Doet Plicht. Krijgsraad te Brugge. uw SPORTNIEUWS. der in- namens en vrienden aarde U ROCCO. Kleine Aankondigingen. De krijgsraad heeft volgende veroor- deelingen uitgesproken DEGRANDE Achiel, 37 jaar, melk- voerder, wonende te Loppem. Verklik king: 1 jaar hechtenis. LYCKE Georges, 35 jaar, meubelma ker en zijn echtgenoote VERBRUGGHE Erna, beiden wonende te St. Andries. Beiden staan terecht voor verklikking, Lycke was zelfs Vlaamsche Wachter. Erna Verbrugge bekomt 3 jaar gevang- zitting en Lycke Georges wordt veroor deeld tot 20 jaar hechtenis. VERMEESCH Marcelina, 46 jaar, her bergierster, wonende te Oostende. Ver klikking: 2 jaar hechtenis. vóór 10 Mei 1940 was hij een vijand van België! Mededeelingen van Maatschappijen. (Onder verantwoordelijkheid zenders) Veel menschen protesteeren terecht tegen zekere ongehoorde vrijstellingen van landverraders. Weet men echter dat het gerecht heel vaak verplicht is doorrookte „zwarten” vrij te laten door gebrek aan bewijzen? Volgens een Brugsch blad werd een fanatiek Duits- kiljon onlangs de straat opgezonden in dergelijke omstandigheden. Heel te recht wordt de schuld daarvan ditzelfde publiek aangewezen dat zoo heftig tegen deze loslating protesteert! Want hoe veel menschen zijn er niet die één of ander bezwarend feit van verklikking, landverraad, lidmaatschap van anti nationale vereenigingen kennen en... het gerecht er niet eens van in kennis stellen! Iedereen moet zijn plicht doen, zonder aanzien des persoons. En het ware tijd nu eens strafmaatregelen te overwegen tegen personen, waarvan het bewezen is dat zij van zekere feiten op de hoogte waren en verzuimd hebben ze aan de autoriteiten kenbaar te ma ken. Wanneer ge een klacht hebt inge diend en er komt niets van in huis,, hernieuwt ze dan en doet het steeds bij voorkeur bij aangeteekend schrijven! Maar dient ernstige klachten in! F.W. op den zwiermolen deden en dan dien selfden avond nog, een glaasje bij u drinken kwamen? Van die rondge- Strooide berichten; zooals de waard is, aoo vertrouwt hij zijn gasten. Daar mijn raster nu veel verder werkte dan vroeger het geval was, en dus niet elke week meer thuis zijn kon en de vuile tong van niéts afwist en een ander op haar eigen leest schoeit en wanneer dan nog de wensch de vader van de gedachte is! Ja, dan kan men er alzoo een kleine gedachte van vormen wat er in zulk een brein omgaat. Van dat boottochtje gesproken. Daar is een kleine onvolmaaktheid in. Daar waren vier in plaats van drie soldaten. Dat we nog in het graspleintje gereten heb ben wat meermaals het geval was in den eomer, me dnnkt het was toch in het onze en dat er nu eens toevallig eten paar soldaten bij waren wat voor kwaad stak daarin? We mochten ge rust door elkeen gezien worden en staken ook niet in een zak en wanneeer u et bijvoorbeeld een beetje jaloersch van was, kon u gerust ook plaats ne- men en liggen, zitten en rusten. Zoo- dos zooals afgesproken. Paula SAMYN. Nota van de Red.: cursiveering van ons. Handsehoewerker heeft volgelingen f Misschien later meer daarover! een triporteur valiezen naar dat be ruchte kwartier? Bij mijn wete Vrek, had hij slechts één valies bij met den noodigen mondvoorraad voor een ge- heele week. Moest uw bewering waar zijn Vrek, dan zouden ze hem zeker geen kamion geweigerd hebben als hij verplicht was te evacueeren, beter nog Vrek, ze zouden ervoor gezorgd hebben dat hij evenals gij op de gemeente kon blijven. Misschien kreeg hij dan ook een kar kolen thuis gebracht als.... laat ons zeggen geteisterde? We