BRIEVENBUS. VTRINKHCVE e es VLADSLOO. OOSTVLETEREN. RAMSKAPELLE. „Abschied” era,.. Spriet! DIKSMUIDE. Toekomende week het pas. luchtbescherming opgeëischt voor de ge- steunen, eenige weken na «RARRA» moeten wij het noemen. Hoe lang F- W. BOERTJE. zich hier op AUF WIEDERSEHEN. DTECA MINISTERIEEL BEZOEK. De heer Minister van Binnen- landsche Zaken en Mevrouw Van Glabbeke, vergezeld door den heer Karei Jcnckheere, privé-secretaris, zullen een officieel he- ROBERT BERTRAND week vo-lgeen nog andere schreeuwers van de „Nieuwe Orde”, ■alsook mannen die dwars over de velden naar de vergaderingen loopen. Wien ’t schoentje past, trekke ’t aan zoek brengen aan Diksmuide, heden Zondag 25 Maart- Het hoog gezelschap zal ten stadhuize ontvangen worden rónd 16 1/2 u. Ongetwijfeld zal de bevolking er aan houden, in den persoon van den heer Van Glabbeke, hulde te brengen aan gansch de r-egeering Van Acker, die tot heden, niettgenstaande allerlei moeilijkheden kranig m de bres gesprongen is ten bate van het volk.Ook is de Minister van Binnenlandsche Zaken reeds begon nen met een degelijke zuiveringsactie. Benevens onze hulde heeft hij dus recht op onze aanmoedigin gen. Het is- -een verheugend (feit, hoe de juffers, die zich op ver zoek van den burgemeester met de inzameling ten voordeele der geteisterden hebben belast, een ónverho-opten bijval hebben ge noten. Bijna gansch onze, bevolking en niet het minst de kleinen die het zelf niet te breed hebben in deze harde tijden, heeft er willen toe bijdragen om haar nog ongelukkiger broeders te helpen en de beurzen werden breed geopend- Dank aan eenieder! Dit is een klaar bewijs dat de Belgische solidariteit geen ijdel woord is, -spijts vier jaar propaganda en onderdrukking. Zelfs sommige zwarten hebben er aan gehouden het hunne bij te dragen en zoo getoond dat hun hart niet geheel verdorven- is en nog vat baar voor betere gevoelens! Misschien zien zij nu al het bar- baarsche en verderfelijke der leerstelsels van Hitlers in Reke nen zij op vergeven en vergeten Maar wat gedacht van de anderen, de zwartste zwarten, lijk zwarte Jef en Cie, die alle Soorten van drogredenen voorwenden om zich, aan dit edel werk te ontrekken en hier de verdorven heid van hun hart, hun haat voor al wat grootsch en vader- landsch is' en de laagheid en lafheid van hun rotte moffenziel eens te meer ten toon spreiden Aan hun schande, eeuwige schande Ware het soms niet wenschelijk een lijst op te maken, van die onverbe-terlijke, hartelooze, onvaderlandsche moffenbewonderaars en ze aan den heer Krijgsauditeur over te maken, opdat hij, als de dag der afrekening aanbreekt en de verdedigers alle moeite zullen inspannen cm zwarte zielen wit te wasschen en hun als goede Belgen te doen doorgaan, al die drogredenen met één en kelen zin den kop in te drukken: „Wat hebt gij gedaan voor onze geteisterden KOEKELARE. EEN MILLIOEN VOOR MIJNHEER JULIEN... Onze bevolking heeft met smaak uw artikel gelezen omtrent Mijnheer Julien. Het was raak en ik wil mij voegen bij den schrijver om te getuigen dat het de trouwe weergave der waarheid is. Mijnheer Julien is nu gekitteld in zijn- groeten ijver en op een bord voor zijn deur belooft Mijnheer de pro pagandist van Duitsche en verkochte pers een mooie belooning aan hem, die bewijzen kan, dat hij Duitschgezind was. Chic Welnu een milloen is te verdienen, Mijnheer Julien hoeft alleen maar te bewijzen dat de aangehaalde feiten onwaar zijn. Maar wie zag het niet met eigen oogen? In dit uitstalraam waar .thans de beelden hangen van de schitterende overwin ningen onzer bondgenooten daar lagen de Duitsche illustraties „Der Adler” „Die