Uit onze Kerkregisters Bij het Eeuwfeest van "de H. Eamilie" rol van Eva of die van de slang, maar, terwijl ik u hier waarschuw tegen anderen, mag ik allezins niet ver zwijgen, dat ook gij geen aanstoot moogt geven. Meis jes begrijpen dat zeer moeilijk ze weten niet, wat kwaad ze doen met haar ijdele behaagzucht... Ze wil len het niet weten... Maar er helpt geen jammeren aan het is zoo. Mieke, houd u fier en rein I Wees sterk tegenover de zwakheid van anderen Eerbiedig de ziel van onze jongens..., wie weet, is hun Rechter niet zeer nabij Eerbied van de kristenen voor elkaar is de bloem der kristelijke, goddelijke liefde... En bid, Mieke... Bid, dat de mobilisatie van vandaag den vrede van •morgen niet vergalle Dat verhoede uw en ons aller Moeder Maria I Mgr Cruysberghs. Door het doopsel herboren 18 Febr., André Dehaene, z. v. Maurice en Rachel Verleure, Dehaernestraat 14 Febr., Jeannine Baratto, d. v. Maurice en Yvonne Deseure, Surmontstraat 29 Febr., Luc Coulier, z. v. Raphael en Simonne Jonck- heere, Elverdingestraat 2 Maart, Camille Vanden- broucke, z. v. Georges en Jeanne Legrand, Pennestr; 3 Maart, Jenny Desmedt, d. v. Gerard en Elvire Beer- naert, Diksmuidesteenweg 5 Maart, Alfred Vandaele, z. v. Edmund en Simonne Deprez, Diksmuidstraat 8 Maart, Luc Hinnekindt, z. v. Prosper en Madeleine Le- sage, Boterstraat. Door het huwelijk verbonden. 31 Jan., Germain Deschepper (Waasten) en Irène Six, Paddevijverstraat 10 Febr., Camille Lahousse en Thérèse Decadt, Adj. Masscheleinlaan. In den Heer ontslapen. 26 Jan.. Henri Adam-Adam 1857 Elverdingestraat; 26 Jan., Henri Carrein-Pinet 1864 Pennestraat 1 Febr.. Frans Eisen - Kerckhove (1891 Oude Veurne- straat 5 Febr., Maria Tahon - Verhaeghe (1881 Pa- tersstraat; 17 Febr., Maurice Blootacker-Ferrand (1888), Korte Thorhoutstraat 19 Febr., Elisa Moyaert-Herman (i860), Oude Veurnestraat 25 Febr., Elodie Herre- man (1872), Veemarkt 2 Maart, Henri Verbeke 186S Slachthuisstraat 3 Maart, Euphrasie Cuve- lier-Dessein (1861Korte Meersch; 6 Maart, Weled. Heer Jean Prévost de la Boutetière (i860), Boom- gaardstr; 7 Maart, Polydor Andries-Louwyck (1859), Lange Thouroutstraat 10 Maart, Juliette Luyssen- Roetynck 1865 Korte Thouroutstraat 13 Maart, Henri Herreman-Lampaert 1876 Veemarkt. Drie lieve kindertjes werden aan de liefde van hun ouders ontrukt en ten hemel opgenomen op 28 Jan., Yvonne Hensmans (3 Dec. 1934), dochtertje van Je rome en Louise Carrein, Boezingestraat op 20 Febr., Jacques Coppens (9 Nov. 1939), zoontje v. Jerome en Maria Lahousse, Boomgaardstraat 9 Maart, Luc Hennekindt, (8 Maart 1940), het pasgeboren kindje v. Prosper en Madeleine Lesage, Boterstraat. 11 De «H. Familie» hebben wij zien ontstaan (Tuin- klokke 1940 Nr 1 in de ruime woning van een edel- moedigen priester, den Eerw. Heer Louis Struye, Bel- lewaardstraat. De ware stichting dagteekent van December 1840 dan is het dat de H. Regel kerkelijk werd goedge keurd en dat de eerste Zusters geprofest werden. Hun overste, .«Moeder Marie was Juffrouw Julie Vanheule. Bij vergissing werd zij hier voorgesteld als dochter van den toenmaligen burgemeester der stad leper de begaafde stichtster van «de H. Familie», was eigenlijk de zuster van dh. Vanheule die eerst later (van 1876 tot 1888 burgemeester van leper geweest is. Hoe de nieuwe kloostergemeente, onder Gods milden zegen, zich ontwikkelde en uitbreidde, van 1840 tot 1914 Ziehier een korte schets van die bloeiende periode. Het duurde niet lang of de woning .van de Belle- waardstraal werd te eng. Een groot huis met tuin werd aangekocht in de Boterstraat (nu G. de Stuersstraat alsook een huis in de Klaverstraat (nu Eigen Heerd- straat beide werden samengebracht en in 1842 kwa men de Zusters het nieuw klooster bewonen. In 1844, aanvaardden zij, op verzoek van de bur gerlijke weldadigheid, het bestuur der Weezenschool Sint-Elisabeth in de St Elisabethstraat, in de volksmond was het toen de arme meisjesstraat en, 't zelfde jaar, openden zij een bewaarschool voor de arme kinderen van de St Nicolaasparochie. De roozelaar bloeide, en nieuwe botten zag men uit schieten. In 1856 wordt de lagere meisjesschool te Desselgem, in 1862 die te Zillebeke aan ,het wijs be leid der Zusters van de H. Familie toevertrouwd. Intusschen wordt te leper nog een bewaarschool vooi de arme kinders van de Sint-Pietersparochie geopend, Ste Catherinestraat en later zal er een derde bijko men, deze der D'Hondtstraat (thans lokaal der Mu ziekschool Moeder MarieVanheule stierf een heiligen dood op 2 Februari 1859 en zes jaar daarna ging de Eerwaar de stichter, in den hemel de belooning ontvangen van zijn verdienstelijk leven. Heel zijn fortuin had die groot moedige ziel aan hulp der noodlijdenden besteed bij zijn dood was hij armer dan de armste zijner bescher melingen 1 De Inrichting der H. Familie kent weldra haar zo mertij en bloemenweelde. De scholen van Bavikove en Loker ook die der jongens tijdens den schoolstrijd worden door haar Zusters bediend. In 1879 ontstaat te leper de zoo gewaardeerde school van O. L. Vrouw Thuine, met haar honderden leerlingen. In 1880 wordt een kostschool voor burgersmeisjes ingericht en voorts groeit erbij de meisjesschool van Sint-Jan-bij-Iepei in 1898 en deze van Brielen in 1913 Hoeveel moed, hoeveel deugd, hoeveel toewijding werken samen op het uitgestrekt arbeidsveld Alles zal ineens uiteengeslagen worden door den verschrik- kelijken wereldoorlog in 1914 Zusters en weesjes in ballingschap gezonden, huizen en scholen tot puin her schapen

Tuinklokke (1930-1940) | 1940 | | pagina 3