PRIJS 1,51 Fr. ZONDAG 20 MEI 1945. Ie JAAR. Nr. 1«. Want zelden teweeggebracht c. j aangewezen Ko^rngshulde te Diksmuide. F. WILLEMYNS. De „V-Day” te Diksmuide. beroep te doen_ De groote ONAFHANKELIJK WEEKBLAD Liefdadigheid en Naastenliefde. publiek, defileerden. Eer. beleefdheid is er een andere waard. Zoo het publiek dit wel begreep,scheen dit niet het ge val te zijn met al wie op de pui, dus op een eere-plaats, stond. Minstens één hoed bleef als aan het er bij behoorend hoofd genageld, toen onze bondgenoo- ten, voor een groot deel veteranen der veldtochten in Afrika in Italië, voorbij trokken... Dit défilé had een prachtig slot kunnen zijn van een viering, die op meer waarachtige naastenliefde. Het ging noch snel noch gemakkelijk, maar stuk voor stuk ging het berg op en dat was en is hoofdzaak. En menshen als Joseph Wauters en Hendrik Heyman, hoe men voor het overige tegenover hun actie en partij ook moge staan, hebben hier voorzeker recht op onze dankbaar heid. Zonder de steeds minder talrijk wordende tekortkomingen uit het oog te verliezen, mógen we zeggen dat we er op sociaal gebied niet slecht voor staan en wanneer we den weg beschouwen die van Frère Orban tot Van Acker loopt, hebben we reden tevreden te zijn, voor zoover we Van Acker of liever zijn jongste verwezenlijking niet als een terminus nemen, wat onzen pre mier zeker ook niet doet, even min als zijn collega’s. Want zoo min als de lief dadigheid mag het individueel sparen, toch zeker voor de loontrekkenden, in onze eeuw van verlichting en 1 gang, een stelregel worden. „Het geld moet rollen” z,egt een populaire spreuk,' T in?lgen„StridiS gedeelte der'J muzifk-speiers^ weldra, publiek bal feestzaal der ook, op maaktheid van onze sociale wetgeving, zocals ze bestond tot den 31 December 1944. Een duurzame en werkelijke vrede i;; de r.scdzok-elijtots remedie om; zooals wijlen Predident Roosevelt zegde, aan iedereen, en in ieder land de nood zakelijke waarborgen te bieden zonder vrees voor ellende te kunnen leven. Wat we in de tweede plaats moeten kunnen bereiken is een stevige sociale armatuur, die aan alle stormen kan weerstaan. Se dert 1 Januari 1945 zijn we een Hinken stap vooruitgegaan, dank zij vooral on zen huldigen premier, den heer Van Acker. Dit moet ieder ernstig mensch, wie hij ook weze en welke denkwijze hij ook moge aankleven, volmondig toe geven. We beweren niet dat alles op sociaal gebied nu perfect is. Londen en Parijs zijn ook niet in één dag gebouwd. Maar we zijn beslist op den goeden weg,, hoewel reactiopnairen van allerlei pluimage nog wel last zullen verkoopen vóóraleer we het einddoel zullen bereikt hebben; zelfs zekere arbeiders die niet verder denken dan hun neus lang is zullen ook misschien te vinden zijn om stokken in de wielen te steken een gevolg van het feit dat er op gebied van ontvoogding van de werkende lagen van ons volk, vooral in de kleine niet in- dustrieele steden en dorpen van het Vlaamsch landsgedeelte, ook nog heel wat te doen is; die ontvoogding houdt ten andere onvermijdelijk verband met het vestigen van de sociale zekerheid. Maar we zijn op den goeden weg en het komt er op aan dezen weg verder op te gaan, zonder schroom noch voor dezen die „den weg terug” willen, noch voor lawaaierige volksopruiers, noch vooral voor de gevaarlijkste tegenstre vers: dezen die ons, dank zij bedriege- lijke beloften of door welkdanig ander middel, nevenpaden willen doen inslaan, die misschien korter zijn maar vol ge varen. Aan dezen die tot taak hebben ons in de veilige haven binnen te lood sen oogen en oor en open te houden! Het moet in ieder geval in de twintigste eeuw gedaan zijn met de liefdadigheid, die nu nog onontbeerlijk is, maar in wezen toch menschonteerend. Wij moe ten naar de naastenliefde streven, de echte, gesteund op de woorden van Kristus: de linkerhand mag niet weten wat de rechterhand geeft!”