TEN TIJDE VAN PIERLOT - VEKBAET. HANDZAME. Gerechtigheid voor de Zwarten. TEB HERINNERING! Grt yTk'JpjJs GsatG GF XvT TT G-AA’ffiTGg» Niet te vroeg ASSESS te Handzame, zelfde Is het nu beter met du Bus? en ons DARA. SPEC. WELRMYNS, F. Verantwoordelijk Uitgever beschuldigd wordt veroordeeld tot Voorlooni.g blijft toch'wat'van over. In elk geval voor Diksmuide. maar met diepe onze actie Leve Pierlotalgemeen gelach) Na een korte bespreking over ondergeschikte punten van getalsterkte en recruteering wordt de vergadering geheven met een gloedvol alhoewel zacht) Heil Hitler Met ’n haastig kiertje gaat Zuuls deur open... Door de dikke' duisternis dwalen schichtige schimmen... En ’s anderendaags staan de buren van Rotte tot in hun binnenste verontwaardigd als zedien uitdagenden blik en dien raadselachtigen glimlach zagen. Ze konden er geen kop aan krijgen, de arme bloeden. En wij dan Zullen wij nog lang wachten om de koppen bijeen te steken Hoe lang zullen we ons nog laten een rad voor de oogen draaien Wanneer vormen wij, alle oud-strijders van 1914-18, van 1940 en van 1940-44 een onaantastbaar EENHEIE'SBROK ■Straks, is het te laat, onherroepelijk te laat. Nu is ’t gebieden de ©ogenblik. Dat is ’t bericht van een goede kennis en die ’t weten kan. (Uit „Het Strijdersblad”) Maandagavond omstreeks 8 uur kwamen in de gemeente*. Handzame drie nazi-heertjes die tot de N.S.K.K. behóórden van den trein afgestapt. Volgens zij beweren waren ze van over den Rijn gevlucht en kwamen de oprukkende Geallieerde legers te gemoet- Ze hadden- reeds het burgerskostuum aangetrokken en werden door de Amerikanen naar huis gestuurd, daar dezen dachten dat het gewone Belgische werklieden waren. Toen ze te Handzame aankwamen dachten ze van vrij te kunnen röndloo- pen, maar ze werden door iemand bemerkt. Dadelijk trokken de gendarmen de zwartjes tegemoet. Thans bevinden deze drie nazi-fiïhrers, de zoo gehate heeren VANDEBERGHE en Maurits MAERTENS, zich in gevangenschap te Brugge.- U ziet wel dat deze moffenaanhangers deze maal goed ont haald werden bij hun thuiskomst uit Moffrika. IN DRIE SCHUIFKES. Er ging nog altijd een zucht van verlichting door ’t land om de bevrijding. Men kon weer eens. vrij door de straat gaan, het was iemand weer toegelaten vrij zijn meening te uiten. Wat is toch alles veranderd! Alom heerscht kalmte. Alweer donkerte laagt zich vlug over de huizen in dit winterende seizoen. Gezellige lichtjes komen overal verraderlijk door kiertjes en spleetjes heen. Be men schel! zitten weer gemoedelijk bijeen in de huiskamer... ’t Zou er alleen nog wat wanner kunnen zijn, als onze eerste minis ter wat meer kolen liet bezorgen- in plaats van te babbelen en te redevoeregen. Maar enfin!... Door de dikke duisternis dwalen schichtige schimmen... Bij Zuul thuis geen tevredenheidde vent zit in den bak. Voor den oorlog behoorde hij tot de gebreveteerde werkloozen van het slagals ge minder werkt moet ge minder eten en met den steun komen we ook. rond. Hij betrok een tamelijk afgelegen krotje van een huisje in een ongezellige omgeving van walmende fabrieken. Niet zoodra echter weèrkkink de .lucht van de fanfares, van de Nieuwe (dit is Duitsche) órde, of Zuul aanzag het als zijn plicht dat nieuwsoortigè ding aan té kleven. Wat het eigenlijk was kon hem weinig sCh< rten, hoofdzaak -wasveel rantsoen- Zzsgels, veel voordeeltjes rechts en links, ’n schoon uniformke tegen ’n civiel prijske, ’n rond inkomentje en de mogelijkheid cm de buren te pesten omdat ze hem destijds niet zagen staan. Eigenlijk vond hij het wel wat. uitdagend voor zijn waardig heid, dat de buren bij hoofdzaak hun welgemeende en onver- valschte kleurvaste