Feiten Personen. en kalm gemoed de publicaties van dit om uitsluitend uit eigen initiatief handelde. „De Weekpost” sprak over alles, uitge nomen daarover! Het kon nochthans in een paar zinnen klaar en duidelijk ge zegd worden. Wij verontschuldigen ons echter ook bij onze lezers, door de schuld van on zen confrater te zijn verplicht geweest van het eigenlijk onderwerp af te dwa len. Wij hopen dat het niet meer noodig zal zijn onze beperkte plaatsruimte aan dergelijke polemiek te offeren. We deden het thans om alle misverstand uit den weg te ruimen. En ook om aan te too- nen dat WIJ geen giftpijlen in het don ker afschieten! van den eersten dreigbrief. Wij hebben niet geschreven dat onzen conducteur van Bruggen en Wegen een lievelings kind van de „Deutschfreundlichen” was. Dat Paul Ketele hem de toelating wei gerde om van zijn dienstmotor gebruik te maken is echter ook geen bewijs dat hij het niet was, vermits, als wij het goed voor hebben, hij in onmin leefde verontschuldiging omdat dit alles zoo uitgebreid voor oogen moest gelegd worden! „De zaak eiseht het” schrijft het blad, wat een klein misverstand is! De zaak eiseht het alleen maar, wan neer er over een paard gesproken wordt en „De Weekpost” over een koe begint te praten. De zaak eischte, zooals we hooger zegden, slechts een duidelijk antwoord op de vraag zoo den gewraak- ten brief echt was of niet en in bij- D1KSMUIDE. Ook te Diksmuide kunnen we een met onzen ersatz-burgervader, wat ook i paar terugkomsten uit het verloren na- i kan gebeuren. Heb ben we niet gezien dat sommige door- rookte zwarten in onmin leefden met Fahrbereitsschaftsführer Bert Vande- meulebroucke, zoodat het zelf tot klop partijen kwam! Bert’s tegenstanders waren daarom geen patriotten gewor den! Moeten we Elias als een vader lander aanzien omdat hij niet al te best met zijn concurrent Jef zeker niet „voor het vaderland redden”’ was! Wij weten dat het tijdens de be zetting heel moeilijk was bijv, aan tooneel te doen, zonder zekere verne derende voorwaarden te moeten aan vaarden. Wij hopen dat Duitschers en Moffenknechten het hem op dit gebied niet te lastig gemaakt hebben of dat hij tooneelvoorstellingen kon geven, zonder dat zij het gewaar werden! Tot heden kennen wij nog maar zeer weinig partijgenooten Veurne-Diksmuide daad gemeenten die lang vóór den oor log reeds door een buitengewoon actie ve Duitsche propaganda bewerkt wer den en die dan ook tijdens de bezetting broeinesten waren. Wij wenschen den heer Van Elslande het beste in zijn moeilijke taak. De heer Van Hee, burgemeester van Veurne, werd bij besluit van den Regent als zoodanig ontzet, ten gevolge van zijn houding tijdens de bezetting. De bevolking zal dit rechtvaardig besluit zeker ten volle goedkeuren. Vóór den oorlog was de burgemeester ontegen sprekelijk uiterst populair te Veurne. Zijn gedrag tegenover den vijand was echter een stedelijk magistraat onwaar dig en ook ging de populariteit van den heer Van Hee, bij de vaderlandslieven de bevolking van onze stad, heelemaal te loor. Wij hopen dat zijn opvolger een goeden Belg zal zijn, die de belangen j van de stad zal verdedigen, buiten en boven ieder partijpolitiek en privaat be lang en die het prestige van Veurne zal weten hoog te houden. zi-paradijs constateeren. Niet altijd zui vere elementen (Lucie!); ook vrijwilli gers en opgeëischien. Ze schijnen hier coch maar heel Vraagjes af te zakken en van de ware ‘gedeporteerden was er toch tot heden (Donderdag) officieel i geen nieuws. Eén goed bericht kunnen we