LOO. VOOR HOUTULST. de Hitler- Belangrijk Bericht. «Spectator» 6 fr. I niet kan A.H. Ter echtwi j zing. In „De Vrijheldsecho” van 18 Maart 11. verscheen onder de rubriek „Merkem” een artikel, getiteld „Waarheid”. In de tweede alinea - derde zin, stond o.m. - „Wel, een heer uit Wakken...” Hier ter zake werd niet een Wakkenaar bedoeld, maar wel een persooïi uit de Brusselsche agglomeratie. Terloops willen we nog laten opmer ken dat slechts schuldigen dienen ge straft te worden. MERKEM. Het feest ten voordeele van de ge- teisterden en gegeven door den tooneel- groep „Nova-Comedia” kende hier een groot succes. De spelers deden hun best en kwamen de stoutste verwachtingen te boven. Proficiat! De organisatie in de zaal was volledig in orde; onder het waakzanwi oog van mobilisatiehoofd-adjudant de Hasque. Wij danken al de tegenwoordige wel denkende Belgen, die nog op hun me deburgers dachten. WOUMEN. De Brugach» krijgsraad schijnt een zwak te hebben voor personen uit onze gemeente, die wegens verklikking van geallieerde parachutisten terechtstaan. Na de geruchtmakende vrijspraak van Tanghe, kregen we die van de gebroe ders Vanassche 1 De bevolking van Woumen zal wel raar opgekeken heb ben bij het leaen van het verslag van de rechtszaak tegen deze heeren. Niemand dacht zeker dat de feiten zich op die manier hebben voorgedaan! Men vraagt oich te Woumen af hoe het komt dat wekere personen, die den kelijk ongunstige getuigenissen zouden kunnen afleggen voor de beschuldig den, niet eens worden opgeroepen. Dit kan slechts aanleiding geven tot een fluistercampagne die zeker het gerecht ten goede komen. Wat nu sommige vrijgesprokenen bereft, ze zou den ongelijk hebben te denken dat ze thans op beide ooren mogen slapen. Sommige „nieuwe feiten” kunnen soms een mensch met een oude zaak lastig vallen! Terloops vragen wij hier wan neer den witgewasschen. jongen heer Tanghe, die thans van zijn te Brugge opgedanen schrik hersteld schijnt, in het ministerie benoemd werd en welke invloeden zich daarbij lieten gelden? Of was het om bewezen diensten? TERUGKEER. Onze dorpsgenooten Georges Van- daele en Roger Verslype zijn uit het „land van den grimlach” teruggekeerd. De personen die niet regelmatig be zocht worden door verkoopers van ons blad, kunnen een kaartje sturen naar ons Kantoor, Groote Markt, 4 te Dik smuide en vragen „De Vrijheidsecho” vla de post te bekomen, Een brief van Hitler! Geachte vrouw van den Bloedhond Louis, Ik kom bij u eens aankloppen om te weten hoe het gaat met den opbouw van mijn nieuw kasteel. „Bloedgeld” want het wordt hoog tijd: over enkele weken, dagen of uren heb ik noch huis noch thuis meer! Het is meest noodig voor mijn personeel: het is nu reeds acht maand dat ik zwarten Achiel en zwarten Cyriel, de twee grootste botten likkers van den bloedhond Louis, moet missen. Of moet ik soms aankloppen bij zwarten Maurice? Die heeft te veel werk bij zijn nieuwen boer en zijn schoone madame heeft genoeg de Noordstraat in putten geloopen. Uwe schoone Villa is te klein voor al mijn personeel. Zwarte Clotilde van den bloedhond, Henri en zoon Schevenek verlangen zoo vurig om mijn keuken te doen. Marguerite van zwarten Cyriel heeft al zeep en poeder genoeg voor een geheel jaar mijn wasch te doen. De bottenlikster van den Feldwebel, zwarte Madeleine, zal mijn zolen likken. Zwarte Jerome, een echte mof, zal mijn kasteelhond zijn. Een financier en vrouw, zoo zwart als houtskolen, die verscheidene talen spreken, zullen zorgen voor