Vergaderingen De voedering van het vee binst den winter derde afdeeling. RAS VAN T LAND VAN HKRVE. vierde afdeeling. ARDENSCH "RAS. vijfde afdeeling. KEMPISCH RAS. zesde afdeeling. YPER.Aschwoensdag 25 Februari 1914. Prijskamp voor zware landbouw- peerden uitgeschreven door het Land- bouwcomice Yper. plaats a. vandenpeereboom. I. Hengstevculens van één jaar en daaronder. koeimarkt. en Voordrachten stamboeken na te Kien rn de som- aan prijs kamp 51 toegewezen, te verdeclen volgens de daarvoor aangeduide grondslagen. Art. 6. De inschrijving der dieren in de prijskampen 1 tot 50 geschiedt bij middel van bulletijns voor de stieren, de koeien en de vaarzen. Voor ieder dier, deelnemende aan de prijskampen 1 tot 50, wordt een bul letin opgesteld. De bulletijns van inschrijving moeten tot den secretaris der maatschappij, M. A eraieuw e, T, te Brussel, gericht worden, ten laatste op 20 Maart 1914 en vergezeld zijn van een poslmandaat ten beioope van hel inschrij- vinjprecht (art. 3). De inschrijvingen in prijskamp 51 moeten ten laatste op 10 April 1914 gedaan worden nochtans moeten de bulletijns, met de be- vifsmi van de inschrijving in de stamboeken erbiji, in 't dubbel opgemaakt, slechts des Zaterdags. 18 April, vóór 6 ure 's avonds, aan het secretariaat afgegeven worden. Art. 7. Het vervoer der dieren, langs de Staats-spoorlijnen en zekere compagniën is kosteloos bij den terugkeer Dc kosten bij het gaan vallen ten laste der tentoonsteüers. Art. 8. De dieren moeten zich ten lokaio van den wedstrijd bevinden daags vóór de opening der tentoonstelling, op Vrijdag 17 April vóór 6 ure 's avonds. De dieren zul len voorzien zijn van de noodige banden om ze stevig vast te leggen de. stieren moe ten geneusringd zijn. Art. 9. Volgnummers, aanduidende de nummers der stallen waarin de dieren te plaatsen, worden ten gepasten tijde aan de lentoonstellcrs verzonden. Tijdens hunnen aan voer in het lokaal, alsook gedurende den wed strijd. moeten de dieren deze volgnummers San de hoornen dragen. Vóór hunne aanneming, worde de dieren aan ben gezondheidsonderzoek onderworpen, zooals het Veeartsenijkundig toezicht het zelfde regelen zal. Art. 10. De eigenaars der geprimeerde dieren zijn gehouden dezelve op aanvraag van "het besturend comiteit van den wedstrijd te laten photographeeren. Te dien einde, stel len zij ter beschikking van den photograaf bet noodige personneel om de dieren vast te houden. Bij gebreke aan deze verplichting ten ge pasten tijde te voldoen, zal het beloop der prijzen bij helft verminderd worden. Art. 11. De dieren worden kosteloos gestald en gelegerd. Nochtans zijn de eigenaars gehouden dezelve te verzorgen en te bewa ken en de. stallen der dieren in een beta melijke» staat te houden. Het is den tentoonstellers verboden in het lokaal van den Wedstrijd stroo, hooi of kla vers binnen te brengen. Het voor de die ren noodige hooi of klaver zal, dagelijks, kosteloos, aan de tentoonstellers afgeleverd worden tegen bonsdie zij1 ten gepasten lijde zullen ontvangen. Voedermagazijnen worden in het lokaal in gericht, alwaar de tentoonstellers voor hunne dieren voeder (zemelen, meel, enz.) tegen een voorop bepaald en in de lokalen aan geplakt tarief kunnen verkrijgen. Art. 12. De jurys zijn samengesteld uit drie leden zij zijn alleen gemachtigd de door het programma voorziene prijzen uit te reiken voor zooveel de dieren wezenlijk verdienstelijk zijn. De premiën worden betaald binnen de 10 dagen volgende op de tentoonstelling. Art. 13. Iedere afdeeling der jury maakt proces-verbaal van hare beslissingen, dat af gegeven wordt aan het secretariaat, door den voorzitter der afdeeling, onmiddellijk na het sluiten van hare werkzaamheden. De juryleden mogen als tentoonstellers aan geen prijskampen deel nemen. Art. 14. De inrichtende maatschappij is niet verantwoordelijk voor de ongevallen die den dieren of hunnen geleiders gedu rende den wedstrijd mochten overkomen. Het heen- en weervervoeren der dieren geschiedt op gevaar en perijkcl der tentoon stellers. Art. 15. De tentoonstelling is loegangbaar voor hel publick den Zaterdag 18 en den Zondag 19 April, van 10 ure 's morgens tot 6 u. 