Do „V~Dsy” te Diksmuide» Maandag namiddag hadden het reeds Te Ronse en in andere plaatsen van enkelen vernomen langs de B.B.C.-uit> het land hadden, ter Wat gebeuren De Dag V. gelegenheid van| zendingen in de Engelsche taal: Duitsch- VOOR HOUTULST. i Ie JAAR. Nr. 9. PRIJS 1,50 Fr. ONAFHANKELIJK WEEKBLAD zooals op het vuur weren dat len en spreken. En denken wij ook met ontroering aan de echtgenooten en kinderen van onze martelaars, die thans weten dat een plaats bij den haard voor eeuwig zal ledig blijven of die nog in de onzekerheid verkeeren omtrent het lot van hun echtgenoot en vader. Ook moet een passende hulde gebracht wor den aan de staatslieden der vereenigde naties, die in hun bijna onmenschelijke taak geslaagd zijn. Vooral President Roosevelt mag hier vernoemd worden, omdat het hem niet gegund geweest is zelf den V-Day te beleven, hoewel hij de zegezon heeft zien opstaan. Zijn vier punten moeten echter door ons werk de wereld van morgen beheerschen! F. W. alle fronten der aarde, vóór du execu- tiepeletons, in de concentratiekampen, in het maquis, vaak na de meest ver schrikkelijke folteringen. Uit naam van moeten ondervinden wat de totale neder-j deze strijdmakkers jmoeien wij hands laag te bcteekenen heeft. Maar ondertus- Tn“ 1 schen hebben de verdrukte volkeren van Europa VIJF JAAR LANG de meest fan tastische verschrikkingen beleefd! Het is, na deze bange dagen, waarvan geen mensch zich ook maar het duizendste deel had kunnen inbeelden, nu of nooit het gepaste oogenblik om een werkelijke vredesactie in te zetten, want men ijst Van angst bij de gedachte dat men nog één maal dergelijke apocalyptische ver nietiging zou moeten beleven! Maar onze werking voor den vrede mag niets gemeens hebben met wat we bijv. Vóór den oorlog bij de Yzerbedevaart zagen gebeuren, nl. een onoprecht pacifis tisch geblaat, dat ons moest rijp maken voor de komende slavernij! Thans werd den lijdensbeker tot op den bodem gele digd en dezen die aan de gruwelen ont snapten'huiveren wanneer ze denken wat hun lot ook had kunnen zijn en wat Hen bij een volgende wereldcatastroof weer dringend boven het hoofd zou han gen. - Onze houding tegenover Duitsch- land, in overeenstemming met die van de verbondenen, moet ingegeven worden door onverbiddelijke strengheid en me dehulp aan de heropvoeding van het Duitsche volk, die generaties zal in be slag nemen. Deze heropvoeding is de al lereerste noodzakelijkheid om een dra ma te vermijden, dat wellicht nog ver schrikkelijker zou zijn dan de tragedie die, in Europa althans, een einde komt te hemen. Het Duitsche volk - hoewel we aannemen dat er uitzonderingen zijn - is zonder eenigen twijfel verant woordelijk voor al het gestichte onheil. Het moet en het kan betalen! Zoo niet in enkele jaren, desnoods in enkele eeuwen! Heeft Hitler niet gesproken van een duizendjarig rijk?... Langs de geallieerde radiozenders vernemen we dat de gemoedsgesteldheid van de sol daten van alle verbonden legers geken schetst wordt door een „hardheid van gemoed”, die doof blijft voor wat het dat nog veel onzer medeburgers vermist en dat bij al het feestrumoer onze menschen niet nalaten terug te denken aan den onmenschelijken be zettingstijd, aan de geliefde afwezigen en aan dezen die het lijden van hun eigen volk hielpen vergrooten. Was het daaraan te wijten dat er ’s nachts, zoo- als er ’s anderendaags lachend beweerd v/erd, V I’s vielen De pekkers hoorden in ieder geval tijdens den bevrijdings- nacht gerinkel van glas en allerlei la waai en trapten, bij het naar huis gaan (of schommelen...) wel eens in scherven. Hoe het ook weze, den ochtend van V-day, 8 Mei 1945, bemerkte men hier en daar, bijv, op de groote markt in een „German shop”, dat er bracht was. We We zullen niet de „slachtoffers” schade aange* zullen niet oordeelen, trachten te vinden zo0 juist gekozen waren, hoewel we over het algemeen dezen in druk hebben. Alleen stellen we vast dat zoo de gevestigde overheden de feiteh .afkeuren - wat ze bezwaarlijk anders kunnen, - het volk ze in zijn overgroot® meerderheid heeft goedgekeurd. Laat er ons bijvoegen dat dergelijke gebeur tenissen zich overal in den lande heb ben voorgedaan soms op veel grooter schaal dan hier het geval was. ’s Namid dags hadden de door het gemeentebe stuur ingerichte feestelijkheden plaats. Reeds den vorigen dag werd dooi’ onze