PRIJS 1,50 Fr. Ie JAAR. Nr. 7. ONAFHANKELIJK WEEKBLAD 'WAAR ZIJN DE VERANTWOORDELIJKEN PIERLALA-METHODES? OF....? Diksmuide, 14/9/1940. aan den Heer Ortskommandant Veurne. Bruggen en Wegen materieel ik beschik, waarover we zeggen dat miserabel 1 aangewend om hun de per- politiek of on om dan Ministerie van Openbare Werken en Werkverschaffing ochtend 13-9-40, deel ik u van het kustgebied Veur- brandstof en Vooral de in het staatsblad van 20 April verschenen Zoo werden patriotten van alle landen in Duitsche concentratiekampen teruggevonden. Ook Belgen! Door wiens schuld kwamen ze in deze hel terecht? Dank zij pro-Duitsche organisaties, dank zij verklikkers, dank zij verra ders, dank zij hulpfeldgendarmes, dank zij schoelies, al of niet gewapend, al of niet in uniform, die in dienst van het nazi-beest stonden! En voor derge- lijke r?.njsters worden vernachtende omstadJ- ghed-u van naastenliefde! Sommige bladen en „vergevers” spreken zelfs over ....^Bel gische” gruwelen in onze intemeeringscentra voor zwarten! Kan men voor de leden van onze krijgsraden geen studiereis naar Buchenwald, Belsen, enz. in- richten?s j naam Van Ryswyck heeft een 'gouden klank bij ieder" waren Vlaming en goeden Belg. Het is een naam die gedragen werd door Antwer pen’s onvergetelijken burgemeester, Jan Van Ryswyck, een voorvechter van de Vlaamsche Beweging, die haar hielp losvechten uit provincialisme en taal particularisme. Het is den naam van een man, die meer dan wie ook en in uiterst moeilijke tijden gestreden heeft voor het behoud van de Nederland- sche kuituur en taal in België en haar gelijkstelling met die van onze Waal- sche landgenooten. Jan Van Ryswyck was een strijder voor de ontvoogding van zijn volk en een democraat van de daad. Zijn quasi-vorstelijke begrafenis, na een leven dat te vroeg geknakt werd door zijn grenzeloozen opofferingsgeest, was het bewijs hoe hij, niet het minst door zijn politieke tegenstrevers, naar waarde werd geschat. De kleinzoon zijn van een dergelijken man, toonbeeld van integriteit (hij stierf doodarm, na bur gemeester van Antwerpen, volksverte genwoordiger en advocaat te zijn ge weest en alhoewel hij nooit een ver kwister was!) is ontegensprekelijk een eer die zekere verplichtingen oplegt. Het grieft ons diep te hebben moeten vaststellen dat W. Van Ryswyck zijn grootvader, tijdens de bezetting, on waardig is geweest. Door het aanvaar den van zekere functies uit de handen van den vijand of zijn handlangers, door zekere handelingen, heeft W. Van Ryswyck niet gehandeld zooals het een goeden Belg EN VOORAL EEN HOO- GER AMBTENAAR betaamt. Wel heeft hij later de nationale zaak ONBE TWISTBARE diensten bewezen en zelfs gevaarlijke taken vervuld. Maar het tweede kan het eerste verzachten, doch het echter niet ongedaan maken. Het ongelukkigste voor veel „dubbele rol” menschen (bedoeld worden alleen deze van tweede en derde categorie: zie hoo- ger) is dat ze zich niet vergenoegen met een bescheiden leventje, doch er nog op uit zijn voorname ambten of bedienin- (Vervolg op 2e blz. Ie kolom.) De conducteur van Bruggen en Wegen (Strassenbauführer) J. De Geyter, Diksmuide verzachtende omstandigheden, zoo de bewezen diensten van tamelijk groot i belang waren, wat eerst moest bewezen worden. Wij denken dat dit het oordeel moet zijn van ieder Belg, die het goed met het vaderland meent. Moesten al- i leen de daden van 1944 in aanmerking komen, dan zouden veel -van onze zwartjes in vrijheid voor goed! I. moeten gelaten worden, want dan trap te ongeveer iedereen het af uit V.N.V. i en De Vlag, om van Zwarte Brigaden en andere Vlaamsche of Waalsche Wach ten maar te zwijgen. Wij' moeten onze landverraders vooral oordeelen naar hun daden in 1940 gesteld, toen ze dachten dat Nazi-Duitschland de over winning had behaald. Hoe langer het geleden is dat iets strafbaars op vader- landsch gebied werd begaan, des te grooter moet de sanctie zijn. Op gebied van. de administratieve zuivering komt minister-president Van Acker thans een besluit te nemen dat op dit gebied als een voorgaande zal kunnen dienen en de verdedigers van de „dubbele rol” lieden, ten minste dezen die hun dub bel spel slechts na een zekeren tijd be gonnen of die bij dit spel niet alleen den vijand poogden te bedriegen, hoogsten onwelkom zal zijn, nl. de afstelling van ofwel een „dubbele rol”]den heer w- Van Ryswyck als adjunct- gespeeld. Niemand zal ons tegenspreken vast ^wervingssecretaris. wanneer we zeggen dat we hier voor een miserabel verdedigingssysteem motiveering van dit besluit is van aller- staan, aangewend om hun kostbaar - hoogst belang., De i - hacnje aan den~gfeep der gerechtigheid te onttrekken.» Er zijn een uiterst klein aantal per sonen die in werkelijkheid een sublie me dubbele rol gespeeld hebben. t.t.z. die zich bij den vijand hebben inge drongen ten einde aan de geallieerde zaak onschatbare diensten te kunnen bewijzen. Er zijn er anderen, reeds tal rijker, die in den waren zin van het woord een DUBBELE, t.t.z. ONBE TROUWBARE en ONDUIDELIJKE taak vervuld hebben, niet