in St Maarten» Relikwiekast Klein Portaal Praalboog 't Is Junimaand, en de feestdag te wege (op Vrijdag 19 Juni) van 't H. Hart van Jesus... Iedereen kent en bewondert in St Maartenskathe- draal, het verguld bronzen beeld van het Allerheilig ste Hart een meesterstuk van beeldhouwer De Bcule, zaliger. Weinigen wellicht hebben aandachtig de zinnebeeldige omlijsting bezien die, als een steenen kantwerk, het monumentale beeld versiert en een impo sante achtergrond teekent voor 't hoogaltaar. Dat doet ons denken aan de praalbogen of zege.- pioorten der oude kunst waar het rijke beeldwerk, als een steenen loflied, de glorie van den verheerlijkte uitzingt Het voetstuk van het beeld is versierd met de symbolen der zedelijke deugden Voorzichtigheid, Sterkte, Matigheid en Rechtvaardigheid. De ntiddenarkade, waarin het beeld troont, is om lijst met dc voorstellingen der goddelijke deugden en- gtlcnfiguren met kruis (geloof) en anker (hoop); symbool van de liefde is het H. Hart van Jesus zelf. Als wachten aan den triomfboog O. L. Vrouw van Thuyne, patrones der stad, en St Maarten, titelheilige der kathedraal. Samen met het schitterend H. Harte- beeld, vormen fleze twee laatste als de plastische weergave van de Consecraticformuul van altaar en kerk Aan God almachtig en aan Maria Moeder Gods onder de aan ro ping van St Maarten En wat is deze consecratie anders dan de kerkelijke toe wijding niet alleen van het gebouw, maar nog van de heele gemeenschap die er komt bidden Heerlijk staan ze daar, Maria cn St Maarten, als getuigen van onze toewijding (15 Juli 1930), als voorsprekers bij God voor allen die hier komen smecken, ons wijzend naar het zegenend Kristusbcëld waarboven het gouden op schrift fonkelt Alpha et Omega: Hij is het begin en het einde, de oorsprong van alles en van alle goed. ons eenig cn blijvend einddoel, ons eenig en waar geluk. Boven dit steenen poëem schittert dc. goeden pelikaan die zich de horst openscheurt en met zijn hartebloed £ijr. jongsken- voedt en voor heli sterft.. Hij is verge zeld van het Lam en den Leeuw, zinnebeelden van zachtmoedigheid en sterkte. Verder deint h<t motief van het bovenregister uit in engelenfiguren met de li:d< n-i istrumentenook nog m<t speeltuigcr en wierookvaten, symbool van gebed en lofprijzing. Ttrvvijl beneden dc rij groote standbeelden tusschen de arkaden voorstellen dc vier kerkleeraars: Grego- rius en Augustinus. Ambrosius en Hieronvmus. Die prachtige beelden evenals O. L. Vr. van Thuyne en St Maarten zijn het werk van beeldhouwer Sinia Gent *1 Al het overige beeldhouwwerk waarmee de praal boog omlijst of versierd is, hebben wij te danken aan M ecster Alois De Beule Gent Vóór den oorlog, hangde er in St Maartenskoor, nevens de credentie, een zwart houten kastje met ge schilderde luiken. Op het ééne stond de H. Helena afgebeeld, op het andere de H. Ursula. Een dier luiken bestaat nu nog en berust in de sacristie. In die kast lagen al de relikwiën der St Maartenskerk geborgen. De parochianen van vóór den oorlog zullen zich gewis nog herinneren dat op eiken Hoogdag en op het feest der Heilige Relikwiën die kast opengesteld werd, om aan de geloovigen toe te laten die overblijf sels der Heiligen te vereeren. Dank zij de toewijding van Z. E. H. Deken Delaere, werden meerendeel dier relikwiën binst het bombarde ment der stad gered en zijn na den oorlog naar St Maartens teruggekeerd. Bij gemis aan een passende plaats in de kerk, werden zij sindsdien in de sacristie bewaard. Thans werd in die leemte voorzien, door de vrij gevigheid van Weled. Joris Tack, Voorzitter der Kerkfabriek. Onlangs werd in de rechterwand der Sa- crakapel eene nis uitgehouwen. De buitenkant werd bekleed met een sierlijk kader in hard wit steen, en gesloten door een getralied deurtje in gesmeed ijzer, 't Is een lieflijk monumentje, in XV eeuwsche gothiek opgevat aoor bouwmeester Coomans, en kunstvol uit gevoerd door wijlen beeldhouwer De Beule, die eens te meer zijn veerdigheid heeft bewezen in 't beitelen der beddekens van St Laurentius, St* Agnes en Ste Ursula. De heer Blanckaert. die reeds de paneelen leeverde in gesmeed ijzer met de wapens der bisschop pen van leper, heeft een stijlvol deurke geleverd, dat aan 't geheel een smaakvol uitzicht geeft. Binnen korte dagen zullen de relikwiën op hunne oude plaats uitgestald worden, tot meerdere devotie der geloovigen. Na zoovele jaren, is eindelijk uit onze kathedraal het laatste voor!o«>pig meubel verdwenen, het onoog lijk klein portaal, uit den hoek der kruisbeuk. 't Is vervangen door een sierlijk, fijn afgewrocht stuk, weerdig van 't gebouw. De gebroeders Mahieu halen eer van hun werkzij zijn het immers die 't portaal mieken, te zamen met beeldhouwer Segers, die 't keurig snijwerk op zich nam, en de Gebroeders Rossey, die aan 't geheel een schilderachtig uitzi-ht gaven door hun welgekozen glas werk. Onze Iepersche vakmannen hebben schoon en deug delijk werk geleverd. Het vveze ons toegelaten hier een vrome vvensch bij te voegen. Een der merkweerdigste kunstgewrochten van St Maartenskerk, vóór den oorlog, was het eiken portaal aan den zuidelijken ingang in de kruisbeuk een echt meesterstuk van de Vlaamsche houtsnijkunst, uit de l6« eeuw.Een reproductie ervan vindt gij in de Tuin klokke van 1930 nr,3, Bijblad). Moge toch eens dit prachtig portaal hersteld «or en herrijzen in onze heerlijke kathedraal!

Tuinklokke (1930-1940) | 1936 | | pagina 3