ssesëEagas over deze uitspraak. Volgens UW zeggen dank zij het fonds der meestbegaafden en SPORTNIEUWS. als het Krijgsraad te Brugge. gEERST. Burgerstand. Vermakelijkheden. BRIEVENBUS-ECHO. DE SOLIDARITEIT GEBIEDT U ONZE GETEISTERDEN TE HELPEN U kunt zulks doen door uw kans te wagen bij de KOLONIALE LOTERIJ Bij elke schijf 52.000 loten van 100 tot 10.000 fr. 60 loten van 20.000 tot 100.000 fr. HET GROOT LOT EEN MILLIOEN Kleine Aankondigingen. i held, dat heb ben wij ondervonden in de September dagen ’44. Zoodus, Berthatje, mondje dicht ter eere van uw brave familie. W.B.B. keiem. PERVIJZE.— Op Zondag 29 April 1945, prijs kamp op den Biljard, bij Vanlerberghe Albert, Diksmuidestraat. Pervijze. 500 fr. prijzen. Inleg 10 fr. Inschrijving vanaf 1 rur om te 2 uur stipt te beginnen. Eigen stok en krijt worden toegelaten. Een premie van 30 fr. wordt gegeven in de eerste ronde voor de groot ste serie en 20 fr. voor de 2e ronde. Verder wordt alles door de Commissie beslist. KEIEM. In ons voorlaatste nummer namen we in onze „Brievenbus-Echo” een bijdrage op van MejPaula Samyn. Wij voegden j er bij dat de heer Handschoewerker, uit Pervijze, volgelingen schijnt te hebben, die niet willen begrijpen dat een vriend en een vijand niet op dezelfde manier behandeld worden. Tot den 10 Mei 1940 was België neutraal. Vanaf dezen datum zijn we in oorlog met Duitschland en nog wel door de schuld van dit land zelf. Ieder Belg had dus tot plicht dit geen oogenblik uit het oog te verliezen. We zien dat onze brief wisselaarster het vooral tegen een voor ons onbekende „zij” heeft. Ook Mej. Samyn zelf ken nen we ten andere niet' en daar gaat het per slot van rekening zoeken en ze voorloopig voor waar ne men. Ze schrijft dat nooit een Duitsch onder-officier „overvloedig eten” bij haar bekwam. Des te beter! Ze schijnt echter deze personen te willen ver ontschuldigen die zich daar wel aan schuldig gemaakt hebben: „maar dat het nu nog zóó ware, me dunkt het zou keml gpma;kt, u toch niet aangaan, daar het van ons ^-iniiL-r «„Z eten zou geweest zijn”. Hier hebben i we hetzelfde geval als de bivakmuts van den heer Handschoewerker! Maar! we geven toe dat het in een kleineren graad is! Mej. Samyn had het recht eten te geven aan wie ze wou; veel per sonen, o.m. ondergedoken patriotten, hadden misschien haar overschotjes kunnen gebruiken. Ze heeft het aan de Duitschers niet gegeven; ze heeft dus, naar de daad, niet gezondigd. Ze zou het misschien toch gedaan hebben had de gelegenheid zich aangeboden, want Belgisch eten geven aan een „Wehr- machtsangehörige” vindt ze toch heel normaal. Denkelijk omdat ze nog niet genoeg roofden en opeischten! Want een ’juitsnh sn)riaat_ was nu juist de eenige aan wie niets 'gegeven mocht worden. Het volgend onschuldig zinnetje mag in vollen glans bewonderd worden: „Dat we nog in het graspleintje gezeten heb ben, wat meermaals het geval was in den zomer, me dunkt het was toch in het onze en dat er nu eens toevallig een paar soldaten bij waren, wat voor kwaad stak daarin?”