I te ,.mal- groepen gebruiken, t Het biljet 50 fr. door VOOR HOUTULST. j. v. De dood van President Roosevelt. Het voor 50.000 fr. 20.000 fr. 10.000 fr. 5.000 fr. 1.000 fr. 100 fr. betreuren - -—'3 de repressie, een woord zou richten tot de „geloovlge van België standsorganisaties, o.m. den deze drogredenen al doend weerlegd. Wij verwijzen onze le zers dan ook naar de desbetreffende artikels en deze die wij zelf over dit onderwerp destijds in „De Vrijheids- offer doe doorgaan, want eoo hij uit I V.W. of V.N.V. getrokken is, dan Is het zeker niet omdat hij bedrogen was, want lang vóór 10 Mei 1940 wist hij wat het V.N.V. te beteekenen had en lang vóór 10 Mei 1940 was hij een vijand van Be] gië Zoo hij er werkelijk uitgetrokken was, dan moet dit alleen geweten wor den aan heit feit dat hij het voelde „stinken”, want al is hij zeker zoo ver waand als onze eerste moeder Eva en Adam uit Bovekerke, hij is minder dom dan Meester Versteele, die als advocaat natuurlijk in zijn rol was, wat niemand hem kwalijk kan nemen, hem heeft af geschilderd. De krijgsraad heeft zich la ten beetnemen en er werc( door den heer Krijgsauditor slechts vijf jaar gevraagd en door den raad slechts.... één jaar pot toegediend! Ongeveer wat een arme sukkelaar krijgt om een haas neer leggen! Maar, zoo onze inlichtingen juist zijn, zou Krijgsauditor Maertens hem toch graag in de doos willen houden, want hij schijnt tegen het belachelijk klein vonnis beroep te hebben aangeteekend. Wat denkt Fernand er van? Nog een vraagje. Wij hopen dat wel dra Gouwy’s de vierschaar de academie der Of zal of heele schien komt hij koop van Ze moet zonder passie, maar zonder zwakheid geleid worden en mag geen rekening houden met drogre denen, die men ten voordeele van anti- vaderlandsche elementen tracht te doen ingang vinden. Wijkt men af van de rechte lijn,' dan zal al het goede op an der gebied in ons land verwezenlijkt sinds de regeering Van Acker aan heit bewind kwam, een pleister op een hou ten been zijn, zooals we vroeger al eens hebben doen uitschijnen. En dit ware werkelijk jammer! Mag ons land ten onder gaan omdat sommigen medelij den tonnen voor verraders, die niets dan verachting verdienen of omdat er op schandalige manier wordt geaasd op electorale voordeelen, opgewekt door de herinnering aan wat men vroeger noemde „de concentratie”, die een eerste trap op den ladder van het land verraad bleek te zijn Ieder patriot ijvere voor de echte zuivering, buiten alle politieke bijbedoelingen of per soonlijke overwegingen om, in een geest van ware NATIONALE EN DEMOCRA TISCHE CONCENTRATIE! jOves* Custodiaansch Beleid en OOSTVLETEREN. boezemvriend René vóór komt. Wordt ook hij tot steenezels gerekend? men probeeren hem als halve gare te doen doorgaan? Mis er dan ook zoo goed- i af, niettegenstaande hij de schuld is dat twee goede patriotten op het kerkhof liggen! En de anderen die in deze zaak betrokken waren en nog steeds op vrije voeten loopen? KO DE RECHTER. P.S. Was Fernand nooit op het Oost front hen die Laat ons hier meer” in al haar glans bewonderen en voot de rest twijfelen of niet zoo zede- preken tot de zwartjes aarde aan den dijk zal brengen. Ons besluit: de zuivering is de aller teerste noodzakelijkheid voor het herstel aag voorbij stappen? En zeker zou onzen i kleermaker-biersteker het niet langs den goeden kant hebben opgenomen, want hij was nog verwaander dan onzen makker Adam uit Bovekerke! Hij zou