PRIJS 1,-50 Fr. ZONDAG 25 MAART 1945. KEiEM. WOUMEN. er mee ESSEN. J. V. Mededeeling. Over Custodiaansch BELEID en de IiOKSaTI Stl VT®-K&S.L POLLiNKOVE. ONAFHANKELIJK WEEKBLAD grafenis had plaats te Brugge. De collega’s van den gesneuvelde waren bijna allen aanwezig, o.m. den priester-godsdienstleeraar en... een ..zwart” lid van het onderwijzend personeel! (Wordt voortgezet) Zooals we het reeds in een. vorig nummer schreven, heeft de kliek Orban die het best zou doen, na. de nefaste vóóroorlogsche cóncentratiepolitiek, zich te doen vergeven door zich te doen vergieten - niet van haar gedoe tegen land en volk afgezien, al is het onder den dekmantel van een teergevoeliger! eerbied voor de grondwet, daar waar ze enkele jaren geleden niet zoo kieskeurig was. Geholpen door de reactie of liever door de ande-, ren reactionnairs haalden Orban, De Boodt en cs. een eersten slag thuis! Tegen Van Acker’s regeering, de meest populaire die België misschien ooit gehad heeft, hadden ze niet durven stemmen. Ze wisten echter dat de nieuwe regeeringsploeg het op zou ne men tegen de woekeraars en denkelijk tegen... de zwarten En er zitten twee 'komumnisten bij Van Acker, een doorn in. het oog van de „kliek” die nochtans zonder blikken of blozen met V.N.V.ërs en Rexisten onder één hoedje liepmaar ja, toen waren die nog geen landverraders, maar redders! En dat Vigneron, Boer en.... Van Dieren in 1945 ook met hen meege stemd hebben is... louter toeval! Hoe het ook weze, on ze premier had gesproken van den incivieken uit alle sectoren van het openbaar leven te verbannen! Mi nister Lalemaild was niet minder kategoriek! Minis- ter Van Glabbeke sprak van de rechtvaardige maar onverbiddelijke zuivering van de. openbare besturen. Dit was lijnrecht in tegenstelling met alle Custo- diaansche bezadigheid! Alleen du Bus de Warnaffe gaf en geeft nog steeds blijk van een degelijk Custo- diaansch beleid! Maar de zuiveraars schijnen toch in de meerderheid te zijn! Het kwam er dus op aan de regeering of haar werking op een onschuldige manier te kelderen (dat is zeer verstandig „beleid”)Het honger - amendem en t werd gestemd. .Er werd ge jubeld bij de „kliek”, de zwarten en de uithongeraars! Maar het „Sieg Heil” (in Vlaamsche geconcentreerde vertaling) was van korten duur! Zooals het Engelsch blad „The Observer” het schreef, is Van Acker zoo koppig als een ezel maar veel slimmer. Reeds een week geleden en in record-tempo heeft Van Acker zijn slag in kamer en senaat thuis gehaald! Zelfs den nobelen jong - adellijken verouderden baron Moyersoen heeft niet durven tegen stemmen! Hij en de anderen hebben niet gedurfd, ómdat ze weten dat het volk hun zou uitgespuwd hebben! Prof. Orban en cs. moeten zich beginnen af vragen: waar toe dient het zich in ’t zweet te werken voor zwarten en sjacheraars, als ze geen stemrecht zullen hebben! Doch de „kliek” geeft het niet op en denkt verder dan „the man in the street” soms kan vermoieden! Daarover handelen we in een afzonderlijke bijdrage in een volgend nummer! Een typist gevalletje van beleid en bezodigheid vin den we, niemand zal er geweldig over verwonderd zijn, te.... Maldegem. De teekenaar van de Rijksmiddelbare School, lid van den Weerstand, was bij de be vrij ding bij het ver vullen van zijn plicht als een dappere gevallen. De be- Ie JAAR. Nr. 2. SPLEUTERAF. ALLO, EESEN MOET WAKKER WORDEN! Narcisse. R.I.P. VRAGEN U WIJ verlaten hun lot laten plunderen van de gevluchte maar WAT TOCH EIGENAARDIG IS. De Vrijheidseclio als burgemeester en hoofd der politie? Waarom, als Commandant van de burgerwacht? bevolking en de burgerwacht aan voor de Duitschei? om eens wat te vergeten, blijven, want drie is te veel cm bun goesting.te geven nietwaar? w,.'