«TIRAM». F. WILLEMYNS. POLLINKOVE. OOSTVLETEREN. VAN HIER EN DAAR. ALVERINGEM. EESEN. KOEKELARE. En aan den premier en zijn ploeg wenschen we: bonne chance! het amendement gestemd en dus het door de kamer aangenomen ontwerp zinledig gemaakt hebben. Toch moeten we hierbij opmerken dat dit zeker bij de meerderheid niet het geval was, vooral na de uiteen zetting van den KATHOLIEKEN minister van Rechtswezen, den heer du Bus de Warnaffe, die de grondwettelijkheid van het ontwerp aantoonde en de opmerking van den ministerpresident, die zegde dat een kamerlid, die ook het voorstel van de regeering als anti-constitutioneel had bekampt, REEDS ACHT MAAL, bij voorgaande gelegenheden, IN DERGELIJ KE GEVALLEN EEN BEVESTIGENDE STEM HAD UITGEBRACHT. We hopen voor ons land en voor ons (iemocratisch liptiw poogt te dis- „Hooge Vergadering” wat meer zal geven en zich zal willen parlementair regiem, dat men opni; crediteeren, dat de teekenen van wijsheid rehabiliteeren EN DIT ZOO VLUG MOGELIJK. We doen een simpele vaststelling: toen de regeering Pierlot nog het vertrouwen van het parlement ge noot had ze reeds lang dit van de openbare meening verloren. Bij Van Acker is het andersom: de senaat stelt hem in de minderheid, doch het volk schenkt hem nog meer vertrouwen dan vóór de beruchte stemming en het is dus onze „Eerste Kamer” die het moet ontgelden. Onze senatoren hebben het bezoek van majoor Attlee afgewacht, aan wie we tonnemaat levensmiddelen en grondstoffen voor onze industrie vragen, om aan te toonen dat ZIJ onze eigen ravi- tailleering saboteeren! Vóóraleer we beroep doen op onze vrienden moeten we eerst onze eigen hulpbron nen uitbaten zooals het hoort, ten voordeele van de gemeenschap en niet van een kliekje zwendelaars Uit menschelijkheid willen Orban en cs. onze zwar ten uit den bak halen. Maar van menschelijkheid vinden we geen spoor meer wanneer het gaat om ons volk, dezen die niet met den vijand heulden, van den hongerdood te redden. Aan de kristen democraten vragen wijzijn er geen katholieke moeders die melk eischen voor hun kroost? Of wil de rechterzijde het volk uithongeren omdat we in den heiligen tijd van den vasten zijn? Wij eindigen met een vraagje aan de liefhebbers van statistieken: tracht eens te vernemen hoeveel er onder de 66 vroede vaderen zijn, die in de „Hooge Vergadering” het honger - amendement stemden, die betrokken zijn bij ondernemingen, die in geval van delict onder de toepassing van Van Acker’s banblik sems zouden gevallen zijn? Bij plaatsgebrek wordt het artikel uit Pollinkove verschoven tot toekomende week DIK. P.S. Naar het schijnt werd den heer burgemeester van Eesen geschorst. p.S.In de bijzondere kamercommissie werd het nieuw ont werp Van Acker met bijna éénparigheid van stemmen aangeno men. Tijdens een gemeenschappelijke vergadering van liberale kamerleden en senatoren kon men opmaken dat de overgroote meerderheid der liberale leden van beide kamers het ontwerp zullen stemmen. De regeering schijnt dus den slag te zullen winnen. 90% der bevolking verlangt niets anders! F.W. Wegens plaatsgebrek werd het gewoon artikel over Alverin- gem verschoven. De heer D'eschilder, over wie den heer Cyriel Pil het o.m. in zijn verleden week in de brievenbus opgenomen brief had, heeft ons een op puntstelling gezonden, die we insge lijks in ons volgend nummer zullen opnemen. Beste lezers en lezeressen wat denkt ge er van Een mensch ziet tegenwoordig van alles gebeuren en scnns veel rare dingen. Van de voorloopige invrijheidsstellingen zullen we nog maar een weinig zwijgen. Maar we houden niet op te werken, daar ons ordewoord luidt: „doorwerken tot het einde”. Geen genade met al onze Nazi-vtiendjes van het eerste uur”! Wat zagen we, toen in 1940 de iMof onze steden en