■i Onafhankelijk weekblad JAARs Nr. S. PRIJS 1,5» Fr. ZONDAG 15 APRIL 1845. TE DIKSMUIDE IN DEN BEZETTINGSTIJD Oude Kennissen BEZOEK UIT ALVERINGEM. EN ELDERS! De bond der trouwe kameraden. (Vervolg op 2e blz. 3e kolom). zou ons niet moeilijk vallen voorbeel den van onvastheid in de gedachten en militaire i verleidingspolitiekals de F K wen genieten betreffende de nationale opvoeding van onze kinderen. De ouders die er direct belang bij heb ben en-de staat, die zijn ambtenaars betaalt om er door gediend te worden, mogen alleen die onderwijzers aanvaar den die de jeugd van morgen, benevens een verstandelijke opleiding ook een stevige, gezonde vaderlandslievende hou ding kunnen doen aannemen. DARA. Over Custodiaansch Beleid en de Bezadigheid er mee verbonden. verwachten, den haam plaatselijke onderwijzers treurig dat we constateeren. (Vervolg). Thans volgen drie oude klanten van ons pensionnaat, die, volgens hun ad vocaten, geperfectionneerde steenezels zijn. In ieder geval, de geïnteresseerden protesteeren niet.... daar zijn ze mis schien te slim voor! De eerste der drie kornuiten is Adrien Adam, uit Bovekerke, oud-fabrieks- wachter en later, dank zij zijn ouden vriend Bulckaertschepen! Krijgs- auditor Maertens vraagt in alles 22 jaar zetelen voor Adam. Maar Meester Car-- uon, advocaat van den betichte, begint met te zeggen: „beziet hem daar eens zitten, den schepen van Bovekerke! „Al leman lacht, den gewezen Herr Unter- Bürgermeister uitgezonderd, die een le vend bewijs is dat de wethouders der „Nieuwe Orde” niet noodzakelijk hooge bollen moesten zijn en dat Michieltje uit Veume niet erg kieskeurig was bij het aanstellen van gemeentevaderen. Als het maar doorrookte zwarten waren! Volgens zijn verdediger liet Adam zich schepen benoemen uit verwaandheid. Wat men dus sinds menschengeheuge- nis en in plat Vlaamsch noemt: een pretentieuzen ezel! En wij die dachten dat alleen Eva op dergelijke manier te verleiden was! Te veel wordt door Meester Carton op de domheid van den naamgenoot van onzen eersten vader gewezen en te weinig op zijn verwaand heid! Gelukkig uoi' den ex.-sem/pen nemen de leden van .den krijgsraad die al of niet opgeschroefde domheid als een verzachtende omstandigheid aan en onzen Adam vliegt voor vijf jaar de doos in, waar hij zeker heimwee zal hebben naar zijn aardsch paradijs met den Bovekerkschen ersatz-schepenze- tel. Uit dezelfden hoek hebben we Karei CONSTANDT, leurder te Vladsloo, nog dommer dan Adam. Hij bracht het, ten andere, nooit tot schepen! Meester Fe lix volgt het voorbeeld van zijn collega en legt vooral den nadruk op de bijna totale afwezigheid van hersenen bij zijn kliënt. Constandt werd Spoorweg- wachter ten einde naar het land van den grimlach niet te moeten gaan. Na derhand werd hij automatisch naar de „Vlaamsche Wacht” overgeschakeld, doch dank zij een beenbreuk werd hij naderhand gedemobiliseerd. Volgens zijn verdediger was die beenbreuk een „truc” om uit dezen „Duitschen boel” te geraken, wat bewijst dat Constandt spijts alles minder dwaas is dan hij er uit ziet! De krijgsauditor neemt aan dat C. het poeder wel niet heeft uitge- vonden en het hier in zekeren zin toch geweldig een dompelaar geldt. Hij vraagt zeven jaar hechtenis. De man uit Vladsloo komt er echter met twee van af! Het derde lid van de academie der steenezels is onzen vriend Fernand GOUWY! Wie zou dat destijds gedacht hebben,, toen hij den broer van den kos ter van Smolensk, fier als een wandluis, vooraanstaanden