. een zekeren Basiel bedt ze'-opgeno-men, ja, die kon dat, liet was een landbouwer en hij heeft ze een langen tijd in hef geheim op zijn hof gehad. Dat is een goede daad, nietwaar? Dit mag ook geweten zijn. Veel menschen hebben een lange tong maar het snr-Miwoord be'Vo zijn t ds. «WEE 1 AL.» Waarom hebt gij de eerste de gemeente avond, om 8' uur, in Mei 1940? Waarom D'e eerste is onzen schoenen boer Omer. Dat ventje heeft ook niets misdaan, neem! Ha, ha! Hij was lid van het V.N.V. en propagandist van De Vlag en weet ik nog al meer. Waar hij nu is, daar kan hij nog meer propaganda maken. En dan onzen ersatz-burgemeester, ja, wanneer onzen schoenen mof hier nog was, reed hij met zijn auto en nu wanneer onze bevrijders hier zijn rijdt hij nogmaals, dat mag toch niet toegelaten worden. Ja, het is dok nog het Duitsch systeem dat hij gebruikt, kolen in plaats van benzineOok nog zijn schoore vrouw met haar bril op haar neus en haar zwarts kijkers. Ze stond te gapen met haar mond vol tanden door het zij-venster wanneer de parochia nen hun wettigen burgemeester gingen afhalen met de Belgische driekleur in top, de Engelsche en Fransche vlaggen' daarachter, cm hem wederom als burgelijk hoofd te erkennen omdat hij niet wilde besturen onder mofsche bezetting. Waarom zwaaide de zuster van den ersatz met een zwarten sluier door het vens ter Ja, wat er is met den baas van den «Siphon» Wie zal zeggen dat hij zwart was Ik .niet, ja, wat verstaan wordt is dat, wanneer de Gestapo’s, de schoenen Possen Blanc en Deca e hun mofschen dienst deden en dat de Feldgendarmerie met I’ollinkhove-kermis binnen viel in den cSiplio’n» terwijl Marcel thuis was en dat bij h't.op een loepen zette. Maar.... op het laatst dat de Gestapo’s binnen gingen namen ze hem niet mee! OngelooflijkJ.i, voor mij is het heel raar Nu. ja, onzen Vlaamschen Wachter Maurice, hij deed het voor zijn 4 kinderen, 2 jongens, en- 2 meisjes! Neen, ’t was daarom niet, liet was omdat hij bang was- van zijn vrouw. Ja, toen ze veel geld ontving van Maurice dan kocht ze alle soor ten dingen. Ook wanneer hij liep met zijn zwart kostumeken zegde hij eens tot zekeren I. D. „Waarom gaat U er niet bij. U hebt kleederen geld en eten, niets te kort”.' Wat! antwoordde F. D. „Ik teeken, liever 20 jaar achter de tralies- dan dat te doet .voor den“Duitsch”. .Dat was gesproken, nietwaar! Nu wat geweten mag. zijn is eer. goede daad. .Een zekere Sim-onne die drie gevangen ItaliaUnsche soldaten overgesmokkeld Waarom hebt gij de overgelaten Waarom hebt gij de buizen b<?v<-Iking Waarom hebt gij alle wapens en oorlogsbuit doen verzamelen Waarom zijt ge afgetreden als Commandant van de burgerwacht? Waarom hebt gij de Duitschers zoo goed onthaald Waarom hebt gij hunne bevelen zoo stipt uitgevoerd? Waarom hebt gij U publiek laten fetografeeren op de markt met de Duitsche bevelhebbers? .’.Vanran ziif ?e te samen met de Duitsche officieren gaan wande len en drinken naar Diksmuide oen Zondagnamiddag? Waarom hebt gij in het jaar 1940 -al die jonge meisjes opgeëischt om aardappelen voor de Duitschers, te schillen Waarom hebt gij gevraagd aan de Duitschers om op den Donder- ONTSLAG. De- bevolking heeft met spijt het ontslag ver nomen van den heer CYRIEL TOMMELEIN, als burgemeester van Woumen- Jaren geleden volgde hij als zoodanig wijlen Honoré Van ‘Oversclielde op en was weldra zoo populair als zijn voorganger. Gedurende de jarenaan het hoofd van de ge meente doorgebracht, heeft hij bewezen op dit terrein een knap administrateur te zijn, waarvoor hij door zijn dorpsgenooten naar waarde werd geschat en waar in de eerste plaats de oorzaak te vinden is van het succes dat hij bij de verkiezingen bij de Woumenaars van alle partijen behaalde. 