Vlaamsche botten aan hem, Zuul den Es-Es- veegden. Maar hij troostte met de gedachte: ik word na den oorlog nog een .veel grooter baas. En dan.... Hij likke baardde bij dat vooruitzicht en scheen daardoor te glimlachen, ’t Was echter ’n verwrongen grijns. Met den duur nam die wronggrooter afmetingen aan en ze zeiden in de omgeving dat Zuuls muile langs en langer werd En dat arm schaap van zijn vrouw zit daar met haar jon gens.... (Misschien heeft ze ook niet geprofiteerd van Zuuls verradersstreek) Wacht, lid van V.N.V- en nam deel in uniform aan den rouw stoet te De Panne van een S-S. gesneuveld op liet Oostrfront, LECOT komt er van af met 5 jaar hechtenis- VANHIXE Karei, 20 jaar, wonende te Gistel. Lid van V.N.V. SS., Vlaamsche wacht, en fabriekswacht. De doodstraf. BERRIGH Charles, 18 jaar, wonende te Reffiiige- N-S.K.K. Lid van V.N.V. en zwarte Brigade- Bij verstek de doodstraf. MATTENS Remi, 42 jaar, wonende te Handzame. Fabrieks- wacl-ter en lid van liet V.N-V- Wordt tot-3 jaar hechtenis, ver oordeeld- MATTENS Rudolf, 41 jaar, wonende feiten als zijn broeder. 2 jaar hechtenis. D'EWIRDE Julien, 2.1 jaar, timmerman, wenende te Handzame. Fabriekswacht en lid van het V1N-V- 10 jaar hechtenis. DEBEV MICHEL, 20 jaar, wonende te Werken- Vrij willigen arbeid in Duitschland. Nadien Vlaamsche Wachter. Debev wordt verwezen tot 3 jaar gevangenisstraf- DERVEAUX BERTHA, wonende te Veurne. Allerhande ver klikkingen. Wordt veroordeeld tot de) doodstraf met den kogel. De terechtstelling zal in het openbaar te Veurne plaats, hebben. VANDERSTEENE GERMAINE, 37 jaar, wonende ,te D'iks- miside. Wegens het doen vastzetten van een stadsgenoot en in roepen van de hulp der feldgendarnjerie. 1 jaar hechtenis, VAN NILUWKERKE DLUC1E, 55 jaar. wonende te Diksmui- -de. Hevige propagandiste van het V-N.V. en lid van «De Vlag». Zij wordt 'beschuldigd vair verklikking n.i. Moreel, Everaert Brusseel. Zij wordt, veroordeeld tot léveslange hechtenis. VICTO-OR ELISA, 50 jaar, wonende te Woumen. 1 jaar hech tenis en 200 fr. boete- MARTENS OSCAR, 52 j.-ar, bankagent en drukker, wonende te Ichtegem. Betichte, voorzitter van de .lokale V.O.S., wordt van-aawervmg- voor de Wcamsche Wacht. .Hij een straf van 10 jaar hechtenis. it Drie tikjes op de vensterruit en drie zachtjes op de deur. Onmiddellijk gaat ze ofcen, iemand schuifelt schimmig binnen en gaat dadelijk rechtdoor naar de keuken, ’n bekende of wat? Met gestrekten geheven rechterarm wordt bij zijn binnentre den gegroet. Ze zijn nu gezessen en ’n heilig getal (zeven) niet Zuuls vrouw bij. «Madame, hebt u het kaartspel gereed?» vraagt de laatst aangekomene. Fluks wordt een kaarttapijtje opengerold, ’n lei voor dé pinnen gehaald en dadelijk de kaar ten rondgedeeld. Ziezoo ginnen. Laat zegt hij -.veer. Alles is klaar en we kunnen be- ons eerst af spreken hoe het spel staat en dat Rotte (Zuuls vrouw) ons terwijl een kopje Erzats inschenkt». Volksgenooten, de politieke toestand klaart op. Volgens een me- dedeeling van den afgevaardigde uit Brussel, dien ik dezen och tend zag, nadert de tijd met reuzenschreden, dat we weer in fees telijk versierde salons ons ideaal van de Nieuwe Orde en de Rasgemeenschap van de Germaansche volken zullen kunnen verkonden. Overal worden over ’t heele land verbindingen aa’n- geknoopt met de verspreide weerstandsgroepen, hun aantal groeit als een lawine, de stoutmoedigheid groeit met de dag. Raat er ons fier op gaan, dat onze vijfde kolonne inderdaad zoo schitterend, werkt. Onze Führer zou fier zijn... Volksgenooten, op de vijfde kolon ne een echt: Ter Zege... maar zachtjes natuurlijk (springen op en zeggen het) Het is een gelukkige gedachte