Bovendien hadden we hier in 't land nog den weerslag der «slingerbewegingen» van de hoogste Fransche regeeringsorganen, met een Petain aan ‘t höofth een maxi die een tijd lang ontzag afdwong. Wanneer we dit alles in ’t oog houden, moet het ons op zijn minst verwonderen dat ont wikkelde en vooraanstaande menschen, bij de beoordeeling van de aangeduide fouten en vergissingen, uitgaan van een hooggespannen patriotism©, dat wel eens wat oppervlakkig en opge schroefd voorkomt. En onze verwonde ring dreigt ergernis te worden, wanneer we vooraanstaanden en gezagsdragers, die tijdens de bezetting den moed mis ten om den gewonen man of hun on- derhoorigen voor gevaarlijke afwijkin gen te waarschuwen, nu voor diezelfde afwijkingen een strenge straf en uit zuivering hooren eischen”. We gelooven. graag dat „menig ernstig jurist en moralist het, ook op dit mo ment, niet aangenaam vindt met som mige van die vraagstukken te worden lastig gevallen”. Zeggen we maar direct dat den toestand in 1940 veel klaarder was dan de houding van deze ernstige lui! Ook wij kunnen voorbeelden van onstandvastigheid aanhalen.. En het zijn i dergelijke lui die met even veel vuur j gecatalogeerde zwarten moeten bekampt worden! Houden we even stil bij den gewonen dooddoener: „veel per sonen (men leze: betrekkelijk veel...) hebben gefaald. Achter leder geval staat niet alleen een gezin, maar een kring van familieleden en vrienden, om niet te spreken over menschen, die, verontwaardigd over een te verregaan de strengheid, met de gestraften zouden sympathiseeren!” - Men vreest (moeten we hier niet schrijven: Men wenscht!) een herhaling van het drama der am nestie! We zullen, in een afzonderlijke bijdrage, handelen over het verschil tusschen 1918 en de repressie van het verraad tijdens en na dezen oorlog. Om echter te vermijden wat Custodes schijnt te vreezen, bestaat er een ge makkelijk middel: alle leden van V.N.V., ONDERWIJS. Het is wel eens interessant de lijsten der verdachte of geïnterneerde personen van om het even welke stad of ge meente even in te kijken. Men m tg er zich aan bijna zpi der uitzondering van een oer te ontmoeten. Het is zöo’n toestand moeten Niet alleen voor hun eigen handelwijze, maar vooral voor den invloed die ze op hun leerlingen hebben uitgeoefend. Zij hebben hier niet alleen hun plicht, na melijk de kinderen vaderlandsliefde in te prenten, verwaarloosd, (wat al erg genoeg is) maar zij hebben hen een volledig verkeerde houding doen aan nemen. Sommige bladen en personen die de epuratie wat zachter willen zien toe passen, brengen allerlei redenen tot verontschuldiging in. Tijdens hun studiën werden hen reeds voor den oorlog anti-Belgische idieeën aangeboden de scheiding Vlaanderen - Wallonië, aanhechting bij Holland en meer. Er werd hen gewezen op de wantoestanden in het eigen on derwijs, de wijze van de benoemingen, het bedrag van hun salaris, de inrich- i ting van het onderwijs zelf. Van al de ze factoren, niet alle zonder grond, ble ven bij den onderwijzer kleine kiemen over. Nu buitte de geniepige propagan da van den bezetter deze kernen van misnoegdheid uit door deze aan te dikken en dan... de „Nieuwe Orde” voorstellen! De onderwijzers, die niet al te vast in hun schoenen stonden op gebied van vaderlandsliefde, slikten de prachtige beloften gretig en het mise rabel type van sympathisant of colla borateur was geboren. De hoogergenoemde verontschuldigin gen mogen hier gerust op zij geschoven worden. Indien er