Krijgsraad te Brugge. NANTEN. Belangrijk Bericht. Burgerstand. SOLIDARITEIT. Sociale Dienst van het O. F. Nat. Secret. Dwarsstraat 6, Brussel. Postcheckrekening 7358.93. RAMSKAPELLE. Terug thuis Bijzonder „ADI”, zullen we zetten op MERKEM. Mondje dicht.... waren die er alle maal blij om dat ze steeds met rust gelaten worden, maar ze mogen er van overtuigd zijn, we hebben niets verge- der de bezetting te dragen, ze moest het ook nog eens aantrekken na de bevrij- ding om naar een bal te gaan. Vergeten Maria?? Wij niet. En die huldiging dan van dat familie lid Oostfront-vrijwilliger? Weten de le zers nog wie er zoo fier al die foto’s droeg. Niemand minder dan de schoon zuster van onzen Albert. Of ze dan fier was! Voor eenigen tijd dat ze LOO. Het schielijk overlijden van den „in nig geliebten” Führer heeft zijn vrien den te Loo zeer diep getroffen, vooral daar den terugkeer van de grijze be schermers daardoor ten zeerste gecom promitteerd wordt, om niet te zeggen onmogelijk gemaakt of zeker voor lan gen tijd uitgesteld! Want wij zien niet in hoe Doenitz met zijn duikbooten tot hier zal geraken. We laten dan ook den brief - misschien zijn laatst en. - aan bloedhond Louis of familie even rusten, om hier een sympat-hie-adres van de zwarte kameraden uit Loo aan Aldolf te publiceeren. Helaas, hij zal het nooit mogen ontvangen!.... Mein lieber Führer, Wij zijn zoo ongerust over uw lot nu ge op het punt zijt alles te verliezen, land, volk, eer, waar ge zoo fier op waart! Lieber Führer, al uw vrienden uit Loo zijn in de grootste wanhoop, zij zouden allen nog een laatste krachtin spanning willen doen om U te redden! Wij waren zoo dikwijls vergaderd in de jaren 1941/44 bij uw en onzen vriend Marcel. Hij had een groot huis en daar beraadslagden wij, Führer, hoe wij U best konden helpen, daar feestten wij, Führer, op uw successen en onze vriend bracht den lekkersten drank op tafel. Zijn gebuur leerde niets aan zijn kinderen dat maar vaderlandsliefde zweemde, vooral ons volkslied niet, dat was niet goed voor hen en dat deed hij niet, uit liefde tot zijn Führer. Zijn zoon is fier op zijn Germaansch bloed! Thuiskomst. Verleden week mochten we het geluk hebben nog twee onzer afwezigen terug te hebben. Het gaat hier om de gebroe ders Rollez, die te Woumen door de gestapo’s gesnapt werden en thans over Zwitserland huiswaarts gekeerd zijn. Proficiat. Voor wanneer onze andere? de reeds lang bevrijde? N.B. Toekomende week ook eens onze handteekening een lijst waarop er reeds zooveel staan en wel voor hem, die een Engelsche pi- bt-oekuyi. Wacht)doodstraf: loot aangedregen heeft. Dus nieuws van den „Draaibank”. De personen die niet regelmatig be zocht worden door verkoopers van ons blad, kunnen een kaartje sturen naar ons kantoor, Groote Markt, 4 te Dik- smuide en vragen „De Vrijheidsecho” via de post te bekomen. Vóór een tweetal weken hebben we de terugkomst gemeld van inwoners on zer gemeente. Ten onrechte werd één betiteld als een beste vriend. Met na druk zeg ik „ten onrechte” want ziet maar eens naar dat persoontje. Weliswaar werd hij door een zwarte met name Jules verklikt en naar Duitschland gevoerd, maar naar de te- ruggekomene verklaart hebben ze het ginder nog zoo slecht niet gehad!Van het eten, „daarvan kunnen we niet klagen alleen hadden we maar weinig tabak en wat we ook te veel hadden dat waren de bombardementen”. Als ge Albert goed beziet dan is hij ook niet veel vermagerd. Hoe zou het anders ook, elk trekt partij voor zijn vrienden en dat hebben de Moffen ook gedaan. Als trouw lid van het V.N.V. is hij naar Duitschland vertrokken en als hevig aanhanger van de Moffen is hij ook teruggekeerd. Hij zou nu zelfs nog dur ven beweren dat het ginder goed was! Zijn familieleden verkondigen openbaar hetzelfde. We nemen aan dat de plaats van de zen teruggekomenen niet in Duitschland is, maar dan is ze nog veel minder waar hij nu is. We denken dat hij en zijn broers en zuster er geen kwaad zouden van hebben een cursus te volgen aan de hoogeschool te St. Kruis. Misschien zouden ze dan kunnen zwijgen. Wie herinnert zich nog die bruiloft op de Kippe, op een schoonen zomerdag. De grijze gendarmen van Diksmuide kwamen er onverwachts binnengestapt en alleman die niet loopen kan stond op, uitgenomen onzen vriend Albert. Die toonde hen zijn V.N.V.