f I i •i ZONDAG 8 April 1945, PRIJS 1,59 Fr. Ie JAAR, N». HERINNERING UIT DEN BEZETTINGSTIJD Links KBIEM. Rechts EESEN H Es war eine kleine Soldatenfrau., Oude Kennissen ren en in Veurne, den 29 Maart 1945. Mijnheer de Burgemeester, Voor Houtulst. j. v. Zeden bij de Zuivering in de Administratie! Over Custodiaansch Beleid en dte Bezadigheid er mee verbonden. recht- bevoor- de houding van den mentskommissaris in zettingsperiode over Aan de Heeren Burgemeesters van de Arrondissementen Veurne-Diksmuide. van allen die weten hoe lastig die taak was en die onbevooroordeeld de balans kunnen maken van zijn werking. (Vervolg op 2e blz. 2e kolom) van dat ONAFHANKELIJK WEEKBLAD :'z<' geesten is ook een dooddoener, die in werkelijkheid niets om het lijf heeft. Al had een Duitsche overwinning een feit geweest, dan zouden onze zwarten daarom niet minder verraders geweest zijn en misschien - zoo mogelijk! - nog meer dan nu! Daar heeft de einduitslag van den oorlog niets mee te maken! Alleen zou het ons niet mogelijk zijn geweest hen hun verdiende loon te ge ven, ten ware clandestiene volksrecht- banken zich daarmee zouden gelast hebben! Dan zou de verduitschte pers werk gehad hebben met over „terroris ten” te praten! (Wordt voortgezet). parlementsleden te ver- onzaligen Ver- baet gevraagd hebben: voor wanneer een zuivere doctrine op dit gebied? Wie een kogel afschiet in vijandelijken dienst verdient de doodstraf. Absoluut juist! Wat verdient dan deze die muni tie vervaardigt, versterkingen en vlieg- pleinen aanlegt, motoren maakt of her stelt? Zonder te spreken van de fabel achtige winsten er mee opgestreken! Waarom krijgt een Seppen De Coene slechts levenslang? (En waarom is de Kortrijksche krijgsraad in ieder geval specialist in het uitspreken van derge lijke straffen, niettegenstaande de Krijgsauditors er niet malscher zijn voor de „zwarten” dan het past?) Waar Custodes, in hoofdstuk III, het heeft over geringe schuld, zullen we maar eens te meer doen opmerken dat iedere actie, tegen het vaderland of ten voordeele van den vijand, een GROOTE schuld beteekent. De verwarring der We laten hier „in extenso” den tekst volgen van een omzendbrief aan de hh. burgemeesters van de arrondissemen- ten Veurne en Diksmuide: Zooals U waarschijnlijk reeas nebt vernomen, heeft het Krijgsauditoriaat te Brugge een onderzoek geopend ten laste van den Heer A. FAURE, Arron- dissementskommissaris te Veurne, we gens zijn gedragingen tijdens de bezet ting. Daar wij zelf ervan overtuigd zijn dat Heer Arrondisse- de moeilijke be- heel de lijn onbe rispelijk en vaderlandslievend is geweest, durven wij U vragen, Mijnheer de Bur gemeester, indien het met uwe ziens wijze overeenstemt, onze aktie van sym pathie te zijn voordeele te willen steu nen, ten einde elke aantijging welke tegen hem zou mogen ingebracht wor den, te helpen de kop in drukken. Wij allen, ambtenaren en beambten, hebben in kontakt met een strengen en sluwen bezetter een delicate en moei lijke periode doorgemaakt, en op de eerste en moeilijkste plaats in ons Ar rondissement heeft de Heer A. FAURE gestaan, man van het hoogste bestuur lijk gezag in ons gewest, die gedurende de gansche bezettingsperiode de bemid delaar is geweest tusschen zijn Arron dissement en den bezetter tusschen de belangen van zijn land en volk en de soms verregaande eischen van den vijand. Gij hebt den Heer A. FAURE, gekend gedurende de bezettingsperiode. Hij heeft U in raad en daad bijgestaan. Waar het belang van ons gewest en ons volk op het spel stond, heeft hij steeds die belangen ver dedigd en U aangezet hetzelfde te doen. Waar het niet anders kon, heeft hij het mindere kwaad voor het meerdere aangeprezen. Gij weet dat hij tegenover den bezetter een houding heeft aange nomen die niet laks en toegevend was en dat hij aldus geen persona grata bij den vijand was. Waar hij zijn volk en zijn land kon dienen, heeft hij dit ge daan met de volle maat van zijn ver nuftig beleid en-van zijn hart, pllchts- bewust en grondwettelijk tot het uiterste. Gij weet dat hij in zake ravitaillee- ring getracht heeft ons volk het mini- mumrantsoen te helpen bezorgen. Gij weet dat hij tegenover de woekerhandel met wijsheid en strengheid, maar niet met een ongepaste voortvarendheid is opgetreden. Wij meenen derhalve, Mijnheer de Burgemeester, dat gij overtuigd zijt dat wij in den Heer A. FAURE een waardig Arrondissementskommissaris gehad heb ben, die gedurende de bezetting zijn verantwoordelijkheid en moeilijke taak met veel wijsheid en takt heeft vol bracht, en daarom de achting verdient schrift van burgerdeugd af te leveren! Was het daaraan te danken dat Tanghe, niettegenstaande de heer Krijgsauditor zijn handelwijze als een „lage” daad betitelde (niettegenstaande vader en zoon Tanghe ook wel moesten weten dat een verslag aan Verstraete of zijn vrouw - dan nog in aanwezigheid van twee Duitschers! - verklikking betee- kende) op een onbegrijpelijke wijze vrijgesproken werd? De 21 jarige hoeveknecht Waeyaert