Belangrijk Bericht. Burgerstand. SPORTNIEUWS. De Lacher. genoegen maken van w.n. ar- STEENKERKE. We ontvingen een bijdrage uit deze gemeente waar, naar het schijnt, nog enkele Hitler-vrienden in vrijheid rond- loopen. Eerst moeten we echter onzen briefwisselaar op de hoogte brengen van enkele zaken vóóraleer zijn artikel kan geplaatst worden. We hopen dat dit toekomende week in orde zal zijn. Uitgesteld werden een massa bijdra gen, o.m. het vervolg van ons artikel „Wat gebeuren moest...” en de lijst der giften voor Houtulst. POLLINKHOVE. Marcel THOMAS, door velen reeds doodgewaand (de Duitschers hadden gezegd dat hij te Parijs gefusiljeerd werd!) is uit een concentratiekamp uit de omgeving van Weenen, over Zwit serland, teruggekeerd. We hebben hier te doen met een weerstander (uit den inlichtingsdienst) van het eerste uur en het doet ons bijzonder veel genoegen hem welkom te kunnen heeten. Naar het schijnt hebben ongeveer de drie vierden van zijn lotgenooten uit de hel, waar hij opgesloten was, de beproevingen en nazi-gruwelen niet overleefd. Daar Thomas geneeskunde gestudeerd had, werd hij aangesteld als assistent van een insgelijks geïnterneerd Fransch ge neesheer. Daaraan is het te danken dat wij hem thans levend onder ons terug hebben. te gooien, doch toen ze ten volle besef-1 ten dat het een luimige optocht werd, bleek het- spoedig een waar zijn. Velen sloten zich bij den tocht aan en gaven hun blijken var innige deelneming aan den vervloekten Hitler. Het werd kortom een volle feest-, kan Danneel met een ver scilot nr 3 binnenko- stemming en de groep groeide maar gelen. Twee minuten vóór het einde zal Ver. steeds aap., bij zoover dat de herbergen, hoiisttaete op voorzet van Vandaele, de zege af- die om de beurt bezocht werden, allen te klein waren. Ten slotte, bij de ver branding van onzen „niemals kapitulie- ren” man, was er een zoo groote vreug de, dat er gedanst en gesprongen werd terwijl de gewezen schilder-korporaal in stof en asch verging. Deze avond werd dan, besloten met een bal, welke duurde tot 2 uur in den nacht. Er dient aan toegevoegd dat enkele foto’s van de groep werden genomen ter blijvende herinnering aan den door ons zoo lang verwachten vredesdag. KAASKERKE. Ook Kaaskerke schijnt een zwarten „garde” te hebben gehad. Wij haasten ons te zeggen dat het in geen geval on zen sympathieken veldwachter Valere is geweest! Het was, gelooven wij,.noch een officieelen noch een ersatz-garde. We zullen eens nader informeeren, want we zouden niet graag iemand beschul digen die het niet verdient en men mag geen mensch op zijn kop geven, wan neer er, laat ons zeggen, een zaak van commercieele concurrentie kan in het spel zijn. Aan onze briefwisselaars uit Kaaskerke vragen vrij eens persoonlijk naar de redactie van ons blad te ko men. De personen die niet regelmatig be- zocht worden door verkoopers van ons blad, kunnen een kaartje sturen naar ons kantoor, Groote Markt, 4- te Dik- smuide en vragen „De Vrijheidsecho” via de post te bekomen. KEIEM. Zondag laatst, rond 19 u„ trok er een eigenaardige stoet door de straten der meerdere, ze ondernemen gemeente met als doel den zoo gehaten alle worden in de kiem gedood door .onzen keeper führer, in ’t vallen van den avond, op die iu Pachtvorm verkeert. Na een half uur de marktplaats met den, grootsten luis- kri^ Woudsport de bovenhand en onze Jon ter te verbranden. In den beginne scheen deze, met gemaskerde kleede personen en vooraan een zooge zegd blik-muziek, niet veel bijval te ge nieten, daar