komen nu aan den hoofdvogel van uw leugenreeks waar het gaat over die kamions graan die geleverd werden aan den Todt en die 400 kilo tarwe die in den Zomer door de controleurs ge pakt werd. Eerst en vooral Vrek voor een man die zulk een hooge borst kan opzetten komt de Zomer misschien voor de Lente of was dat soms om uw leu gens wat meer kracht bij te zetten? Wat meer is, hoogmoedige leugenaar, ge geraakt verstrikt in uw eigen leu gens. Immers het zou een éénig feit zijn in de Duitsche bezetting dat een moffenvriend die geheele kamions tar we aan den Todt levert och arme 400 kilotjes tarwe zou gepakt zijn en dan nog van controleurs die zwarte waren en nu in Oostduinkerke in het droge zitten. Vrek, wat zijt ge toch een stom merik, ge wilt het bewijs leveren van woekeren met den vijand en ge slaat uw eigen ruiten in. Vrek, dat voor dien enkelen keer dat ge de waarheid schrijft kwestie van het aanslaan van die 400* kilo tarwe, dat ge zelf het klin kend bewijs levert van uw leugens. Een naaste keer moet ge uw leugens slim mer ineensteken. Ten andere Vrek, hebt ge soms geen goesting om uw leu gens voor het gerecht te komen bewij zen. Als dat lukt krijgen we beslist iets nieuws in België en dat is een Ministerie voor leugenachtige zaken met U aan het hoofd. Dat ge het wreed vindt dat die scha mele menschen op 225 gram brood stonden is ons allen bekend Vrek, want als de Vliegende Brigade van Brussel bij U kontrole deed vonden ze schoone tarwe en erwten in de zwijnebakken of waren die gendarmen soms ook al leu genaars? Daaruit nemen we de logische gevolgtrekking dat ge liever uw zwijnen zag dan die schamele menschen. Vrek, om nu eens tot den grond van de zaak te komen zou ik U mogen vra gen waarom ge ONDER ALLERHANDE DEKNAMEN zoovele menschen verdacht maakt van wier gedrag tijdens de be zetting niets onvaderlandsch te zeggen viel en zelfs menschen beschuldigde die hun auto liever lieten aanslaan dan voor den vijand te rijden. Zou ik mis zijn als ik veronderstelde dat ge weet dat een gerechtelijk onderzoek tegen uw triestige persoon in gang is, dat gij tracht in de kiem te smoren en voor het geval dit niet lukte reeds uwe ver dediging aan het voorbereiden zijt door aan de rechters te zeggen „maar Mijn heer, die lieden die mij beschuldigen zijn zwarten, ze stonden in „De Vrij- heidsgalm” en ik ben het onschuldig en weerloos lammetje; wie weet beweert ge niet het slachtoffer te zijn van uw vaderlandsliefde tijdens de bezetting?? En om te sluiten meen ik de tolk te zijn van alle weldenkende menschen onzer gemeente als ik de wensch uitte dat het rustoord van Oostduinkerke zich weldra over U zal ontfermen om U een welverdiende rust te verschaffen voor den noesten en ultputtenden ar beid die ge geleverd hebt om uw land te verkoopen. Maar past ook daar wel op dat dit kuuroord niet ineenstort on der het drukkend gewicht van uw leu gens. RAMSKAPEWB. Men vraagt ons in onae „Brievenbus- Edia” een antwoord te willen publicee- ren aan correspondent Vrek, „Vrij- heidsgalm” van 25 Februari l.L Wij la ten het hier volgen t Ik zal voorzeker niet ver van de waarheid af zijn als ik beweer dat toen ge dit artikeltje over Naastenliefde schreef ge aan uw vijftien miljoenste leugenreeks waart. Ge spreekt daar eerst van menschen (meervoud) die verplicht waren naar *t vliegpleln te gaan werken om eten te kunnen koopen. Welnu Vrek, mij is er maar één bekend en dan nog om wille van de groote daguur of kregen ze soms op het vliegpleln ook jaarlijks 100 kilo tarwe en