Ons nieuw roosvenster Wij hebben in 't laatste nummer der Tuinklokke •een woordje gezeid over dien eigenaardigen venster- vorm. Nu iets over het glas dat ons prachtig roosven ster versiert en dat op 21 Mei e. k. zal ingehuldigd -worden. De gevers en hunne bedoeling. Het brandglas is, zooals de Gedenkplaat uitvoe rig beschrijft, foto en tekst verschenen in de Tuin klokke 1938, Nr 2) een gift aan België van wege •het Britsch leger en de Koninklijke Luchtmacht ter ecre van God en tot roemvolle gedachtenis van 'den Koning der Belgen Albert I. Onze betreurde Vorst was Veldmaarschalk van het Britsch leger en Kolonel van het Koninklijk Innis- kilhng Dragonders Regiment. Hij had n Engeland veel sympathie, en deze vereering en genegenheid werd nog verhoogd tijdens den oorlog door de heldhaftigheid van den Koning en ziin gemoedt lijken omgang met de solda ten. Koning Albert was voor het Engelsch volk als een sprookjesprins, een ideale verschijning die het sym bool geworden was en -de incarnatie van het klein maar moedig België. Het Britsch leger en vooral deze eenheden waarmee Koning Albert persoonlijk verbonden was, hebben er aan gehouden een heerlijk monument op te richten aan de gedachtenis van den geliefden Vorst. Godsdienstzin was een karaktertrek van Koning Al- bert, en is ook nog een hoedanigheid van het groot Engelsch volk. Daarom werd dit monument opgericht «God ter eere», in een kerk, en wel in die be roemde lepersche kathedraal door den oorlog verwoest en door ons christen volk heropgebouwd. Engelsche glasschilderkunst. Het is overbekend, dat de Engelschen, in de Middel eeuwen, hebben uitgemunt door hun glasschilderkunst. De prachtige ramen van Cantorberg komen op den rang van het beste wat de Fransche grootmeesters heb ben voortgebracht. De Kathedraal te York met haar honderd reusachtige gebrandschilderde vensters is zeker het schitterendst middcleeuwsch voorbeeld dat tot ons gekomen isen ook de andere kerken van York zijn in dit opzicht buitengewoon rijk bedeeld. Laat ons daarbij voegen dat de Engelschen in de verleden eeuw de schoonste produkten van het vasten land naar hun eiland le.terlijk hebben «gedraineerd». Frankrijk, Belgie. Duitschland en Zwitserland zijn door de verzamelaars geplunderd geweest. De brand- vensters van het H. Bloed te Brugge zijn in een Mu seum te Londen. De groote kerk te Shrewsburg is versierd met de ramen der abdij Altenberg bij Keulen. En zoo zijn er vele voorbeelden aan te halen. Door de studie van deze meesterwerken van het vasteland en van de Engelsche middcleeuwsche ramen staat de huidige Engelsche glasschilderkunst aan de spits. Onderwerp van het roosvenster. Ons venster, ontworpen door Miss Geddes, is een vrije bewerking op het thema van het «Te Deum», de hymne van dankbaarheid die hier in lijn en kleur wordt uitgezongen «om de Verrijzenis van het Bel gisch Volk na den oorlog. In het m'dden prijkt de Christus, gezeten op den regenboog, symbool van den vrede. Rond de Chris tus de zinnebeelden van de Evangelisten en twee aan biddende soldaten. De eerste kring draagt de voorstellingen van de Apostelen en Evangelisten. De tweede draagt, boven, de figuren van zestien profeten; en onder, deze van zestien martelaren, waaronder we herkennen, S. Albertus van Leuven, patroon van onzen Koning, S. Bonifatius en Dymphna, beide van Engelschen oorsprong maar die in onze streek hebben geleefd, verder Karei de Goede, Graaf van Vlaanderen en onze lieve S. Godelieve van Gistel. De uiterste drie- en vierbladen dragen engelfiguren en wapenschilden: het Belg:sch wapen, dit van 't Britsch leger, van de Koninklijke Luchtmacht, van het Innis- killing Regiment. 't Is een heerlijke symphonie van kleuren Hoe schoon bij Meester G. Gezelle (Tijdkrans): De zonne rijst, 't gaan balken lichts dwers door den choorze malen op wand en vloer Gods heiligen, in roo, blauwe en peersche stralen. Hoe heerlijk is de kerke nu, en weerd het huis te wezen van Hem, die als de bronne wordt van liefde en licht geprezen Door de eeuwen heen moet dit meesterwerk de dank baarheid van 't Engelsche en 't Belgische Volk voort zingen Te Deum laudamus. We loven U Heer... U looft het glorierijke koor der Apostelen... U prijst het luisterrijke tal der Profeten U roemt de schit terende schaar der Martelaren U roepen alle En gelen Heilig, Heilig, Heilig 1

Tuinklokke (1930-1940) | 1938 | | pagina 3