IVI« andintentie H. MIsactie Uit onze Kerkregisters Monument ter eere van Z. E. li. Deken Delaere VOOR HET APOSTOLAAT DES GEBEDS October. Alg. intentie bidden voor de volkeren die geteisterd worden door het Atheisme en het nieuw- heidendom. Missie-intentie opdat de berichten over de Missie ruimer zouden worden verspreid in dag- en weekbladen. November. Alg. intentie: bidden voor de vervolgers der H. Kerk. Missie-intentie: de Missies op Ceylon. In de laatste week van Octobermaand zal in onze stad een actie gevoerd worden om de H. Mis door het volk beter te doen begrijpen en meeleven. In verschillende lokalen zal een aanschouwelijke voorstelling, met uitleg van de H. Mis, gegeven wor den. En daar wordt aan het volk aangeleerd, gezamen lijk met den priester, het H. Misoffer, opdragen. Op den Zondag van Christus Koning zal dan in al de kerken der stad een gemeenschapsmis j> gecele breerd worden, waarin het volk luidop sommige dcelen met den priester medebidt. Deze actie zal voorzeker belangwekkend zijn eiv aan velen welkom. Door het doopsel herboren. 20 Aug., Jacques Desmet. z. v. Maurice en Jeanne Claerebout, Veemarkt 27 Aug., Jeannine Catteeuw, d. v. Albert en Martha Vanneste, Blauwe Leliestr.27 Aug., Claude Pottel, z. v. Leonard en Mathilde Ver- meersch, Noordlaan; 29 Aug., Gerard Defoort, z, v. Julien en Rosa Waerenborg, Gr. Markt; 3 Sept., Willy Dehaene, z.v. Oscar en Clotilde Guyot, Paddevijverstr. 10 Sept., Roland Denys, z.v. Jozef en Maria Staelen, Pennestr.10 Sept,, Maria Van Sevenant, d. v. Jozef en Julienne Dewilde, Oude Houtmarkt; 10 Sept., Jeannine Vandamme, d. v. Julien en Rachel Dehollander, O. L. Vrouwstr.17 Aug., Eliane Markey, d. v. Albert en Fla- vie Dewulf, Elverdingestr.24 Sept., Roger Wullus, z. v. Albert en Maria Plancqueel, Lange Torhoutstr.24 Sept., Philibert Mombert, z. v. Eugéne en Simone Van Sevenant, De Haernestr. Door bet huwelijk verbonden. 25 Aug., Victor Leglez en Beatrice Souvage, Neer- markt 29 Aug., Gerard Parmentier en Simone Vanlim burg, Veurnesteenweg 2 Sept., August Cauwel, wed. v. Marie Meunier, en Yvonne Wackenier, Surmont- straat 7 Sept., Arthur Verstraete, wedr v. Maria Pype Geluwe en Augusta De Vlieger, Cartonstraat. In den Heer ontslapen. 8 Sept., Pieter Pollet-Van Branteghem (1862), Veur nesteenweg 9 Sept., Guillaume Cools-Toebat (1902), Cartonstr.25 Sept. Louis Dehem 1(4856), de Montstr. 26 Sept., Marie-Louise Notredame (1867), wed. Eva rist Ceuninck, Boesingestr. Het is een tragisch samentreffen dat het monument opgericht ter nagedachtenis van Z. E. H. Deken Delaere, die zich zoo verdienstelijk aanstelde in den oorlog 1914- 1918 .geplaatst werd juist op den vooravond van den nieuwen oorlog... Niet zonder ontroering lezen wij dit opschrift Ter stichtende en zalige gedachtenis van den goeden Herder, den Barmhartigen Samaritaan, Kanunnik Camille Delaere i860 - 1936. Pastoor van St Pielers te leper 1908 -1919 Pastoor-Deken van St-Maartens 1919-1928. Heldhaftig was zijn toewijding enopoffering tijdens de verwoesting van leper November 1914-Mei 1915. Per omnia omnibus placeo, non quaerens quod mihi utile est, sed quod multis, ut salvi fiant. (I Cor. X, 33). Het praalstuk is de trouwe weergave van het mo nument dat vóór den oorlog prijkte in den endel- muur der zuidelijke zijbeuk waar thans het twee luik van Adam en Eva is opgehangen. Dit monument, opgevat in Renaissancestijl, was een der sierlijkste onder de vele onzer Kathedraal. Het werd gebeiteld door den befaamden beeldhouwer Artus Quellin, den Jongere, geboren te St Truiden in 1625. Tal van werken van dezen kunstenaar zijn thans nog be waard in de kerken van Antwerpen en Mechelen. Artus Quellin muntte inzonderheid uit in het mo deleeren van liefelijke engelen- en kinderfiguren. Twee

Tuinklokke (1930-1940) | 1939 | | pagina 2