Vleesch=derven Christen menschen hebben eerbied voor de geboden Onzer Moeder de H.Kerk; zij willen ze stipt onder houden. Inzonderheid zullen zij de onthoudingswet ge wetensvol naleven. Voor alle geloovigen die zeven jaar oud geworden zijn bestaat de verplichting vleesch te derven Op al de Vrijdagen van het jaar behalve wanneer de Vrijdag samenvalt met een Hoogdag ge boden Heiligdag of met Nieuwjaarsdag. 2. In de vier Quatertemperweken telkens den Woensdag, Vrijdag en Zaterdag. 3. Op de Woensdagen van den Vastentijd. 4. Op den vooravond d. i. Vigilie van Sinxen, O. L. Vrouw Hemelvaart, Allerheiligen en Kerstdag. Op Goeden Zaterdag is het vleesch-derven voorge schreven tot 's middags. Wal de personen betreft die van het vleesch-derven verontschuldigd zijn wegens ziekte, weekheid of zwaren arbeid, ofwel ervan gedispenseerd d.i. ontslagen, worden al de noodige inlichtingen gegeven in de Bisschoppelijke schikkingen. Rond de Radio De Radio is een machtig wapen ten goede. Het kan ook veel kwaad berokkenen, op zedelijk gebied evenals het verboden is slechte boeken of bladen te le zen, zoo is 't in geweten verboden verderfelijke uitzen dingen te beluisteren. Aldus beslaat er voor ons, gedoopten, een Radio- vraagstuk. Thans vernemen wij dat W. V. R. O. (de West- Vlaamsche Radio-Omroep met medewerking van het Mannenverbond voor Katholieke Actie afdceling leper, een belangwekkende «Radiodag» zal iniiditen. een Radiodag die om zeggens verdeeld is over ver schillende dagen. 1. Op 27 Maart zal in al de kerken der stad, een toespraak gehouden worden over het Radio- Vraagstuk, beschouwd van christel jk standpunt uit. 2. Aan de kinderen wordt een prettig feestje aangeboden voor de jongens op Donderdag 24 Maart, voor de meisjes op Zaterdag 26 Maart, telkens te 1 l/j u. in de feestzaal «Coliseum». Allé kinderen der stad, vanaf 7 jaar tot 14 jaar, worden toegelaten. Een spe cialist in het vak, E. Pater Leopold, Carmeliet uit Kor- trtjk, zal de luistervinkjes vergasten met een film en gezangen en... nog entwat voor de lekkerbekjes. 3. Als bekroning van den Radiodagzal een groote Volksvergadering, met film en met Tombola, gehouden worden in de feestzaal Coliseum, op Dinsdag 29 Maart. De Tombola belooft prachtig te zijn: als- eerste prijs, een nieuwe Radio; als tweede prijs, een nieuwe velo, enz. Al de prijzen zullen op voorhand tentoongesteld worden. Men zal lotjes ten hu:ze aanbieden. Mocht iedereen het groot belang van het Radio- vraagstuk inzien en de Katholieke Actie steunen in dat modern Apostolaat 1 Transeptgevel en Roosvenster Het plaatsen \an het heerlijk kleurraam in het roosvenster van den zuidelijken transeptarm onzer ka thedraal heeft eens te meer de aandacht gevestigd op het monumentale kader dat, met dit nieuw kunstwerk, zijn voltooiing krijgt. In haar volgend nummer zal d e Tuinklokke het nieuw glasraam beschrijven. Hier een kort woord over den transeptgevel kruisbeukge- vel en zijn eigenaardig roosvenster. De transeptgevel. Onze Sint-Maartenskerk is, zooals de meeste ka thedralen der middeleeuwen, een werk dat langzaam tot stand kwam en waarvan zekere onderdeelen in den tijdsloop werden vernieuwd. Soms was het een onge luk of brandramp die 't gebouw gedeeltelijk vernielden en een herstelling noodig maakten. Onze kathedraal was nog niet lang voltooid wanneer, in 1241, een zware brand de beuken en het transept deed. verdwijnen. Ook zijn deze later herbouwde ge deelten, van een jongere bouwtrant dan het gespaarde! koor met kapellen. De zuiderlijke transeptgevel is zeker van de veer tiende eeuw en verschilt van den noordelijken arm, zoowel in grondplan als in opstand. Is deze zuid kant, na den brand van 1241, niet dadelijk hermaakt, bij gebrek aan middelen Ofwel werd het herbouwde gedeelte in de veertiende eeuw neergelegd om op grooter schaal en op meer sierlijke wijze te worden opgetrokken Ziedaar een vraag waarop de oorkonden geen licht werpen. I11 elk geval, die zuidgevel vormt een der sierlijk ste ondergedeelten van het monument. Minder forsch dan de strenge primitieve bouworde van het koor, is deze gothiek tot een lenig lijnenspel uitgegroeidhet steenen kantwerk slingert, als een bloemenweelde, 'angs dien zonnigen gevel. En i 1 het midden van die pracht, als een edelgesteente in ten drijfwerk, str.iait het roos venster. Het roosvenster. Ronde vensteropeningen komen reeds voor in de Romaansche bouwkunst: maar daar zijn ze steels van middelmatige afmetingen en sober van versiering. Eerst in de gothische stijl krijgen ze kolossale af metingen, en neemt het steenen traceerwerk de meest verscheidene vormen. Uitzonderlijk verdringen ze zelfs de spilsbogige vensteropeningen zooals in de Sint- Catharinakerk te Mcchelen, als herinnering aan het rad of marteltuig der patroonheilige. In algemeene regel komt het roosvenster in de groote eindgevels der kathedralen in de westgevel, zooals in de Notre-Dame te Parijs, te Chartres, enzinden Oost gevel, waar het koor rechtlijnig is afgesloten, zooals te Laon; en waar het koor veelhoekkig is, en de West gevel verdoken zit door een toren zooals te leper zal men het roosvenster met voorliefde gebruiken aan het transept, vooral aan den zuidkant, waar het felle zonnelicht de schoonheid der gebrandschilderde ramen verhoogt. Ons Iepersche roosvenster behoort tot de beste van de soort. Geen ziekelijke fantaseering, maar verschei-

Tuinklokke (1930-1940) | 1938 | | pagina 2