O. L. Vrouw portaal Sint Jozefs beeld Uit onze Kerkregisters De Ieperlingen van vóór den oorlog zullen zich nog herinneren welke geestdriftige bewondering het kunst minnend publiek beving, toen het Zuidportaal onzer Kathedraal, in 1910, zijn passende versiering kreeg. Beeldhouwer Alois De Beule, alsdan in den vollen gloed van zijn kunstenaarstemperament, leverde die mooie beeldengroep, gewijd aan 't leven der H. Maagd. De vreugde was echter van korten duur in 1914 brak de oorlog los en verpulverde dit heerlijk gewrocht. Twintig jaar nadien, is het ons gelukt het portaal in zijn vroegere pracht te herstellen. Het huidige werk is immers de trouwe weergave van het oorspronkelijke. Er is wellicht geen plaats in de middeleeuwsche kerken, waar de plastiek zich zoo machtig ontplooid heeft, als in de portalen. Vooral in de portalen werd de kunst aangewend als een middel om aanschouwelijk godsdienstonderwijs te geven, aan de kleinen en onge- letterden. Frankrijk is bij uitstek het land der rijk gesculteerde portalen. Daar is het dat men beelden aantreft, die zoo kunstig zijn uitgebeiteld, dat zij naar de getui genis van kunstgeschiedschrijver August Vermeylen met de edelste produkten der Grieksche kunst kunnen mededingen. Hier in België, treft men weinig zulkdanige por talen aan. Bijna eenig in dat opzicht is onze St Maar tenskerk te leper, geheel opgebouwd in den trant en onder den invloed der Fransche Gothiek, Beeldhouwer De Beule heeft zich geïnspireerd van een der portalen der O. L. Vrouw Kathedraal te Reims, om aan onze kerk een harer schoonste sieraden te geven. Op den middenpijler staat O. L. Vrouw met 't Kin- deke Jesus, fijn bewerkt beeld, heerlijk symbool van glimlachende moederweelde en een tikje vooruitzienden lijdensangst. Langs beide zijden ziet men vier beelden, met losse, zuivere vormen en golvende gewaden en sprekende uitdrukking der wezens. Rechts, vertolken twee beelden de Boodschap van den Engel Gabriel aan Maria ,en twee andere het bezoek der H. Maagd aan hare nicht Elisabeth. Links, verbeeldt de beel dengroep de Opdracht van het Kind in den Tempel. Gij ziet daar St Joseph, dragend het korfje met de tortelduiven Maria met haar Kind in de armen den oudtrling Simeon, met het doek op de handen, gereed het Kind op te nemen en eindelijk de profetes Anna. Boven die beeldengroep rijst de versiering van het groot hoogveld. In het midden is O. L. Vrouw uitge beeld, ten hemel stijgend en omringd door engeltjes. Rechts komen de drie Koningen en de Herders het Kind aanbidden. Links de begrafenis der H. Maagd, in aan wezigheid der twaalf Apostelen. Het bovenste verbeeldt de Kroning van Maria in den Hemel. Door de lenige sierlijkheid der gewaden, den adel en het gratievolle der houdingen, en gebaren, de pakkende expressie der wezens, heeft De Beule eenige der schoonste modellen uit de XlIIe eeuw geëvenaard. Toen St Jozef's altaar in onze Kathedraal ge plaatst werd, liet <1 de 'I uinklokke 1937, Nr 7 de pracht uitschijnen van het beeld van den Heilige. Met buitengewone vaardigheid heeft de kunstenaar Sinia, uit Gent het beeld uit één blok gehouwen: wit Italiaansch marmer 'tis een rijk materiaal maar heel moeilijk te bewerken. Vooral merkwaardig is de uitbeelding zelf. Het Kin- deke Jesus, met zijn kinderlijke wezenstrek ken, wijst naar zijn voed stervader op. Gaat tot Jozef schijnt het te zeggen. En deze, het bo venlichaam beschuttend over 't Kind lichtjes ge bogen, met een goedige, diep ernstige en toch nederige uitdr u k k i n g, ziet naar het biddende volk, als onthust door 't gebaar van 't Kind en als wilde hij zich dee moedig verschansen over die onverwachte eer Er zal ons niemand tegenspreken als wij ver klaren dat weinig St Jozefs beelden dit stuk, in vrome innigheid, in diep christelijk gevoel, in kunstwaarde, kunnen evenaren. Door het doopsel herboren. 21 Jan., Roland Cnockaert, z. v. Gilbert en Suzanne Depuydt, O. L. Vrouwstraat5 Febr., Paul Hinnekint, z.v Prosper en Madeleine Lesage, Boterstraat; 5 Febr., Walter Buckinx, z. v. René en Trinette Vantuykom, Cartonstraat12 Febr., Roger Desmedt, z. v. Gerard en Elvire Beernaert, Diksmuidesteenweg. Door het huwelijk verbonden 18 Febr., Lucien Bories en Yvonne Desmadryl, Vee markt. [n den Heer ontslapen. 7 Febr., Achille Priem-Steuperaert (1876), Diksmui- destraat; 7 Febr., René Berghman-Bouillet (1858), El- verdingestraat; 9 Febr., Emile Hardy-Poupaert (1869), Paddevijverstraat12 Febr., Sylvie VanDaele (1864), Kaaistraat 12 Febr., Alice Sigier 1914 Kalfvaart 12 Febr., Daniel Declercq (1891), Kaaistraat; 19 Febr., Celine Souxdorf (1874), Boterstraat; 20 Febr., Henri Wiidouck-Vandermeersch (1881), Diksmuidestraat. Aan de liefde van hun ouders werden drie kindjes ontrukt en als engeltjes ten hemel opgenomen op 18 Januari, Maria Bintein (1 Nov. 1938) dochtertje v. Gaston en Elisa Steelandt, Kaai-West; op 16 Februari, Paul Hinnekint (1 Febr., 1939), z.v. Prosper en Ma deleine Lesage, Boterstraat; op 19 Februari, Roger De smedt (5 Febr., 1939), z.v. Gerard en Elvire Beernaert, Diksmuidesteenweg.

Tuinklokke (1930-1940) | 1939 | | pagina 3