zich die „op flesschentrekkerij niet laten welgevallen hebben. Al ziet Fer nand er ter zitting verstandiger uit dan de twee voorgaande volksgenooten, toch aarzelt Meester Karei Versteele niet het voorbeeld der andere advocaten te vol gen (vermits het schijnt tè lukken!) en hamert op de dwaasheid van betich te! Meester Carton heeft dus bij de togamannen een heele schaar volgelin gen! Wat zal dat worden wanneer men dat van lederen zwarten vóór de recht bank zal vertellen? Verbeelden wij ons den verdediger van Cyriel Verschaeve, uitroepend „Mijne Heeren, beziet hem daar zitten, Vlaanderen’s grooten den ker!” zonder dat de doctor honoris causa van de universiteit van Keulen ook maar één woord’ rotcst zou uitbrengen! En wij die dachten met Uebermenschen te doen te hebben! Worden Daels en De Vleeschhauwer ook voor steenezels uit gemaakt, misschien door Meester Van Dieren? De gekende „nederigheid” (on rechtstreeks evenredig met zijn gestal te) van den Kant-kenner zou er denke lijk toch wel onder lijden! Om tot Gouwy terug te keeren, zijn verdediger zei dus op aartsvaderlijken toon dat zijn kliënt ongemeen stomp van begrip is. Hij meende toe te treden tot een soort politiekorps toen hij zich bij „De Vlaamsche Wacht” liet inlijven. We vernemen dat hij, toen zijn ouders nog leefden, een zeer goeden zoon was en duizend dingen meer. Fernand wordt voorgesteld als een zachtaardig lam metje, ook toegetreden tot de V.W. om wille van den broode (denkelijk om zijn kroostrijk gezin te onderhouden!...) Kortom, het gewone sprookje, door nie mand meer, tenzij door rechters, ge loofd. tïad men zich eens de moeite getroost nadere inlichtingen te nemen bij geloofwaardige personen te Diksmui de, dan zou men toch geweten hebben dat Fernand Gouwy één der meest fa natieke zwarten was die er te vinden waren. Waar zat hij toen, hij bij de „Vlaamsche Wacht” diende? Heeft hij er zich nooit onderscheiden door één of ander heldenfeit? Het zou ons niet verwonderen.... Men herinnert zich met hoeveel ijver hij poogde nazi-kranten en Duitsche propaganda-schriften aan den man te brengen! Hij was zelf 100% Mof, zooals al zijn vrienden, zooals zijn zuster en broeder. Verkocht Gusta „Volk en Staat” niet? Werkte zij niet bij banketbakker Lief- ooghe, grooten vriend (om het zachjes uit te drukken!) der Feldgendarmen? Was Fernand in dit Moffennest ook niet goed thuis? Zou hij niet het vertrou wen gedeeld hebben van den „heer des huizes”, die dit zelfde vertrouwen deel de.... met anderen? Wie had durven blijk geven van va derlandsliefde in aanwezigheid van „den armen sukkelaar, die niets kwaads in hei schild voerde, alleen bij de V.W. en V.N.V. was om wille van het dagelijksch brood en omdat hij dacht politiedienst te kunnen doen - misschien geheime politie! - maar er uit trok toen hij zag dat hij bedrogen was” Zoo iemand be drogen werd of is, dan is het zeker deze die het sprookje gelooft! Broer Stany kon aan den oud-Ger- maanschen „Drang nach Osten” niet weerstaan. Was het misschien ook als politieman? Of alleen als... kerkpolitie, koster of „suisse”, want om bij diepge- loovige menschen in geur van heiligheid te staan, kletste hij toch bij zijn terug keer dat hij... de kathedraal van Smo lensk, gedurende zooveel jaren door goddelooze bolsjewisten onteerd, had helpen onteeren, pardonkuischen. Dat men Fernand, zoo min als den kos ter van Smolensk, toch niet als slacht te Bezadigheid er mee verbonden. ook