. Ze is in werkelijkheid gedurende bij na twintig eeuwen een doode letter ge bleven, enkele uitzonderingen niet te na gesprokenEn zonder ware naasten liefde, die zich slech.s kan uiten in NATIONALE EN INTERNATIONALE SOLIDARITEIT, is een werkelijke de mocratie ondenkbaar. Want laat het ons goed voor oogen houden: sinds 1830 streven wij naar de democratie, volstrekt er zich in België een evolutie in demo cratische richting, maar ons land IS, spijts alles, NOG GEEN democratie in Mei 1945! De plaatsruimte ontbreekt ons om er verder voor den oogenblik althans op in te gaan, doch dit komt wel. We willen hier alleen één aspect van het zeer ingewikkeld sociaal probleem aanroeren. Welke zijn de groote bekom mernissen van den „kleinen man” (en hier bedoelen we niet alleen den loon trekkenden arbeider, maar o.m. ook sommige zelfstandige ambachtslieden) Er zijn er hoofdzakelijk drie, waarvan heeft op lederen andere vooral op de toe- Zondag j.l. had te Diksmuide een hul debetoon plaats aan den nog steeds af wezigen vorst Leopold III. Dezelfde och tend had de radio een brief bekend ge maakt van den koning aan zijn broe der, prins-regent Karei, hem vragende verder het regentschap te willen waar nemen, daar hij wegens gezondheidsre denen niet in staat was naar het va derland terug te keeren. Een intensieve propaganda had deze koningshulde vóórafgegaan. Ook de geestelijke overheid had zich terdege ingespannen in bijna al de gemeenten van het gewest, daar het huldebetoon voor gansch het arrondissement voor zien was. Het stadhuis was mooier ver sierd dan tér gelegenheid van den V- dag. Denkelijk had men. dezen keer lan ger aan de voorbereiding kunnen wer ken. Hoe het ook weze, een drie a vier duizend personen hadden er aan gehou den aanwezig te zijn, hetzij om in den stoet op te trekken, hetzij om hem te zien defileeren, hqtzij eenvoudig als kijklustigën. De inrichters zelf gebruik ten de Yzerbedevaartsche telling en spraken van tien duizend man, daarin het voorbeeld volgend van. alle inrich ters van betoogingen van om het even welken, aard, sinds der apostelen tijden af of nog vroeger. Niemand, zal het ten andere ooit kunnen contrpleeren en het belang er van is niet heel .groot. Voor dezen die het huldebetoon hebben in eengezet, zal de hoofdzaak geweest zijn: veel volk op de been te brengen en op dit gebied was de uitslag zeker heel be vredigend. De inrichters zouden er ech ter veel bij gewonnen hebben, hadden ze vóóraf gaandelijk eens bij enkele ge- pensionneerde Duitsche hoeren en ex- Hitlerianen geweest, met het verzoek het portret van den koning weg te ne men van vóór het venster. Wie den ko ning door dik en dun wil verdedigen, gebied van organisatie zelf wanneer moet toch benul hebben van Majesteits- Vervolg). Na de toespraak van den heer burge meester had een défilé plaats van de in onze stad gelegen troepen. De officieele personaliteiten stonden op de pui van het stadhuis, de oud-strijders en inva- lieden, na door het publiek te hebben boren, hadden, op de stoep plaats genomen. Door de vaandels van de vereenigingen werd een soort haag heidsciep en het is waar voor wat den enkeling betreft. We behooren niet tot deze categorie personen die graag den staat overal zijn, neus zouden zien ste ken, maar er zijn zaken waar staats inmenging noodzakelijk is en zeker op sociaal gebied. Men moet op het loon afhouden al wat noodig is voor belastin gen en sociale verzekeringen op allerlei gebied. Dit geld moet volstaan om ieder een voldoening te verschaffen op de twee laatste punten waar we hei hoo- ger over hadden. Het overig gedeelte van het loon moet volstaan om iedereen in staat te stellen met zijn gezin, dag in dag uit, behoorlijk te leven. Dan mag alles tot den laatsten centiem opgedaan worden, want vader staat zorgt zelf voor den ouden dag van al zijn kinderen. En het „rollend geld” zal opnieuw onze economie ten goede komen! En wat het voornaamste is: liefdadigheid en sociale afhankelijkheid worden er door afge schaft en de echte naastenliefde, ge steund op de solidariteit van enkelin gen en volkeren, zal in de wereld en de harten tronen! absoluut veilige manier, onder gevormd. vóór het eigenlijk défilé wer- den het Belgisch folkslied en „God save the King” uitgevoerd dooi’ de fanfare „Katholieke Burgerkring”. De soldaten presenteerden de wapens op onberispe- Twee woorden die we thans dikwijls te pas en vooral te onpas hooien bezi gen. Zijn het synoniemen? We aarzelen niet te antwoorden: neen'. We voegen er zelfs bij: Ware naastenliefde maakt de