. Slechts één en kel: dat het DUITSCHE soldaten wa ren. We voegen er ten ontlaste van Mej. Samyn bij, dat, behoudens gevallen van verraad of verklikking gepleegd ten gevolge van een zekere verhouding tot een Mof, deze verhouding, wat ze ook moge zijn op moreel of ander ge bied, toch steeds minder erg is dan. een eenvoudig lidmaatschap van het V.N.V. In oorlogstijd. Men moet er niet eens voor gestraft worden door de justicie, maar het ook niet trachten voor te stellen als iets vanzelfsprekend! KO. I- I over deze uitspraak. Volgens UW zeggen dank zij het fonds der meestbegaafden en een j is het de „Witte Brigade” van Bovekerke toelage der gemeente, dus met Belgisch geld, die het terugkeer van de hoogeschool. Hij zal er naar het schijnt in maaien! Berthatje, ge zoudt beter andere lied jes fluiten,want wij weten reeds lang dat gij tot heden nog altijd meer ge negenheid hebt voor Hitler en zijn kliek dan voor uw man. Een kleine waar schuwing voor u, Berthatje! Maar niettegenstaande dat alles, Berthatje, wachten wij zijn terugkomst af! Want wij weten dat hij niet kan maaien, hij heeft dat nooit gedaan en hij zal toch te oud zijn bij zijn „heim- kehren” om het-aan te leeren! Maar wij kunnen maaien, niet over.zeisen maar goed snijdt! Ja, Berthatje, We zullen haar beweringen niet onder- i uw Adrien, dat was een hhr! t D d nTun n d o r» in Eindelijk hebben wij een van onze zwartjes zien veroordeelen, namelijk ADAM Adrien, 38 jaar, die den 28 Maart 1.1. te Brugge 5 jaar hechtenis op liep. Bitter weinig wanneer men bedenkt dat hij vrijwillig naar het „Land van den Glimlach” ging werken, een jaar de wapens heeft gedragen voor Hitler, lid was van het V.N.V. en op onwettige wijze het ambt van sche pen te Bovekerke uitoefende! Hij was ook één der grootste propa gandisten van onze streek. Verkooper van „Volk en Staat”, aanbrenger van aanplakbrieven op muren en boomen enz.! Het portret van Hitler en Staf De Clercq, in groot ornaat, hing in zijn beste kamer aan den wand! Ja, Adrien, gij moogt u gelukkig achten en dank baar zijn, maar toch hebben wij ge hoord, bij de terugkomst van uw vrouw Berthatje, dat ge mistevreden waart zal moeten ontgelden bi; uw ESS van O. MEN. BOVEKERKE. wonende te 3 maand glansrijke <A'erwiri- van 6-0, tegen het Verantwoordelijke Uitgever: F. WILLEMYNS, LWrwiii. GEVRAAGD een leermeisje om te naaien, omstreken van Diksmuide, reeds 1 jaar of meer op stiel geweest zijnde. Zich te bevragen Bureel van ’t blad- TE KOOP twee goede jonge waak- en trek honden (Mechelsche schapers) 8 maand oud, bij Jerome Gesquière, L'iksmuidestraat, 20, Keiem. ning, 1 1 We moeten ons verheugen, niet zoo j wegens die zes doelpunten, echter veeleer dit was op bevel van hoogerhand. beschuldigingen loochende hij of een andere wending aan te geven. Dan vroeg de Burgemeester indien hij geen deel uitmaakte van de unie van j eugdopvoeding of zoo iets? Hij antwoordde stellig ontkennend. Daarop zei de Heer Burgemeester dat er een bewijs was dat hij daar deel van maakte en 20 fr. betaalde. Hij loochende. Dan werd er hem gezegd van welk hoog geplaatst persoon de klacht kwam die het ontegensprekelijk bewijs bezat. Vervolgens zegde een lid van den raad tot hemhoe komt het dat in al uwe betrekkingen gij immer en altijd met de zwarten der streek waart? Gij, als onderwijzer, die gestudeerd hebt GEBOORTEN. Declerck Christiana-Monique, d.v. Maurice en Martha Logghe. HUWELIJKENEdmond