DE TUINKLOKKE PAROCHIEBLAD VAN ZONDAG 26 JANUARI Maria-Llchtmis ZEVENDE JAARGANG 1936 NUMMER 1 De Tuinklokke Inzonderheid van Sint-Maartens Administratie verschijnt tienmaal 's jaars Janseniusstraat. 5 2 Februari Op weg naar den Tempel. Cvcr de baan van Bethlehem naar Jeruzalem ging Maria met Jozef, in den heerlijken, vroegen morgen. Op haar armen droeg zij haar Kindje... En heel de wereld was zoo schoon. De zon, met haar vriendelijk gezicht, scheen helder over de berg toppen, en schilderde de rotsen in de dalen roos en purper, smakelijk om er in te bijten. De boomtakken lekten van den dauwde grond zag nog zwart van vochtigheid en doomde als wierook. Veel zeiden Maria en Jozef niet, maar peinsden veel. Mannen en vrouwen kwamen hen tegen, keken naar het Kindje onder den gestreepten doek, en knik ten minzaan. «God zegene u, jonge moeder!» Maar die monschen wisten niet dat het Kind hen op den weg van de aarde naar den Hemel moest leiden, dat' hetKind het licht was op dien weg. Zij zagen het Licht niet. Opdracht van Jesus. Op het vcorpltin tan den tempel te Jeruzalem hadden zij een paar duifjes gekocht, waren dan de trappen opgegaan en onder de groote binnenpoort door, tot voor het rookend altaar. Aan den witten priester gaf Maria haar Kind af. Die hield het op zijn handen, stak het omhoog naar het altaar, tet offer aan den Heer; lei het weer in Maria' s armen, en nam de duifkens en het offergeld aan. En als zij weggingen door den middengang, tusschen het biddende volk door, zag de witte Joodsche priester het> even nadat waren menschen lijk zooveel anderen, dat was een kind lijk zooveel andere. En de Joodsche priester zag het Licht niet. Simeon en zijn danklied. Als zij de trappen voor de groote poort afkomen, staat daar een oude man met grijzen baard, en steunt op zijn stok en wacht, en groetGod zegene u, jonge Moeder Op zijn armen neemt hij het kind, beziet het lang en dan schieten de tranen uit zijn oogen en loopen in zijnen baard Eri dan staart hij naar boven en juicht t «Nu laat Ge uwen dienaar gaan, Heer, volgens uw woord, in vrede. Want gezien hebben mijn oogen uw heil dat Gij bereid hebt voor het aanschijn aller volken, Een licht tot openbaring aan de Heidenen en tot. luister van uw volk Israël». Hij kon niet meer. Het kropte in zijn keel... Die oude man zag het Licht wel. Lichtmis gevierd in de kerk. Op Liclumis, vóór de Hoogmis, staat de Pastoor aan het altaar Bezijden, op een tafeltje, liggen versche keersen, met blauw en gulden bandjes rond. En dp Pastoor bidt er over, sprenkelt er wijwater over, be rookt ze met het wierookvat en deelt ze dan uit aan de Oridt rpastoor, de misdienaars, de Kerkheeren en zangers. En. gezongen wordt er mïdderwijl op het koer t' Een Licht tot openbaring aan de Heidenen,- en tot luister van uw volk Israël In processie komen zij dan het koor af, met de brandende keers in hun één hand, en het zangboeksken in hur. ander, en trekken zingend de keïk rondmet het kruis voorop En de menschen houden hun duim in hun kerkboek, en krijgen goesting om met hun stoelen mee rond te draaien, cn hun oogen gaan mee met de flikkerende keersen, en het kruis Want die allen gaan achter Christus den weg naar den Hemel op. Die all en zien het Licht. Kerkgang der jonge moeders. In de week, als het klept voor de Mis, komt een jonge moeder de kerk binnen. Achter haar gaat de ba ker die een kind draagt, warm ingespeld onder 'nen, dikken sjaal. De moeder krijgt een brandende keers in de hand, de Priester leidt haar tot op de trappen van het altaar: Treed binnen in den tempel van God, aanbid den Zoon der zalige Maagd Maria, die u vruchtbaarheid van kroost verleend heeft!» en besprenkelt haar en baar kind met het wijwater van God. Want die moeder weet dat zij en haar kind naar den Hemel opgaan, achter Christus. Zij heeft het Licht gezien. T. V. T.

Tuinklokke (1930-1940) | 1936 | | pagina 1