velen dachten, dat het ten doele had om den inboedel van sommi ge zwarten, zooals. aan de kliet ia lTP- EINDELIJK werd enkele dagen gele den te Brugge het eerste doodvonnis voltrokken: de 25 jarige collega van Roily en cs„ Remi NEYRINCK, werd in den rug gefusiljeerd door een vuurpelo ton, bestaande uit rijkswachters. Het gebeurde op de binnenplaats van de gevangenis. Veel kijklustigen waren op gekomen, doch slechts weinigen werden toegelaten. Een tweede Hilffeldgendarm kwam insgelijks aan de beurt, n.l. Seraphien BOUCQUEZ, uit Aartrijke, gekend onder den naam „bloedhond”. We herinneren er hier aan dat één zijner zonen, door zijn vader misleid, als S.S. in het Oosten sneuvelde, terwijl de andere, een goed patriot, zich genoodzaakt zag het ouder lijk te ontvluchten. Hij stond later zijn man in de rangen van den Weerstand. WOUMEN. Velen onder u, lezeressen en lezers, hebben nog hooren spreken van Goering en zijn ordonnans. Goering dat is Romain van aan de Warande, die vijf maand geïnterneerd was en jammer genoeg terug thuis is. „Nu, Mof Goering Romain, waar is den tijd dat ge verteldet dat de Engelschen maar goed waren om aan zee te komen liggen en menschen dood te smijten met hun bommen maar om te vechten tegen uw vrienden de moffen waren ze van nul en geen waarde”. Maar wij, patriotten, wisten beter en met de lan ding in Normandie gingen ze terug in zee geworpen worden! „Ja, Mof Ro main, op dezen gedenkwaardigen mor gen voor u en uw moffenvrienden, wie kwam er bij u binnen gestoven terwijl ge aan uw radio zat te luisteren? Was het niet Maurice, de slachter, die u kwam vragen als het dan toch waar was dat de Engelschen geland waren en zoo gingen kunnen stand houden? Waarop gij antwoordet: kijk eens naar mijn hoofd”! En schudden dat die moffen kop deed, schudden van neen om af te vallen! Wat zou hij er nu van denken? Zou hij nog zijn dikken Judaskop schudden? En dat werd losgelaten. Is het waar zat er ook nog een Duit- schen onderofficier verborgen? Maar ja, als ge zoo een harde Duitschgezinde en V.N.V.ër zijt moet ge toch uw vrienden helpen! En dat houdt nog vol dat hij niets misdaan heeft, maar God zij ge dankt, hij is er weer bij voor St. Kruis en daar zal hij tijd over hebben om zich eens te bedenken welk een verrader hij geweest is. En nu zijn ,,ordonnance”j Karei, de Veurne-ambachter, waarom hebben ze1 hem ook niet bij zijn meester Goering gestoken? Hij verdient ook daar te zitten, de Duitschgezinde vrij willige stroopresser voor zijn vrienden de Moffen. Dreigen met de Feldgendar- men kon hij ook goed. Zijn werkvolk weet er van te spreken! Waar is den het huis van Karei passeerde en er geen hakenkruis zag? „Verdomd” zei hij, „de grootsten Duischer heeft geen kruis”! Ja, ja, Kareltje heeft genoeg met de str... in zijn broek gezeten dat hij ook ging afgehaald worden! Jammer genoeg is het niet gebeurd, maar nog is het niet te laat. Misschien zal hij er reeks dezen keer bij zijn! HOUTULST. De klassieke O.H. Hemelvaartfoor kende dit jaar eens te meer een groe ten volkstoeloop. Was het niet de eerste sinds de bevrijding en tevens de eerste sinds den vrede in Europa? Er waren echter geen feestelijkheden ingericht en er werd niet gedanst, want spijts de blijde gebeurtenissen die elkaar in de laatste dagen in ons werelddeel hebben opgevolgd, is de vreugde in onze ge meente zeker niet onvermengd, inte gendeel! Houtulst heeft de ramp van 24 Maart j.l. nog niet vergeten en nog veel min de mededeeling van het tra gisch overlijden, in de Duitsche gruwel- kampen, van