Qeschledenis De St>NiklaasgiIde Zooeven is verschenen de zeer merkweerdige Ge schiedenis der Abdij van O L. V. ter nieuwe plant Rousbrugge-Damt s door Eerw. Pater Maur. De Meultmeester, archivaris der Redemptoristen te Brussel. Elisabeth de Pont-Rouard, echtgenoote van Het volstaat die studie te doorbladeren om onmidde- lijk vast te stellen hoe belangrijk ze is voor de Ieper- lingen. De groote verdienste van den schrijver ligt hierin dat hij niet een dorre opsomming van feiten voorlegt, maar steeds de gebeurtenissen in 't volle licht stelt onzer stadsgeschiedenis. Zoo rijzen beurtelings voor den geest de grootsche figuren van eenige onzer Ieper- schè bisschoppen en geestelijken, aangriij-pende oor- logstooneelen uit de onderscheidene tijdperken onzer historie, interessante kijkjes op het leven van ons volk. Dank zij de nauwkeurige localiseering kunnen we om zoo te zeggen stap op stap de Religieuzen volgen als ze 'onder den drang van allerlei wederwaardigheden beurtelings zich vestigen of verschuilen eerst in de Langemeersch, dan in de Boterstraat waar nu de H. Familie huist, dan bij de Godelievekens, verder iii parti culiere woningen in de Recolletten - en Elverdingestraat, tot zc eindelijk aahlanden in haar huidige klooster Velen zullen zich dit boek willen aanschaffen, dat ten Pnjze van 15 franken te koop is, 't zij in 't klooster der Rousbrugge-Dames, 't zij bij de boekhandelaars alhier Het Wonderbeeld van O. L. Vrouw ter Nieuwe Plant. Vereerd in de kapel der Rousbrugge - Dames Deze was een priestergenootschap, dat zich bij zonderlijk met lichaamlijke werken van bermhertigheid bezig hield. Haar gesticht op de Koemarkt bezat dan ook een gast - en godshuis en een leprozerie. De ingang der in- inrichting was vóór den wereldoorlog nog als Brielen- poort bekend. In 1233 had dize gilde haar a'taar in St Maartenskerk en, in 1288 haar kapel. Omstreeks 1357 kreeg die gilde de toelating een eigen kapel te bouwen bij haar ge sticht. doch zij bleef ook deze in St Mpartcns gebruiken, want in 1419 werd zc nog op haar kosten, tot ver fraaiing der kerk, herbouwd en vermeerderd. Niettegenstaande al hare besparingen kon de St Niklaasgilde in de XVIe eeuw haar liefdewerken op den vroegcren voet niet. meer voortzetten. In 1564 verliet zij ditnsvolgens haar .inrichting, om in St Pieters kerk de geestelijkheid bij te staan. Op het einde der XVII1 eeuw telde zij maar 4 leden meer en met de Fransche omwenteling werd ze afgeschaft. Vóór den oorlog hing in de sacristie van St Pieters kerk cene schilderij, voorstellende de afdoening van 't Kruis, met als opschrift: Sepulture van 'd Heer en meester Gregorius de Grave, deken van S. Ni- cclaat gi'ae, overleden 9-7-1607, gefondeerd hebbende een eeuwigh jaargetyde op den disch dezer kerk. Zegel van Ridder Willem van Bethune zij is het die het klooster stichtte der ai if. S3 -liu U 1 Rousbrugge- Dames in 1236.

Tuinklokke (1930-1940) | 1936 | | pagina 3