naar deze die destijds in galm” schreven. Het volgend hoofdstuk is getiteld: „Een woord tot de geloovige katholieken”. We betreuren hier dat dergelijke oproepen kunnen gericht worden, net als we zouden dat men, in verband met Ditmaal willen we iets laten hoopen over de „Vliegende graspekker”. Hij woont eveneens op de Veurnesteenweg. Hij houdt zich alleen bezig met kwee- ken van konijnen van schoon ras nl. „Germaansche Raskonijnen”. Hel volk denkt misschien dat hij niet pro- Duitsch is, maar op den dag der bevrij- ding was onze konijnenkweeker toch naarstig bezig met zMn hakenkruis uit te krabben. ’t Was hij die in 1940 het Belgisch leger naar de zee verdomde. Propagan da heeft hij genoeg gevoerd, zelfs tot op de hoeve van onzen ex-burgemeester. Nu een ander: Onze melkboer, dat is een ongehoorde domkop, zoolang het maar goed is voor zijn geldbeurs. Toen onze jongens zich verstopten, en er per ongeluk één gesnapt werd, dan zei „Jules”: Ze moeten het maar weten, hadden zij zich aangemeld, het zou niet gebeurd zijn.” Zooveel mede lijden had hij met onze jongens! Rafaël was in ’t V.N.V. omdat hij moest om GOED te staan met Maurice, want de oude zei immers „moesten de Duitschers eens winnen, ge weet nooit!” en daarom maakte hij op een Zondag zijn schoenen vuil, door dwars over de velden het verdinaso-vaandel te groe ten. De grootste pro-Duitsche was nog de oude! Zij kwam in ruzie met den werkman over de Duitsche kwestie en joeg hem weg. Volgende week vervolgen we want ’t spreekwoord zegt „Rust Roest”. DRECA. (Vervolg van le blz. 2e kolom). De Vlag, enz., alle uniformdra gers, verklikkers, veroordeelden wegens antinationale feiten, personen tegen wie, om wille van hun gedrag tijdens de bezetting een administratieven tuchtmaatregel genomen werd, VAN DE BELGISCHE NATIONALITEIT be- ïooven! Zoo wordt ook het gezin, dat 999 maal op duizend niet beter is dan het. familiehoofd, getroffen! Deze men- schen zouden dus vreemdelingen zijn in eigen, land of in wat eens hun eigen land was! Door dit feit zou iedere poli tieke actie voor hen een onmogelijk heid vormen.... en zouden de stemmen jagers er geen profijt bij hebben deze lieden op te ruien, waarin de kiem van het kwaad te vinden is! Wat familie leden en vrienden betreft, wie zelf niet zwart is zal zich voor geen zwart fami lielid in ’t zweet stellen, maar integen deel dergelijken persoon niét meer als een lid van de familie aanzien; hetzelf de voor wat de vrienden betreft! Dat mén vooral het aantal vrienden niet berekene naar het aantal veroordeelde incivieken, want in. dezelfde streek heeft ieder zwartje dezelfde vrienden. Voor één of voor honderd blijft dit aantal dus ongeveer gelijk! Om op nieuw tot de Belgische gemeenschap te worden toegelaten - en dat zou men al leen bij hooge uitzondering mogen toe staan, bijv, aan jonge lui, die, dank zij heropvoeding, bewijs geleverd hebben van een echten nationalen geest zou den strenge eischen moeten gesteld wórden en ieder geval afzonderlijk on derzocht. Dan zullen contenten” onmogelijk geworden zijn en. zal, om het woord van Custodes te iedereen hebben wat zoo- velen, naar het schijnt, zoo lang heb ben gemist (denkelijk omdat zij het wilden missen!): „een vaderland om werkelijk lief te hebben”. Hoofdstuk IV „Wat we betreuren en afkeuren” kun nen we voórloopig onbesproken laten. Het zijn de gewone beschuldigingen tegen de volkswoede en tegen den weerstand. In de organen van de