de beide broeders van zijn populairen burgemeester, de hee- ren Georges en Gauthier de Groote. Deze treurige omstandigheden in acht genomen, kan men van een zeer wel gelukte kermis, gewagen en de noodige stemming was er! Hier zooals elders speelden de zwarten, die tot heden hun straf niet ondergingen, in het hoofd van het publiek. Hoe kan het anders: het is kermis, het is Zondag (of liever hoogdag), het is „kandeel” van den V-Day en men verneemt rond denzelf- den tijd, wat de goede patriotten te Buchenwald en elders onderstaan heb- ben, zonder te vergeten dat twee bij uitstek geliefde Houtulstenaars als slachtoffer gevallen zijn en anderen nog afwezig zijn! Maar in Houtulst is het niet zoo gemakkelijk zijn woede bot te vieren op zwartjes, want er is denkelijk in heel het arrondissement geen gemeente waar ze zoo dun ge zaaid zijn. Gelukkig! Maar als om de menigte ter hulp te komen staat er in de nabijheid van het dorp, op het grondgebied van de gemeente Klerken, het huis van een gekend „Kollabora- teur”. Daar geen enkele feestelijkheid, zooals hooger gezegd, voorzien was, zou het publiek dan maar zelf een klein kermisprogramma samenstellen. En dit programma stond zonder eenigen twij fel in het teeken des tijds! De grens van de gemeente werd dus overschreden (juist op den verjaardag van het over schrijden van de Duitsch-Belgische grens door den Führer, onzaliger ge dachtenis) en den hoofdschotel van de geïmproviseerde feestelijkheden werd ten koste van Edmond geleverd. De meubeltjes werden heel netjes op zijn auto geladen. Iemand moet de onvoor zichtigheid begaan hebben een lucifer tje bij den benzinetank te brengen, met het treurig gevolg dat alles in stof en asch verging, tot schade van den eige naar, maar tot genoegen van de menigte, die op die manier toch den indruk had 1 een echte kermis te hebben bijgewoond, daar er thans vuurwerk bij was. Maar het was te Klerken, zoodat beide ge- meenten van het feest geprofiteerd hebben.... VEURNE. Tot rechter bij de rechtbank van eersten aanleg te Veurne werd de heer J. Valcke benoemd, advocaat-pleitbe- zorger, een stadsgenoot wiens vader hier destijds ook reeds als advocaat naam wist te maken en o.m. bestendig afge vaardigde was. Wij wenschen den heer Valcke veel succes in zijn nieuwe func tie, hoewel wij niet weten zoo hij on middellijk in dienst zal treden, daar hij tot heden insgelijks het ambt van substituut-krijgsauditor te velde waar nam. In dezen sector is er voor den oogenblik zeker nog geen werkloosheid te vreezen.... We hadden reeds het de benoeming bekend te den heer K. Van Elslande tot rondissementscommissaris. Niemand zal ontkennen dat er voor den heer Van Elslande werk op de plank is in het ge west dat hij zal moeten beheeren. Het is dan ooki hoogst verwonderlijk te noe men dat hij nog zijn dienst niet is be gonnen. Dit was ten minste Maandag j.l. het geval nog niet. Wij denken niet dat de heer Van Elslande zelf daar schuld aan heeft. Waar wordt die in diensttreding tegen gehouden? Is hier een klein maneuvertje tegen de zuive ring in het spel? Moet er tijd gewonnen worden? P.S. - Wij vernemen dat d. h. Van Elslande sinds Woensdag j.l. zijn dienst aangevat heeft. Wij wenschen hem van harte geluk. (Nota van de redactie) PERVIJZE. Met genoegen vernamen we den te rugkeer van den opgeëischten arbeider Julien Vansteenkiste uit het „land van den grimlach”. Hartelijk proficiat en laat ons hopen dat zijn voorbeeld wel dra door alle anderen zal gevolgd zijn. Toekomende week volgt de lijst. te Verantwoordelijke Uitgever: F. WILLEMYNS, Diksnltiide- VOETBAL. Houtulst Poperinge4.3. Ter gelegenheid van de Meifoor hadden wij den 13 j.l. een match tegen de kampioenen uit onze F.C- Poperinge. 