Plaisir met Clara Van Praet; Van Mullein Joris met Esther Bail- leul. voorwaardelijk voor 5 jaar. BRAEM André, 48 jaar, bediende aan het Weldadigheidsgesticht te Ruiselede. Hij was lid van het V.N.V-, ging daarna over tot „De Vlag” en vervulde er een werkzame rol als propagan dist van het blad „De Nationaal Socialist. Braem wordt tot 7 jaar hechtenis verwezen. GREENHILL Beatrice, 74 jaar oud. Verklik king: 3 maand (voof waardelijk 5 jaar). GEMEEN STRAFRECHT. De genaamden PLYSIER Maurice, GOES Jozef en MAERTENS Alions, allen van Dik smuide, stonden terecht om gewapenderhand een inbraak te hebben gepleegd in het woon huis van M. Dewulf te Beerst. Zij hadden 17-000 fr medegenomen waarvan 4.400 fr. teruggevon den werd. Zij maakten zich bovendien plichtig aan heling van kolen ten nadeele van de Buurtspoorwegen en Bloetnmolens te Diksmuide. Zij werden veroordeeldPLYSIER Maurice tot 8 jaar; GOES Jozef tot 7 jaar en- MAERTENS Alfons tot 5 jaar gevangenisstraf met een ge zamenlijke geldboete van 12.300 fr. Na de uitspraak werd door iemand in de zaal geroepen: „Heel goed, maar waarom dan ook de zwarten niet meer gestraft”!- DIKSMUIDE. GEBOORTEN.— Decroos Willy, z.v. Maurice en van Bulcke Maria-Magdalena van Pollinkove, (Moederhuis) Delahaye Alain-Pedro-Charles, z-v. Frans-Peter-Désiré en van Vanheule Lu- cienne-Mary-Helène van Woumen (Moederhuis) Vandewalle Gerry-René-Cornelius, z.v. Andreas en van Decoster Irene van Leisele (Moeder huis) HUWELIJKEN. Vanblaere Alfons, zonder beroep, van Diksmuide met Cbristiaens Valerie, zonder beroep, van Diksmuide. D'ekeyser Julien, z. b. van Ramskapelle, met Vanblaere Anna, z.b. yan Diksmuide. OVERLIJDENS. 15-4-45: Grymonprez Hen- ricus, Deodatus, werkman, geb- te Beerst den 13-3-64, z.v. Karei en van Depoorter Yvonne, beiden overleden, echtgenoot van Elisa, Ludo- vica Massenhove, huishoudster uit Diksmuide. 15-4-45 Degrauwe Elza, Maria, Cornelia, geb. te Pervijze den 11-2-1880, woonachtig te Veume, dochter van Jozef en Leonia, Clementia Vandenbussche, beiden overleden, wed. van Reynaert Jeroom, Jozef, Cornelis, overleden te Veurne. 21-4-45Grymonprez Pharailde, Mathilde, wonachtig te Diksmuide, geb. te Beerst den 5-5- 1865, dochter van Karei en van Depoorter Joan na, beiden overleden, wed. van Leenknecht Cyrille- 21-4-45. Debert Sylvie, Rosalie, woonachtig te Diksmuide, geb. te Leffinge den 25-10-1874, d.v. Petrus, Josephus en van Vandeveïde Rosa- li a.Yvonna, beiden overleden, echtg. van Van- debouhede Henri, z.b., woonachtig te Diksmuide- Op Zondag 4 Maart 1.1. werd na de mis be- dat het schepencollege een disciplinair onderzoek ingesteld had wegens de onvaderlandsche houding van een gemeente onderwijzer gedurende de bezetting en dat al wie klachten te maken had ze schriftelijk en onder aangeteekend schrijven aan den burge meester vóór 10 Maart moest inzenden. De ge meenteraad was bijeengeroepen op 6 Maart, ook om deze kwestie te bespreken. De heer Gouverneur, in een tweede schrijven, had laten weten dat de vrijgelaten geïnterneer den, geenszins ten volle vrij zijn en dat de ge meentebesturen een disciplinair onderzoek moeten instellen tegen zulke onderwijzers of onderwijzeressen en tevens dat het schepen college gebeurlijk