vroede vaderen een oproep bij middel van strooibriefjes tot de bevolking ge richt. De stoet, met de in de stad gecan- topneerde troepen aan het hoofd, was waarlijk indrukwekkend en stond bo ven alle kritiek, wat van de rest van de plechtigheden, die een bijna uitsluitend religieus karakter hadden, niet steeds kan gezegd worden. Het was niet wat men van een louter vaderlandsch feest kon verwachten. De „Te deum” werd gezongen aan den kalvarieberg, een bij uitstek geschikte plaats. Jammer dat de organisatie er ver van perfect was. Zoo de invalieden een eere-plaats toe gewezen kregen, kan zulks in ieder ge val niet gezegd worden van de oud strijders en nog veel min van de Engel sche troepen. Er werd veel gezongen, ook een uiterst bescheiden „God save Verleden Maandag 7 Mei j.l. bereikte ons eindelijk het goede nieuws: Admi raal Dönitz en de heeren van de nieuwe Duitsche regeering hadden er het bijltje bij neergelegd! We kunnen moeilijk be weren dat het een verrassing was, daar gedeeltelijke capitulaties van geweldi gen omvang, zooals de geschiedenis zelfs nooit kende, elkaar opVolgden en de admiraal zelfs aan de U-Boote reeds be vel had gegeven Van ieder verder Verzet af te zien. Dit was teekenend voor den specialist van den onderzeeschen oorlog die thans de leiding heeft van Duitsch- land (bij manier van spreken!) - Noch- thans had in gansch Europa een uit barsting van vreugde plaats. Jaren van slavernij, hongersnood, afschuwelijke onderdrukking, deporatie, gruwelijke folteringen, bombardementen werden inééns - en wij hopen voor altijd - af gesloten! Folteringen, waarvan we al leen in de laatste weken den waren omvang hebben leeren kennen, door de bevrijding van onze vrienden in de Mof- sche concentratiekampen, waar de mid- deleeuvzsche foltertuigen en de metho des der Inquisitie een vooruitgang op gebied van beschaving kend hebben bij de Oxxmvxxxxmo.xm vxx - menschelijkste slachtingen door de van België en Europa gevallen zijn op hysterieke sadistische nazibeulen uitge leerd. We hebben gezien wat „het Wes- tersch kultuurvolk bij uitstek” door toteler Krieg” verstond. Het zal nu ook Men keek el kaar nog ongeloovig aan, maar meeT en meer personen hoorden het. Offi cieel was het nog niet, maar absoluut zeker Tot eindelijk te 17 uur de si rene in één langgerelïten toon huilde en de beiaard de nationale liederen der verbonden volkeren speelde. Aan masten vóór het stadhuis en aan den. gevel van onze „Town-Hall” werden de: vlaggen geheschen van België en de ko lonie, alsook van Engeland, de V.S., de U.S.S.R., Nederland en Frankrijk. Br was geen twijfel meer mogelijk Ook zag men weldra aan ale huizen de na tionale kleuren wapperen, vaak ge mengd met die van onze dappere bond- genooten. Bijna onmiddellijk was de bevolking in een dolle feeststemming en het zal dan ook niemand verwonderen dat de café’s reeds den Maandag avond goede zaken begonnen doen. Er zat misschien wel ergens een vlag uit bij menschen, die beter zouden gedaan heb ben zich niet op dezen heugelijken dag aan de herinnering van het publiek op te dringen. Men vergeet maar al te vaak 1 dat polizei, G.F.P. en Feldgendarmerie of de i V7örden Hilffeldgendarmen, zooals Lageirsse en cs. zijn schuldigen, maar de heele kliek’ Zonder hulp van verklikkers zou den de Duitschers, die noch onze gebrui ken, onze vrienden, onze taal kenden, niet in staat zijn geweest 10% der aan houdingen te doen die gebeurd zijn. Zelfs met de hulp van verklikkende landgenooten en Hilffeldgendarmes zouden ze zeker hoogstens tot één derde gekomen zijn! Daarom is heel het zw^rt janhangel verantwoordelijk Maar daarmede werd tot heden, nog geen re kening gehouden door dezen die tot plicht hebben onae martelaars te wre ken en de repressie ter hand en ter har te te nemén. Reeds de benoemingen in de magistratuur, gedaan door Verbaet en later door den huldigen minister du Bus de Wamaffe, schokten het vertrou wen van ons volk in het gerecht van ons land. De aeogenaamde adviseerende commissies, wier nut niemand zal be twisten, werdén echte „vrijlatingscom- missies” voor doorrookte zwarten veel meer dan voor één of ander onschuldi ge die onder de gedetineerden was ver zeild geraakt. Ook de samenstelling van die commissies liet doorgaans te wen- schen over. Belachelijke uitspraken van de krijgsraden en. het in overweging ne men van nog