uit vaderlandslief de, maar om tot het overwinnend kamp te behooren, om het even wie de zege praal behaalde. Een derde kategorie is deze van de opportunisten, die in 1940, verblind door den zegevierenden Blitz krieg der Moffen, alles op de Duitsche kaart hadden gezet en, de ééne vroe ger dan de andere, gewaar werden dat Hitler en zijn trawanten het pleit gin gen verliezen. Ze trachtten daarom in zekere patriotische organisaties of in lichtingsdiensten binnen te sluipen, om in de gelegenheid te zijn hun vroegere fouten te herstellen. Laat ons de vierde kategorie, die de overgroote meerder heid van onze „dubbele rol” mannen be vat, maar onbesproken laten, nl. die bij wie het werk ten voordeele van het land slechts in hun verbeelding bestaat of om het juister uit te drukken in de verbeelding van de sullen die dwaas genoeg zijn het sprookje te gelooven. Begin Oktober 1944 hadden we, in half-privaten kring, een onderhoud met een zeer gewaardeerd krijgsauditor en het gesprek liep o.m. over sonen die in den beginne de van den vijand rechtstreeks rechtstreeks hadden gesteund, later aan de zaak van de bondgenooten WERKELIJKE diensten te bewijzen. De magistraat in kwestie gaf op ondubbel zinnige wijze zijn meening over dit zeer k^sch onderwerp te kennen: wat ook hun latere verdienste geweest wa ren, moesten deze menschen VEROOR DEELD worden, mits inachtneming van van „Nieuwe en bottenlikkers zwart was, be- kwaliteit van ge in aansluiting met ons onderhoud van. heden mee dat mijn dienst het onderhoud van de wegen ne kan. verzekeren onder voorwaarde da: ik over de noodige vervoermiddelen kan beschikken. Daarom neem ik de vrijheid u den toestand van onzen dienst vóór den oorlog bekend te maken. Wij beschikten over een pleeg van 65 werklieden, 3 vrachtwagens, 2 tractors, 2 aanhangwagens, één motorrijwiel enz. We ver bruikten gemiddeld 1200 1. brandstof. Mijn, district beslaat 133 km. staats wegen, waarvan hierbij ingesloten een klein kaartje schaal 1/100.000. Ik moet ook alle asphaltwegen onderhouden tustchen Oostende en leper. (Westelijk deel der Provincie W.V1.) Voor het oogenblik zijn er weer 27 man aan het werk en ik beschik over 2 aanhangwagens en één tractor (snelheid 15 km/u). Voor een normale wer king zou ik nog over minimum één vrachtwagen voor het vervoer van splitt, teer, zand en straatsteenen, enz. moeten beschikken. Ik heb een motorrijwiel voor de controle der ploegen en de uitvoering der werken zeer noodig. Onder deze voorwaarden en gezien het gebruik ik 300 1. benzine per week. Bij de afstelling van den keer W. Van Ryswyck. Zoo men het wilde gelooven, dan telden België, tijdens de bezetting, on geveer zooveel „spioenen” in geallieer den dienst als er inwoners waren! Zelfs vooraanstaande leiders Orde” bewegingen van al wat Duitsch of roepen zich op hun wezen geheim agent! We moeten er aan toevoegen dat zekere officieele diensten te Brussel met een verbluffend gemak certificaten uitdeelden aan wie er maar vragen wou, ten minste tot vóór korten tijd. Iets wat de waarde van dergelijke getuigschriften, bij dezen die ze werke lijk verdienen, waardeloos maakt. Het verwondert ons dat sommige rechters, openbare agenten, leden van toezichts- commissies, enz., met één of ander on derzoek belast, zich nog door zekere pa piertjes laten imponeeren, die na de bevrijding met milde hand uitgestrooid werden! Onze al of niet gecatalogeerde zwar ten hebben, op weinig uitzonderingen na, allen ofwel iemand uit de klauwen der Gestapo gered ofwel een parachu tist geholpen ZONDAG 29 APRIL 1945. (cvergencinen uit Daily Express”) Men vindt hieronder de vertaling van een brief door den Dienst van Bruggen en Wegen te Diksmuide gezonden aan den Duitschen Ortskommandant te Veurne in 1910. Wij gaven de reproductie van het origineel schrijven in ons vorig nummer. Wij drukken er op dat wij nie mand in het bijzonder willen treffen. Zoo de onderteekenaar niet verantwoordelijk is, dan moet het één zijner chefs zijn. Des te beter voor hem en we zijn steeds bereid het ev. ken baar te maken. Laten we terloops opmerken, in antwoord op enkele insinuaties iu een te Roese- lare uitgegeven blad, dat we in oorlogstijd en vooral op gebied van epuratie geen politieke vijan den of vrienden kennen. Alleen vijanden of vrienden van het landWie dit nog niet zou bemerkt hebben zal er zich in de toekomst van kunnen vergewissen! Wij denken dat het nu geen tijd is voor persduels. Onze plaatsruimte kan ten andere voor iets beters gebruikt worden! Moest men er echter toch mee verder gaan in den gekenden vóóroorlogschen naar dorpspolitiek ruikenden polemiekstijl onze actie aan te vallen, dan kunnen wij desnoods ook eens uit ons schelpje komen- En er zit veel meer in dan sommigen vermoeden, alhoewel wij op eerlijke wijze strijden en bijv, niemand pogen verantwoordelijk te stellen voor wat zijn omgeving of familieleden zouden kunnen mispikkeld hebben. Een katholieke persoonlijkheid uit het arron dissement Diksmuide kan dit zelfs getuigen I

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 1