Woche” „Signal” „Korale” „Berliner I-llustrierte” „Berlin, Rome, Tokio” met de fotos’s van Hitler, Goebbels, lachende Duitschers en alles wat het Nazi-Duitscliland verheerlijkte. Nu hangt er: „Geen bladen die niet passen bij het Kruiske” toen waren het: „Der Völkische Beobachter” „Kölnische Zeitung” Brüsseler Zeitungen de Judaspers „Volk en Staat” „Balming” Toen... nu... Farceur! Wat anders nóóit onze goede bevolking zou hebben bereikt werd door Mijn heer Julien binnengeloodst. En hoe kon het verraad beter ge diend wezen dan door de Duitsche en pro-Duits-che pers Het verraad is vooral een zonde van den geest en met de bladen vindt het ingang. Hoeveel brave menschen werden misleid door de verspreide pers van Mijnheer Julien? En wat een ijver betuigde ons ventje bij zijn propaganda! Wie hoerde niet zijn schrale sten„Brüsseler Zeitung!.... Volk en Staat? Niet alleen Koekelare maar ook Ichtegem werd er mee vergiftigd. Hij streed voor de degelijkheid van zijn Judaswaar. En thans.., thans zingt Mijnheer Julien een nieuw liedje, maar met den ouden ijverWilt ge uw zielezaligheid vrijwaren lees alleen wat ik nu verkoop! Toppunt van ver waandheid of sluwheidEn tot in de lokalen der ravitaillee- ri-ngsdiensten, tramstation, in ’t gemeentehuis, op de plaats der officieele aankondigingen, alom kraait Mijnheer Julien het uit! Voorwaar de gezindheid van Mijnheer Julien zou moeilijk te bewijzen zijn; maar zeker zou 't hem passen indien hij een toontje lager zong en zijn lange tong wat respijt oplei- De Man van de Straat Zand in de oogen-! Ja, zoo moeten wij het noemen. Hoe lang het nog zal duren, blijft ons onbekend. En nochtans zouden wij willen dat er zoo spoedig mogelijk klaarheid kome. Gij z-ult u misschien afvragen beste vrienden, in -welke zaak, moet klaar heid komen? Nu, in‘de zaak van onzen lieer Burgemeester. Er wordt onderzoek op. onderzoek ingesteld en zonder resultaat. Waarom zoolang gedraald Wij denken dat het klaar en duide lijk genoeg bewezen is dat et een einde dient gestéld te worden aan zijn burgervaders-chap. Was hij misschien niet pro-Duitsch genoeg tijdens de bezetting, heeft hij niet genoeg paarden laten opeischen zonder recht? Vraag het maar aan- vele landbouwers, niet alleen van de gemeente, maar ook van vele gemeenten in den omtrek. Wanneer we toevallig een uitstapje doen en iemand ontmoeten- die ons wil gezelschap houden, dan loopt het ge sprek op den oorlog en over de bezetting en zoo brengt het eene het andere bij, tot ons de vraag wordt gesteld: „Van waar zijt gij, beste vriend Natuurlijk moeten -wij ons antwoord ge ven. Zoodra wij dat gezegd hebben wordt gevraagd hoe het gaat met onzen burgervader en of hij nog niet kort zit. Neen, beste vriend, waarom zou hij moeten binnengedraaid worden, er zitten er al genoeg onschuldig zonder dat het getal nog aangroeien moet en onmiddellijk krijgen wij te hooren: „Als die onschuldig is, dan mogen al de gevangenissen geopend worden dan zijn er geen plichtigen meer. Heeft hij misschien den vijand niet genoeg in de hand gewerkt, was hij niet overal tegenwoordig op alle monsteringen om tot den mof te zeggenDit is een goed paard voor u en ook dat zoudt gij moeten hemen. Is dat niet voldoen de „En met schaamte moeten wij onzen vriend laten zeggen-: „Welnu, met zoo een burgervader op uw gemeente laat gij U zeker in doeken draaien”. Dan zwijgen wij. Tot afscheid zegt hij nogMoest het bij ons zijn, dan gaan wij naar zijn kabinet en eischen dat hij on-middellijk aftreedt, wat natuurlijk zou moe ten gebeuren, want wij hebben er meer dan genoeg van. Wij ook vragen in naam van de bevolking dat hij onmiddellijk