het school-comité der aange nomen scholen moet verwittigen dat ook zij zulks moeten doen en zoo het noodig schijnt tuchtmaatregelen moet nemen. Wat er in de zitting van den gemeenteraad juist gebeurd is weten wij niet; maar wij dur ven hopen dat ons schepencollege zijn plicht heeft vervuld en al het materiaal verzameld op dat de gemeenteraad met volle kennis der zaken de noodige tuchtmaatregelen zou kunnen nemen Het ware niet begrijpelijk dat een Duitsch- gezinde onderwijzer, wederom zou in dienst komen zooals ook een Duitschgezinde onder wijzeres in de aangenomen school haar plaats weder zou kunnen innemen. Bovenstaand artikel verschijnt met uitstel. Ziehier hoe de zaak zich verder ontwikkelde Den 13 April vergaderde de gemeenteraad om een tuchtmaatregel te nemen tegen boven genoemden onderwijzer. Twee klachten waren bij den burgemeester binnengekomen; één waarbij aangetoond werd dat de onderwijzer lid was van „De Vlag” en één van het onderwij zend personeel, waarin bewezen werd dat blad zijden uit een leerboek geknipt waren va'n de klas waar hij les gaf, enz. In de eerste gemeenteraadszitting had een lid van den raad aan het schepencollege aange toond dat het opdracht had door het schrij ven van den Heer Gouverneur van al hef ma teriaal der beschuldiging te verzamelen en aan den raad voor te leggen, onder ander te weteh als er een rechterlijk onderzoek was, de opinie den andere onderwijzers, enz. Vrijdag 13 April kreeg de gemeenteraad keti- nis van de twee bovengenoemden klachten, als ook dat een rechterlijk onderzoek ten laste van betrokkene ingesteld was en dat de heer Hoofd schoolopziener, die men moest raadplegen, liet wetenin „De Vlag1’ zijn, tot vaderlandsliefde aanzettende teksten uit de leerboeken knippen, is afstelling! Daarbij was nog een erge klachtDe onder wijzer in kwestie werd ter zitting van den ge meenteraad gedagvaard om zich te verdedigen. Wat „De Vlag” betrof, hij erkende één maal een som van twintig frank gestort te hebben, niet als lidgeld en dan later hooit meer iets met „De Vlag” gemeens te hebben gehad. Wat het uitknippen van bladzijden uit de leerboeken betreft, dit erkende hij, maar zei dat Bijkomende trachtte er De krijgsraad heeft volgende veroordeelingen uitgesproken WILLAERT Fernand, mekanieker, geboren in 1919, wonende te OostduinkerkeVrijwilli ge arbeid, 3 jaar hechtenis. DEMEESTER AMANDA, 24 jaar, wonende te Brugge. Verklikking10 jaar opsluiting- DELAFONTAINE Achille, 64 jaar beëedigd ambtenaar van het Bestuur der Posterijen. Be tichte was lid van „De Vlag” en tévens geabon-. neerd op „Volk en Staat” en „Stemmen uit Duitschland”. Delafontaine wordt tot 2 jaar hechtenis veroordeeld. DIENSTMAN Martha, 23 jaar, Blankenberge. Lid van de De Vlag hoe kondet gij België verachten Gij, als onder- I wijzer, moest nog veel beter weten en begrijpen VOETBAL. 