toch melden: het is absoluut zeker dat onzen medeburger Gustaaf Dumo- lin, aangehouden den 30-4-1943 te Brussel, zich den 22-1-1945 in goede ge zondheid bevond. Wij hopen dat hij thans reeds bevrijd is en we hem over korten tijd hier zullen kunnen verwel komen. P.S. We vernemen dat onzen door de „Gestapo’s” weggesleepten stadsgenoot Frans Brusseel terug is. Dus toch één gedeporteerde! Naar het schijnt ver wekte zijn terugkomst een „Ausflücht” van een lieve dame, ergens uit een „German shop”.... Ze is teruggekomen! niet tot personen van een bepaalde richting beperkt! Want zoo het noodig blijkt moet een bisschop zoowel in het gedrang komen als een grootmeester van de loge, een liberaal, een socialist zoowel als een kommunist of een partijlooze! F. WILLEMYNS. (Vervolg van le blz. 2e kolom.) moest voor terugdeinzen, dan mag hij ons zijn documentatie ter hand stellen, wij zullen er gebruik van maken! Wij kon omgaan Vandewiele? De heer De Geyter aanvaardde dus het baantje van gewestelijk leider van de Luchtbescherming. Misschien steekt daar niets kwaads in. Zijn verhouding tot Ketele en Verfaillle zou aanleiding gegeven hebben tot zijn ontslag uit de L.B. in 1942, omdat hij hier met twee collaborateurs of hevige Duitschgezin- den te doen had. We hopen dat de heer De Geyter zal doen wat ieder goeden Belg in dit ge val zou doen, nl. vóór het gerecht zeg gen wat hij over belden weet in ver band met deze kwestie. Dezen die men, als gevolg van zekere ervaringen, als zwarten moet aanzien, mag men niet sparen, integendeel! Wat „De Week post” de „heeren liberalen” aanwrijft moet het blad maar met de „heeren liberalen” uitvechten. „De Vrijheids- echo” is een neutraal blad en heeft daar dus niets mee te maken. Alhoewel wij niet goed zien wat die heeren in de zaak De Geyter te maken hebben! Het] komende ordezoo de heer De Geyter doet ons plezier dat de heer De Geyter, na lange ondervragingen, toch steeds uit de klauwen van de G.F.P. en de andere Duitsche politiediensten kon blijven. Ook anderen hebben dergelijke weinig aanlokkende momenten gekend! Ook hier staan we dus zeker niet voor een éénig feit in de geschiedenis! Maar ook hier had de heer De Geyter meer geluk dan velen, die een straatje verder moesten wandelen of - nog erger! - in de gevangenis- of in een gezondheids- inrichting terechtkwamen, die men in het „land van den grimlach” zoo wat overal vond, zooals te Buchenwald, Dachau, enz... „De Weekpost” bidt zijn lezers de personen die „achter ons steken” nu dan, wij kunnen D. W. P. verzekeren dat we niemand achter ons hebben, terzij... dezen die ons in den rug pro- beeren aan te vallen! Wij weten niet zoo de h. D. G. van iemand bevel kreeg, na de „demobilisa tie’^?) de jeugd in tooneel - sport - en kunstgroepeeringen voor het vaderland te redden. Wie die bevelen gaf, weten we nog min. Is hij er in gelukt dit te aan al die aanvallen doen in groepeeringen die buiten en i den. Het boven alle politieke, religieuse of wijs- spijten moest die moed ontbroken heb- geerige strooming stonden, dan vinden ben den 14-9-1940, toen den brief dien wij dat O. K. Anders werd er weer aan; we publiceerden geschreven werd, dus verdeelmg gedaan, wat in oorlogstijd.; meer dan twee maand vóór het ontvan- personen in België die ook maar één .woord gerept hebben over ham werke lijk of ingebeeld verdienstlijk werk tij dens de bezetting. Dit wordt zelf NU neg geheim gehouden en zal het voor velen blijven, want op gebied van actie voor het vaderland, moet het gaan lijk met de kristelijke liefdadigheid: „de linker hand mag niet weten wat de rechter hand geeft-....”