maandelijks rond de twee kilo boter aan den officieelen prijs? Als uw bewering juist was zou bedoelde persoon niet naar het vliegpleln zijn gaan werken maar wel bij een anderen boer waar hij meer kon krijgen, ten andere dat hij op het geld uit was be wijst wel het doorslaande feit dat diens vrouw bij een boer een kilo boter kwam afbedelen tegen een kleinen prijs om die aan woekerwinsten te verkoopen in het arbeiderskwartier te Nieuwpoort beter gekend onder den naam „De Manablok”. Van dat moffenkwartier Byttebier van Westende gesproken weet gij heel goed Vrek, dat dat zoontje daar maar eerst naartoe getrokken is nadat hij gedurende twee jaar gepoogd had een plaats te vinden en zelfs een plaatsaan- vraag gedaan had bij de ravitailleerings- djensten van Nieuwpoort. Dat er voor dat zoontje geen plaats was op de ge meente moet niemand verwonderen, nietwaar Vrek, want dan had ge U ge hinderd gevoeld en had hij een gevaar lijken getuige kunnen zijn voor uw duis tere en vuile combinaties op het Ge meentehuis en van uw even vrekkige als wraakroepende handelwijze tegen over uw beroepsgenooten. Misschien had hij ook wel eens getuige kunnen zijn van een even hartroerend tafelreeltje dat U, Vrek, een Duitschen officier in de armen viel hem lovende dat zij onze redders waren, dat het zoo een goed volk was en er met hen een frank kon verdiend worden. Vrek, ge hebt het ook over valiezen boter voor de moffenbende van Bytte bier. Door hoeveel brillen hebt ge ge keken toen ge hem zag optrekken of waart ge dan soms nog onder den in vloed van den Schnaps, die ge met de Duitschers dronk of reed hij soms met Vervolg der lijkrede uitgesproken bij het graf van den heer P. Wyllie, door den heer Schallier, namens „Heden Yet, Morghen Niet”: En in deze benarde tijden is het ze ker niet ongepast den nadruk te leggen op fet feit dat hij een vurig vaderlan der was, die nooit aan de uiteindelijke zegepraal heeft getwijfeld. En het weze U, diepbedroefde fami lie, en ons een troost te weten dat hij lang genoeg heeft geleefd om de sma delijke vlucht van den vijand bij te wonen en de zegezon te zien opstaan en schitteren juist vóór de laatste stuip trekkingen van Hitler-Duitschland. Met den Heer Wyllie verdwijnt een brok geschiedenis van de Morgennieten onder zijn leiding tot Koninklijke Rederijkerskamer geworden en een stukje van het oud Diksmuide. Wij zijn er echter van overtuigd dat de kinderen van den afgestorvene als Morgennieters en goede Belgen het voorbeeld van hun vader zullen volgen. Zij hebben daarvoor, ten andere, niet gewacht tot vandaag. Diepbedroefde familie. Wij weten dat troostwoorden hier ijdel moeten klin ken en weinig kunnen baten. Alleen het besef dat uw vader en broeder steeds en overal zijn plicht heeft gedaan en dat zijn heengaan bij al wie hem heeft gekend met spijt als een leegte wordt aangevoeld, is een bal sem op uw wonden. Beste confrater Polydoor Wyllie, door niemand meer, buiten uw huiskring, dan door de leden van de aloude Konink lijke Rederijkerskamer „Heden Yet - Morgen Niet” wordt het verlies door uw overlijden veroorzaakt diep gevoeld. Uw herinnering zal bij ons levendig bewaard en uw aandenken in eere ge houden worden. Namens al onze leden roep ik U toe: Vaarwel, Polydoor, dat de licht wezel SHESSSSSSr-.