mijn ver warde financiën. Jantje kaas, echt Germaansch bloed, voor mijn boter en melk. Onze brave dokter zal goed zorgen voor heel mijn personeel en het tegen besmettelijke ziekte vrijwaren. Madame Cyrilla von Papen en de gewezen slach ter zullen voor het noodige vleesch in staan. Zwarte Jeannette zal ik houden als hofdame, want haar twee geliefde zo nen die op het Oostfront zijn, zijn fier dat zij zoo een goede Duitsche moeder hebben. Een bakker zal ook wel vinden zijn" om te zorgen voor mijn brood en fijngebak, kon het er een zijn met een schoone dochter, ik zou ze hou den als heeremeid om goed mijn luizen en vlooien op te poetsen. De „witte pen ne” van zwarte Henri vraagt mij om „gemakkelijk werk”. Zij zal de „gemak ken” ui tl...., want zij heeft nog geen stropkoord gevonden, die sterk genoeg is; of is zij bang van den dood? Beste Bloedhond, ik heb nog onze piepjonge Omertje en Paultje verge ten en geheel het gezin van zwarten Aimé, want die zouden sterven van ver driet. Ik zal hun gelasten met het voe den van ratten en muizen. PERVIJZE. LIEVE ZWARTJES. Den 19 April 11. stond Madeleintje L. terecht vóór den krijgsraad, van niets minder beschuldigd dan verklikking van den veldwachter onzer gemeente. Na tuurlijk, zooals alle zwarten, heeft zij niets misdaan en loochent zelfs in de Feldgendarmerie te zijn geweest. Ge lukkig is er een goede getuige ten laste. De zaak werd uitgesteld tot 3 Mei. Laat ons hopen dat het ditmaal zal lukken, en dat de koord eens flink zal toege spannen worden, niettegenstaande haar getuigen ten ontlaste. Wij zijn benieuwd te vernemen wat deze sukkelaars zullen uitbrengen, ter verdediging van hun bondgenoote. Wij zeggen wel bondgenoote, men zal verder zien waarom. Zij kunnen b.v. getuigen dat het een schoon zwart gezin is, dat Madeleintje de Duitschers liefhad, dat zij, omdat zij zelf zwart waren, tijdens de bezet ting, goed voorzien werden van kolen, boter en wat weten wij al. Haar schoo ne spies, kan ook eens ten berde ko men! En wie zijn die getuigen ten ontlaste? 1. Jeanne Martens, vrouw Bogaert Remi V.N.V. herberg Diksmuide- straat, waar de muren bedekt waren met plakbrieven der nazi-propaganda. 2. Rachel Vanbesien, vrouw Noez Mé- dard, postbediende, schuilplaats van zwart Renétje (Sept, dagen ’44) en waarvan de dochter een plaats heeft bekomen in de melkerij „Broeinest V.N.V.” voor bewezen diensten. 3. Vanbeveren Camiel is, voor zoover we weten, nooit lid geweest van om het even welke zwarte organisatie. Dit is echter nog geen bewijs van burger deugd Hij moet zelfs vinden dat „Zwarte Pier” geen slechte vent was, te j want door zijn toedoen heeft hij al de barakken op het kerkplein en “elders mógen optimmeren voor de Duitschers enliefde vraagt wederliefde! Alle goede Belgen uit Pervijze zijn benieuwd om den uitslag van het pro ces te kennen en wenschen Madelein tje het beste VLADSLOO. Wie kent er hier in onze gemeente de Hitlerstrasse niet? Daar wonen er „ne gen in één hoopke”, die meer van Adolf en zijn vrienden hielden dan van hun eigen landgenooten. Maar hun Führer komt hier nooit meer terug! Wie waren al die verraders uit strasse? Om te beginnen onze Ersafz- burgemeester, leider van het V.N.V., verrader van België, verklikker van on ze jongens die in het Moffenland zitten, knecht van Staf De Clercq en zijn „on- der-Führers”, moordenaar van al die schoone boomen in de bosschen. Dat was Lucien, mijnheer Lucien, met den hoed in den nek en al zijn groote manie ren! Maar wat verricht hij