ffifflaaKss^?.v- .- alle BRIEVENBUS-ECHO. Belangrijk Bericht. De personen die blad, kunnen een Burgerstand. SPORTNIEUWS. Kleine Aankondigingen. l meenteraadsleden i laten begaan? -Oscar DE SOLIDARITEIT GEBIEDT U ONZE GETEISTERDEN TE HELPEN U kunt zulks doen door uw kans te wagen bij de KOLONIALE LOTERIJ Bij elke schijf 52.000 loten van 100 tot 10.000 fr. 60 loten van 20.000 tot 100.000 fr. HET GROOT LOT EEN MILLIOEN brengen per auto. Zondag namiddag kwam onze vriend te leper toe en nu zou het wraakroe- pendste gebeuren. Niet Courtens zou de eer hebben dien Patriot huiswaarts te mogen doen, vermits er daar een per soon was, een zekere Florent, die het zoo goed wist aan boord te leggen dat hij onzen politieken gevangene naar huis zou mogen brengen. Zeker zal dat den heer Courtens pijnlijk getroffen heb ben vermits hij en niet F... als goede patriot op die eer aanspraak kon ma ken. Wat erger is, F... bracht dus André naar huis en waar hij bovendien eerst halt hield te Oostvleteren was bij den witten Omer van de Kortekeer. Ja we weten heel goed dat noch F., noch de familie Omer op patriotisch gebied heel zuiver zijn. Maar nu moeten alle mogelijke middeltjes gebruikt worden om zich zoo wit mogelijk te wasschen. VEURNE. Onder de in den jongsten tijd veroor deelden vinden we een 21-jarig student uit onze stad, Robert De Bruyne, die in de Fabriekswacht diende in 1941/43. Ook was hij N.S.J.V. en Zwarte Brigade man. Hij legde een examen af aan de Duitsche academie te Brussel. Zijn ver dediger, Meester Van Acker, zegde dat betichte niet bekend stond als Duitsch- gezind! Waarin moet men dan geweest zijn om als Duitschgezinde bekend te staan Wij vragen het ons af! Mis schien kan De Bruyne na zijn brom- tijd een certificaat van burgerdeugd bekomen! Wij hopen dat door den raad meer rekening gehouden werd met den jeugdigen ouderdom van betichte dan met het.... afwezig zijn van Duitschge- zindheid. We kunnen het een advocaat per slot Van rekening niet ten kwade duiden, wanneer hij de schuld van zijn kliënt zoo klein mogelijk poogt voor te stellen. Doch het doet ons steeds pijn wanneer sommige brave zielen het zou- den gelooven en vooral wanneer deze zielen rechters zijn! In ieder geval i kwam onze Veumaar er met drie jaar brommen van af. Hij is jong en kan zijn leven nog beteren. „De Bruyne was een zoekende geest” liet Meester Van Acker ons ook weten. Hij was, naar het schijnt, een student bezield met een hartstochte- lijken dorst naar kennis (hoewel een student soms naar andere dingen dorst heeft!). Wat die zoekende geest in de VI. Wacht, enz.kon vinden moet hij toch bij voorbaat geweten hebben! Hopen wij dat hij in de beperkte ruimte van de gevangeniscel het over zijn daden en zijn plicht als waar Belg zal vinden. Hij is jong en hij kan slechte raadslie den gehad hebben. Wij hopen voor hem dat hij zijn straf uitdoet zooals het hoort en daarna het goede pad vindt en verder bewandelt.... Wij denken hier anders over en Oostvleterenaren niet min! Oostvleteren, herinnert gij u nog den tijd dat Maurits, tijdens de bezetting, op het punt stond als plaatsvervangen de veldwachter aangesteld te worden, van zijn interneeringsperiode terug kwam en dat Martha hem hartelijk proficiat wenschte. Was de andere dan misschien niet goed meer? Of was hij misschien niet gewenscht zwart genoeg? Waar is den tijd dat F. verklaarde