700s1' verjaring De Gulden Mis Het Gods-deel In den loop van 1936 zal leper een merkwaardig jubelfeest vierende zevenhonderdste verjaring van het klooster der Rousbrugge-Dames, gesticht ten jare 1230 door Willem van Bethune en zijn echtgenoote, Eli sabeth van Pont-Rouard. Deze vrome edellieden gaven een deel van hun goed ten geschenke om te Rous- brugge, aan den oever van den Ijzer, een abdij op te richten voor reguliere Kanunnikessen van Sint-Augus- tinusorde. Te Rousbrugge in 1236. Her klooster kende een snelle ontwikkeling. Tal rijke jonge meisjes, waaronder velen behoorden fot den alouden Vlaamschen adel traden er als religieusen binnen. De graven van Vlaanderen, ja ook de konin gin van Frankrijk, Blanka van Castillië, de ridderlijk familiën der streek en de rijke burgers, brachten beurte lings milde giften bij. Drie eeuwen lang groeide en bloeide te Rousbrugge een prachtige abdij. Doch, toen in de tweede helft der XVIe eeuw de geuzenfurië losbrak, werd het klooster totaal vernietigd en moesten de kanunnikessen een schuiloord zoeken in Fransch- Vlaanderen, te Saint-Omer, waar ze verscheidene jaren in diepe armoede leefden. Was' t een ramp voor Rousbrugge, het kwam onze stad ten goede. Toen immers de godsdienstberoerten bedaarden noodigde de bisschop van leper, Petrus Simons, de religieusen uit haar abdij herin terichten, niet ter plaatse waar enkel puinen overbleven, maar in zijn bisschoppelijke stad waar ze een Refuge» bezaten en zij zich in den dienst van de bevolking zouden stellen met onderwijs te geven. Te leper sedert 1588. Zoo gebeurde. En in 1588 werden de klassen geopend in een huis nevens het «refuge» inden «Langemeersch». In 1604 vermochten de Dames het een grooter eigendom aan te koopen in de Boterstraat (thans de Stuersstraat) en werd ook een kostschool ingericht waar de kinderen der voornaamste familiën uit de streek talrijk aankwa men. Bij uitsluiting van een korte spannetijds uit de onge- luksteuw hield dit pensionaat stand, ja zelfs de schrik- jaren der Fransche revolutie lieten het onaangeroerd. Het ontving binnen zijn muren honderdtallen onzer jonge meisjes, die elkaar in onafgebroken reeksen op volgden om door Rousbrugge-Dames degelijk te wor den opgeleid in wetenschap en deugd. Het grootste aantal leerlingen waren immer kinderen uit onze stad en zoo heeft leper, op de eerste plaats, van de wijze toewijding der Religieuzen genoten. In dank mag hier worden herinnerd hoe zij onmiddelijk na den wapen stilstand toesnelden, om op het nog rookende oorlogs puin, in een schamele barak school te houden voor de kinderen der familiën, die onverwijld naar de glorie rijke maar verwoeste heimat waren teruggekeerd. Zegen voor onze stad En wie zal zeggen wat al zegen, bescherming, barm hartigheid sinds vierhonderd jaar over onze stad neer daalden dank zij de gebeden dier vrome kloosterge meente, die benevens het lastig schoolgeven nog steeds trouw het groote kerkelijk officie dagelijks psalmodi eën. 't Zal dan ook passend zijn dat de heele bevol king samen met de Religieuzen Gode zou dank zeggen en Maria, die sinds 1238 de bijzondere patrones der abdij is. Welke feestelijkheden zullen worden op touw gezet zal de «Tuinklokke» later, ten gepaste tijde, aankon digen, maar van nu af aan biedt zij aan de eerwaarde Dames haar beste wenschen aan, voor het welge- lukken van het zevende-eeuwfeest der abdij. In onze gewesten bedoelt men met «Gulden Mts» een plechtige Mis die op Woensdag na den derden Zcr.dag van den Advent dit jaar dus den 18 Decem ber wordt opgedragen. Zij wordt gecelebreerd 's morgens vroeg, en met vele lichtenonder grooten toeloop van volk. Httgeen in de Gulden Mis wordt vereerd is het goddelijk Moederschap van Maria beter gezegd, de blijde verwachting van haar aanstaande Moeder schap. Daarom wordt zij vooral bijgewoond door moeders of moeders te wege. Al wie in nood is mag bijzondere hulp van de Gul den Mis verwachten. Zij wordt aanzien als een voor treffelijke, een zeer krachtige Misvan daar de bena ming Gulden Mis, «En die nooit en gaan, gaan toen zegt meester Guido Gezelle. De Gulden Mis wordt ook M i s s u s-M i s gehee- ten. omdat het Evangelie alzoo begint «Missus est», enz. In den goeden eenvoudigen ouden tijd, placht men, in onze christene familiën in sommige doet men het nog wel op Dertien-avond, den avond vóór 6 Jan., Drie-koningen-dag, een goede, lekkere taart op te dienen, en onder al de aanwezigen te verdeelenelk kreeg zijn partdie 't part lukte waarin een boon verdoken zat, was Koning voor dien avond. Maar altijd bleef er een deel over, waaraan men voor niets ter wereld had durven roereneen stuk taarte, dat voorbehouden werd voor ievers een armen, ziekelijken of gebrekelijken mensch. Ter liefde Gods werd het hem geschonken't was het Gods-deel. Dat Gods-deel bracht Gods zegen mede. Menschen! Weet gij dat Onze Lieve Heer van elke week het Gods-deel vraagt Elke week geeft Hij u, vrijgevig, zeven dagen; eiken dag vier en twintig uren. Van gansch die week, van al die uren, vraagt Onze Lieve Heer u een uurtje te week: het uurtje dat noodig is om naar de Zondag-Mis te gaan 1 Uw Zondag-Mis: dat is het Gods-deel uwer week. Weigert het Hem niet I Het Gods-deel brengt u Gods zegen mede!

Tuinklokke (1930-1940) | 1935 | | pagina 3