-kenteeken en alles was juist. Hij kon gerust zijn. Zijn broeder Jules was natuurlijk ook geen lid van het Stafsboeltje? Neen, die vond dat De Vlag beter was. Een manier van oordeelen.... Leon die was in alles gerust of nu ten minste. De Moffen waren voor hem ook zoo goed, want het was met groot genoegen dat zijn aangenomen dochter de kleedij der N.S.J.V. droeg. Het was zelfs nog niet genoeg dit uniform on- SPORTNIEUWS. MEDEDEEL INC. Onze landgenooten die als politieke ge vangene naar Duitschland werden ge voerd, worden door den geallieerden vooruitgang geleidelijk bevrijd. Ze hebben hard geleden én komen van alles beroofd terug. Hun families moeten leven van onvol doende toelagen - We moeten deze helden, martelaren voor de zaak van het Vaderland, helpen hun haardstede op fatsoenlijke wijze terug in te richten. Neemt deel aan de „Veertien dagen van den gerepatrieerden politieken ge vangene”, die we organiseeren van 29 April tot 12 Mei 1945. Schrijft in voor het kleedingswerk van den Gerepatrieerden Politieken Gevangene. Vorige week beleefden wij de groote vreugde één onzer gedeporteerden terug in ons dorp te zien, namelijk TITECA MAURICE. Wat er bij hem en zijn fa- lieleden omging is hier niet te beschrij ven, zelden hebben wij een vader zoo opgetogen gezien, toen hij gelijk wie ontmoette waren zijn eerste woorden steeds: „Maurice is weer thuis, na een af wezigheid van twee en half jaar!” Een ieder kan zich echter wel die vreugde indenken! Wij sluiten er ons ten volle bij aan en wij roepen Maurice en gansch zijn familie toe: hartelijk pro ficiat! Mochten alle huisgezinnen waar er nog afwezigen zijn ten spoedigste met dezelfde heerlijke thuiskomst gezegend worden! Dat is het vurigste verlangen,, van alle Ramskapellenaren! Mocht het spoedig werkelijkheid worden! Terwijl wij hier deze regelen neer pennen vernemen wij ten allen kant dat de bloeddorstige Hitler in stervens nood verkeert of zelfs gestorven is, wat door weinigen zal betreurd worden, dat Goering er het bijltje heeft bij neergelegd, dat Mussolini gevangen ge nomen werd en reeds zijn misdaden heeft uitgeboet, enz.... hoe alles heel vlug begint gaan, nietwaar, beste vrien den maar intusschen is er toch spoed vereischt voor den terugkeer en de tewerkstelling onzer gedeporteerden, want het heeft nu reeds lang genoeg geduurd dat ze voor het nazi-beest werken moesten. (officier wonende te kuipke ee® Vandamme met WIELRENNEN. De onverslijtbare Jef Moerenhout, primus in Brussel Brugge. v V L IA Xg VA. ZjX J aX, W C 11UU W CXX XIX C UÖ V ClgC j ten. Eens zal loontje wel om zijn boon tje komen. „ADI”. in 5 u. 01’35.) 4. De- Ncderbrakel de blonde Van Elsué aan den haal en schaafde de premies weg op Hoppe- e» Kwaremontberg. De stoere Meersman beenda uit het peleton en gelukte erin na een prachtig» achtervolging den leider in Tiegem te vervoegen- Dit duo zette er nu alles op, doch achter hen kwam een Moerenhout, een Remue en ander» Desplenters. En enkele kilometers vóór de eind meet werden de 2 leiders door 5 rivalen ver voegd. De piste werd bereikt, alwaar nog één ronde (800 m.) diende verreden- En ’t was de „ouwe” Jef Moerenhout die na een allesgeven- den eindrush als laureaat de eindmeet over schreed. (Wordt voortgezet.) De ex-Diksmuidenaar er zijn