Ie JAAR. Nr. 3. PRIJS 1,50 Fr. ZONDAG 1 APRIL 1945. LANiDGENOOTEN STREEKGENOOTEN had ingezet Ministerieel Bezoek. ONAFHANKELIJK WEEKBLAD tuigd, Wetedele Heer ïEü£étej ambt welke U hebt aanvaard op dit ge wichtig oogenbiik heel zwaar en moei lijk is en ook niet altijd bijzonder aan genaam, want de weg dien U moet vol gen is met veel hindernissen en moei lijkheden pezaaid. Maai wij twijfelen er geen oogenbiik aan dat gezien uw welbekende wils kracht en uwe diepe vaderlandsliefde, gij deze hindernissen zult overwinnen en dat gij uw land en uw volk zult hel de baan van wel- het steeds zijn on- M aar schalk Montgommery was het aan den pen terugkomen op stand en vooruitgang dien heeft bewandeld dank aan overtroffen werklust. Heer Minister, het zij mij foegelaten van deze gelegenheid gebruik te maken om uw aandacht te vestigen op een feit die alle Diksmuidelingen aanbelangt. Vóór dezen oorlog hadden wij hier jaar lijks een optocht naar de gesneuvelden nor» rv— onderzoeken. .Laat.ons dus hopen op een spoedig waren van de j herstel van ons land, op het weigeluk- partii. De heer burgemeester sprak de. ken van den Heer Minister in zijn on volgende rede uit: herneming en op een spoedigen vrede. Weledele Heer Minister, He* 'is met een waar genoegen en een oprechte vreugde dat wij de eer hebben den Heer Minister hier In ons midden te mogen verwelkomen en begroeten, in naain van ons Stadsbestuur, in naam van al onze medeburger?. Onze bevolking mag er fier op gaan een hater vertegenwoordigers als Mi nister van Binnenlandsche Zaken te zien fungeeren in de moeilijke omstan- Wij zijn er allen ten, volle van over- Giften in natura kunnen binnengebracht- worden ten kantore van ons blad, bij V. Decan, Groote Markt 4, te Diksmuide. (Erratum: In ons voorgaand num mer, zelfde artikel, komt een storende drukfout voor, bij het begin van de vóórlaatste paragraaf. Er staat nl. „Een typist gevalletje van beleid en bezodig- heid......”. Het moet natuurlijk zijn „een typisch gevalletje van beleid en beza digdheid Om al deze redenen mag HOUTULST rekenen op den steun van alle landgenooten, maar in de eerste plaats op die van de menschen uit de éigen streek. In, akkoord met den heer ^Burgemeester van de gemeente, heeft het beheer van „De Vrijheidsecho” dan ook besloten een steunlijst „voor Houtulst” in te lasschen. De giften zullen in dit blad vermeld worden! Niemand mag ten achter blijven! Mei> storte mild op een der volgende postcheckrekeningen, met vermelding „voor Houtulst”: Nr. 393.07 van V., Decan, Diksmuide. Nr. 4248.21 van F. Willemyns, Diksmuide. (vervolg) De godsdienstleeraar kon niet laten zijn verontwaardiging te luchten over de aanwezigheid van den incivieken collega. Dit was gezonde patriotische taal! Later echter werd het anfie-Bel- gisch element in kwestie achter slot en grendel geplaatst! Het heerschap hoor de daar ongetwijfeld thuis! En, zooals het een beetje overal gebeurt, werd er rondgegaan met een lijst ten voordeele .van dezen rekel. En tot ieders verwon- dering vond men er o.m. den naam op van dengodsdienstleeraar! Besluit? Onze eigen opinie is de volgende: on middellijk na de bevrijding had de va- derlandsche priester gesproken zooals zijn geweten hem voorschreef. Maar.... later was er Custodes, was er .katho liek Verweer”, was er.... wat nog? Fn de priester zal de tweede maal wel gehan deld hebben zooals één of andere Mon seigneur of hooggeplaatste persoonlijk heid (wereldlijke of geestelijke!) het door een „zachten wenk” zal te kennen gegeven hebben! Kan iemand een an deren uitleg over dergelijke zonderlin ge handelwijze voorbrengen? Ons goed! Wij zullen nu maar deze heel groote parenthesis sluiten! Laat ons terug- keeren naar de brochure van Custodes zelf! Hii beweert dat veel jongeren reeds vóór den oorlog intensief be- -.31 Over Custodiaansch Beleid en de Besadigheid er mee verbonden. Leve de Koning. Leve de Heer Minister. Daarna antwoordde de heer minister in de volgende termen Mijnheer de Burgemeester, Heeren Schepenen en Gemeenteraadsleden, Als Minister stel ik er prijs op U te danken voor de woorden van welkom die zooeven werden uitgesproken. Uw bekoorlijke stad, die ik vandaag een eerste officieel bezoek gun, heeft me steeds nauw aan het hart gelegen. Is het om haar roemrijk verleden, Onze buurgemeente