PAROCHIEBLAD VAN IEPER ZONDAG 15 AUGUSTUS Plechtigheid Halfoogst Humaniora leper's Mariabeelden ACHTSTE JAARGANG 1937 NUMMER 6 DE TUINKLOKKE De Tuinklokke verschijnt tienmaal 's jaars Inzonderheid van Sint-Maartens Administr itie Janseniusstraat, 5 - Aan onze Kathedraal zal een buitengewone eer te beurt vallen, op O. L. Vrouw Hemelvaartdagte 10 u., wordt een Ponii ical? Hoogmis gecelebreerd door den West-Vlaamschen missiebisschop, Z. Exc. Mgr Demol, Apostolisch Vicaris van Luluaburg. En de luister van die plechtightid zal gepaard gaan met de pracht der vierstemmige mis van Goller uit gevoerd door het gemengd zangkoor van St Maartens, met begeleiding van orgel en quintet. Op 10 September a. s. keert Mgr Demol terug naar het mi^si: front, in Opper-Kasai. Moge zijn apostolaat voor het heil der zielen gezegend zijn 1 De Processie ter eere van O. L. Vrouw vertrekt uit StJacobskerk te 4 u., en gaat langs de St Jacobsstraat, Paddcpoelslraat, Hondstraat, Groote Markt, Korte Tor- houtstraat, Kauwekijn, Meenenstraat, St Jacobsstraat. Daarna zal het Lof gezongen worden. We vernemen dat, in 't Gesticht der Rousbrugge-Da mes Maloulaan een volledig Vlaamsche Afdeeling van Middelbaar Onderwijs ingericht wordt. 'tls een dubbele afdeeling te wegede eene, van Grieksch-Latijnsche Humaniora, de andere, van Moder ne Humaniora. De verschillende wetten op het toekennen der Aca demische graden, zullen stipt in acht genomen worden) Diensvolgens zal een gehomologeerd einddiploma de met vrucht voltooide studiejaren bekronen. Al de lessen worden gegeven door bevoegde en speciaal tot hun taak opgeleide leerkrachten. De familiehoofden die voor hun meisjes een diep gaander verstandelijke vorming begeeren, of willen dat ze een hoogeschooldiploma halen, zien met bijzondere belangstelling dit flink initatief der Rousbrugge-Dames te gemoet I J. Cornillie Kruisen en Mariabeelden van leper. Doornik, drukkerij Casterman, 1937 Prijs 5 fr. Vele Miildeleeuwsche steden gaan fier op don titel Maiia-stad, om reden der menigvuldige kerken en kapellen die er aan de Moeder Gods werden toegewijd, ook nog om de talrijke beelden die langs de straten tegen de huisgevels stonden opgericht. Het is geweten dat in deze verre tijden, toen dc straatverlichting nog niet door de besturen was ingericht, de straten bij avond als eenige verlichting hadden de lantaarns die op de huisgevels voor de Maria-beelden werden aanstoken. Naar gelang de historische toestanden beter en vol lediger bekend worden zien we dat deze hoogontwik kelde Maria-devotie niet het monopoÜum was van eene of andere stad, maar als een gemeen goed der middel- eeuwsche samenleving. Zoo diep geworteld was de liefde en vereering voor O. L. Vrouw in de harten der middeleeuwers dat deze gevoelens zich moesten openba ren in soortgelijke publieke huldebewijzen. Het mag ons dus niet verwonderen dat leper, in zijn gulden dagen, toen handel en nijverheid, kunst en beschaving hier hoogtij vierden, zich ook tot Maria- stad heeft ontwikkeld. Te weinig van dat grootsch ver leden is aan onze bevolking bekend gebleven. Het is dan een dubbel verdienstelijk werk geweest dat door den Heer Jules Cornillie werd geleverd toen hij in korte bladzijden in ten levendigen en bevatteiijken trant dit bijna vergeten hoofdstuk onzer glorierijke ge schiedenis heeft samengevat Bij de Maria - vereering komen ook enkele bijzonderheden over de devotie tot het H. Kruis. Als we dit boekje doorbladeren voelen we, naast een wettige trots over dit grootsch verleden ook wel een greintje weemoed over het vele schoone dat te loor ging. Maar, is veel aan de vernieling ten offer ge tallen de oude geloofszin is levendig gebleven, puinen worden opgeruimd, kruisen en Mariabeelden worden hersteld en heropgerichten de lezing van deze belang wekkende bijdrage zal bij velen het verlangen opwekken om iets van de voorbije glorie opnieuw tot werkelijk heid te maken.

Tuinklokke (1930-1940) | 1937 | | pagina 1