1 ijdens de bezetting toonde hij zich een vurig vaderlander. Het wc.iSi dan ook niet te verwonderen dat hij in 1941 door- de Moffen aan den dijk werd gezet en vervangen door den beruch- ten Itesplenter, die zijn ersatz-loopbaan begon met een procla matie, dat hij zou besturen volgens de' princiepen der fameuze „Nieuwe Orde” en der „persoonlijke verantwoordelijkheid” Wij wenschen den. heer TOMfMELEIN, wiens ontslag aan zijn huidigen gezondheidstoestand te wijten is, een. spoedig, ert volledig herstel toe en nog vele jaren te midden'ven dezen die gedurende langen tijd zijn onderhoorigen waren! Op den gemeenteraad van Woumen rust nu een zware taak! En vooraf vragen weis deze raad reeds, gezuiverd van on waar dige elementen? Zoo ja, dan heeft hij tot taak als canditdaat voor het burgemeesterschap een persocu voor te dragen, waar van niet alleen, wegens zijn houding gedurende de bezetting, niets te zeggen valt, doch, die in tegendeel blijk gegeven heeft vin echte eo- onbetwistbare vaderlandsliefde. Dit is voor Woumen hard noodig BURGEMEESTER VAN EESEN, WAAROM •Wie heeft te Eesen onzen schoonen Adhemar niet gekend Ja,.hij was 'groöt-invalied uit! den oorlog 1914-’18, hij trok een vette- premie en ook nog zijn jaarwedde van den Staat. Het ware eèri greeter eer geweest had hij gesneuveld in 1914-’18, dan den knecht te spelen in ’40' voor de moffen, wier speciale vriend hij was. Hoeveel jongens uit Eesen heeft hij niet achter volgd -en aangeklaagd Ja zelfs was hij een specialist in uitlian- gen van Duitsche affiches, hij deed het met hart en ziel! Ook nog was hij een der grootste naloopers der Duitsche feldgen- darmen om te zien zoo hij niemand in den dienst van Hitler kon krijgen. Ja, Adhemar, vuile lafaard, weet U nog toen de Engelsche troepen te Diksmuide aankwamen dat u nog dierf uitroepen „De Duitschers zijn nog niet verloren!” Neen, Hitler moet winnenJa zeker, voor de zwarte beesten lijk u mag Hitler niet verliezenUw vette premie zoudt u niet meer trekken. Ja, Adhemar ons bloed kookt wanneer men een scbijnlmi- ligaard als u ziet zitten in de kerkUw plaats is daar niet meerZe is bij Hitler, den almachtigen god der zwarten. Wij denken wel dat er weldra nog een plaatsje zal te vinden zijn voor u in die luizengevangenis te OostduinkerkeWater en droog brood is nog te veel voor UU zult dan eens besef fen wiens brood u' gegeten hebt en dat de Belgische Staat u waardig is Ja, vuile Adhemar, uw speciale vrienden waren Groote Kilo en den leider Kodde beiden uit Vladsloo. Waar zitten zij nu? Uw plaats moet en zal terug worden te Oostduinkerke. Zulke lafaards hebben wij niet meer noodig te Eesen. Weet u nog als n terugkwam datj u vertelde, den eersten der maand doe ik terug dienst! Wat. denkt U! Er zijn nog beter en eerlijken menschen te Eesen,. die uw dienst 'waardig zijn! Neen zulke Duitschgezinden hebben wij niet meer noodig Ten titel van inlichting komen we te vernemen dat op de ge meente de eerste zuivering is. begonnen, namelijk MARIA DERUDDER, waarvan eertijds een artikel is verschenen, ver toefd .op het ©ogenblik ergens in de gevangenis te Brugge- Een Besluitwet van 9 ’Februari 1945, vcorziet een pensioen voor de leden van den Weerstand, die invaliede zijn wegens kwetsuren of ziekte opgeloopen tijdens het uitvoeren van hun opdrachten. De rechthebbenden worden