ge schorst worde. Zoolang, er zulke personen gezag uitoefenen, zal er geen klaarheid komen in de eene of andere zaak. Er zijn personen genoeg die éen verklaring kunnen afleggen- want gansche dagen hooren wij het langs de straat, maar sommigen zwijgen uit angst voor onzen burgervader. Hoort eens, beste vrienden, niet meer zwijgen! De tijd van spreken is gekomen, de Gestapo is weg, en de grènze'n van Mbffrika zijn gesloten. Laat ons hopen voor eeuwig! Een beetje goeden moed en wij zijn er Tot later! VAN HOOI EZELS EN NOG WAT. Wanneer ge den steenweg op Veurne -opwandelt, bemerkt ge dadelijk een nieuw gebouwde hoeve, ongeveer 200 m. van den steenweg gelegen, ’t Is die van Maurice L. Eertijds, enkele jaren geleden, sprong die hoeve u dadelijk in ’t oog, want -o-p een mooien Zondag wapperde daar een groot verdina-so-vaandel aan den hangaar en goed zichtbaar. ’t Was namelijk pp den dag der parade van de zwartjes! ’t Was op die hoeve dat veel vergaderingen en besprekingen der onbekende en- stille verraders doorgingen. Maar een vraag hebben we den eigenaar (t.t.z. den bewoner van de hoeve, want de zijne is ’t niet) te stellen. „Hebt GIJ soms die twee wagens hooi niet noodig, u kunt ze daar in uw r stoord opknabbelen- Gij waart het die op een vergadering bij Benoit B. hebt verklaard:® Voor di-e ezels die gelooven dat de Engelschen terugkomen, heb ik twee wagens, hooi gereed staan». Zijn zeggen wérd geesstdriftig toegejuicht. Hemel! Mau rice, wié is er nu den grooten ezel Denkelijk wel u en daarom moet u altijd over twee reagens hooi kunnen beschikken. U moogt ze gerust deelen met uw boezemvriend, den dokter, dat zal hem wat opknappen in zijn ziekte. Nog een goed balkenden ezel is onzen burgervader. Toen de stoet uitging in de straten van- ’t dorp en een uitgehongerd zwartje riep: ..Wie is onzen leider?” klonk zijn stem boven alle and-ere uit Elias!’-’ Hij riep zoodanig luid, dat paljas. Elias het misschien gehoord heeft, zoodat de leider hem kort daarop een bezoek gbracht heeft. Omer liet hem dan fotogra- feeren, te samen met Elias en zijn bende deugnieten. Volgende dag van Eesen-kermis in 1940 een muziekconcert te geven Wa.-rom zijt ge te samen met S.S. Vandekerckhove en den Ober Lt Lobman ’s nachts gaan drinken Waarom hebt gij U in staat van- dronkenschap den Zondagmor gen om 5 uur naar huis laten leiden door Ober Lt Leman, uw gas (.'neer Waarom hebt gij Lt Lohman (den moordenaar van tachtig in woners der gemeente Vinkt) zoo goed in Uw huis opgenomen, feestmaal en bals voor hem en zijn vrienden gegeven- en al lemaal kosteloos- Waarom kocht gij boter en eieren op voor de Duitschers bij en na hun vertrek. Bij welke vrienden kocht gij die Waarom hebt gij twee -soldaten in burgerkleedij overgeleverd aan de Duitschers in Augustus 1940 Waarom hebt gij aan den veldwachter bevel gegeven drie Engel s-che ontsnapte soldaten die verborgen waren gevangen te nemen Waarom hebt gij ze zelf overgeleverd aan de Duitschers Waarom volgens Lt. Lobman, vond gij zooveel gaven in nazi-regiem Waarom heeft de Ober Lt Lohman na zijn terug-keer uit Rusland in 1943 bij U gratis 4 -dagen verlof doorgebracht Waarom de pas. luchtbescherming opgeëischt om stolen auto’s te zorgen Waarom Belgen doen de Duitschers Uw terugkeer uit Uw vlucht? Waarom zijt U tekort geschoten aan Uw burgerplicht? Waarom werd uw huis zoo dikwijls met hakenkruisen beklad- derd Waarom en door wien Waarom twee maten ALVERINGEM. De heer Marcel BESCHILDER, uit Alveringem, verzoekt ons, in verband met een brief van d-etr heer Cyriel PIL, uit dezelfde gemeente, destijds in de „BRIEVENBUS” van „DE VRIJ- HEIDSGALM” verschenen, bet