belachelijker verzachten de omstandigheden, evenals het vol trekken van, de doodstraf in een al even belachelijk rhytme (tot heden nog geen dertig! zie ook het geval Lampaert te Gent (lijdeden het overige .De vorige regeering .deed niets om de administra tieve zuivering degelijk, rechtvaardig en snel door te voeren. Thans is er verbete ring in sommige departementen, doch het is ver vrn wat het zou moeten zijn en geschorste incivieke ambtenaren, bedienden, leeraars en onderwijzers ge nieten nu reeds sinds maanden van hun wedde. Wij nemen aan dat er gevallen zijn die omzichtig moeten onderzocht worden, doch alle leden, van Rex, V.N.V. De Vlag, enz. hebben zich na de bevrij ding moeten aangeven in. het gemeen tehuis van hun woonplaats. den terugkeer van politieke gevangenen ianci had gecapituleerd! en vooral bij het vernemen, van den marteld tod van anderen x heftige be,- töogingen plaats. Het schijnt niet bij bedreigingen te zullen blijven. Kranten, ,Het Nieuwsblad”, gieten olie door schaamteloos te be- hoogstens 1 van. de zwarten kunnen verantwoordelijk ge steld worden v®o» de martelingen door landgenooten en geallieerden te Bu chenwald en elders ondergaan. Het zijn in werkelijkheid fe pro-Duitsche ver- eénigingen die het noodige „klimaat” hebben geschapen dat de verklikkingen moest mogelijk maken. Heeft Elias, als .'leider van het V.N.V. niet gezegd dat ieder lid als plicht had'onmiddellijk de Duitsche overheden te waarschuwen zoo iets tegen het belang van den Mof ondernomen werd en hij er kennis van kreeg? Elias voegde er zelfs bij dat men zich niet mocht richten tot de Belgi sche instanties, omdat die alleen goed waren om den. „schuldige” te waarschu wen en zijn ontvluchting mogelijk te maken. Dus niet alleen de gepatenteer de indicateurs van Gestapo, Sicherheits-1 Duitsche volk thans doormaakt. We hebben die hardheid gemist in 1918: het is ons ongeluk geworden! Meer nog dan de Duitschers van geboorte moeten we dezen verachten, die, het eigen volk verradende, hier of elders de politiek der nazibeulen gediend hebben. Ook hier werd na den vorigen wereldoorlog bewezen dat me: goedheid niets te be reiken valt. Die menschen hebben ten andere de Duitsche mentaliteit in zoo verre overgenomen dat ze tegemoetko ming voor zwakheid zouden aanzien. Daarom moeten we hier ook blijk geven van „hardheid van gemoed” en des noods ons zelf geweld aan doen, ten einde de vrucht van zooveel lijden niet te loor te zien gaan. Onze confrater „De Weekpost” heeft enkele weken geleden de woorden van den heer minister van Blnnenlandsche Zaken tot de zijne gemaakt: „Wij moe ten vertrekken van een witte lijn”. Laat dit dan ook de leus van lederen waren Belg zijn. En NA de uitsluiting van al wie in onze nationale gemeenschap niet thuis hoort, hebben wij allen tot plicht EENDRACHTIG samen te werken aan de grootheid en den voorspoed van ons vaderland en aan den opbouw van den zouden betee*- I vrede. Laat ons niet eindigen zonder ondenkbare en on-dezen te gedenken die voor de vrijheid door l. roA-rYo n.''.,annn i n. nzwrl I IK A/i v\ zvl v%? 1 9402 fr. 50 fr. 50 fr. 20 fr- 20 fr. 10 fr- 10 fr. 5 fr. 5 fr. 5 fr. 5 fr. 5 fr. 5 fr. 5 fr. 5 fr. 5 fr. 5 fr. 5 fr. 5 fr. 5 fr. 5 fr- 5 fr. 5 fr. 5 fr- 5 fr. 5 fr. De Vrijlxeidseclio Totaal 9657 fr. (Giften te storten op één der postcheckrekenin- gen nr 393.07 V. DECAN, Diksmuide. 4248.21 F. WILLEMYNS, Diksmuide- ’t vervolgt) Vijfde lijst. Overdracht M. Debert Marcel, St. Rijkers M. Vanbezien G., Pervijze M. Van Hoornweder Alfons, Oudekapelle Hitler’s dood, Pervijze M. Booghs Enteric, Steenkerke M. Cyriel Serpieters, Bulskamp M. Remi Meckelberglte, Fortem Mevr. We Henri Bossuyt, Alveringem M- Bulcke Maurice, Diksmuide Dat recht zoude geschieden Pervijze M. Cuvelier J. Pervijze Mevr. Vandamme We., Pervijze Weg met de zwarten Pervijze M. De Cock E-, Pervijze Mevr Vandamme We., Pervijze M. Cuvelier Ger., Pervijze M. De Wyn Ger., Ramskapelle M. Vandamme Dis., Pervijze M. Vandamme Fl., Pervijze Voor Musolini’s Kop, Pervijze M. Catteeuw C., Rousdamme M. Kuypers Marcel, Izenbeige M. Desomer Entiel, Izenberge Mevr. Morysse-Maes We Izenberge Mevr. Ryckeboer-Brigou We Izenberge (Wortlt voortgezet.) (1) Eindelijk werden vader en zoon Lampaert Maandag j.l. te Gent terechtgesteld. ZONDAG 13 MEI 1945.

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 1