's avonds. Voor den duur van den wedstrijd wordt den leden der maatschappij alsook den tentoon stellers eenc kostelooze toegangskaart afgele verd. Deze kaart is volstrekt persoonlijk. De leden bekomen, te meer, eene damekanrt. Art. 16. Een veeartsenijkundige dienst is binnen het lokaal van den wedstrijd ingericht. Art. 17. Over iedere oneenigheid betref fende de toepassing van onderhavig reglement, wordt door de besturende commissie van den wedstrijd onwederroepelijk beslist. EERSTE AFDEELING RAS DER LEEMSTREEK. 0 (93 prijzen.) TWEEDE AFDEELING. CONDROZ RAS. (35 prijzen.) (21 prijzen.) (28 prijzen.) (31 prijzen.) YLAAMSCH RAS (62 prijzen,. a; Rood tas van Vlaanderen en Cas- selsch ras. 39e prijskamp. Stieren met 3 of meer volwassen tanden (4. prijzen) le prijs 200 fr. 2e 130 fr. 3e 100 fr. 4e 75 fr. 40e prijskamp. Stieren met niet meer dan 2 volwassen landen (4 prijzen) le prijs 150 fr. 2c 125 fr. 3e 100 fr. 4e 75 fr. 41e prijskamp, -r Melkkoeien met 7 of meer volwassen landen (4 prijzen) le prijs 225 fr. 2e 175 fr. 3e 125 fr. 4e 100 fr. 42e prijskamp. Melkkoeien met ten hoog ste 6 volwassen tanden (4 prijzen) le prijs 225 fr. 2e 175 fr. 3e 125 tr. 4e 100 fr. 43e prijskamp. Vaarzen met 3 of meer volwassen tanden (4 prijzen) le prijs 150 fr. 2e 125 fr. 3e 100 fr. 4e 75 fr. 44e prijskamp. Vaarzen met niet meer dan 2 volwassen tanden (4 prijzen) le prijs 150 fr. 2e 125 fr. 3e 100 fr. 4e 75 fr. b) Ras van Venrne-Ambacht. 45e prijskamp. Stieren hebbende 3 vol wassen tanden of meer (4 prijzen) le prijs 200 fr. 2e 150 fr 3e 100 fr. 4e 75 fr. 46e prijskamp. Stieren hebbende niet meer dan 2 landen (4 prijzen) le prijs 150 fr. 2e 125 fr. 3e 100 fr. 4e 75 fr. 47e prijskamp. Melkkoeien met 7 of, meer volwassen tanden (4 prijzen) le prijs 225 fr. 2e 175 fr. 3e 125 fr. 4e 100 fr. 48e prijskamp. Melkkoeien met ten hoog ste 6 volwassen tanden (4 prijzen) le prijs 225 fr." le prijs 225 fr. 2e 175 fr. 3e 125 fr. 4e 100 fr. 49e prijskamp. Vaarzen met 3 of meer volwassen landen (4 prijzen) le prijs i5o fr. 125 fr. 3e 100 fr. 4e 75 fr. 50e prijskamp. Vaarzen met niet meer dan 2 volwassen landen (4 prijzen) le Pry* 150 fr. S: 125 fr. 100 fr. 4e 75 fr. 51c prijskamp. Prijskamp van Loten bestaande uit één stier en tien vrouweliik» dieren (melkkoeien en volle vaarzen) van dezelfde hairkleur en allen tot een zelfde Belgische veetype behoorende de Eene som van 10 000 frank is voor dezen pruskamp uitgeschreven, verdeelbaar in premiën van 800 frank, 400 frank,200 frank en 100 frank met inachtneming van dp v«r diensten en het getal der loten in ieder» afdeeling prüskampende. Voor het tóeken nen der premiën, zal de Jury rekenin» houden van de bijzondere economie alsook van de natuurlijke voorwaarden vanT verschillende landbouwstreken des lands N. B. In elkeen der prijskampen 39—50 ts a* Jury gemachtigd een bijvoeglijken prijs vanZ fr toe te kennen voor iedere onverdeelde r?,bi van h dieren aanwezig boven het getal or f-pl door het programma voorzien. Voor de to/,^ sing van dien regel, wordt er vereürht dn/hil aantal pi-ijskam t,en de dieren het dubbel moJ, zijn van dit der ingestelde prijzen le prijs Eeremetaal en 50 fr. v 40 fr. 25 fr. 15 fr. II Hengsten van twee jaar. le prijs Eercmetaal en 50 fr. - 2e - - 25 fr III. Mcrriën van één jaar en daaronder. Ie prijs Eeremetaal e-n 50fr. - 40 fr 25 fr. 15 fr. 2e 3e 4e 3e le IV. Meniën van meer dan één en min dan 3 jaar. le prijs Eeremetaal en 50 fr. 2e - 