Uit onze Kerkregisters Uit de rede van den Heer Burgemeester «Lid van het Stedelijk Hulpcomitcit, dat onder het -voorzitterschap van wijlen Arthur Stoffel, zonder on derscheid van politieke .gedachttn of van wijsbegeerige princiepen, het bestuur van de stad en de bevoorra ding der bevolking met toewijding, onbaatzuchtigheid en offervaardigheid heeft waargenomen, stond Deken "Delsere steeds in den dienst van zijne geliefde stad en v an zijne stadsgenootenin den dienst van de vluchtelingen, de ouderlingen en kinderen waarvan hij ^e ontruiming naar vei'ige oorden verzekerde; in den dienst onzer weezen die hij te Wisques en te Wïzernes herbergde; in den dienst der zieken voor wie hij, met de medewerking van de Engelsche Friends», een hospitaal voor hurgers inrichttein den dienst der ge kwetsten die hij midden het doodsgevaar opzocht en verzorgde in den dienst van zijne medeburgers die hij in het bezit van hunne achtergelaten goederen herstelde; in den dienst van Stad waarvan hij veel kunstschatten redde en in veiligheid bracht Stichtend leven 'tls zoo waar en 't zegt zoo veel wat we le zen op zijn doodsprentje; Hi; was eenvoudig als een kintl, vroom als ee* Engel sterk en onverschrokken als een held, en goed en teerhartig als een morder. Hij was een wijze raadsman, een bekwame be heerder. Als de knappe tuinier zijn mooiste bloemen, zoo verzorgde hij de zielen In Sint-Camillus' Gesticht Toen Kanunnik Delacre, geknakt in zijn gezondheid, ontslag nam in September 1928, is hij bestuurder gaart zijn van het Weezengestieht van St-Andries-bij Brugge, dat aan hem het leven te danken had. «Wij ontmoetten hem zoo schrijft de Times van 6 Januari 1937 voor den laatsten keer ver leden jaar, eerbiedwaardig, nog boutrecht en majesta- tisch. maar schromelijk breed van gedachte en spran kelend van humor, terwijl hij wandelde in zijn rozen hof bij het ondergaan der zon, omgeven van den zwerm zijner weezenkindertjes die er om strijd op uit waren om den heiligen zegen te ontvangen van zi;n «Goeden- Nacht», wensch dien hij hun tegcnloech Officieele hulde De meest vleiende onderscheidingen vielen hem te beurt, den nederigen priester die nooit gedongen heeft naai wereldsche eer of glorie. Hij was Ridder in de Leopoldsorde, Ridder in de Légion d'honneur» enz. Koning Albert en Koningin Elisabeth vereerden hem met hun hoogachting en vriendschap. Op de lijkplechtigheden, die gecelebreerd werden onder een overgrooten toeloop van volk, in de paro chiale kerk van St-Andries-bij Brugge, op 23 Decem- ber 1936, heeft Koning Leopold III zich laten ver tegenwoordigen door Mgr Colle, aalmoezenier aan het Hof. En Koningin Elisabeth die menigmaal, onder den oorlog, haar belangstelling voor zijn liefdadig werk ten bate van de weeskinderen te Wisques en te Wizernes persoonlijk kwam betoonenheeft een prachtige bloemengarve, als blijk van eerbiedige gene genheid, op zijn graf laten neerleggen. In de pers In vele bladen zijn, bij het afsterven van Kan. Delaere, roerende artikelen verschenen. Onder meer, te leper zelf, in «Het Ypersche» en «De HalleVerder, in «Het Belfort» van Brugge, door den Heer Edw. Peeters. In het «Handelsblad» van Antwerpen, door den Heer De Hasque. In het groot Engelsch dagblad «The Times» (6 Jan., 1937 liet Commandant Geoffroy-W Young de uit zonderlijke verdiensten uitschijnen van The Curé of Ypres, a hero of the war Men leze vooral de nauwkeurige en levendige aan- teekeningen van Eerw. Zuster Marguerite (van da I.a- motte-school) in «Journal d'u ne soeur d'Ypres, Octobre igrq-Mai 191 5»: een keurig boekdeel van 107 bl. verschenen in 1928, bij Dumortier te leper. Door het doopsel herboren. 1 Jan., Luc Declercq, z. v. Lucien en Bertha Cnockaert, Slachthuisstraat; 3 Jan., Monica Odent, d. v. Gas- pard en Elvire De Ketelaere, Adj. Masscheleinlaan3 Jan., Joseph Deswarte, z. v. Joseph en Armandina Dandoy, Oude Konijnstraat; 3 Jan., Jenny Staelens, d. v. Cyrille en Estella Denys, Adj. Masscheleinlaan 10 Jan., Hcnriette D'Hoore, d. v. Henri en Marg. Degraeve, Veemarkt; 17 Jan., Richard Deruyter, z. v. Richard en Ivonne Claeys, Plumerlaan; 24 Jan., Gil bert Angillis, z. v. Albert en Judith Gouwv, M. Haig- laan24 Jan., Jenny Declercq, d. v. Victor en Geor gette Garteyn. Mondstraat. Door het huwelijk verbonden 23 Dec., Georges Cnockaert en Marguerite Bonneel, Elverdingestr.24 Dec., Omer Verfaillie (Zonnebeke) en Marguerite Vauthier, Veemarkt; 26 Dec., Gerard Goemaere (Zonnebeke) en Jeanne Goemaere, Pil- ckc-mstr; 30 Dec., Camille Claeys, wedr en Albertine Bayen, wede v. Michel Notebaert, de Haernestraat 11 Jan., Lucien Cornard Waasten en Simone Baratto, Bcc rr.gaaidstraat. In den Heer ontslapen. Als een engeltje werd ten hemel opgenomen, den 16 Dec., Marc Coulier (24 Maart 1936) zoontje v. Raphael en Simone Jonckheere, Elverdingestr. 17 Dec,. Maria Desramault-Van Cattendyck (1849), Hcndstraat; 18 Dec., Celina Van Tours (i860), Pen- neslraat18 Dec., Leon Pattyn-Breyne (1880), Dixmu- destr; 20 Dec., Celina Florentyn-Croigny 1863 Kaai- str,31 Dec., Romanie Haghebaert-Bailleul (1852), Kalfvaart3 Jan., Angèle Vandeviverei-Deconinck (18- 97), Elverdingestr.; 12 Jan., Clementine Maertens- Verkouter (1880), Veemarkt; 16 Jan., Joseph Ver- mersch-Germonprez (1868), Lombaardstr; 21 Jan., Oscar Van Elslander-Lemahieu (1897), Boomgaardstr.

Tuinklokke (1930-1940) | 1937 | | pagina 3