Onze groote Missieweek 16 - 23 Juli Gouden Priesterjubileum van E. H. Lamerant Er roert entwat in leper. Iets dat herinnert aan de bedrijvigheid en de eensgezindheid die heerschten, in 't jaar 1933, voor de onvergetelijke H. Hartefeesten. Aan muren en vensterramen prijkt thans het prach tig affiche dat de groote Missieweek van 16-23 Ju'i aankondigt en kunstvol uitgevoerd werd door de firma Decarne. Wat brengt ons te wege de Missieweek 1. Een buitengewoon interessante tentoonstelling, ons door 12 groote Missieorden aangeboden. Daarbij heeft de dekenij leper haren stand met de Missie-naaikransen en het Werk der Arme Kerken. Ook nog de Pauselijke Missiewerken: Voortplanting des Geloofs, H. Kindsheid, en St Pietersliefdewerk 2. De Missionarissen en Missiezusters uit de Dekenij leper dienen met eere vermeld te worden tijdens de Missieweek al hun fotos, in groot en gelijkig for maat, zullen tentoongesteld worden en een Eere galerij uitmaken. Welke zijn de Missionarissen of Missiezusters onzer stad Het Comiteit is neerstig aan 't opmaken van de volledige lijst. Alle inlichtingen of fotos welke de le zers van «De Tuinklokke» ons zouden verschaffen, zullen uiterst welkom zijn. 3. Een grootsch openluchtspel «het spel van O. L. Vrouw van Thuyne dat zal opgevoerd worden op de speelplaats in St Vincentiuscollege, door honderden spe lers, zangers en muzikanten. De opvoeringen zullen plaats hebben *s Zondags in den namiddagen ook tweemaal in de week, 's a- vonds, met prachtige belichting. 4. Als afwisseling wordt een plezante Vlaamsche Kermis, met Cabaretavond ingericht. Wederom zullen edelmoedige Dames en Juffrouwen zich vol toewijding ten dienste stellen, om de bezoe kers met wat lekkers te vergasten. 5. In lepers' luisterrijke Kathedraal zal Gods zegen afgesmeekt worden tijdens bijzondere plechtigheden a). Zaterdag 15 Juli, plechtig Lof en Processie binnen de kerk, waaraan de Missionarissen exposanten zullen deelnemen. b). Op Zondag 16 Juli, te 9 1/2u-> Pontifikale Hoog mis gecelebreerd door een Missiebisschop. Om 1 r u., in 't College, opening der Tentoonstelling, met welkom- groet aan de Zendelingen. c). Op Zondag 23 Juli, plechtige Hoogmis met Pontificale assistentie van Z. Exc. Mgr Lamiroy, bis schop van Brugge. Het is geweten dat de Ieperlingen er een handje van hebben om prachtige feesten in elkaar te steken. De voorbereidende actie is volop aan den gang, en alles geeft ons de verzekering dat, met Gods genade, lepers' «Missieweek» van 16-23 Juli zal uitgroeien tot een ware hoogdag van solidariteit met de besten onzer broeders en zusters die de Blijde Boodschap gaan verkondigen in de verre landen. Wie zou ooit vermoeden dat die pijlrechte statige priester 76 jaar oud is We weten nochtans dat E. H. Gustiaf Lamerant geboren werd te Reningelst den 3 Januari 1863, en priester gewijd te Brugge, den 15 Juni 1889. Op Donderdag 15 Juni a. s. zal hij zijn Gouden Priesterjubileum vieren, en met hem zal de Iepersche bevolking den Heere loven en danken, tijdens de plechtige Jubelmis welke E. H. Lamerant in de St- Maartenskerk opdragen zal te 10 u. Er zal veel volk zijn, want wie kent en waardeert onzen verdienste lijken Jubilaris niet Voorzeker draagt E. H. Lamerant een sterk per soonlijken stempel. Hij is geen kuddemensch. Hij gaat zijn weg, heeft zijn meening, zijn gedacht, zijn eigen doenwijze. Maar wat hij ook deed of sprak, steeds handelde hij als een gewetensvol man. Jonge priester, werd hij eerst tot onderpastoor be noemd te Brugge, op de H. Magdalena, in October 1S90 en daar heeft hij, echt pionierswerk verrichtende, de eerste hitte van den socialen strijd gekend en mee gemaakt. Daarna, heeft hij uitgemunt, als onderpastoor te Watou ,door zijn godvruchtigen ijver en groote mil- dadigheid. Wegens ziekelijkheid werd hij ertoe ge bracht, in 1908, ontslag te nemen. En sedert dien is hij in leper gevestigd en bedrijvig, omringd van de al- gemeene achting en genegenheid. Hij is zoogezeia op rust. Hetgeen bij hem beteekent dat hij officieel geen ministerie uitoefent, maar in feite is zijn werkzaamheid verbazend. De parochianen van St Maartens kennen hem als e.en voorbeeldigen priester, godvruchtig en stipt in al wat hij doet. Zijn medepriesters waardeeren in hem zijn opgewekt en gezellig karakter, en bovenal zijn buiten gewone dienstvaardigheid. Menschen in nood hebben bij honderden van zijn vrijgevigheid genoten. Geleerden en botkenmenschen weten dat hij over zeer veel zaken, geschiedkundige, bijbelsche, folkloristische, bevoegd en toch geestig kan meepraten. Aan zijn vruchtbare pen hebben wij menig boek of brochure te danken, waaraan een zekere oorspronkelijkheid nooit ontbreektEn de: Vlamingen zijn het eens om in hem te prijzen zijn onverwoestbare en diep-geankerde Vlaamsche overtui ging, en liefde voor zijn volk. Mogen wij hier zijn kinderlijke godsvrucht tot O. L. van Tuine verzwijgen De steenen zelf spreken ervan en niet alleen zijn geschriften. De schoone kapel van Brielen-Watermeulen gewoonweg genaamd Mr Lamerants kapelblijft en zal blijven een getuigenis van zijn vrijgevigheid en van zijn devotie. Mochten wij, door de machtige voorspraak van O. L. Vrouw van Tuine, nog lange jaren midden ons be waren den geliefden Jubilaris, E. H. Lamerant, wien wij hier van harte en in oprechten dank, onze eerbie dige gelukwenschen aanbieden.

Tuinklokke (1930-1940) | 1939 | | pagina 3