van dat monster van een mi nisterie Pierlot van ons zoo vrij te laten rondloopen, zoo ten minste kunnen we nog onze zaakjes opknappen... Allereerst nu een vraag van den leider uit Brussel: er wordt een knappe marconist gevraagd om regelmatig de uitzendingen! naar Duitschland te verzorgen, wie een vertrouwensmankent méldt hem aan op ’t volgende kaartavondje algemeene glimlach)En nu verder,’in afwachting van de spoedige komst van de roem rijke Duitsche Wehrmacht, die over enkele weken te verwach ten valt, moeten we onze illegale actie met onverdroten ijver .voortzetten. Hier is zeer goed nieuws: dank zij onze vertrouwensmannen in de hoogere kringen is heel wat geld gered geworden en dat niettegenstaande Gutt en dit onder zijn neus zelf. We kunnen dus onze steunverleening zonder onderbreking voortzetten: ik heb geld bij voor al de slachtoffers van de Weerstandsbewegin- gen, gelukkig is Pierlot daar. Wilt ge allen opnemen, wat ge krijgt. lette, kind, g- zijt er ook bij. Hier worden de kaarten !°ens neergelegd en pakjes, nieuwe pakjes veranderen van hand. W.?t geluk» zegt ee" der samenzweerders, «dat onze leiders zoo -corzienig cewe-st zijn». en de leider: «En gelukkig wat door tastender da-’ dien Pierlot uit Ronden, ’n echte Janklaassen» algemeene in stemming) Als derde punt op ’.t programma komt het geval van de wa pens.; wie er over beschikt of weet waar er verborgen zijn moet mr-erwiils» een omstandige opgave bezorgen. Nu de Weerstand door Pierlot zoo meesterlijk ontwapend werd, daarvoor wijten hem. -enwig dank, krijgen we wat meer kans, om te ade men. Anders vrienden, gaat hef goed; we. hadden voor onze zaak nooit een b»trr ministerie kunnen verwachten, Pierlot, •■»n iedereen reeds in 1938 en 1939 als volkomen onbekwaam beschouwde, komt nu buiten alle verwachting nog in 1944 terug en hoopt stommiteit op stommiteit. Ik zou, bijna geneigd zijn van hem ’n telegram met felicitaties te sturen naar aanleiding van dat unieke schietpartijtje te Brussel op den Weerstand, “en meesterlijke ezelarij. waarvoor hij op verzachtende omstan digheden mag rekenen bij den terugkeer onzer meesters. Ge krijgt een degelijk beeld van de verwarring als ge er nog den ezelsstamp bijvoegt, dien de Geallieerden gaven door zelf d» wapens van den Weerstand in ontvangst te nemen. Het heele land is in beroering, er is geen de minste zekerheid meer zien te bewerken, de kloof moet nog dieper tusschen regeering in geen enkel opzichtéén ding moeten we echter nog volstrekt en volk en weerstand, en worden ergens wapens ontdekt, help onmiddellijk de waarheid verspreiden, ’t zijn geheime wapens van den ontwapenden Weerstand. Anderzijds moet ik verklaren, dat Pierlot en Spaak de les van onzen grooten Goebbels ter harte genomen hebben: ’t zijn al kommunisten en oproerfingen. Ge ziet het. Rieg maar, lieg maar altijd door, er 1 In de «Volksgazet» van Donderdag lil December is een katholiek uit den Weerstand aan het woord die, met reden verontwaardigd over de drijverijen van de «Nieuwe Standaard» ten gunste der «Zwarten», een open brief richt aan dit blad en aan de onderteekenaars van het manifest «Gerechtigheid». Uit dit uiterst belanrijk schrijven, citeerde een blad het volgende: «Het is thans duidelijk dat de katholieke pers is «gelijkge schakeld» én wordt geleid van uit één centrale «Propaganda- stélle». Deze gelijkscli-.keling blijkt lij uit de systematische campagne ten voordeele van deze individuën die zichzelf uit onze volksgemeenschap hebben gesloten2) uit het klaarblijke lijk streven naar een dictatoriale staatsofderiing. Het manifest dat U onder den misleidenden titel «Gerechtig heid» afdrukt en door organisaties van de