Houtulst werd door een verschrikkelijke ramp getroffen! De inwoners van onze streek hebben, in den loop van dezen verscbrikkelijken oorlog en er voor (denkt aan Paturages!) maar al te vaak kennen bewijzen dat ze het hart op de rechte plaats dragen en in dé mate* van het mogelijke den nood van al le medeburgers Walen zoowel als Vlamingen helpen lenigen. Thans werd onze eigen streek hard door het onverbiddelijk noodlot getroffen Waar het ons mogelijk was hulp te bieden aan landgenooten honderden km. ver, moet het nog beter kunnen in ons gewest zelf, vooral daar het een gemeente geldt, bekend om de groote vaderlandsliefde en solidariteitszin van haar inwoners, die gedurende de jarenlange vijandelijke bezetting getoond heeft niet te buigen voor den gehaten overweldiger en die de beste van haar zonen in den strijd tegen den mof werkt werden. Dat is Inderdaad zoo! Daarom ook is het jammer en onrecht- -de vaardig dat men de verantwoordelijk heid niet nagaat van ouders, opvoeders,) invloedrijke personen, politiekers, lei ders van sommige zoogezegd neutrale bonden (V.O.S. bijv.), enz. Hoeveel jon ge lui hebben den strijd tegen hun ei gen vaderland niet opgenomen- en zijn zelfs gevallen op het front of vóór het vuurpeleton-opgezweept door- de be drieglijke leuzen: „REX OF MOSCOU”, „ROME OF MOSCOU” en dergelijken gevaarlijken onzin meer, van de daken uitgeschreeuwd door menschen, die zich misschien tijdens de bezetting goed gedragen hebben, maar die, ziende wat in Duitschland en Italië gebeurd was, toch moesten weten dat deze slogans, die per slot van rekening van louter partijpolitieken aard waren, konden leiden tot den ondergang, misschien van het kommunisme, maar vooral van het land en de democratie.... voor zoo ver dit Voor hen hoofdzaak was! Zooals Custodes het doet opmerken, kent ons publiek recht het begrip „dé- Jit d’opinlou” niet. Gelukkig! Dat hij er echter niet uit besluite dat een gewoon lid van het V.N.V. daarom als onschul dig moet betiteld worden, want door zijn lidmaatschap gaf hij piet alleen zijn „opinie”: te kennen, maar keurde de daden der leiders goed. Zeker moet iemand die SLECHTS gewoon lid was van het V.N.V. niet over denzelfden kam geschoren worden als een S.S., VI. Wachtman of lid van De Vlag. Maar we merken het volgende op: Zoodra ze in België zijn ontbinden de Moffen alle politieke groepeeringen, met uitzonde ring van V.N.V. en Rex. Welk ondubbel zinnig besluit moeten we daar uit trek ken? De vraag stellen is ze beantwoor den! Wie dus na 28 Mei 1940 lid wordt van één dezer groepeeringen doet het (Vervolg 2 e blz. 3e kolom', i IJ. sa Maarschalk Montgommery de voorgaande week, was het verleden Zondag de beurt aan den heer Van Glsbbeke, minister van Binnenlandsche Zaken en tevens volksvertegenwoordi ger voor onze kiesomschrijving, om aan Diksmuide een officieel bezoek te bren gen. Veel huizen waren met de natio nale driekleur versierd. De heer minis ter, vergezeld door zijn privé-secretaris, den welbekenden, letterkundige Karei I Jonckheere, kwam even na 16,30 uur op de markt aan. Hij werd er verwelkomd door de locale autoriteiten, terwijl Britsche troepen de militaire eer bewe zen en onzen beiaard zijn blijde tonen over de stad uitstortte. De bevolking, ook buitenlieden waren opzettelijk ge komen, juichte den heer minister har- felijk toe,..Énlaad..,vervolgens ten stad-. huSce een receptie,„plaats, door het' van den Ijzer die hier sch< encollege aangeboden. Benevens1°°P van vo1^ weeg brachr. Ware het de heeren burgemeester Titeca, schepe-1 hiet mogelijk dezen optocht hier terug ren JOssiaen en paenens, waren meest in leven te roepen op een echt vader- a 11e plaatselijke personaliteiten ep au- landscheh grond? Mag ik U vragen, Heer toriteiten aanwezig, o.m. de hh. senator Minister, deze zaak eens welwillend te Sobry. Provincieraadslid Glorie, arrpn- dissementseoipmissaris Faure e.a. Ook twee Britsche officieren Deze oproep geldt; niet alleen de particulieren, maar ook openbare besturen, maatschappijen, enz., Houtulst rekent op U! Het mag in zijn/hoop niet teleurgesteld worden! Ook onze verkoopers kunnen U ge’i'.i hoe u ons in onze actie voor Hbuh'Jst kunt bijstaan! Niemand weze doof, wanneer plicht gebied*-. r De Vr i jheidsecho 'Ss* 5^

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 1