40 fr. 3e - - 30 fr. 4e 20 fr. V. Kweekmerriën van 3 jaar en daarboven, le prijs Eeremetaal en 80 fr. 2e 60 fr. 3e - - 40 fr. 4e 20 fr. In de prijskampen kunnen deel nemen de leden der Landbouwcomicen Yper en Kem- mel. De leden van laatstgenoemd comice moe ten hunne lidkaart toonen als zij hunne in schrijvingen vragen. De inschrijvingen wor den genomen den dag van den prijskamp in het Stadhuis, tc Yper, van 8 tot 9 ure. De dieren in laatstleden provincialen prjjs- kapm bekroond kunnen in de prijskampen niet mededingen. De jaarlijksche peerdenmarkt zal, volgens gewoonte, plaats hebben op de groote markt, alsook de prijskampen voor zware rain- peerden van 3 jaar en meer, waaraan al de landbouwers van .West-Vlaanderen mogen deel nemen. YPER. Zaterdag, 14 Februari, ten 91/2 ure. stipt 's voormiddag, in de benedenzaal van het Stadhuis, Bestuurvergadering van het Verbond der Geitenkwceksyndikaten van het arrondissement Yper, waartoe de bestuurle den uitgenoodigd worden. I)1XMLTDE. Maandag, 16 Februari, ten 9 1/2 ure stipt 's voormiddags, in de gewone vergaderingzaal van 't Stadhuis, Bestuurver- gadering van het Verbond der veekweeksyn- dikaten van het arrondissement Dixmude, waartoe de bestuurleden vriendelijk uitgenoo digd worden. ARIXKERKE. Woensdag 18 Februari aanstaande, om 3 ure stipt, in het gemeente huis, vergadering van het veekweeksyndicaat met voordracht van den Heer Staatslandbouw- kundige Van den Wouwer, F. BEC'ELAERE. Zondag 15 en 18 Fe bruari, om 3 ure, in het gemeentehuis, voor dracht over Veevoeding door den Heer Muys- scn, C., Hoofdonderwijzer te Langcmarck. GHIJVERINCHOVE. Zondag 15 Fe bruari en 5 Maart, om 5 ure 's avonds, in het lokaal vnn den Boerenbond, voordracht over Veevoeding door den Heer Pauwels, R., Landbouwingenieur. MOER ES-BI J-VEURNE. - Donderdag 26 Februari, om 3 1/2 ure, vergadering van het Veekweeksyndikaat in zijn gewoon lokaal, opgeluisterd door eene voordracht over vee- voedering van den Heer Van den Wouwer, Staatslandhouwkundige. PROVEN. Zondag. 22 Februari, om 8 1/2 ure 's morgens, in de Patronagezaal, voordracht over Hopteelt door den E. H. De Jacgher, A. REXIXGHELST. Zndag 15 Februari, om 4 1/2 ure, in het gemeentehuis, voor dracht over Hopteelt, door den E. H. De Jaegher, A. WESTOUTRE. Zondag, 18 Februari, om 4 1/2 ure, in het Gemeentehuis, voor dracht over het aanleggen van hoptuinen door den E. 11. De Jaegher, A. YPER. Zondag 15 Februari, ten 9 u., in de benedenzaal van het Stadhuis, verga dering van de geitenverzekering en syndikaat. Dagorde uitschrijving van prijskampen, be taling van het jaargeld en uitloting van nut tige voorwerpen. ZARREN. Zondag, 22 februari, om 3 ure, in het lokaal van den geitenbond, voor dracht over Zwijnenkwcek, door E. H. Van- denbroucke, J., Landbouw-ingenieur. Dit onderwerp wordt dikwijls behandeld. En toch is het zoo belangrijk dat wij niet mogen nalaten onze leners hierover ook in te lich ten, om de veevoedcring zoo winstgevend mogelijk te maken met dc voeders waar over zij beschikken en volgens den markt prijs der handelvoeders Het is tamelijk gemakkelijk, bij middel van voedertabellen, die in alle landbouwboeken te vinden zijn te onderzoeken of de rant soenen redtmatig zijn En nochtans, dé land bouwers welke die tabellen raadplegen zijn uitzondering. Wij willen, niet beweren dat de landbouwer iederen dag of iedere week j hei rantsoen volgens die tabellen zou moe ten berekenen, noch ook niet dat zij sla- vel ijk en nauwkeurig moeten toegepast worden Wij aanzien ze enkel als middelmaten welke de landbouwer proefondervindelijk eenigszins zal mogen wijzigen volgens den aard der dieren, de voeders van eigen voortbrengst waarover hij beschikt en andere omstandig heden. Doch vele landbouwers voederen maar altijd volgens hun goeddunken, zonder obït