katholieke actie werd -onderteekend (We beseffen ten volle welke verantwoordelijk heden er worden op het spel gezet) toont’ op een onbetwistbare wijze dat het officieel katholicisme beslist de partij kiest voor de .arrogante, geüniformeerde schoeljes., die na de bevrijding hun martelaarsgezicht hebben opgezet en hun benagelde botten heb ben omgeruild tégen een paar pantoffeltjes. We stellen dit feit vast zonder verbazing ergenis. We zijn geëgerd over den schijnheiligen titel van dit mani fest. Gerechtigheid? Dat eischen de duizenden weduwen en weezen van hen die, met de feitelijke of moreele medeplichtigheid van het zwarte canaille, werden neergeknald of doodgemarteld; dat -eischen. de moeders en vaders wier zonen, op de georganiseerde aanduiding van V.N.V. en De Vlag, werden naar Duitschland .gesleept en sinds jaren geen teeken van leven meer gaven. Maai ju, voor deze «quantité négligeable» hebt U geen traan Geërgerd zijn we om den aanhef van dit manifest: «Bewogen door de liefde voor het vaderland en door de zorg voor zijn toe komst...» Alsof het vaderland niet met mathematische zekerheid zou ten ondergaan als de duizenden die het vaderland hebben in den rug gestoken hun sloopingswerk zouden voortzetten en dé honderduizenden die voor hun trouw aan het Vaderland heb ben geleden en geofferd, dit Vaderland zouden uitspuwen. Geërgerd zijn we om deze ongelooflijke paragrafen van het manifest «Wij doen een beroep op de regeering opdat ze de goede orde herstelle en niet den indruk late wekken dat het vaderland verraden werd door zoovele duizenden landgenooten dat land moet overdekt worden met concentratiekampen. «Wij eischen rechtvaardige straf voor verklikkers, voor de hel pers van de Duitsche opsporingsdiensten, voor de wervers van Duitsche legergroepen, voor de leiders van gewapende benden, voor al diegenen die zich verrijkten door medewerking aan de Duitsche oorlogvoering» Wij vragenEn de SS schoelje, die geen leider was Moet die vrij uitgaan En dé Vlaamsche Wachtpummels En de leiders van den Vrijwilligen Arbeidsdienst, dezen voorbereidingscursus voor het Oostfront? Moeten zij volgens de wet, ja of neen wor den gestraft Geachte redactie, gij maakt van het heerlijke gebod der naas tenliefde een groteske caricatuurgij wilt de misdaad reeds vergeven wijl de misdaad nog voortduurt. We stellen ons voor hoe één dezer dagen op de wanden van de -slavenjagers in Duitschland plakbrieven zullen hangen met volgenden inhoud: Sluit aan bij de SS of bij den Volkssturm Alles te wi.nnen, niets te verliezen. Straffeloosheid verzekerd door ondergeteeken- den: Alg. Chr. Verbond van Werkgevers, Belgische Boerenbond, Boerinnen- en Boerenjeugd, Caritas Catholica. Davidsfonds, Ka tholieke Studentenactie, Nationaal Verbond, der Christelijke Vrouwengilden, Nationaal Verbond van Katholieke Werklieden- bonden. «Nieuwe Standaard» en onderteekenaars van «Gerechtigheid», millioenen zijn reeds gevallen voor Vaderland en Democratie eiken dag sneuvelen er nog duizenden en worden er honderden vrouwen en kinderen beestachtig door de dictatuur vermoord. Wijl hun -lijken nog over aarde liggen, sluipen hyena’s nader bij, gelokt door den geur van h bloed; ze snuffelen rond en gluipen hoe ze de duurbetaalde overwinning van de Democratie kunnen ontfutselen. Ja we zijn geërgerd... en we walgen Onze'lezers hebben zonder twijfel tot hun verbazing en niet geringe verontwaardiging sommige V.N.V.