dat hij niet bekwaam zou zijn een kol- laborateur af te halen... Een goede pa triot was op dergelijk gebied na de be- vrijding tot alles bekwaam, dus kon er besloten worden dat F. geen goed pa triot was en ook nooit geweest is. Maar als men zich toch als patriot wil doen doorgaan, dan moeten alle middeltjes gebruikt worden. Een vogel kent men toch aan zijn pluimen, nietwaar beste vrieden van den tabakfabrikant? Narden. gers er wel iets op vinden; naaste dorschseizoen zal hij zijn groeten graanzak bij de boeren ko- men aandraven voor varkens te mesten, ditmaal voor de TommiesGe kunt nooit weten! i Tot slot willen we collaborateur Oscar nog een troost geven, zij het dan I ook een mageren. Ge hebt gedongen naar de verraderskroon onzer gemeente OOSTVLETEREN. THUISKOMST. Zaterdag namiddag ontvingen we het blijde nieuws dat onzen dorpsgenoot en vriend Waele André, eveneens lid van onze plaatselijke Weerstandsbri- gade, uit de hel van honger en ellende op den terugweg was. Natuurlijk werd alles in overweging genomen om hem de grootst mogelijke hulde toe te bren gen. Wel wisten we niet wanneer hij juist zou aankomen, nog minder waar, maar één ding stond vast: hem moest als politieke gevangene een toegebracht worden. En dat zult voor oogen gelegd hebben. Wat er nu ook van zij, Oscar stak de bank briefjes geducht achter zijn kleeren. Geld heeft immers geen reuk en dat de ontbering van eigen volk er aan kleeft ziet ge toch niet, hé Oscar??!! Oscar vond het wenschelijk, ja zelfs noodza kelijk, nu en dan eens met de Duit- schers te verbroederen en parochianen beweren zelfs hem in huis nog met Feldgendarmen gezien te hebben. En of ze dikke vrienden waren!! Men zeg/.- soms van iemand dat hij zijn eigen va der zou verraden maar Oscar overtrof nog die spreuk; hij verraadde zijn eigen verleden, de ellende zijner eigen krijgs gevangenschap in Duitschland en dit alles Voor een handvol papieren geld. Deze collaborateur heeft een nieuwe kuur noodlg, zooiets als een paarden- remedte. Daar vier jaar niet gebaat hebben zouden misschien acht jaar ver mogen Van hem tot betere vaderlandsche gevoelens te brengen. Maar intusschen loopt onze collaborateur nog altijd vrij en is zelfs nog altijd gemeenteraadslid. Daar formeert hij met de rest van de zwarte bende zooiets als de vijfde kolon- ne, mannen die nog immer gereed staan om steeds opnieuw verraad te plegen. Zoo hebben we ons laten gezeggen dat Herr Oscar SPECIAAL en UITZONDER LIJK naar den gemeenteraad was opge komen ten einde een meerderheid te bekomen, kwestie van de trekgrachten? der zwarte bende te doen delven op gemeentekosten! Zullen de andere ge- dit alles straffeloos zal voor zijn nieuw verraad tegenover zijn medebur- met het weer met groote eer zouden we dan ook met plezier doen. Immers, hij was het dié een Engelsch piloot had helpen redden uit de klauwen van die verwenschte Moffen, hij was het die samen met ons in de eerste rangen ge staan had, hij was het die laffelijk door de vijand geknipt werd. Onze Veearts Courtens, die steeds een goede patriot was en nog is, zou al het naar huis te RAMSKAPELLE. Buiten onzen burgemeester, die onge twijfeld de groot-meester was der ver- radersbende onzer gemeente en wellicht van nog vele gemeenten bij, hebben we nog een verrader-collaborateur van groot formaat. Het gaat hier over Oscar, de man met de dorschmachienen. Meer