1 monu- ment te schrijven „geen oorlog meer”, terwijl gij zaagt en wist dat Hitler gansch ons land, Europa, Afrika, zelfs de gansche wereld wilde onder de knie breifgert en daarom ons volk uitplunderde en uitmoordde. Misschien hebt'gij gedacht: dit zal mij voor deel doen, maar hier ook waart ge bedrogen, want Hitler die zag en wist dat gij allen ver raders waart van eigen volk en eigen land, zou u allen niet meer gekend hebben. De onderwijzer antwoordde deze waarmede ik in betrekking wTas, waren mijne vrienden van vroeger; maar wij spraken nooit van poli tiek en ik zelf was in betrekking met „En- gelschgezinden” die ik niet noemen wil. De gemeenteraad, met eenparigheid stemmen, stelde hem af. Bij S.V- Diksmuide. Onze club behaalde een met de hooge scoor I niet te onderschatten elftal van Alveringem. zeer x om- wille van het waardig voetbalspel aan den dag gelegde en de stijgende lijn in de waande van onze jploeg. We geven hieromtrent naderen uit leg in zijn geheel genomen vertoonde het „team” van S.V.D. een open spel, zoodat de strijd niet het onsierd karakter van een Cup- niatch had. Onze mannen bleven goed op hun plaats evolueeren en elk hunner kweet zich van de op gelegde taak met geestdrift en doordrijvend- heid. Alhoewel af en toe de match in een „kick - and - rush” verzeilde, combineerden halflijn en „forwards” netjes en gezapig onder elkaar. Misschien dikwijls overdreven, doch liever dit dan het onverzorgd wegstampen van het leder- Een grillige windbemoeilijkte en ontsierde soms het spel. De backs, trapvast en zeker zooals naar gewoonte bleven niet bij hun doel gedrukt en hielpen zelfs mede tot den opbouw der tal rijke aanvallen. Het was voornamelijk aan halflinie te wijten dat dezen keer alles gffed vlotteze wist de voorlinie onophoudelijk te voeden. Tusschen achter en voorspelers be stond er geen kloof, dank zij het klaar door zicht en sober spel van den centerhalf. De „forwards”, waarin beide insides onver moeibaar de rol van zwervers vervulden, heb ben voldoening geschonken. Wat de individueele prestaties betreftMaes Roland in het doel, stopte mooie ballen, al had hij het nooit warm. Van iiet backpaar was Borny André sterker dan een in den beginne ietwat onzekeren Dieu- saert Maurice. In de middenlinie was Huyghe- baert André de ster, voldoende geholpen van beide kanthalfs, Tailleu en Maes Marcel. In de voorlinie presteerde Pieters Gilbert op de middenvoorplaats schitterend en gaf enkele mooie spel-staaltjes. De insides Roels en Desodt bevredigden; vleugel Zwaenepoel bleek iets minder dan Pie ters André, maar deze plaats moet hem nog vertrouwd geraken- De besten onder de elf waren back Borny, centerhalf Huyghebaert en ceut^xxóór Pictera. - Alveringem verdiende een tegenpunt en heeft een goede repliek gegeven, niettegenstaande de zware nederlaag. Het ziet er nog een jonge ploeg uit met zeer goede elementen. Graag zien we hen terug. Velen zullen het niet eens zijn met deze korte beschouwingen, doch het is gezien uit een zeker standpunt, dat van alle subjectiviteit niet ont bloot is. Voegen we er nog bij dat alles natuur lijk betrekkelijk is. ZONDAG e.k. verschijnt S-V.D. met dezelfde opstelling tegen Oostduinkerke op ons terrein Vandeweghe. Aftrap om 3 uur. Een even sterke ploeg van S.V.D. doet de verplaatsing naar Alveringem. Het tweede elf tal is nog immer op rust- Men ziet dat het S.V.D. aan geen spelers ontbreekt. i dan wij allemaal, Jioe het Belgisch volk in lijdeti en nood gedompeld was. Gij moest beter weten dan wij hoe belachelijk het was, op een

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 4