-ërs en andere poli tieke aanhangers en naapers van het Moffenregime weer in hun omgeving zien opduiken. Inderdaad, nadat ze aan een klein onderzoek waren onderworpen, mochten dezen die het minst gevaarlijk ’’schenen” terug naar huis. Wij hopen met U dat dit slechts een. voorloopige maatregel is, want hun geweten mag wel eens grondig onderzocht en gekuischt worden. Het nazi- vergift dat er werd ingepompt en ingestampt, of nog erger, met volle teugen gretig werd ingenomen, moet geneutraliseerd worden en hun schadelijken invloed op de toekomstige samen leving moet volledig worden uitgeschakeld. Er staan doeltref fende middelen genoeg ter beschikking van de bevoegde over heden. Maar intusschen zijn ze weer thuis en vrij. Is deze j schikking, indien niet ongepast, niet een beetje te voorbarig getroffen Sommigen onder hen gedragen zich zeer gelaten in hun lot en zien met weemoed of verbittering hun ideaal aan het tanen gaan. Dat zijn de sukkelaars, die zich in den bekoorlijken, maar bedrieglijken roes hebben laten meesleepen. Maar er zijn ook andere geïnterneerden teruggekeerd, die met hart en ziel aan het V.N.V. gehecht en verslaafd waren, die sedert lang hun vaderland verloochend hadden en Hitler als afgod aanzagen. Er zijn echter nog geen voldoendebewijzen tegen hen om ze in verzekerde bewaring te houden. Zulk gespuis loopt nu ook weer vrij. Het is dan ook geen wonder dat zij een hooge borst opzetten, als ze iemand ontmoeten die onder de bezetting zijn tong moest afbijten om zijn woede te bedwingen en diezelfde mannen nu weer ongestraft ziet rondloopen. Maar er is nog meer. Wij rij.e nog steeds in oorlog. De strijd woedt in volle 'hevigheid. Wat zagen we gebeuren, toen von Rundstedt zijn wanhoopsoffensief inzette In alle haast werden in de onmiddellijk bedreigde gebieden de in vrijheid gestelden weer achter slot en grendel gezonden. Dat ie nu een heel wijze maatregel, maar, men had veel moeite kuftinen besparen. Worden in oerrfegstijd niet alle verdachte individuën voor alle zekerheid opgesloten Omdat er voor onze streken geen direct gevaar meer dreigt, is de oorlog volstrekt.' niet geëindigd. Wordt de handelwijze van die ’’bevrijde” kerels wel voldoende gecontroleerd? Indien men „ze niet wil internee- ren, dan is het geenszins overbodig hen in ’t oog te houden. 1 Men kan hen een vaste verblijfplaats opleggen, maar is dat wel voldoende? Er kunnen ook andere maatregelen getroffen worden om hun vrijheid, die ze tot allerlei doeleinden kunnen i aanwenden, wat in te toornen. Er doen inderdaad eigenaardige i geruchten de ronde. Men fluistert dat er nu.en dan onderonsjes belegd worden voor de ex-gevangenen en wie weet wat er daar besproken wordt. Met de huidige wijze van oorlogvoering mag men van alles van deze elementen verwachten- Hoe komt, het dat er tm nog Duitschers ontdekt worden Waar en bij wien hielden ze zich zoo lang verborgen? De geallieerde piloten vonden hun weg, de Duitschers moeten dus ook hun vriendjes hebben en worden die nu precies niet losgelaten?... Vooral nu, dat zij bemerken, dat hét paard, waarop ze al hun geld gezet hadden,, weer wat op adem komt. (2) Sinds het schrijven dezes regelen is het Rundstedt-offensief in een Duitsche katastroof veranderd, om van het Oostfront maar te zwijgen! (Bovenstaande bijdrage verschijnt met veel vertraging)Eh in een laatste opflakkering een hopeloozen sprint inzet, kunnen deze elementen gevaarlijk worden Wij mogen evenwel het gevaar niet oversehatten. Elke lezen heeft voldoende vertrouwen in de geallieerde leiding en zij zal. dit geenszins beschamen. Maar met vuur mogen wij ook niet spelen en het daardoor de geallieerden lastiger maken, want elke geïnterneerde die los komt vertegenwoordigt een sprankel van het uitdoovende kampvuur der Germaansche krijgers. Houdt er zich iemand bezig met die ’’bevrijde” geïnter neerden

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 4