eersten eigenlijken seizoeh., doch moest ters koers wegens blazen. waarin de oude ratten de jongeren den loef af- ,.De Vlaamsche Pijl” was een lastige koers staken, iets wat gezien het hondenweer, nie mand mocht verwonderen. Verdere Wielernienwsjes. De onafhankelijken leverden slag te Knesse- lare en te Keerbergen. In de eerstegnoemde plaats was het de in super konditie verkeerende Karei Debacker, die na een prachtigen solo-ren zegevierde- Rik Lerno, regelmatig als een klok, en Omer Huwel eindigden op de 2e en 3e plaats. Te Keerbergen, mocht Gautier den palm in ont vangst nemen en dit vóór Jef Vander Helst en Roeykens. De 18e klassieke Nijverheidsprijs te Deerlijk, voorbehouden aan de juniors werd gewonner door de jonge belofte uit Den-Haan-a-Zee Julien Demeyer, Luc Matthvs was 2e en Slot Missiaen 3e. Er waren 32 vertrekkers. Te Eernegem leverden slechts 6 nieuwelingen slag tegen den Idealen crack Plovie. Spijts alle aanvallen bleven de bloemen in eigen dorp. Marcel Martin, zoon van oud-kampioen Hector Martin, was 2e- „Het waaide, het sneeuwde, het miek er zoo koud” zingen we ergens in een kerstliedje. En... we hadden het Zondag jl. ook mogen zingen Niettemin zijn we toch per fiets naar ’t Gruuthuuse-park gevolgen (kwestie van wind in den rug) om de aankomst van Brussel-Brugge bij te wonen. Dat er slechts weinig Kijklustigen op het plein te zien waren, hoeft zeker niet ge zegd- En... ’t was daarbij nog „entree libre” zoodat Firmin Blc-ndeel niet veel „klein- of grootgeld” zal hebben moeten tellen. De Koers. Bij den start te Brussel waren 33 renners pa raat. En spijts de natuurelementen alles behalve mild gestemd waren tegenover onze baanduivels. lieten deze zich er niet door afschrikken, 't Werd en bitsigen, meedoogenloozen en extra-las- tigen koers, want alwie los geraakte mocht zon der dralen een plaatske bespreken in een volg auto. Na enkele onbeduidende uitloopingen ging te BARRARY Henri, 42 jaar, politie-agent, wo nende te Komen- Lid van De Vlag, V.K. an vertrouwensman van de G.F.P. doodstraf. LAFORCE Jozef, 51 jaar, wonende te Brugge, vóór den oorlog lid van het Verdinaso, na Mei 1940 lid van het V.N.V. en van de Zwarte Bri gade 8 jaar hechtenis. BOUTE Alfons, 42 jaar, wonende te Blanken berge. Lid van het V.N.V. en naderhand, ook van het hulpkorps der Zwarte Brigade3 jaar hechtenis. PIETERS Marcel, 44 jaar, wonende te Brugge. Li-d van het V.N.V. en de Zwarte Brigade12 jaar hechtenis. HERYCK Cyriel, 40 jaar, handelaar, wonende te Eerenegem. Lid van het V.N.V. Eerst lid van de Grijze Brigade, dan bij de Zwarte Brigade. Hij wordt veroordeeld tot 8 jaar hechtenis. CROES Frans, 31 jaar, schilder, wonende te Uitkerke- Lid van de Vlaamsche Wacht1 jaar hechtenis-., ALLAERT Raymond, 35 jaar oud, wonende te St Michiels. Fabriekswacht2 jaar hechtenis en berooving zijner burgerrechten. DESCHOENMAKER Romain, 24 jaar, land bouwer, wonende te Koekelare. Fabriekswacht vrijgesproken. Volgende verordeelingen worden bij verstek uitgesproken DE CROR Frans, 31 jaar, wonende te Asse- broek, (N.S.K-K. en VI. Wacht) doodstraf. LTNGY Cyriel, 2* jaar, Lombartzijde, (Fa briekswacht) 15 jaar hechtenis. DUPONCHEL René, 38 jaar, hovenier, Asse- DIKSMUIDE. GEBOORTEN. Defever Monique-Mana, dochter van Leo, Roger en van Samyn Gabrielle, Maria beiden woonachtig te Werken (Moeder huis) Marcel Kint nogmaals baas in „De Vlaamsche Pijl”. Her was den 21 April j-1. allesbehalve „koers, weer” in Velzeke en toch trotseerden 52 baan- duivela regen en stormwind om slag te leveren in de „Vlaamsche Pijl”. Na een bewogen rit, waarin vooral de jonge profs uitblonken, was het weer Marcel Kint die de zege in de wachf sleepte en dit vóór „aartsvader” Moerenhout, Remue en den niet minder taaien Juul Lowie. Verder eindigen Eug. Vandenbossche, Faig- naert, Oreel, Callens, Renders en Maelbrancke in deze orde op de eereplaatsen. Dré Vam.utryve reed wedstrijd van dit na amper enkele kilome- een platte tube den aftocht We vernemen, dat Maurice Desimpelaere te Vilvoorde zegevierde vóór Sercn, Keteleer, Kint, Hoogaerts, Vlaeminck, Desplenter, enz. Handzame richt een beroepsrennerskoers in een soort klassieker- Later breeder vermeld. Verantwoordelijke Uitgever: F. WILLEMYN®, Dïkstffutóe. De Resultaten. 