Weer- „Front”, wer- genoeg en af- KOLONIALE LOTERIJ 20 loten van 25 loten van 200 loten van 400 loten van 1.000 loten van 50.000 loten van Het vijfde 11 fr. Overal te koop alsook ten zetel van de Koloniale Loterij, Gulden-Vlieslaan, 56, te Brussel, storting of overschrijving op de Postcfieckrekening 71.60 Helpt onze Geteistterden Een fortuin kan U te beurt vallen. protestanten.” of tot de „ongeloovigen”. Tegenover de zuivering en den oorlog staat men alleen als Belg en als demo cratisch burger, niet als katholiek of protestant of ongeloovige of lid van één of andere kerkgemeenschap. Waar om zou een vaderlandslievend katholiek anders daarop moeten reageeren dan een patriotisch ongeloovige? Wanneer zal men in ons land toch eens het we reldlijke en het religieuse uit elkaar houden? We herinneren de geloovigen eens te. meer aan wat we hier reeds tot vervelens toe neerschreven: Kristus heeft gezegd „mijn rijk is niet van deze wereld!” Of tellen zijn woorden dan alleen maar wanneer ze zekere doeleinden zouden kunnen dienen? laatste kapittel is „een woordje min of meer faalden”, de uitdrukking „min of I 500 fr. 300 fr. 130 fr. 1-20 fr. 100 fr. 100 fr. 100 fr. 100 fr. 100 fr 50 fr. 50 fr. 50 fr. 20 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 5 fr. 5 fr- 5 fr. 5 fr. 5 fr. 5 fr. 2800 fr. ’t vervolgt) (Giften te storten op één der postcbeckrekenin- gen nr 393.07 V. DECAN, Diksmuide. 4248.21 F. WILLEMYNS, Diksmuide- Eerste lijst. M. Vuylsteke Apoth., Diksmuide Opdat de bevoegde Overheid ook geteisterde landbouwers der over stroomde gebieden zou indachtig zijn Vanlerberghe Odiel, Pervijze Rondgehaald door verkooper Klerken Rondgehaald door verkooper Leke Troost in Nood, Pervijze M. Versavel L. beenhouver, Alveringem Ridder Hindryck de Ghelcke, Eesen M. C. Diksmuide M. Ollivier Gaston, Alveringem M. Coopman Georges, Alveringem Naamloos GijverinEtiove Dfebacker Omer, Diksmuide M. Coutereel Joseph, Alveringem M- Demolder Maurice, Oeren M- Ramon Georges, Alveringem M. Francois Achiel, Alveringem M. Kino Henri, Alveringem M- Debacke Michel, Alveringem Mej. Brys Madeleine, Alveringem M.’ Francois Maurice, Alveringem M. Debaecke Henri, Alveringem M. Coulier Florent, Alveringem M. Vandooren August, Alveringem M. Becuwe Franpois. Alveringem DRIE VLIEGEN IN EEN KLAP. 1000 fr. de PLAN 1945 ton bate van de Geteisterden 52061 loten voor de waarde van VIJFTIEN MILLIOEN Groot Lot Een Millioen 15 groote loten van 100.000 fr. Bij liet ter pers gaan vernemen we den dood van den heer Franklin D. Roosevelt, voorzitter van de republiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Het nieuws- kwam als een donderslag bij nel- deren hemel, daar men niets afwist van een ongunstiger! gezondheidstoestand van den heer Roosevelt. Dit was ten andere, het geval niet. De President is slechts een paar uur vóór zijn overlijden onwel geworden- Zijn dood is een uiterst harden slag voor de V.S., alle vereenigde volkeren en de democratie. Hij is één der groote bewerkers van de zegepraal geweest, maar voor den vrede te vestigen was hij mis schien voor de heele wereld nog meer noodig dan voor oorlog te voeren! Aan president Roosevelt wijden we toekomen de week een belangrijke bijdrage. Laat ons nu reeds -opmerken dat de politiek der V.S. in geenerlei wijze een verandering zal ondergaan. Het huidig cabinet werd, ten andere, in zijn ge heel behouden.

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 2