dan van wie ook hadden we kunnen verwachten dat hij tijdens de bezetting een groot vaderlander zou zijn daar hij tijdens den vorigen wereldoorlog gedu-i rende vier jaar ellende en ontberingenj had als krijgsgevangene in Duitschland. Maar we vergisten ons deerlijk. Pas had de overweldiger ons land bezet of Oscar moest met leede oogen toezien dat zijn bijna-naamgenoot den burge-l meester zulke goede zaakjes deed met; de Moffen en hij werd afgunstig. Het; werd een naijver wie van beiden de j maar ge toch nog te kort geschoten, meeste geldelijke en andere pro i breon behoort den burgemeester, zou halen uit hun vriendschap met de Feldgraukazakken. Oscar begon maarj met ex-gouverneur Bulckaert, zijn; zwarten aanhang en de Kommandatu- ren met allerhande voedingswaren te! bevoorraden. Dat zijn medeburgers ge-j De personen die niet regeimatig be- brek leden deerde den hardvoc t gen zocJlt worden door verkoopers van ohs rekel niet, die hadden er deugd vanzeipiad> bunnen een kaartje sturen naar hij. Voor dat belangrijke transpor ha j ons kantoor, Groote Markt, 4 te Dik- Oscar een auto noodig, wat hij dan ookj smuide en vragen „De Vrijheidsecho” verkreeg spijts de tegenwerking van zijn, yja de post bekomen. concurrent. Wie mocht er ten andere! nog autorijden, tenzij collaborateurs als! hij en zijn soort? Hij moet het wat al te bont gemaakt hebben want op zekeren dag stond het huis af gezet met kontro- leurs, die een grooten buit in beslag namen. Maar de kontroleurs hadden zonder den waard gerekend, want als ze de in beslag genomen waar kwamen af halen toonde Oscar heel flegmatiek een netten brief van kameraadje Bulckaert en ze mochten het met ledige handen aftrappen. Dat was nu toch een onnoo- zele kontroleurshistorie, is ’t niet, Oscar? Het geld stroomde intusschen binnen en aangemoedigd door dit- succes zou Oscar een nieuwen handel beginnen, dien hij nog nooit gedaan had, hij zou nl. varkens vetmesten, niet voor de be voorrading van ons land - neen - daar was geen geld mee te verdienen. Het waren vette varkens voor de zwarte markt en zonder twijfel ging het leeu wenaandeel daarvan naar zijn nieuwe vrienden. Varkens vetten dat was toch uw stiel niet, Oscar? Hebt ge dat van den burgemeester soms afgekeken en was het misschien daarom dat ge tarwe eischte van de boeren om te willen dor- schen en zelfs zoo ver ging tegen den wil in van den boer graan mede te ne men? Ik veronderstel dat ge dat ver blufte boertje zooiets als een Duitsche „Auforderung” ofte opeischingsbriefjes ALVERINGEM. (Vervolg). (Nota van de redactie. hier het einde volgen van „Afscheidgroet”, door ker uit Alveringem, als reeks bijdragen over t. We laten het artikel onzen medewer- 5 besluit van de sommige Alverin- gemsche figuren. Ons blad is onafhan kelijk, ook op godsdienstig gebied. Wij drukken er dus op dat de eindbeschou wingen van onzen vriend moeten opge vat worden als die van hem persoonlijk uitgaande en komende van een door en door katholiek wat meteen bewijst dat „De Vrijheidsecho” niet het „god deloos” blad is, waarover sommigen zoo graag bazelen.) Nu willen die Judassen als heilige sinten doorgaan, willen zij den braven Jan uithangen. Devotelijk nadert dat vuige canaille ter Heilige Tafel, bezoe delen, onteeren zij het Heilige Gelaat van den Zaligmaker met den Judaskus. Als men het hakenkruis aanbidt, ne geert men het