1. Moerenhout Jef (158 km. ■2. Faignaert Miel3. Bogaerts Jos. splenter Georges; 5. Remue Michel; -6. Meers man; 7. Van Elsué; 8. Crahay op l’lil”; 9. Hoogaerts10. Van H.erzele. WOUMEN. GEBOORTEN- Rogette Despeghel, d.v. Hypoliet en Yvonne Pysson. HUWELIJK. Walter Blanche De Keyrel. OVERLEDEN. Henri Vanbeselaere, oud 72 jaar wed. Eudoxie Vanhulle, te leper. DECLEER Emile, 37 jaar, metser, Blanken- 1 berge (Fabriekswacht, lid van V.N.V., Zwarte Brigade. Dc Vlag en Unie) doodstraf. VANDE CASTEELE Robert, 21 jaar, scholier, Poperinge, (VI. Wacht) 20 j. hechtenis. POPELIER Valère. -33 jaar, timmerman. Blan kenberge, (Fabriekswacht en lid van Zwarte Brigade, V.N-V. en Unie) doodstraf. POPELIER Albert, 18 jaar, bakkersgast, Blankenberge. (Fabriekswacht) doodstraf. POPELIER Herman, 34 jaar, vischhandelaar, Blankenberge (Brigadier bij de Fabriekswacht, lid van V.N.V. en Zwarte Brigade)doodstraf- SOILLE Victor, 39 jaar, St. Andries bij de Vlaamsche Wacht) doodstraf. LARBRISSEAU August, 25 jaar, Blankenberge (Vlaamsche Wacht en vermoedelijk SS.) dood straf- VERHEYDE Ferdinand, 20 iaar, Watou. (Fa briekswacht) levenslange hechtenis. Volgende SS-inan.nen worden bij verstek tot de dood veroordeeld DE GRUYTER Albert, 30 jaar, Assebroek- METRE Alain, 121 jaar, wonende te St. Kruis. DE MEV Carlos, 18 jaar. won. te S. Andries. GEVAËRT Fernand, 2 jaar, won. te Brugge. In de Wielerbaan van Rumbeke. Spijts het eerder winterweer was kende de 2e meeting in het Rumbeeksche zeer groote belangstelling. Spijtig dat deze meeting zoo ontsierd werd door de allesbehalve sportieve handelwijze der Koerskommissarissen Even nader toelichten: slechts de 75 km. plvegkoers stond op 't programma. ledereel was in spanning, een herkansing met 6 koppels die klonken als klokken. Na een eerder cnregelmatigen start en enkele verwikkelingen namen Desplenter, Mommereucy de eerste ronde- Sercu-Ollevier kwamen door verkeerde aflossing ten val en moesten verzorgd worden. Die verzorging duurde maar eventjes 30 minuten. Na die tijdspanne kwamen de Roe- selaarsche ketjes „opgemonterd” in ’t strijdperk terwijl hun rivalen reeds ettelijke zweetdruppels hadden gelaten. En 't verwonderde ons dan ook niet dat Sercu- Ollevier de anderen letterlijk overrompelden en alleen aan de leiding prijkten. Ze behaalden dan ook de zege- l Neen, het publiek was niet te spreken over dat veel te lange en zonder reden uitblijven uit piste. En het kon ook niet goed praten dat Sercu-Ollevier bij het opnieuw aanzetten ge klasseerd werden op 1 ronde van de leiders, daar waar het laatste koppel reeds op 3 ronden stond. Hun plaats was dan ook: op 3 ronden. Als dat zoo doorgaat, dan mag Dries Desplen ter zijn velodroom veranderen in.... een poppen kast, waar alleen de „groote en kleine” kinde ken gaan zien. Doch we weten dat Dries de techte man is op de rechte plaats en dat hij de afgevaardigden op hun tekortkomingen zal wij zen- Dit in ’t belang der zoo geliefde wielersport en vooral in ’t belang der wielerbanen. En als de afgevaardigen meer naar de stem van ’t hart dan naar de stem der rede gaan luisteren wel, dan zijn zij uit den booze e„ moeten in het vuur geworpen worden. Do"F w” hopen op beternis. Anders roepen we: „Weer s der oudren fierheid en rechtvaardigheid in len B.W.B. gaan varen?

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 4