dorpen door het groote verraad der „5de Kolonne” zoo snel innam? Reeds vanaf de eerste dagen werden mofsche handen met het bloed van onschuldige Belgen besmeurd. Zooals destijds in Vinckt werden hoopen meinschen geslacht als beesten. De officieren en soldaten, aan wier handen nog warm onschul dig bloed kleefde van de massa slachtoffers in Vinckt, belandden ito het jaar 1940 in onze gettiéènte êii Werden doof somhlïgeti als vrienden ontvangen en begroet. Het ging zelfs zoo ver dat onzen burgervader met deze zelfd* officieren van de eene herberg naar de andere tot laat in den nacht slenterde tot allen dronken waren, werkelijk een patrioti" sche daad Ware patriotten hadden liever hetzelfde lot als. de slachtoffers van Vinckt ondergaan dan samen met deze laffe honden op hun wandaden te drinken. Want, fier waren ze op hun massa moord van Vinckt... En was het-dan, zoo’n groote eer, burgers van Eesen, aan de zijde dezer nazi-mannehi te mogen gefoto grafeerd worden En nu zien we hem even fier aan de zijde onzer bevrijders (en dan nog officieren!) stappen als in 1910 aan de zijde der beulen van Vinckt. Hoe is dat mogelijk Volgende week verneemt U meer daarover, beste lezers en le zeressen. Welke bladen leest gij? „DE VRIJHEIDSECHO” natuurlijk, „Het Laatste Nieuws”, misschien „De Roode Vaan”. Wel het is verkeerdHet hangt te lezen in het uitstalraam bij .Mijnheer Julien. Wilt gij uw zielezaligheid verzekeren dan zult gij alleen nog lezen wat Mijnheer Julien thans verkoopt, we zeggen thans.... want niet zoo heel lang geleden zagen we in datzelfde uitstalraam en al de bezettingjaren door, de schitte rendste collectie van Duitsche dag- en weekbladen, illustraties en tijdschriften. De verkochte bladen als „Volk en Staat” „Brüsseler Zeitung” „Balming” prijkten er in eer. En wie herinnert zich niet den tijd dat Mijnheer Julien in kostuum van tijdelijke post bode straatvente met Brüsseler Zeitung!... Volk en Staat!.... Toen rukten de Kanadeezen ter bevrijding op en alles ver dween. Mijnheer Julien zal nog wel een merkwaardige collectie bezitten. De wind is thans gekeerd! Nu maakt Mijnheer Julien de bevol king dietsch en dit ten zijnen profijte wat ze wel en niet lezen mag. Zelfs in het gemeentehuis, de ravitailleeringslokalen tot in het tramstation toe, vinden we de affichen van Mijnheer Julien. En naar we. vernemen bewijst hij zelf ten gemeentehuize zijn politieke diensten. Wat een ijverEen weinig bescheidenheid nochthans zon hier wel passen! Aan de oprechtheid der goede intenties van Mijnheer Julien zal wel niemand twijfelen. Voorloopig laten we ons gedegradeerd reserve-officiertje met rust, daar hij een weinig ongesteld is ten gevolge van zijn reeds opgeloopen blaam. In de „kleine straat” is er een eletriciteitswinkeltjë. Daar ■woo'nt een „eleclricientje” dat zoodanig klein is, dat toen de man nen van de W.B. hem gingen halen zij hem bijna met van on der het buffet kregen! Spijtig genoeg Werd hij in vrijheid ge steld. Welnu, Hectortje, we hebben nog van uw dood niet gehoord! Maar, ja, 't is waar ook, de koorden zijn maar van papier meer en dat gaat niet, héOf zult ge misschien wachten tot de Engelschen goede koorden invoeren om u op te hangen Waart gij hef niet misschien die verklaardet „Ik hang mij liever op, dan de bevrijding te overleven Uw tijd is gekomen om1 te gaan werken voor den Führer, want de laatste knul is biina naar ’t pierenland vertrokken. Gij kunt u laten inlijven bij den Volkstürm, daar ontbreken er oude ratten en mannen met gestolen Fransche windsels om de beenen. Moet gij ’s avonds, niet meer gaan luisteren met Fluppe, om te weten wie luisterde naar de B.B.C. Is uw plaats niet in ’t College te Oostduinkerke of in .de uni-

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 2