reden tot misnoegd heid was in ons onderwijs, daarvoor zou een rechtschapen Belg toch niet slaafsch de methoden van een vreemd land navolgen en allerminst deze van den vijand, doorspekt met propagan distische trucjes en slagwoorden. Daarom mogen de reeds vermelde onderwijzers volstrekt niet meer in dienst genomen worden en hun ver vangers moeten het absoluut vertrou- (Einde) Custodes erkent dat er gezuiverd moet worden, maar voegt er bij: „Overal zijn speuragenten aan ’t werk gegaan om de minste pekelzonde te achterhalen. Links en rechts worden klei ne «tribunaaltjes» opgericht en dossiers gereed gemaakt, om de bestraffing en uitzuivering zoo ver mogelijk en onver biddelijk door te voeren. Het spreekt van zelf dat dergelijke puriteinen niet altijd door een edel rechtvaardigheids gevoel, liefde tot de zuiverheid of be zorgdheid om het algemeen welzijn worden gedreven. Er zijn er wel meer die, onder der vlag der epuratie, motie- waarvoor een eerlijk uitkomen. Ze geven wraaklust; ze zoeken te benadeelen waarvan ze, andere persoonlijke reden, ze nemen de gelegen- om menschen te treffen groep, partij of trachten een een adept, van weifelende houding aan te halen, ven verbergen man moeilijk kan toe aan haat en menschen om een of afkeerig staan; heid te baat die tot een opposiete godsdienst behooren; ze plaats vrij te maken voor een familielid of hun eigen, persoontje, die destijds ook bij Waren er dergelijke motieven niet, de voorkwamen. zou ongetwijfeld' uiteuivering^koorts aanzienlijk dalen”. Dat er menschen bestaan die niet „sulver” zijn in hun „zuiveringsactie” is een feit. Dat anderen, ten gevolge van hun vroeger gedrag, (bijv, oud-ver oordeelden voor redelijk belangrijke feiten van gemeen recht) zich beter af zijdig zouden houden is er ook één. Dat een derde kategorie „houdt den dief” roept opdat het tegen hen zelf niet zou toegepast worden, is ook mogelijk. Doch dit alles zijn uitzonderingen! „De puri teinen”, zooals Custodes ze tamelijk smalend noemt, zijn in hun overgroote meerderheid patriotten van het aller beste allooi, die weten dat een recht vaardige maar onverbiddelijke zuive ring een absolute noodzakelijkheid is voor de welvaart van het land en een zaak van de meest elementaire justicie. En wie vinden we in het kamp der anti- zuiveraars? Menschen die vóór den oorlog heulden met anti-nationale ele menten, con.centratie-ridders, die op zwarte en „Schwarzfreundliche” stem men jagen, en reactionnairen van het zuiverste water, fascisten, neo-fascis- ten en sympathisanten van al wat an- ti-democratisch is! Zooals we het reeds zegden waren de Duitsche successen of hun 1 geen verontschuldiging tot landverraad, integendeel! „In ruime kringen achtte men een zekere aanpassing onvermij- lijk en noodzakelijk” orakelt Custodes. Wat wordt met deze uitdrukking be doeld? Meer klaarheid ware hier ge- wenscht. Voor een patriot was er slechts één aanpassing mogelijk bij de des tijds wassende kracht der Moffen.: „harder doorvechten!” We laten hier Custodes zelf weer aan het woord: „Het gezag der Londensche regeering, de bevoegdheid van een Secretaris-ge- neraal, de wettigheid en waarde van allerlei nieuwe Instellingen, dat alles was in den beginne niet zoo klaar. We kunnen er zelfs aan toevoegen, dat menig ernstig jurist en moralist het, ook op dit moment, niet aangenaam vindt met sommige van. die vraagstuk ken te worden lastig gevallen. En het De Vrijheidseclio 1

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 1