volgende te willen doen opmer ken: „De heer PIL beweert dat hij mij gedurende de bezetting een dienst heeft bewezen. Dit zit namelijk zoo in elkaar: op ze ker oogenblik vroeg ik hem tot wie wij ons moesten richten om een machtiging voor aankoop van een mestvarken te bekomen. Hij zei me naar het kantoor te komen van het kant, secretariaat, waar hij schreef. Gezien we een koe hadden, die haar kalf ver worpen had en dus bijna geen melk gaf, waren we verplicht dit dier in te leveren EN DOOR DIT GEVAL HEBBEN WE EEN MACHTIGING TOT AANKOOP VERKREGEN! Graag zou ik cok vernemen- wie den heer Pil gevraagd heeft de leding van het O. F. te Alveringem op zich te nemen, wie hem gevraagd heeft om op zekere vergadering aanwezig te zijn of om zich op bepaalden -dag en uur, op een bepaalde plaats te begeven. Men moet te Alveringem niet denken zich achter mij schuil te hóuden, wanneer men denkt zich te moeten ver rechtvaardigen. Ik sta borg voor wat ik zeg of aangeef!” Vervolg) Ze moesten daar toch zorgen voor die bloedhonden, ze moesten dat nog juist laten naar huis komen, om gansch de gemeente in rep en roer ie zetten, maar intusschen kwam den offerblok op de straat en zag dat daar verbaasd staan. In een groote opge wondenheid greep ze den soldaat vast, schudde hem en trok hem omver om er mede in den tuin te -geraken. Daar werd hij vermorzeld -en zijn kleederen waren van zijn lijf gescheurd en daarna vloog dat kot omver-Zorg dan- voor den „Führer” om daarna in den mesthoop terecht te komen! Binnen drie dagen is de begrafenis in onzen droom, ’s Namiddags, op hun nuchter hart, niet een groeten dienst. Alle verraders zijn gevraagd Gekomen op de konijnenmarkt, wat was er daar? Al dat volk bij dezen muur. Goed gezien was het een bericht voor de bevolking, daar stónd op te lezen dat de Maria-straat van naam veranderd is en nu in Kodde-straat herdoopt, (’t Is ook een schoone naam waar zoo een menscli woont). Daarop wërd be kend gemaakt dat het verboden was voor kl-eine kinderen in de Kodde-straat te gaan daar die besmet is, op het einde der straat met -poot- en muilenplaag. Adriennetje zag dat ook, met een andere buurvrouw, ook een „gespreepte”, en als een razende trok) ze die affiche af. Was dat misschien op die menschen in onzen droom Het is- te hopen dat wij vlug verlost worden van dat ge spuis en dat onze gemeente wederom in vrede leve. Als die man terug weg is, zal het zoo zijn. En Madeleine, uit Eesen (Dik- smuide-straat) die hoedenmaakster, als zij zegt dat Omer niets misdaan' heeft, dan kent zij er niets van. Dat ze zich bemoeit met de zwarten te Eesen, er zijn er daar -ook, en dat ze ons hier met rust late. Of betaalt Adrienne misschien dubbel aan haar voor een draak op haar hoofd DE FEZANTE Uit de Kiekenstraat kreeg een caudeautje: levenslange op sluiting Een fezante is nochtans geen vogel om in een kooi te leven Germaine Vandersteene kreeg één jaar. meer daarover Onze ex-ersatz-Bürgermeister, de Z. B. man met het krijgs haftig -voorkomen, werd opnieuw ,einges-perrt”„Schade!” Wij gelooven dat liet „Abschied” nog al treurig is- geweest! En wie weet wanneer d-e sukkelaar heimkehrtEen ander kan er mee lachen, maar voor wie het aangaat is het geen lollekeZoo maar ineens uw man en uw meid verliezenDe eerste afgenomen, de tweede afgedankt Waar is de tijd heen, toen de goudvinken van den zoo geha- tér Belgiek langs- twee kanten te gelijk binnen stroomdenMaar toch moest met de vijanden van dienzelfdeu Belgischen staat geheuld wordenEn zoo werd de kip m-et de gouden eieren ge dood En- misschien zal vader Staat zich nog wel eens herinne ren dat Marcel gedurende 2 