verzocht hun dossier over te ma ken aan de Administratie der Militaire Pensioenen. Galiléstraat 3, te Brussel, vóór 1 'April eerstkomend. Solidariteit, Sociale Dienst van het Onafliankelijkheidsfront, stelt zich, gansch ter beschikking van de leden van den Weer stand, voor het opmaken- van het dossier. SOLIDARITEIT Sociale Dienst van het O.F. I'’lw'rss!r:’.rt BRUSSEL- (Vervolg) Nu 'daarvan maar gezwegen om eens wat anders aan te vangen-, maar vooraleer het te vergeten, Deutsche Kraftwagen, waar is de tijd, dat om reden eener te langdurige afwezigheid van de O.T. bediende, geruchten de ronde deden’ als-dat ze, best mo-g-elijk in een of ander oninneembare bunker, ergens aan de Atlantikwal, een niet alledaagscli cadeautje zou hébben gekregen en dat gij, roste gans, als een bezetene rondliep ow schuldigen dier rondgestrooide geruchten op te sporeh en (op zijn Duitsch) nog zei dat ze moesten gestraft worden. O, voorzichtig Fraulein, uw zuster is ook niet van chocolade gemaakt en we zullen verder zien .dat ze geen angst had van de Kultuurmannen, want wat is ér geschied op den eerste Zondag namiddag van Juli ’44, langs, den vaart-dijk ter hoogte van Is het niet de bediende van de O.T. die in een bekoorlijke stem ming met een mof op genoemde plaats door een vrouw werd op gemerkt en aangemaand een beter geschikte plaats daarvoor te kiezen, ten -einde geen ergernis aan haar' kind té geven? Is het niet dezelfde mol die on: d-3' opmerking der( eerbare vrouw was opgewonden en gestoord en in dreigende houding haar éénzel- vigheidskaart vroeg en bovendien haar naam opschreef Is het met cp'genoemden keer dat gij ook ergens in het ronde dezelfde cursussen volgde en is. het ten slotte niet dezen keer dat U beiden verrast'door een’dondervlaag, elk met eer nat pak zijt thuisgekomen Om terug te keeren op ’t jaar ’43 dient er aan,gestipt en onder- lijnd te'worden dat de schceiien van de mofsche Jeanne iedere w-eek waren versleten, well.cht van met de Duitschers te loopen, om reden dat die lieve Fraulein zich iederen Zondag bij -haar Alfred, schoenmaker der Weermacht, begaf om haar schoentjes te laten herstellen en -omen is het niet dezelfde Duitsche kar, die op Keiem kermis, ergens rond de marktplaats, achter eenvolgensen wederke-erig .(goed gezien eïi geteld) door zeven soldaten werd gekust! En is het niét in denzelfden zomer dat ook gij, roste'Paula, zooveel eerbied hadt voor uw „Oberbeslag- mcister” die in de smis werkzaam was, en het is toch wel gij, soldatenkar, die eens een Duitsch onderofficier, gelegen' te Beerst, die toevallig een klein - werkje -in de smis te verrichten had, eten gaf m overvloed-en dan nog had durven beweren dat dit aM«s uit loutere vriendschap was voor de grijze vesten. Ja, nazi-gëzinde Paula, het ligt nog versch in ’t geheugen van eenieder als de Kanadeezen ons dorp van het nazi-juk kwamen bevrijden, u nog durfde beweren dat er nog nooit zooveel ar moede was geweest als nu komen ging. Wat een geluk voor al de andere inwoners dat onze nazi-juf niet wil al ware het de fijnste zeep of beste éétwaaf, indien het afkomstig is onzer be vrijders AT.een de ersatz -der m. ffen is haar ideaal, -omdat ze het nazi-regiem heeft ingezwolgvii en van karakter een bloed- echte nazi-gezinde is. Maar wees voorzichtig, Fraulein, daar den heer Krijgsaudi- téur van Brugge onze gemeente van tijd tot tijd een bezoekje brengt -om een belangrijke en uitgebreide zaak in het reine te trekken, kunt u zien er buiten te blijven, zooniet komt u nog in ’de Hoogeschool van St. Kruis terecht

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 1