. Tot heden wer den alleen op een paar uitzonderingen na, „dienststaten” bekend gemaakt van menschen die ook op patriotisch gebied een zeker „passief” hadden en dit dan door hun „actief” poogden uit te wis- schen; cfr. het geval van den afgezet- ten hoogen ambtenaar W. Van Ryswyck, waarover we het verleden week hadden. Te Diksmuide zooals elders waren er katholieken en liberalen en nog anderen in den Weerstand, in Inlichtingsdien sten, bij de ondergedokenen, in diensten van hulpbetoon aan „illegalen” en hun families. Er zijn menschen van alle overtui ging geweest die zich de 2»len van de schoenen liepen om verstopte of te ver stoppen jongens een veilige verblijf plaats te verschaffen. Geen enkele fgtoép, geen enkel individu, hier zoowel elders, kan het monopolium voor zldh opeischen. „De Weekpost” bewijst een zeer slechten dienst aan den heer De Geyter met dit voor hem en de katholieken te willen doen. Er waren katholieken die voor het vaderland „handelden” zooals er. ook liberalen waren die hetzelfde deden. Er waren katholieken die de kat uit den boom keken, lijk er andersden kenden waren die hetzelfde deden. En waren er soms geen katholieken die ver raden hebben? Vermits onze confrater het een paar maal over den Duitschgezinden ersatz- burgemeester P. Ketele heeft, zal hij zich wel herinneren dat deze heer vóór den oorlog én koster én katholiek ge meenteraadslid was! Is dat een reden om de kerk of de katholieke partij bij de zaak te betrekken? Wij den ken het niet. Laat ons niet overal zaken ingewikkelder maken dan ze reeds zijn. De heer De Geyter is niet de eerste geweest te Diksmuide te gen wie bedreigingen werden geuit van Duitschen en i Ook niet dé laatste, hopen dat hij zich hierbij, evenals wij, J ontvangen i naamloos! turn waarop hij den eersten dreigbrief ontving, hadden er ook reeds Godendeemstering. Verleden Dinsdag zond het laatsje öf één der laatste Duitsche zendstations Wagner’s onsterfelijk meesterwerk uil Het kon geen betere inleiding vinden tot het voor de nazi’s tragisch nieuws, dat het even later zelf moest bekend maken, dan de machtige tonen der „Göttendammerung”! De afgoden van fascisme en nazisme, de symbolen van het meest verfoeilijke racisme en mi litarisme, stortten in terwijl de laatste klanken der „Godendeemstering” door het aether wegstierven.... ....Mussolini en een heele kliek fascis ten door partisanen terechtgesteld.... Het was het eënige dat gedaan kon worden om Benito nog één maal aan de de vergetelheid te ontrukken.... en er ons op te wijzen dat men er in Italië niet op slaapt. Wat denken de hee ren van onze krijgsraden? ....De sinistere Graziani geraakt in geallieerde gevangenschap en capitu leert als bevelhebber van het Duitsch- Italiaansch „Ligurisch leger”... ....De Duitsche opperbevelhebber in Italië en Zuid-West Oostenrijk volgt dit voorbeeld. Italië, waar het fascisme ge boren werd, ziet dit fascisme en zijn aanhangers roemloos te niet gaan. Het lijk van den stichter ligt ergens in het slijk, als herinnering aan de talrijke democraten, die destijds in de Pontijn- sche moerassen werden om het leven gebracht.... Hitler is dood” orakelt radio Ham burg Dinsdag avond, „als een held ge sneuveld tusschen de puinhoopen van wat eens Berlijn was”. Maar een paar dagen vroeger had Himmler ons bekend gemaakt dat Adolf bezig was hellewaarts te trekken: een bloedstorting in de her senen! Terecht merkte de Nederland- sche. commentator van de