alfred en Julia Van- denbroucke, Dixmudesteenweg14 Aug., Jeanne Phlypo, d. v. René en Louisa Dobbels, Dixmudestraat15 Aug. Denise Santy, d. v. Gerard en Raymonde Dubois, Bruggesteenweg18 Aug., Nicole Verstraete, d.. v. André- en Godelieve Christiaen, Groote Markt; 25 Aug. Dina Goethals, d. v. Gentil en Maria Thiteca, Brug gesteenweg. Door het huwelijk verbonden 27 Juli, Aug. Vandevoorde (Poelcapelle) en Rachel Vanacker, Cartonstr.1 Aug Maurice Barez, wednr v. Lcona Horlait, fBeloeil)) en Jeanne Dambre, Boterstr. 3 Aug., Henri Vandeputte en Agnes Desmadril, Vee markt, 10 Aug., André Thiteca en Clara Lussaert Dixmudestr.17 Aug., Daniel Decrock en Jeanne Moer man, Pennestr.; 21 Aug., Roger Lefevre en Sarah Coppens, Slachthuisstr 21 Aug., Jules Bouche, w» v. M-Louise Coopman, (Voormezeele en Leonie Ver- brugghe, wed. v. Désiré Deberdt, Plumerlaan28 Aug., Hubert Vandamme (Komen-ten-Brielen) en Irène I.ou- wyck, Lange Meerschstr.31 Aug., Maurice Volckaert (StJan) en Julia Kesteloot, Paddevijverstr.31 Aug., Roland Bossue Meesenen Ghislaine Wenez, Dix mudestraat. In den Heer ontslapen 20 Juli, Margareta Maerten 1906 d. v. Godard en Clémentine Verkouter, Veemarkt; 24 Juli, Alphonse Cnockaert-Heughebaert (1878), Noordlaan; 4 Aug., Louis Damman - Vanhulle (1892), Paddevijverstr.; 21 Aug., Celina Speybrouck-Noseda (>866), Mondstr; 24 Aug., Victor Wullepit-Depuydt (1873), Pennestr.

Tuinklokke (1930-1940) | 1935 | | pagina 3