nu? Is hij nu ook leider te St. Kruis? Het ware te hopen dat wij hem niet meer terug zien. De grootste straf is nog te klein voor dezen verrader. Maurits heeft maar twintig jaar gekregen, ’t is niet te veel, maar na dien tijd is hij een oud man; het was een heftig verrader, nooit te betrouwen; daarom was hij onder officier. Hij zit op zijn plaats en de andere, uit het wegelken, die had al meer dan drie jaar dienst bij Hitler. Hij was in Rusland, om daarna de wacht te doen op het plein te Kokzijde. Hij was een groot dienaar van de Mof fen en verdient een goede belooning voor al het werk dat hij verricht heeft. In 1944 liet hij het schieten en trad terug in het burgerleven, denkende dat het daarmede amen was, maar den 7 September, als de mannen van den Weerstand hem gingen halen, stond hij daarvan verstomd! Maurits het was bij ons nog niet vergeten gelijk bij u en bij het gerecht denkelijk ook niet. Goede chance en tot binnen vele jaren, nietwaar Broeder Alberic was ook niet tevreden met zijn stieltje, hoewel het nochthans- goed ging in de bakkerij. In het begin van 1943 gmghet niet rap genoeg voor hem. De mof kon niet meer vooruit en Alberic kwam ook in de gelederen van dat gespuis; maar hij behoorde reeds lang tot die kliek. Nu zit hij ook zijn be looning af te wachten, want hij heeft ook niets misdaan, net als Rosten Ka rei, die heeft twee jaar gekregen. Hij heeft meer dan genoeg, want wie hem kent zal er mee akkoord gaan dat hij waarschijnlijk niet wist voor wie hij het geweer opnam, voor of tegen den Mof! Een onnoozelaar! Lucien, hebt gij Karei daarin niet gedwongen met bedreigingen? Dan verdient gij de straf van Karei bij de uwe, want dan zijt gij er de groote schuld van. Er zijn nog dergelijke slachtoffers en dit zou eens nader onderzocht moeten worden. (Wordt voortgezet.) M. Dezuttere Aehiel, Forthem M. Gorwy Medard, Forthem M'. D’haene August, Forthem M. Vanelslander Michel, Forthem M. Claeys André, Forthem M. Veile Marcel, Forthem M. Devriendt Romain, Forthem M. Dieusaert Eduard, Forthem M. Vanhove Leon, Forthem M. Hosten Emiel, Forthem M. Dewaele Camiel, Izenberge M. Rabaey Germain, Izenberge M. Nollee Romain, Izenberge M. Masseleyn Alfons, Forthem '10 fr.I 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr. 10 fr- 5 fr- 5 fr. 5 fr. 5 fr. i fr. 8 fr- 8 fr. 5 fr. 5 fr. 6 fr- 5 fr. 5 fr. fri ■5 fr. 5 fr. 5 fr. fr. 5 fr. 5 fr. 8 fr. 8 fr. 5 fr. 8 fr. 8 fr. 8 fr. i fr. 8 fr. i fr. 6 fr. 8 fr. fr. 10 fr. 8 fr. fr. 8 fr. S fr. 8 fr. 5 fr. i fr. 8 fr. fr. 8 fr. 8 fr. 8 fr. 8 fr. 9 fr. 8 fr. i fr. 6 ft. 8 fr. 0 fr. 8 fr. i fr. 8 fr. 8 fr. 8 fr. S fr. 8 fr. 8 fr. 8 fr. 8 fr. 8 fr. 8 fr. I fr. 8 fr. 5 fr- 6 fr. 8 fr. 8 fr. 8 fr. 5 fr. 6 fr. 6 fr. 5 fr- 8 fr. 8 fr. 8 fr. 8 fr. 8 fr 6 fr’t 8 fr. 8 fr- 6 fr. 8 fr. fr. 8 fr. 6 fr- 5 fr. 6 fr- T.77» fr. 100 fr. SO fr. BO fr- tO fr. 95 fr. 25 fr- 35 fr. 35 fr- 35 fr. 25 fr- 25 fr. 20 fr- 20 fr. Ö0 fr. 20 fr. 20 fr. 15 fr. 10 fr. 10 fr. (Wordt ivoortgezet.) Totaal 9.007 fr. (Giften te storten op één der postcheckrekenin- gen nr 393.07 V. DECAN, Diksmuide. 