B.B.C. op da men ons enkele uren- vroeger den Führei had voorgesteld, bezig zijnde decoraties uit te deelen aan de „heroïsche” ver dedigers van Berlijn. Hij voegde er aan toe dat men echter van een vriend als Himmler alles kan verwachten! Wij be twisten het niet: een revolverschot in de slapen, bijv., kan heel zeker ook een bloedstorting in de hersenen ten gevolge hebben. Een heel eenvoudige veronder stelling!... ....Woensdag namiddag 15 uur: Ber lijn capituleert! Berlijn, hoofdstad van het nazisme, hart van het Duitsche roofrijk en van het Pruisisch militaris me en Junkerdom, symbool van ellende, slavernij en concentratiekampen, sym bool van gruwelen en ondenkbare bar- baarschheid, symbool van.... „Deutsche super-Kultur” En volgens gevangen nazilelders heeft Goebels zich gezelf- moord, alsook den reeds aan bloedop- drang overleden en gesneuvelden Hitler. ....Admiraal Karl Doenitz, specialist- van den onderzeeschen oorlog en dus in het.... torpedeeren, komt plots aan de... oppervlakte, even vóór den laatsten zucht van de Reichshoofdstad om ons te zeggen dat Hitler dood is! Wij waren er niet bij... En de opperbevelhebber van den overschot van de vloot voegt er aan toe dat, alvorens te sterven, Hitler hem, Doenitz, als zijn opvolger aanduidde.... Wij waren er niet bij.. En Doenitz zal den strijd tegen het bolsje wisme tot het uiterste verder zetten.... Jammer voor hem zullen daar denkelijk, bolsjewisten bij zijn In afwachting wappert de roode vlag op den Reichstag, van waar destijds den strijd tegen het bolsjewisme werd ingezet. Doenitz kan misschien goed duiken, maar zal hij hoog genoeg kunnen klimmen?.... ....Over Himmler wordt ineens niet meer gepraat. Bloedstorting in de herse nen is misschien een besmettelijke ziekte.... Het laatste nieuws over Goe ring was dat hij last had van zijn hart. Wie zou ooit gedacht hebben dat Her mann een dergelijk nutteloos orgaan in zijn corpus had?! Volstaat een buik niet om decoraties op te plakken?.... VEURNE. Door den heer minister van Binnen- landsche Zaken werd de heer K. Van Elslande, gemeente- en provincieraads lid te Veurne, aangeduid om het ambt van arrondissementscommissaris waar penter i i te nemen, ter vervanging van den titu- laris, die geschorst werd. Wij weten dat heer V.E. een vurig patriot mogen begroeten, die niet zal aarzelen in te grijpen waar het een katholiek zoowel als cipes van „De Nieuwe Orde” m volle i toepassing gezien. En de heer De Gey- Onze 1 houding was zuiver en in veel gevallen beroep verder te meer dan zuiver! We wachten dus met! niettegenstaande al die moeilijkheden, blad af! En wat de houding betreft van We gunnen het hem, maar het is dan I ook niet wenschelijk hem als martelaar I te doen doorgaan en anderen als „em- busqué’s”! Wij veronderstellen zelfs dat, voor wat de aanwerving van zijn per soneel aangaat, hij aan de Moffen heeft kunnen bewijzen dat hij daar niet mede belast was en er dus niet voor kon ver antwoordelijk gesteld worden. Er schijnt althans volgens „De Weekpost”, ,,’n beetje moed” noodig geweest te zijn om het hoofd te bie zen ons dan ook ten zeerste Duitschgezinden kant, want sommigen er nu nog, thans Den 28 November 1940, da- i we in den J anderen, zelfs „boilers uit- den leegeweg”, de prin- in te grijpen waar het pas geeft zon_ „De Nieuwe Orde in volle der aanzien des persoons. Ons arrondis- telt inder- ter heeft steeds het geluk gehad zijn I kunnen uitoefenen, thuis van het familieleven te genieten, BrsE

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 2