Christikruis, men kan niet tegelijk God en den duivel als zijnj meesters hebben. Hoogvlammend rijzen de woorden van onzen grooten kardinaal Mercier ten hemel: „Een volmaakt christen is een volmaakt vaderlander”! Hakenkruisgespuis, gij hebt uw macht tot synoniem van uw recht gemaakt, gij hebt het zwaard tegen uw volk geheven, onze leuze klinkt. „Wie het zwaard kiest, moet door het zwaard omkomen”! God, Gij, die het bloed van de eerste christene martelaren door de stevige vestiging van de Heilige Kerk hebt ge rechtvaardigd, geef ons de kracht, om door de beleving van uw tweede gebod: „Bemin uwen evennaaste als u zelven om Mij”, opdat wij door onze huidige daden een bewijs leveren, dat wij het bloed van onze gemartelde landgenooten als een heilig pand door ons huidig le ven meedragen! Goede Belgen van Alveringem, omdat anderen het masker der godsvrucht aantrekken, moet gij niet van den rech ten weg af dwalen; schaart U rond de Christus-bannier en blijft godsdienstig! Met evenveel klem moeten wij op het eerste woord, als de Boeren krijgers, nadruk leggen: Voor God en Vaderland, voor outer en heerd! De Stem van het Geweten! P.3. Een artikel over Alveringem werd uitgesteld. voor Verantwoordelijke UitgeverF. WILLEMYNS, Diksmuide- TE KOOP. Een handelsregister vischleurder. Adres bureele van ’t blad. I W.S. HOUTULST S.V. VEURNE 1=3. Deze match had een tamelijk vlot verloop. De feeide ploegen waren aan elkander gewaagd. Woud stond weldra aan de winnende hand mot 1-9 cijfers. Twee woud spelers moesten echter het terrein verlaten wegens kwetsuren. Onze gevierde woudkeeper moest vervangen worden, en dit beteekende voor de ploeg de nederlaag. Onze Goal-getter Raymond kreeg weinig kans niettegenstaande zijn uitstekenden vorm. Na het half-time spande Veurne al zijn krach ten in tegen 9 Woudmannen en voerde de scoor op tot 1-3 cijfers. Prachtige match!!! GEBOORTEN. Coke!acre Gabriel-Valère, z. WO. GEBOORTEN. Ballaey Christiane d-v. Mi chel eu V. Vandewynckel Margareta. Philips^ Suzanne d.v. Oscar en v. Bouckenhove Rosa. - Vaadecasteele Renny z- v. Alidor en v. Keste- rnaii Clara. Balloey Viviane d.v. Adrianus en van Broucke Julia. Brassaert Godelieve d.v. Camille en v. Decoene Juliana- O.VERLIJDENS. Vanthoumout Willy., z. v. Albert en v. Ramon Zulma. -Lefevere Joseph, z. v- Gerard en v. Gekiere Martha, overleden te IJper, maar hier wonende. DIKSMUIDE. v. Hendrik-Antoon en v. Van Moen Magdalena, mogelijke doen om hem uit Ramskapelle (Moederhuis). Adam Fredd.y- Jules-Alois, z. v. André-Maurice en v. Va'npoucke Irena uit Vladsloo MoederhuisBontens Noëlla-Marcella-Cornelia, d. v. Maurice-Joseph en v. Maes Julia uit Beerst (Moederhuis)- - Vanstaen Josianne-Monique, d. v. Maurice-Leon en v. Willem uit Woumen (Moederhuis)- Van- elslander Myrianne-Angéle, d. v. Albert en v. Van Driessche Maria uit Woumen (Moederhuis) Gilbert-Cornelius en v. Goderis Mauria uit Imam pern isse (Moederhuis). Osaer Charles-Henri- Morent Goedelieve-Germaine-Gabrielle, d. v. August-Cornelius, z. v. August-Victor en v. Si- moens Zoë uit Beerst (Moederhuis). OVERLEDEN- Vandewoude Camillus-Cyril- lus-Adolphus, geb. te Ramskapelle en woonach tig te Diksmuide en er overleden den 3-5-45, z. v. Ferdinandus en v/ Vandevelde Melania, bei den overt, weduwnaar v. Misselyn Emma-Maria- Camelia-

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 4