Korneel, uit St. Jakobskapelle (waar hij werkt, het geldt hier feitelijk een Vlads- loonaar), is beschuldigd den genaam- den Depestel, die bij den heer Daniël Coppyn, schoolhoofd te Vladsloo, ver stopt zat, bij de hulpfeldgendarmen te hebben verklikt. De heer Coppyn zelf denkt echter niet dat het de schuld van Waeyaert is dat hij verontrust werd. Onze oude vrienden, de slavendrijvers Blancke, De Cae en Coutteau getuigen dat zij bij Coppyn zijn geweest om De pestel aan te houden, doch weten ook niet zeker te verklaren zoo W. werke lijk als verklikker is opgetreden. Bur gemeester Moenaert, uit St. Jakobska pelle e.a. leggen gunstige verklaringen af. Niettegenstaande een straf van één jaar door den heer Krijgsauditor ge vraagd wordt, verkrijgt betichte, na pleidooi van Meester Kempynck, de vrijspraak. Een ander oud kennisje is de lieftal- In aansluiting met onzen oproep vorige week, kunnen we melden reeds verscheidene duizenden frank ontvangen werden. Een eerste lijst verschijnt in ons volgend nummer. Wie een gift wil doen zonder bekend te wil len worden, zet alleen, in plaats van zijn naam, een deknaam of een wensch of een spreuk. We herinneren er aan dat giften kunnen gestort worden op één van de volgende postcheckrekenin- gen: Nr. 393,07 van V. Decjin, Diksmuide. Nr. 4248,21 van F. Willemyns, Diksmui de. Ook kunnen ze worden binnenge bracht ten bureele van ons blad, bij V. Decan, Groote Markt, Diksmuide of bij onze rond venters. Vergeet niet dat de geteisterde bevolking van Houtulst dringend hulp ncodig heeft. Dat men dus niet langer drale! Het is beter ge- teisterden ter hulp te komen, dan zelf als geteisterde te moeten geholpen wor den. Niemand mag zijn plicht van soli dariteit vergeten! (Vervolg). Woumen kwam aan de beurt met den genaamden Georges Tanghe. Deze ziet er ter zitting weinig heldhaftig uit! In 1942, betichte was toen 18 jaar oud, zag hij in het kreupelhout een F.n- gelsch piloot, die zich verstopte en tee- ken deed dat hij honger had! Tanghe ging raad vragen aan zijn vader, die hem zegde de zaak aan den veld wachter kenbaar te maken. Wanneer men nu weet dat deze veldwachter een verwoed Duitschgezinde was (Julien Verstraete, thans aangehouden), kan men zich een idee geven van de vader landsliefde van wie den raad gaf en wie hem opvolgdel De „garde” was echter afwezig en Tanghe vertelde dan maar het zaakje aan vrouw Verstraete, IN AANWEZIGHEID VAN TWEE DUIT SCHERS! De piloot werd natuurlijk aangehouden! Tanghe verkreeg een be- looning van 150 R.M. en de vrijlating van den gevangene Deweert F. Een ze kere Huyghebaert en ...vrouw Baes, echtgenoote Verstraete, komen getuigen dat betichte niet uit winstbejag handel de! Stippen we aan dat de w.n. burge meester van Woumen, de heer Devos, niet geaarzeld had aan Tanghe een getuig- IVervolg.) Een volgend punt van „Beleid en Be- zadigfeeid” handelt over de economi sche collaboratie! We kunnen hier on geveer mee akkoord gaan en laten daarom den passus in zijn geheel vol gen: Veile aandacht dient geschonken aan hsi geval der industrieelen, onder- nestecc, handelaars, enz. die een mer kelijke activiteit ten voordeele van de DuitSKhers hebben aan den dag gelegd. We weten heel goed dat de Duitschers op een sluwe manier, gansch ons eco- ncssoiaeh leven hebben gedraineerd en uïtgezogen, zoodat niemand actief blij ven kon, zonder in zekere mate, al was het maar onrechtstreeks en onwillig, voos den vijand te werken. Maar er werden onder ons menschen gevonden, bereid om die draineering te bevorde- de hand te werken; en an deren die op een min of meer streeksche manier de Duitsche rading en oorlogsvoering hebben ge steund. Sommigen hebben, reeds tij dens den oorlog, voor de noodige ca mouflage gezorgd: ze ontvingen vrién delijk en rijkelijk hun Duitsche op- draehtgevers te huis, maar hingen bui tenshuis den patriot uit; of ze schonken te zelf der tijd geldelijken steun aan de geheime weerstandsbewegingen aan de eene, en aan V.N.V. of de «De Vlag» aan de andere zijde. Nu bezitten ze nog altijd een voldoend langen arm, te we ten geld en relaties, om hun schuld te verdoezelen. Het is vroeger nog voorge komen, dat dossiers van dergelijke ge vallen een langen weg genoeg af te leggen hadden, om ten slotte verloren te geraken. Men moet absoluut vermij den bij den gewonen man den indruk te verwekken, dat de uitzuivering enkel de kleine menschen, den lageren amb tenaar en bediende treft, en dat de «groeten» er gemakkelijk met een oor- logsbelasting of geldboete van af ko men. Het ware overigens een schreeu wende onrechtvaardigheid, een Vlaam- schen Wachter voor tien of vijftien jaar in ’t gevang te stoppen, en een oortogstrafikant, of iemand die een heel bedrijf in den dienst der Duitschers stelden, enkel op de beurs te «slaan»”. Wij vragen hier aan minister du Bus de Warnaffe, wat „La Dernière Heure” en sommige geefs destijds aan den gevraagd hebben: zuivere doctrine 5! ,;z De Vrijtieidseclio

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 1