liefdadigheid nutteloos. Deze laatste is dan ook doorgaans uit den booze, hoe eigenaardig dit ook moge schijnen! We hebben hier reeds geschreven dat de openbare of private liefdadigheid een sociale afhankelijkheid in het leven roept, die onduldbaar is in onze XXste eeuw, voorat nu millioenen hun leven voor de vrijheid, zoowel van den enke ling als van de volkeren, gegeven heb ben. Iedereen moet dus kunnen leven zonder te „krijgen” ten einde niet ver plicht te zijn te „vragen” en zoodoende niet af te hangen van organisaties of personen die „geven”. wordt gegeven zonder bijbedoelingen, van wie de giften ook mogen uitgaan. Het is een jammerlijk feit dat we nu nog verplicht zijn op de liefdadigheid j de eerste betrekking De groote oorzaak is zonder eenigen dag en de l... twijfel de narde abnormale tijden door] komst: den oorlogsgruwel teweeggebracht j 1) de noodzakelijkheid in de behoef- Daarbij moet gevoegd worden de onvol-j ^en van Zjjn gezin te voorzien; 2) de noodzakelijkheid zijn kinderen een broodwinning te bezorgen, eens dat op eigen, werk zullen 3) de vrees voor zijn eigen ouden dag. Laat ons hem absolute zekerheid ge ven voor wat deze drie punten betreft en hij' zal een gelukkig man zijn, zelfs wanneer het gebeurt dat hij anderen moet zien, die door het lot met over vloed gezegend werden. Wat nu ook weer niet wil zeggen dat men zich nood zakelijk tot deze drie punten moet be perken, voor wat den uitbouw van onze sociale wetgeving betreft. Maar ze zijn HOOFDZAKELIJK EN DRINGEND en men mag onder geen enkel voorwend sel terugdeinzen om. tot het gewenscht resultaat te komen. In het verleden zagen we een eerste poging gelukken om den kleinen burger één mogelijkheid te schenken om ten minste iets voor zijn toekomst te doen, nl. het tot stand komen van de Alge meen e Spaar- en Lijfrentekas, dank zij vooral Frère Orban. Men zou ongelijk hebben het tot stand komen van deze kas te onder schatten. Wij moeten ieder feit beoor- deelen naar den tijd en de plaats wan neer en waar het plaats vond. Er be stond dus een kans iets te doen voor moa(en zijn ouden dag en meteen de karige spaarpenningen rendeerend te maken op een kontrooi en waarborg van den staat, met uitschakeling van de maneuvers van douteuse financieele ondernemingen. Het was iets, maar het was onvol doende. Sparen is heel moeilijk en. vaak: iijne wijze, waarna ze, uitbundig toege onmogelijk wanneer men enkele fran- j juicht doo~ het zeer talrijk opgekomen ken per dag verdient en er soms even! veel... of meer moet uitgeven om iederen j dag zijn familie van het hoogstnoodige te voorzien. En er waren ouders die zich, in den letterlijken zin van. de ge kende volksspreuk, het brood uit den mond moesten, sparen om te kunnen ge nieten van de voor haar tijd prachtige instelling van Frère Orban. Syndicalis me en socialisme zouden echter ook een machtig wapen blijken, in den strijd voor meer rechtvaardigheid, t.t.z. voor men in acht neemt dat alles vlug moest in elkaar gestoken worden wel wat te wenschen over liet. Maar einde goed alles goed! Doch ook hier wilde men een paar extra-nummers bijvoegen, denkelijk een uitvoering der nationale liederen door de schoolkinderen. Men wachtte, bezag elkaar, wachtte nog... om het na een. vijftal minuten af te trappen. Het eindigde dus, zooals de Franschen zeggen, „en queue de poisson”, wat. werkelijk jammer' was. Gelukkig was er nog iets weggelegd voor ’s avondsDe „Kathoklieke Bur gerkring” gaf een publiek concert op de markt, Op muzikaal gebied was het wel niet schitterend, wat na vijf oor logsjaren onmogelijk zou geweest zijn, doch er werd gespeeld, wat ten slotte hoofdzaak was. Na het georganiseerd -7'1 gedeelte van het feestprogramma volg- vomui -| de het geïmprovjSeerd; natuurlijk zoo- i als steeds het meest in den smaak val- i lend! Dank zij den goeden wil van een was er op de markt, in de Woumenstraat werd er initiatief der troepen, bal ge houden! Na elf uur kwamen deze dan sers zich insgelijks bij de eerste voe gen, zoodat het bal toen eerst voor goed begon en tot in de „vroege uurtjes” duurde. En dus toch: einde goed, alles goed! F. W. De Vrïjlieidseclio zij i zijn;

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 1