'Er was een tamelijk groote opkomst. Voor, de match begon werd er een minuut stilte gevraagd voor de broeders van den burgemeester, den heer Hubert de Groote, die in de folterkampen in Duitschland schandelijk ten doode werden gebracht. Om kwart nu drie begon de match. Poperinge dringt haar spel op en is aanvankelijk de l vele aanvallen, doch DIKSMUIDE. GEBOORTEN. Reybrouck Marc-Norbert, z. v. Georges en v. Py.sson Hélène v. Woujnen (Moederh.) Spriet A ntoin.Medard-Cornelius, z- v. Antoin-Medard en v. Ekelson Helena uit Langemark. (Moederh.) Defere Christianna- Alida-Marie, d. v. Douis-Henri en v. Vanden. driessche Maria-Magdalena van Vladsloo. (Moe derh.) Hendrykx Christianna-Rosa, d. v. j Vanhecke Madeleine uit Diksmuide (Moederh I - Vermeersch Godfried, z. v. Maurice-Gerard dag dat Goering langs en van Maeckelbergh Maria uit Eesen (Moederh.) Werving voor het aanstellen van tijdelijke bedienden (mannelijke en vrouwelijke). De inschrijving op de rangschikkingsrol ver leent geen aanspraak op vaste aanstelling voor bepaalden duur in de administratieve kaders. De kandidaten dienen een eigenhandig ge schreven aanvraag, gericht aan den heer bur gemeester, in te sturen vóór 23 Mei 1915, en zich zonder verdere uitnöodiging op het examen aan te melden, op Zaterdag 26 Mei 1945, 13,30 u., in de raadzaal vap het stadhuis- Programma Vlaamsche taaldictée en opstel Rekenkundevraagstuk Vormleervraagstuk FacultatiefFranschdictée en vertaling. Benoemingsvoorwaarden Belg zijn en in ’t bezit van een getuigschrift van goed gedrag, burgertrouw en militie. Ouderdom: achttien tot vijf en veertig jaar; vijftig jaar voor de oudstrijders of gelijkgestel- den; Houder zijn van een getuigschrift van mid delbaar onderwijs lagere graad. De houders van een diploma van bestuursrecht zijn van de be- kwaamheidsproef ontslagen. dwingen. Het einde wordt gefloten met een verdiende overwinning van ons Woudsport. Volgende ploeg trad voor Woudsport in lijn: Rollez Keirschieter A. Hoorelbeke R- Desodt A. Danneel A. Danneel R. Van. daele G. Gunst E. Verhoustrate R. Raes E. Pieters R- Om te sluiten moeten wij hulde brengen aan onzen geliefden speler, Schollaert Marcel, die uit Duitschland teruggekeerd is na 1 1/2 jaar afwezigheid. Het is té hopen dat hij algauw weer de kleuren van Houtulst zal verdedigen. AMOR. die in prachtvorm verkeert, krijgt Woudsport de geils ondernemen verschillende mooie aanvallen. Een prachtige aanval gezamêlijk door de en. ver- aanvalslijn van Woudsport ondernomen wordt gestuit 'doordat een achterspeler van Poperinge den bal met de handen wegslaat; the foul wordt door Danneel in doel omgezet, 1-0. Rust .treedt in met onverandérdén stand. Na de rust gaat Houtulst dadelijk tot den aanval kust is ge- over- Na tien minuten reageert Poperinge. Onze schied, op die vermomde wijze op straat backs zijn overrompeld en Keirschieter, geen uitweg wetende met den bal, zendt hem in eigen netted: 1-1. Poperinge is vol geestdrift en vijf minuten later maakt Poperinge er 2-1 van. Pas succes te is den bal weer aan het rollen of Poperinge door- inaakt er 3-1 van. Houtulst laat echter den moed niet zakken en op voorzet van Pieters lukt Verhoustraete een tweede doel voor Houtulst: 3-2. Na 75 minuten kan Danneel mét een minuten vóór het

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 4