S,e Cecilia Juist daarom In den Advent Volks vergadering 2 2 NOVEMBER In onze machtige Kathedraal, tusschen de bogen van het oksaal, prijken twee grootc standbeelden 't cene, van Koning David, van wie het Oude Testament zoovele heerlijke p .almc-n bewaard heeft, die nog steeds gt beden »n gezongen worden in het kerkelijk officie't andere, van de heilige Cecilia, de gevierde patrones van zangers en muzikanten. Btide stukken, in Euvillesteen, zijn van de hand van den Gentschen beeldhouwer Sinia. De H. Cecilia, inzonderheid, is een prachtig geslaagd kunst werk. Het gelaat is vol maagde lijken ernst, bezweemd met een tikje weemoedigheid. Men zou zeggen, dat tusschenin de haip welke zij betokkelt, zij denkende is aan het marte laarschap dat zij weldra zal ondergaan om wille van hare trouw aan den geliefden Christus De H. Cecilia is een der in hooge eer staande Maagd martelaressen van de oud-Ro- mcinsche Kerk; lilde eeuw. Levensschets. Zij behoorde tot een aan zienlijke patriciërsfamilie en mocht een christelijke opvoe ding ontvangen. De jonge Cecilia wijdt aan Christus haar maagdom toe. Nochtans wordt zij, tegen ha ren wil in, verloofd aan een nog heidensch jongeling, Va- lerianus. Den dag van haar huwelijk, terwijl de bekoor lijkste muziek over de bruiloftstafel weerklinkt, zingt Cecilia in haar hart een zang voor den Heer alleen en bidtBlijve mijn hart en mijn lichaam rein, opdat ik niet beschaamd worde Martelaarschap. Maagd blijft zij inderdaad. En bekomt de bekee ring van haar edelen gemaal, alsook van Tiburtius zijn broer. Beide broeders ondergaan weldra den martel dood (feestdag 14 April). Ook Sinte Cecilia wordt veroordeeld, zij moet onthoofd worden. De beul slaat tot driemaal toe, en laat haar stervende liggen...- Nog drie dagen blijft zij in leven, moedigt de arme christenen aan en bestemt haar woning tot Godshuis. Rustplaats. Te Rome, in de Calixtuscatacombe, draagt een der stemmigste kapellen den naam van Sinte Cecilia, omdat z'j daar, na de onthoofding in het jaar 230, eene eerste rustplaats had gevonden. In de IXde eeuw, werd het maagdelijk lichaam in de stad gebracht, en in de kerk Sinte Cecilia, in de iiberwijk, bijgezet. Het wordt daar steeds vereerd. Afbeelding. In de XVic eeuw (1599 werd het graf van de maagd-martelares geopend. Men vond het lichaam van de heilige, onverwelkt, nog met de snijwonden in den hals. alsof zij zooeven haar ziel uitgeademd had. Juist zooals zij daar weergevonden werd, ten gronde liggend, heeft de beroemde Maderna een natuurgetrouw en wonderschoon beeld van haar gebeiteld. Een meisje ging eiken morgen naar de Mis. 's Zon dags, als haar vriendinnen uitgingen, zag men haar altijd in 't Lof en de Congregatie. Na eenigen tijd verloofde zij zich met een aan zienlijken jongman en leefde voortaan nog god- vruchtiger. Een dame, die haar geluk wenschte met haar ver loving. waagde de volgende opmerking «Uw verloving heeft me niet weinig verwonderd. Omdat ik u altijd zoo vroom zag bidden in de kerk, had ik gedacht dat ge naar 't klooster zoudt gaan «Neen, mevrouw», sprak 't wakkere meisje, «daar heb ik. nooit aan gedacht. Maar omdat ik voornemens was te trouwen, juist daarom heb ik zooveel gebeden. Het huwelijk is wel zoo'n gewichtige stap, het brengt zoo zware verplichtingen mee, dat men, in den voorbereidingstijd, niet genoeg genaden kan afsmeeken van den hemel Als al onze meisjes er eens zóó over dachten. Op initiatief van het Iepersche Davidsfonds, worden vier geestelijke voordrachteningericht. Zij zullen plaats hebben, op eiken Dinsdag van den Advent, 's avonds om 8 u., in de kerk der EE. Paters Carmelieten. In die geestelijke voordrachtengehouden door bevoegde Paters Dominikanen, zal antwoord gegeven worden op sommige beschuldigingen tegen de Kerk geuit, en wel in deze volgorde 30 Nov., In de Kerk, alles voor geld 7 Dec., «In de Kerk, speelt men comedie 14 Dec., «In de Kerk, heult men met de beziters 21 Dec., «In de Kerk, doet men aan politiek». De reeks geestelijke voordrachtenis voorbehou den aan de mannen. Vrouwen en kinderen worden niet toegelaten. Iedereen wordt vriendelijk uitgenoodigd tot de groo- te volksvergadering die zal gehouden worden, in de Stadsschouwburg, op Woensdag 15 December, te 8 u. Op die vergadering zal optreden, met zijn bezie lende welsprekendheid, Z. E. H. Kanunnik Dubois, al- gemeene Proost der Katholieke Actie in West-Vlaan- deren. En 't is een zeer actueel en roerend onderwerp dat hij zal behandelen «De Kerk in de Branding». Christen menschen van leper, allen daarheen De toegang is vrij en kosteloos.

Tuinklokke (1930-1940) | 1937 | | pagina 3