- Tan Zondag Kaaskerke Om 2 uur S.V-D. II S.V. Veurne II. Om 4 uur S.V.D. I Oostduinkerke. Men vraagt een bekwame hoef- en landbouw- smidsknecht bij DEZEURE Daniël, Smid, Zuidschote. WOONHUIS uit ter hand te koop- Zich wen den Kuiperstraat S, KEIBM. MEN. ■Verantwoordelijke Uitgever: F. .WILLEMYN3, Diksmuide. VOETBAL. Bij S-V. Diksmuide. S.V.D- heeft in haar laatsten wedstrijd te Veurne liet onderspit moeten delven met 4-2 te gen de locale ploeg. In alle objectiviteit geno men ware een gelijk spel een juistere weergave van deze match, alhoewel we onmiddellijk moe ten toegeven dat het „team” van S.V. Veurne een meer gesloten samenspel vertoonde. In het begin gaven de locale spelers den in druk de les van voorgaanden Zondag (0-7) te willen herhalen. Doch S.V-D. bleef voet bij stek houden, geholpen door haar sterke verdediging. Met windvoordeel opende Diksmuide de scoor door een mooi gegeven corner van haar links buiten. De reactie der tegenstrevers liet zich niet afwachten en de rust werd gefloten met 1-1 stand. Na de koffie hervatte S.V.D. moedig het spel. Bijgestaan door een feilen wind, zette Veurne alle zeilen open en Diksmuide werd op eigen doel gedrukt. Een betwist doelpunt werd door den scheidsrechter voor Veurne toegekend (2-1). Het scheen alsof de locale spelers doeltjeskermis gingen houdende kooi van S.V.D. werd langs alle zijden bekogeld. Echter bleef onze puik op dreef zijnden goal-keeper pal staan en onze verdediging -liet zich niet verschalken. S.V.D. kwam terug op dreef en bleek eindelijk ingespeeld ibij het laatste half uur, wat een gebrek aan oefening bewijst- Niettegenstaande een grillige wind, rukte Diksmuide zich los en wist zelfs gevaarlijk op te zetten. Veurne’s doelverdediger kende menig geluk (misschien wegens zijn roode voetbal schoenen!) Een verdiend tegenpunt bleef niet uit en de stand luidde2-2 S.V. Veurne voelde het gevaar aankomen. Een onzeker doelpunt werd toegekend en de match eindigde met een prachtig schuin schot van den localen links buiten (42). De scheidsrechter liet zich te veel beïnvloeden door het publiek. S.V. Diksmuide trad op met enkele invallers. Het resultaat is zeer bevredigend. Evenwel mist S-V.D. training en er wordt nog gezocht naar de geschikte combinatie, opdat het elftal als een bus zou sluiten. Zondag 11. had er een oefenmatch plaats tus- schen twee gemengde ploegen van Diksmuide. Het was een saaie wedstrijd zonder veel geest drift. Veel spelers gaven niet de volle maat van hun kunnen. Daarentegen beschikt jonge en beloftevolle 1 S.V.D. over een. keur krachten, wat zeer ver heugend is. Zij verzekeren hun. club een heilza me toekomst- Bij het komend voetbalseizoen wordt S.V. Diksmuide de groote kampioen der streek. Bij deze bewering denken we niet beschaamd te worden. Immers alles is op goeden voet en bij S.V.D. wordt er gewerkt! Op Zondag 15 April op het terrein WIELERNIEUWS. G- Vaiibelieghem onweerstaanbaar te Oostende. Onze sympathieke en kranige junior, GeorgeB Vanbelleghem, heeft Zondag 11. te Oostende een prachtige overwinning behaald. Georges, die voor ’t oogenblik op dreef schijnt en in een voorgaanden koers, een goeden indruk naliet, heeft op een welverdiende en puike wijze dezen hardbetwisten koers voor zijn rekening geko men. Ziehier den uitslag 1. Georges Vanbelleghem, Diksmuide, de 73 km. in l u. 55 min.; 2. Ch. La Noye; 3- M. Leyre4. L. Verhoeven; 5. R. Nowe enz- Pro ficiat Georges! Dte Diksmuidsche klepper ge voelt zich in een uitstekende conditie. We ho pen af en toe een intervieuw met hem in onS blad te kunnen zetten, om alle sportmen uit onze streek regelmatig op de hoogte te houden, over zijn geleverde prestaties. Veel geluk -en doe zoo voort, Georges!

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 4