4248.21 F. WILLEMYNS, Diksmuide- ’t vervolgt) Derde lijst. Overdracht M. Ryckewaert Philogène, Klerken M- Leuridan Leon, Alveringem M. Rooryck Pierre, Izenberge M- Dieusaert Jules, Alveringem M. Degraer Noël, Izenberge M. A. D. Alveringem M. Faure Louis, Alveringem M. Verghote Cyriel, Izenberge M. Verghote Achiel, Izenberge M. Laleman Joseph, Izenberge M. Deschryver Maurice, Izenberge Onbekend iM. C. Alveringem M. Desaever Joseph, Alveringem M. Roonyck Robert. Alveringem M. Matten Gerard, Izenberge M- Bigghe Joseph, Alveringem M- Maelstaf Michel, Izenberge M- Decadt Maurice, Alveringem M. Verhaeghe Amedé, Alveringem M. Vandewoude Prosper, Alveringem M. Decock Camiel, Alveringem M- Degraewe Marcel, Alveringem Mevr. Coutereel Wwe Jules, Alveringem M. H. S. Alveringem M. Decreten Georges, Alveringem M. Ammeloot Karei, Alveringem M- Deleye Albert, Alveringem M. Hostens René, Alveringem M. Lelieur Constant, Alveringem M. Vanbleu Albert, Alveringem M- Levent Antoiny, Alveringem Rondgehaald door verkooper Eesen M. Deleu Guillaume, Alveringem M. Barrezeele Julien, Izenberge M. Recour Alphons, Izenberge M. Vanhooren Jerome, Vladsloo M. Therrsen Gaston, Izenberge M>. Anthierens Louis, Izenberge M. Brunet Maurice, izenberge M. Maelstaf Leopold, Izenberge Mej. Booghs Martha, Steenkerke Mej. Verheyde Eugenie, Alveringem Mej. Camerlynck Julia, Alveringem Mej. Devos Marguerite, Alveringem M. Schottey Maurice, Alveringem M. Vandenbussche Jeróme, Alveringem M. Dehaene Cyriel, Alveringem Onbekend, Alveringem M. Coutereel Marcel, Alveringem Onbekend Alveringem M. Ester Camiel, Alveringem M. Degraeve Georges, Alveringem M. Salomé Camiel. Alveringem M. Rooze Eugeen, Alveringem M. D'equecker Camiel, Alveringem M- Vandermeeren Germain, Alveringem Mevr. Verschaeve Wwe, Alveringem M. Janssoone Marcel, Alveringem M. Reybroeck Cyriel, Alyeringem M. Gheeraert Florent, Oeren M. Duytschauver Hehri, Alveringem M. Vandermeeren Roger, Alveringem M. Kino Michel, Alveringem M. Dedullen Germain, Alveringem M- Vanhulle August, Alveringem M. Dehouck Maurice, Alveringem Mej. Vanhoutte Madeleine, Alveringem M. Vanhoutte Louis, Alveringem M- Vanhoutte Desiré, Alveringem M. Maudou Theopfiel, Alveringem M. Vercruyese Elodie, Alveringem M. Feys Marcel, Alveringem M. Werrebrouck Camiel, Alveringem M. Vandenberghe Camiel, Alveringem Mej. Godderis Marie, Alveringem Mej- Tanghe Emelie, Alveringem M. Cailliez Marcel, Alveringem M. Desmedt Jeróme, Alveringem M. DeUobelle Aimé, Alveringem M- Mooren André, Alveringem M. Claehout Odiel, Alveringem M. Debouwer Louis, Alveringem M. DeUobelle Leon, Alveringem M. Bailleul Camiel, Alveringem M. Costennóble Henri, Forthem M. D’haene Alois, Forthem M. Devos Michel, F«rthem M. Hennebert Petrus, Forthem M Dezwarte Eduard, Forthem M. Follet Cyriel, Forthem M. Vancgroo Remi, Forthem Mevr. Dehaese Wed- Eugenie, FarÜMm M. Cools Leopold, Forthem M. Vandecasteele André, Forthem M. Alderwereld Marcel, Forthem M- Ryckeboer Remi, Forthem M. Pauwels Julien, Forthem M. Demeester Julien, Forthem M. Maes Remi, Forthem M. Knockaert Cyriel, Izerberge M- Eloy Henri, Izenberge M. Feys Georges, Izenberge M. Ryckeboer-Pype C. Izenberge M. Coopman Louis, Izenberge Mej. Denys Agnes, Izenberge M. Anthierens Marcel, Izenberge M. D'elanoeye Amand, Izenberge M. Roily Hubert, Izenberge M. Rabaey Alexis, Izenberge M. Selschotter Alouis, Izenberge M. Degraer Noël, Izenberge M. Maelstaf Gaston, Izenberge M. Styl Maurice, Izenberge M. Vandenbroucke Leon, Izenberge M. Sampers Maurice, Izenberge Mej. Vienne Emma, Izenberge EIERPOEDER. De aandacht van de verbruikers wordt er op gevestigd dat de voorraden aan eierpoeder thans in de Provincie aanwezig, ruim volstaan om aan alle behoeften te voldoen. In voorkomend geval dient dus bij de ver- koopers aangedrongen opdat onmiddellijk op iedere aanvraag zou worden ingegaan.

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 3