hunne rantsoenen te vergelijken met déze die voorgeschreven worden, en zoo wjjken de "rantsoenen grootelijks af van de voor- geschrevene middelmaten, en zoo komt het dat zij dikwijls kostelijk en weinig winstgevend komen. Wij raden daarom nan nu en dan eens tfe rantsoenen te onderzoeken en vast te stellen. Men zal zich dan van ech nieuw onderzoek mogen ontslaan tot dat er eene merkelijke verandering in het rantsoen op treedt. Een eerste gebrek en misschien wel het j bijzonderste van vele winterrantsoenen is van te weinig eiwitstoffen te bevatten. Men mag niet vergeten dat melkvee meer eiwit ver- eisebt dan mestvce. Het bewijs hiervan is doodeenvoudig Men weet immers dat de stikstofhoudende bestanddeelen van het li chaam of van de voortbrengsels van het li chaam "enkel door de eiwitstoffen van hef voeder kunnen gevormd worden. Het vet en de koolwaterstoffen kunnen geene stikstof- houdende bestanddeelen vormen, aangezien zij zelf geene stikstof inhouden. Welnu, de melk bevat middelmatig 3.75 Ui. stikstofhoudende bestanddeelen, waaronder veel kaasstof. Dat maakt dat eene koe die dage lijks 20 kgr. melk geeft, in die melk 3.75X20 100=0.750 kgr. stikstofbestanddeelen verliest. Die koe heeft dus enkel om de stikstof besta nddeelen der melk te vormen 750 gr. meer eiwitstoffen noodig dan eene koe van zelfde gewicht die geene opbrengst moet ge ven. In de veronderstelling dat men dat eiwit geve onder vorm van lijnmeel van 30 t b eiwit, zijn er daarvoor 2,5 kgr. lijnmeel noo dig. Daar nu al het eiwit van het lijnmeel niet dient tot meikvorming, mag men wel aannemen dat zulke koe minstens 3 kgr lijnmeel meer moet ontvangen dan eene ge lijkaardige koe welke die hoeveelheid melk niet zou geven. Deze berekening bewijst dus wel dat melk koeien veel eiwit in hun rantsoen vereischén. Van eenen anderen kant, de voeders welke de landbouwer zelf voortbrengt, bijzonderlijk voor het winterseizoen, zooals loof, beeten en stroo, bevallen weinig eiwit. Daaruit volgt dat het niet mogelijk is met die voeders een goed rantsoen op te maken. Bij' mid del van die voeders is het echter wel mogelijk de noodige koolwaterstoffen en de balgvul ling te geven. De landbouwer moet dus in gewone omstandigheden geene voeders bij- koopen voor de koolwaterstoffen, maar wel voor de eiwitstoffen welke zij bevatten. In den keus der krachtvoeders zal hij dus deze uitkiezen welke meest eiwit bevatten. De LIJNKOEK of het LIJNMEEL is zeker wel het meest gebruikte. Niet allenlijk heeft het eene groote voederweerde, maar het is ook door iedereen gekend om zijnen aangc- namen smaak, zijne verzachtende eigenschap pen en zijne goede hoedanigheden voor melk en boter. Het kan nochtans dikwijls heel voordeelig zijn het lijnmeel geheel of ge deeltelijk te vervangen door andere kracht voeders, wanneer namelijk de prijs betrek kelijk te hoog is voor zijne voederwaarde. GEPELD KATOENMEEL geeft ook veel melk en vaste boter, maar het is niet raad zaam er meer dan 1 1/2 kgr. van toe te dienen. ARACHIEDEKOEK is onder al de voeder- koeken de rijkste en kan heel voordeelig in de voediring van het melkvee komen. Het FARWEGRUIS wordt ook bij de melk- voortbrengst veel aangewend, maar bij voor keur te samen met andere krachtvoeders. Diensvolgens mcenen wij dat de landbou wers, over groote hoeveelheden loof of bee ten beschikkend, dat voeder redematig inde voedering moeten benuttigen. Die voeders zijn geheel goed doch, alleen toegediend, gevén zij geene bevredigende uitslagen, en dat bij zonderlijk omdat het rantsoen te weinig eiwit stoffen bcvaL De landbouwers moeten er dus eiwitrijke voeders bijvoegen. Tot voorbeeld van rantsoenvorming, ver melden wij hier eenige goede rantsoenen voor melkvee, welke goede uitslagen opge leverd hebben. -" r"iV - mn ,n„

Het Veld (1914) | 1914 | | pagina 2