Plechtig Missie-Uur Gedecoreerd Het Spel van O. UVrouw van Thuyne Uit onze Kerkregisters Ter geestelijke voorbereiding van de Missieweek ■(van 16-23 Juli), zal een plechtig Miss ie-Uur gehouden worden in St Maartenskerk, op Donderdag 1 Juni, 's avonds om 8 u. Gansch de Iepersche bevolking wordt dringend uit- genoodigd tot die aangrijpende plechtigheid, di; zal ge leid worden door den gevierden predikant E. Pater De Clippele, S. J. Allen naar het Missie-U ur Het zal een verheugende gebeurtenis zijn, dat, ter gelegenheid der Missieweek (16-23 Juli a. s. op de speelplaats van St Vincentiuscollege, in zang en spel wordt uitgebeeld het spel van O. L. Vrouw van Thuyne. Mr Bert Van Hees heeft, op een historischen achter grond, en aangepast aan de eischen van Massatooneel, in een paar bedrijven het oude leper heropgeroepen :zijn strijd om zijn vrijheid en zijn trouw aan den Paus van Rome en zijn kinderlijk vertrouwen in de Patro- rtesse der Stad, O. L. Vrouw van Thuyne. De Engelschen vielen Vlaanderen binnen, in 't jaar 1383, en veroverden heel het Kustgebied, geholpen door de Gentenaars. Reeds waren Poperinge en Meessen in hunne macht leper vocht voor zijne vrijheid en zijne onafhankelijkheid, en bleef trouw aan den Paus van Rome; zij wilden wel in den strijd gesteund worden door Philip de Schoone, Koning van Frankrijk en leen heer van Vlaanderen, maar daarom erkenden zij niet den tegenpaus Clemens te Avignon, die toch door Philip gesteund werd. Hoort den aanhef of proloog Plots ging de droeve maar door 't land, bevestigd door een afgezant, dat zijn Majesteit Philip de Schoone Clemens schonk de Pausenkrone en dat leper dies hem eerbied schuldig zij Weer bracht de tijd, nieuwe strijd, om vreê en onafhankelijkheid. Doch leper vocht zich vrij en bleef getrouwe den Paus van Rome en Ons - Lieve - Vrouwe Geen macht die haar ijver kon toornen, geen oorlog ,niet, noch diepste rouwe De tekst, die breed-opgevat is en beeldrijk, ligt <laar als een grootsch plan dat op de uitvoering wacht. Het zal inspanning vragen, en durf, en talent. Maar gaarne zullen velen zich elke inspanning getroosten om het grootsche verleden met zijn tragiek van strijd, oor log en middeleeuwsche-epidemiën, en daarboven zijn kinderlijk geloof, te doen herleven voor een paar uren in gebaar en zang, tot een genoegen voor de toeschouwers en tot een vroom herdenken. En nu... aan 'twerk Het moet de gebeurtenis worden van dezen Zomer. Weet ge 't al Hij is gedecoreerd Wie r Wel, Polydore Andries, die brave oude man uit de lange Thouroutstraat. En waarom is dat Waarom Vijftig jaar trouwen dienst gedaan, op voorbeeldige en stichtende wijze, in onze S' Maartens kerk Gouden Medaille in de orde van Leopold II! En iedereen zegt en getuigt dat hij het wel verdiend heeft. Juist vijftig jaar is 't geleden dat «Pol» voor den eersten keer als Stokdragesr in Sint-Maartens op trad. 't Was in de groote Tuindag processie. Veel leperlingen herkenden dien nieuwen jongen fliuken stok- drager bijna niet, want Pol, die dan een struische jonge man was, had aan zijn nieuwe bediening een paar zwar te weelderig groeiende knevels moeten offeren. O11- noodig te zeggen dat hij veel bekijks had van wege zijn vrienden en kennissen. Sinds dien Tuindag is Pol met zijn stok en Sint- Maartens onafscheidbaar verbonden. Vijftig jaar van trouwen, onberispelijken dienst. Vijf Dekens heeft hij-gediend, vol eerbied en genegenheid; hoeveel onderpastoors heeft hij weten komen en gaan Hij kent het oude Sint-Maartens en het nieuwe. Hoe het in Sint-Maartens ging vóór den oorlog, in dien goeden ouden tijd toen alles anders was en beter daarover spreekt hij gaarne en met smaak. Op 14 April 11. is Pol 80 jaar oud geworden. I11 zijn kraaknet huisje wordt hij omringd met de tecderste genegenheid van zijne brave dochters, Maria en Anna. Hij was schoenmaker van stiel. Vier jaar geleden, om wille van zijn oogen die verflauwen, heeft hij aan leest en elsem moeten verzaken. Maar wij zijn gelukkig hem nog steeds te zien opstappen met kleine stap- ltes in onze kerkelijke plechtigheden. Wij kunnen en willen onzen Pol niet missen. Mocht Onze Lieve Heer, aan onzen gevierden ju bilaris, en gedecoreerden, nog vele en gelukkige jaren verleenen I Door het doopsel herboren. 2 April, Gilbert Crombé, z. v. Albert en Yvonne Ryc- kelynck, Diksmuidestraat10 April, Rita De Carne, d. v. Joseph en Elisa Vanraepenbusch, Veurnesteenweg 16 April, Henri Milleville, z.v. André en Yvonne Bou- ckaert. Veemarkt; 20 April, Rosa Louf, d. v. Valère en Maria Vandoorne, Boterstraat 20 April, Michiel Verstraete, z.v. Achilles en Irma Ryckeboer, Korte Torhoutstraat 23 April, August Boudewyn, z. v. Remi en Maria Schoonheere, Diksmuidesteenweg 23 April, Roger Goemaere, z.v. Gerard en Jeanne Goemaere, Pilkemstraat Door het huwelijk verbonden. 8 April, Leo Versavel en Rosanna Heughebaert, Pen- neslraat. In den Heer ontslapen. 28 Maart, Martha Coraeillie-Wyffels (1893), kleine Pennestraat; 29 Maart, Alix Spilliaert (1832), Vee markt 20 April, Polydore Ca sier-Van E Islander (1851), Bruggesteenweg

Tuinklokke (1930-1940) | 1939 | | pagina 3