Oe VrIJheidsecho „fine fleur” der reactie de Concentra- ONAFHANKELIJK WEEKBLAD grondwettelijken aard. De democratie, het hart ligt, alsook de als doorslaande Viel het den hooggeleerden heer Professor niet op dat de nazi-terminologie door onze fascistjes (is het toegelaten ze zoo te noemen?) zoo maar klakkeloos werd overgenomen? Trok den eminenten jurist daar geen enkel besluit uit? Advocaten zijn daar doorgaans toch geweldig knap in! Zag, hoorde, voelde een universiteitspro fessor, een geroutineerd parlementair, niet wat den eenvoudigsten volksjongen, met een greintje gezond verstand, reeds sinds lang gezien, gehoord en aange voeld had? Is daar waarachtig vijf jaar oorlog voor noodig geweest? Maar nog schijnt Prof. Orban niet te begrijpen! In stemming in in onze par- onaanzienlijk vaderen” dat- de cohcen- vermits de ge- De Hooge Vergadering! Zoo wordt met een vleienden term, waaraan de le den van deze achtbare vergadering doorgaans niet ongevoelig zijn den senaat genoemd, in tegenstel ling met de volledig rechtstreeks door het volk geko zen kamer van volksvertegenwoordigers, alhoewel men die hier niet, zooals in Engeland, het Lagerhuis noemt, wat dan nog geen al te gelukkige vertaling is. In. ieder geval, enkele dagen geleden heeft onze „hooge vergadering” zich uiterst laag aangesteld! Ze is in de achting van de bevolking geweldig diep ge vallen! Iedereen weet dat ze het in haar „hooge” wijsheid heeft noodig geacht aan de regeering Van Acker de volmachten te weigeren, broodnoodig om het land te redden, die ze had meenen te mcgen toekennen aan de ploeg Pierlot (om het land te kelderen, is ’t niet, heer Verbaet?)in dewelke minister Van Acker één der weinigen was die toonde het in hem gestelde vertrou wen waardig te zijn. De heer Van Acker had de noodige volmachten noodig om doortastend en vlug op te treden tegen sjacheraars en uithongeraars, daar de gewone tribu nalen (cf. de krijgsraden die zoo veel tijd noodig heb ben om belachelijke straffen uit te spreken; neemt het in overweging nemen van nog belachelijker ver zachtende omstandigheden misschien het grootste gedeelte van de activiteit onzer magistraten in be slag?) absoluut niet opgewassen blijken de eerste minister haalde cijfers aan! voor deze uiterst zwa re taak. De rechterzijde echter, de zooals den heer Moeyersoenen tielui Orban en Cs. aan het hoofd, opperde be zwaren van die hen toch zoo nauw aan rechten van het parlement moesten argumenten dienst doen om een negatief votum te wettigen. Die beste oude grondwet vond vurige ver dedigers in de fascisten Van Dieren, Boon en Vigne- rton. (Is de plaats van die kerels NU, en half jaar na de bevrijding, nog in het parlement?) en in dezen die, volgens de verklaring van den heer Orban zelf, in 1636 meenden met behulp van Rex en V.N.V. het land te kunnen redden! Wist de hooggeleerde heer Professor Orban toen, niet dat het V.N.V. fascistisch was en dus onverzoenlijk had moeten bekampt wor den door dezen die door dik en door dun onze con stitutie ongeschonden willen bewaren? Had de hoog geleerde heer Professor Orban nooit iets gehoord over de zgn. „Nieuwe marschrichting” van het V.N.V., „toevallig” uitgebazuind korten tijd na het aan de macht komen van Hitler in Dultschland, dus drie jaar vóór de verkiezingen van 1936 en vijf vóór de gemeenteverkiezingen van 1938, die na Münich plaats grepen? hebben begrepen... of niet te willen ieder geval hebben we bij de beruchte de „Hooge Vergadering”, die misschien lementaire geschiedenis een niet plaatsje zal bekomen, waarop de „vroede denkelijk niet heel fier zullen zijn, gezien vóóroorlogsche concentratie, over vijf jaar tratiekampen heen, nog niet dood is, wezen rexisten Vigneron en Boon, alsook den heer Van Dieren, V.N.V.ër en ontegensprekelijk anti-Belg, met hun vroegere vrienden stemden. Wij moeten bij deze ongelukkige stemming opmer ken dat - op minister De Bruyne na, die bezwaarlijk anders kon (hoe zou hij gestemd hebben ware hij geen minister geweest?) de katholieke partij IN BLOK TEGEN VAN ACKER HEEFT GESTEMD De katholieken hadden voorspeld dat de kommunisten, alhoewel ze in de regeering zetelden, er niet voor zou den terugdeinzen de regeering in den rug te schieten. Reeds vóór de gewraakte stemming in den Senaat werd er echter reeds op gewezen dat de katholieke partij met één voet in de regeering stond en één in de oppositie. Het heeft niet lang geduurd om deze woorden bewaarheid te zien. Dezen die, uit kiesbe- lang, niet durfden tegen Van Acker stemmen, hebben gedacht dat het nu zonder veel gevaar kon. Doch on ze premier had hen doorzién en geweigerd vrede te nemen met een verminkt ontwerp. Opnieuw zullen onze senatoren vóór hun verantwoordelijkheid ge plaatst worden. Denkelijk zal het zelfs niet heel lang duren. Intusschen werd aan de slechte Belgen en schuimers opnieuw respijt verleend. Het gedrag van de drie fascisten en de conservatieve katholieken ver wondert ons echter niet buitenmate. Pijnlijker wer den we getroffen door het gedrag van de kristen de mocraten, die verondersteld worden den geringen man te vertegenwoordigen en wier houding dus noch min noch meer als verraad moet bestempeld worden. Dit geldt ook voor den eenigen socialist, die, volgens het verslag van „La Cité Nouvelle”, insgelijks het beruchte ontzenuwend amendement zou gestemd hebben. We vragen: zal de socialistische partij derge lijk element nog langer in haar schoot dulden? Het zelfde vragen we aan de liberalen, gezien negen hun ner met de clerico-fascisten hebben meegestemd, niettegenstaande den pathetischen oproep van den liberalen senator Godding, uit Antwerpen, die steeds getoond heeft zoowel de materieele nooden van ons volk als de levensbelangen van onzen handel en nij verheid te begrijpen. We kunnen aannemen dat en kele senatoren werkelijk uit eerbied voor de grondwet PRIJS ÉÉN FRANK F. W. ZONDAG 18 MAART 1945. BELEID EN BEZADIGHEID. We moeten eens te meer onze serie bijdragen over dit onder werp onderbreken, daar wij niet mogen nalaten, onze commen taar uit te brengen over de schandalige stemming die verleden week in den Senaat plaats greep. 1» JAAR. Nrl.

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 1