Uren der H. Missen s' Zondags te leper Goed onthaal a. u. b. Uit onze Kerkregisters Sint Maarten Sl Maarten: 6, 7, 8 i/j, 10 H 11 1/2 u. S' Pieter 7, 8 1/2. H Sl Jacob 6, 7 1/21 81/2, 10 H S' Nicolaas 6, 7, 8, 9, 10 (H Paters Carmelieten 5, 61/2, 7 V'2, 9> 10 1/2 u. Paters Capucienen 5 1/2, 7, 9. 0.1.. Vrouw Hospitaal 8 t/j. Belle-Godshuis 8 Sl Jans' Godshuis 61/2- De Tuinlt lokke, die gij zoo geerne leest en waarin al het kerkelijk nieuws wordt aangekondigd, wordt regelmatig thuis gebracht door dienstvaardige ijveraarsters. Eenmaal 'sjaars komen die Juffrouwen uw bijdrage ontvangen, en ge zult we zijn er zeker van mee helpen om in het levensonderhoud te voorzien van De T uinklokke». Het abonnement kost 5 fr. De minder begoede parochianen geven niets ofwel entwatom hun goeden wil te toonen. Er wordt een mildere gift ver wacht van wege de begoede lieden, om den tekort aan te vullen. Aan allen, onzen besten dank bij voorbaat. Door het doopsel herboren. 8 Oct., Eric Dedeurwaerder, z. v. Joris en Maria Ronse, De Montstraat 8 Oct., Lydie Goethals, d. v. Gentiel en Maria Thiteca, Bruggesteenweg 12 Oct., Paul Vandewalle, z. v. Joannes en Agnes Vander- plaetse, Cartonstraat 12 Oct., Paulette Berten, d. v. Valère en Godelieve Duflou, Veurnesteenweg 17 Oct., Beatrix Titeca, d. v. Leon en Suzanne Desramault, Veemarkt 22 Oct., Roland Coffyn, z. v. Fernand en Leonie Clarysse, Pennestraat; 23 Oct., Paula Allegaert, d. v. Oiner en Godelieve Waerenborg, Rijselstraat23 Oct., Walter Decraene, z. v. Georges en Maria Leleu, Surinontstraat30 Oct., Christiane Maes, d. v. André en Bertha Basyn, Bruggesteenweg. Door het huwelijk verhonden. 17 Oct., Polydore Staessen, wedr v. Anna Frans- sens Led eb erg j en Julia Staessen, Surmontstraat 19 Oct., Remi Lagacysse, wedr v. Elza Dezutter, en Elza Espeel, Groote Markt 21 Oct., Marcel Platteeuw en Raymonde Verheye, Bruggesteenweg 28 Oct., Ro ger Tachel Elsene en Isabelle Tahon, Patersstraat. In den Heer ontslapen. 6 Oct., Alix Gastel 1879 Rijselstraat 8 Oct., Simone Beernaert (1930), Kaai-West; 9 Oct., Maurice Andries-Van Hecke (1892), Brakkestraat 9 Oct., Dé- siré Leuridon-Sinaeve (1883), Lange Thouroutstraat11 Oct., Eerw. Broeder Gaugericus (Oscar Verkouter, 1912 Noordlaan 12 Oct., Juliette Dewaele 1874 Dixmudestraaat 15 Oct., Felicie Moreau (1870), D' Hondtstraat; 31 Oct., Germaine Devos-Prévost (1886) Rijselstraat. Een volksheilige bij uitstek daarvan getuigen de ontelbare heiligdommen over geheel westelijk Europa hem toegewijd, de volksgebruiken, en de legenden rond zijn naam geweven. Een trek vooral heeft hem vermaard gemaakt. Hij heeft op een winterdag, in Christus' naam, broederlijk zijn mantel gehalveerd met een verkleumden bedelaar. Natuurlijk vinden wij deze daad meer bewonderens waardig dan navolgbaar, want men kan toch van ons allen geen heldhaftigheid vergen 1 En toch, is het nachtelijk visioen van Martinus, waarin Christus hem verscheen met zijn halven mantel omhuld, de sprekend ste uitbeelding geworden van het Evangelische woord Wat gij aan de minsten der mijnen hebt gedaan, hebt gij aan Mij gedaan Men heeft van dezen volksvriend, die nooit be vreesd was het op te nemen tegen de hooge ambtenaren, noch tegen den keizer zelf, wanneer het recht der klei nen moest gewroken worden, een democratischen hei lige willen maken. Daar zit echter de heiligheid van Martinus niet vast. In een door en door heidensch milieu, in een nog ongeordende Kerk, te midden eener bevolking die pre cies nief uitschitterde door hare rechtschapenheid en hare moreele gaafheid, was hij onvoorwaardelijk een eerlijk man«inventus est justus». Eenvoudig en kracht dadig was deze noeste werker, die met veel wijsheid plichtbewust en minzaam zijn ambt vervuld heeft. Het Geloof was de grondslag zijner grootmoedigheid. Nog soldaat immers ging hij zich opstellen, ongewa pend en onbeschut, vóór de linie der vijanden, om zich op den Keizer Constantius te wreken, die hem had uitgescholden voor een lafaard omdat hij zich kristen verklaarde. Op zijn jeugdig en ontvankelijk gemoed had het visioen der woestijnbewoners een diepen, haast roman- tischen indruk gemaakt, die nooit meer zou vervagen. Op vijftienjarigen leeftijd werd hij tegen heug en meug ingelijfd bij het leger doch in de kazerne leefde hij als een asceet, door de ruwe krijgslieden echter be mind om zijn ongeveinsde voornaamheid en zijn lief devolle nederigheid. Nog een karaktertrek van Martinus zijn nederigheid en liefdadigheid. Bisschop werd hij, van Tours, om dat de menschen door hem wilden gediend worden, en al zijne mirakels verrichtte hij om ongelukkigen te hel pen, om geleden onrecht te herstellen, om zielen aan de zonde te ontrukken. Zoo werd deze man bisschop, toen hij zich in de eenzaamheid had teruggetrokken om ongekend door de wereld voor God te leven. Als Kerkvoogd, voelde hij zóó diep de nood der zie len, dat hij als een doolaar werd in Gallië, de meest on dernemende bisschop van zijn tijd. Nederige gebedsman, en tevens vurige apostel Sint Maarten is een toonbeeld voor ons allen 1

Tuinklokke (1930-1940) | 1939 | | pagina 2