4/2- jaar OP ONWETTIGE WIJZE EEN ONWETTIGE WEDDE heeft getrokken en dan restitutie eischen Iemand die voorloopig althans meer geluk heeft dan onzen ex-ersatz, is onzen ouden kameraad Adelin Spriet, lieve ling van de kaaibewe-'n-ers. Ware het niet mogelijk de patriotten, die willen spriet of andere brandstof hebben, niet te verplichten bij een V.N.V- en Vlagman te gaan Het is een eenvoudige vraag aan wie het aangaat. Minister Lalemand heeft gezegd dat de bedrijven der incivieken door een door de regeering aan te duiden beheerraad zullen geadministreerd worden. Des te beter en hoe vlugger' hoe liever! Wé bevelen onzen vriend Spriet ten zeerste aan Maar hoe komt het dat Madame Spriet een speciale permissie heeft om in auto te fahren, terwijl dit voor vrouwen van patriotten ten strengste verboden is Haar goeie kameraad Vandemeulebroucke is toch van de Fahrbereitschaft niet naar het ministerie ge promoveerd Madame Spriet, waarvan iedereen weet dat zij in de eerste plaats de schuld is van de fouten door haar man be dreven, pochte er destijds op dat met geld alles te bekomen is. -Móeten wij het dan toch gelooven Een nader onderzoek dringt HOOG BEZOEK. Verleden Zaterdag reeds liep het gerucht: Monty zou komen! Officieel wist men alleen van het bezoek van een groep offi cieren, doch de bevolking gaf niet afMonty was van de partij En voor één maal werden de loopende geruchten bewaarheid -, en tevens het verlangen van de bevolking voldaan Zondag ochtend rond 10 uur,, waren de gevels te Diksmuide met Belgische en Geallieerde kleuren versierd. Een detachement soldaten was op de groote markt opgesteld, omringd van een menigte kijkiustigen.... in blijde verwachting! Men zag aan de uitstalramen nog reclame - aanplakbiljetten met het portret van. Monty, van de film „Desert Victory” enkele weken gele den alhier in een bioscoopzaal vertoond. En toen.-, kwam een auto-karavaantje afgestormd en stopte op de markt. Officieren stapten uit... en de juichende menigte herkende -onmiddellijk de slanke en sympathieke silhouette van maarschalk Montgom- mery, eenvoudig gekleed en met de beroemde zwarte muts (zoo berce»n<l als Churchill’S Sigaar!) op liet hoofd. Hij onderhield zich op losse en ongekunstelde wijze met officieren, onder-offi- cieren en soldaten, kortom een „troupier”- met zijn kameraden! En omi 11-ekeurig moesten we denken, aan ons Belgisch leger van vóór 1940, met zijn ongelukkigen „esprit de corps” en zijn onder gcud en purper gebukt gaande seniele gëneralen, in de bureaux meer dan in den oorlog gevormd. Na de plechtigheid op de markt ging het gezelschap ten stad- Imize thee drinken. Monty en zijn gevolg teekenden er het gui de’- boek- Vcorwaar geen ontsiering nevens zooveel doorluchtige namenBij het buitenkomen steeg weer gejuich op en een meisje bood den beroemden veldheer een ruikertje bloemen aan (niets officieels’!): Ook de kleine Sonja, kind van Antwerpsche ge- ëvacueerdtn, kreeg e-en handje van hem! Of ze fier was!... -E®> d-e karavaan zette zich opnieuw in beweging, steeds onder de toejuichingen van de inwoners, blij hun dankbaarheid te kunli-en betuigen aan den populairs-ten hunner bevrijders, terwijl van o-p den toren de volksliederen, van Engeland en België weerklon ken... Monty was weg.-, wellicht den weg naar Berlijn op. En in ons stadje was. iedereen gelukkighij was HIER geweest, Pier had er op twee nieter van gestaan, Jan nog wel iets dich ter. loopt gij nog op vrije voeten en twee gewichten Waarom de eenen in de kooi en de anderen eruit Waarom roept gij nu immer „Leve de Koning”, Leve België”?

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 2