PRIJS 1,50 Fr. Ie JAAR. Nr. 13. ZONDAG 10 JUNI 1945. ONAFHANKELIJK WEEKBLAD De Oorlog is niet gedaan. d het klasse. Wanneer iemand het dan. kunnen wij heel l drie sneedjes brood avonds. Daarmee moesten zij het Na anderhalven dag maakte André kennis met de zachtaardige on derzoekmethodes der Gestapo. Drie man kwamen in zijn cel en ranselden den geboeiden Vladsloonaar af met de matrak. Daarna werd hij naar het kan toor gebracht. Daar hoorde hij één der beulen telefoneeren dat men de drie noofdvogels vast had... Een zeer eervol le, maar uiterst gevaarlijke reputatie! Gedurende tien dagen werd hij één of twee maal per dag flink afgeranseld, weer vóór het lichaam ge- zoodat ze aiieeï: net eten in handen Oude Kennissen voor Krijgshof. Men weet dat reeds enkelen tijd ge leden „tante Bertha” (B. Derveaux) uit Veurne, te Gent in beroep ging tegen de te Brugge opgeloopen doodstraf. De straf werd echter bevestigd! Andere oude kennissen probeeren, ook op dezelfde manier geheel of ge deeltelijk aan moeder Justicia’s greep te ontkomen. Men herinnert zich onzen vriend Adrien Adam, den gedistingeerden oud- ersatz-schepen uit Bovekerke, die te Brugge door zijn advocaat als een steenezel werd afgeschilderd en er als zoodanig met vijf jaar pot vanaf kwam! Adrien vond het te veel en zijn lieve echtgenoote Bertha deelde die opinie! Maar de verwaande Moffenknecht zal nu wel moeten inzien dat hij werkelijk een pyramidale domheid beging door in beroep te gaan tegen zijn veel te kleine straf. Resultaat: vijftien jaar brom men! Wat zeg je daar van, Eva...., par don, Bertha? De mannen van de W.B. Bovekerke mogen op hun twee ooren onder de wer- er nog NATIO- nog IN- ja, iets Zelfs de meest ge rechtvaardigde eischen moeten in oor logstijd wel eens tijdelijk op zak ge stoken worden. In het tegenovergesteld geval zou die rechtvaardige zaak ge- compromiteerd kunnen worden! Laat ons hier naar het kleine Noorwegen kijken. Het is een land met socialistische meerderheid, sinds lang geregeerd door een arbeidersministerie. Er bestaan bloeiende syndicaten, met gekende leiders, die zich tijdens den oorlog prachtig hebben gedragen en waarvan velen de nazi-beulen ten offer vielen. Ten einde de economische her- opbeuring van het land te bespoedigen en aldus mede de geallieerden te hel pen, hebben de Noorsche vakbonden, zonder dat van officieele zijde iets ge vraagd werd, besloten gedurende een tijdperk van één jaar van het stakings- moeten uitge- Dit alles gebeurde dus in den ochtend, den 16 Maart 1944. Denzelfden dag had een monster- razzia plaats in het bosch. Niet min dan 75 man vielen in de handen van de moffen Roger Dehaemers bevond zich onder de slachtoffers, allen Fran- schen op hem en twee Polen na. Dit wist André echter pas later. Met Vandamme naar de gevan- overgebracht. Ze werden elk in een i telkens een Sommige menschen om niet te zeg gen de groote meerderheid in dit land denken dat V-dag vrede-dag beteekent. De illusies zijn de wereld niet uit en allerminst ons klein landje! V-day is Victory-day, ZEGE-DAG, maar geen PEACE-DAY, VREDE-DAG! Het ver schil is hemelsbreed- De V-dag was een dag van-zegeJn Europa en beteekende het glorierijk einde van de reusach tigste militaire operatie van alle tijden. Maar het wasjftok den eersten dag van een nieuwen titanischen strijd op het diplomatiek schaakbord, een verbeten kamp om vrede en menschel!jkheid en dit alles terwijl te land, op zee en in de lucht in een groot deel van de wereld DE OORLOG in al zijn afschuwelijkheid verder gezut wordt. Voor hoe lang nog? Wij weten het niet en zullen het beste hopen, zonder ons aan een pronostiek te wagen. Van vrede kan er in ieder ge val NU nog niet gesproken worden, zelfs niet voor ons, Belgen. Want wettelijk zijn wij in oorlog met Japan, juist lijk rede- de in Europa als het voortzetten van den actief aan zuiver j oorlog in het i militaire operaties tegpn dit land zullen deelnemer, verandert daar niets aan. Onze pbcht van solidariteit tegenover onze verbondenen, die rechtstreeks in het conflict in het Verre Oosten be trokken zijn, is er des te grooter om. Wij mogen niet vergeten wat deze ver bondenen sinds de donkere dagen van -laAVU: VOÓ3> ons gedaan he^hen en nog steeds doen. Waar zouden we zijn op gebied van bevoorrading zonder hun tusschenkomst? Wij hebben dan ook tot plicht hun taak zoo licht moge lijk te maken. Kunnen wij, die thans geen soldaten of burgers op het slag veld of tijdens luchtbombardementen meer verliezen, die geen angst voor oor logsgeweld meer uitstaan, die onze landgenooten bij duizenden uit Duitsch- land zien terugkeeren, dan op geen en kel gebied offers brengen voor onze Engelsche, Amerikaansche, Chineesche, Nede-rlandsche en Fransche bondgenoo- ten, in wier Aziatische of Oceanische gebieden de gele slavernij nog heerscht, wier beste zonen nog lijden in Japan- sche „Buchenwalds”, zoo erg als de fol- terkampen der nazi-monsters, wier sol daten en matrozen in een vaak buiten gewoon ongezond klimaat een onge meen verbeten kamp aanbinden tegen den meest fanatieken vijand, die men zich indenken kan of sinds maanden of jaren een onmenschlijk harde krijgs gevangenschap kennen, waar mensch- lievende organisaties zooals het Roode Kruis niet veel kunnen aanvangen? Zijn wij dan een volk van egoïsten? Het is noodig dat sommige waarheden eens onomwonden gezegd worden. Men is soms beschaamd zich Belg te moeten noemen, wanneer men landgenooten hoort, spreken over de capitulatie van ons leger den 28 Mei 1940, zonder het geschrijf van sommige kranten uit het oog te verliezen. Wij nemen aan dat men het heeft over het al of niet on vermijdelijk zijn van de capitulatie, doch het stoot tegen de borst dat men, terwijl onze bevrijders nog steeds in ons land vertoeven, vooral den nadruk hoort leggen op de zooveel duizenden menschenlevens die door deze capitu latie gered werden! Men moet dergelijke dingen hooren uitleggen door onze pan toffelhelden aan soldaten van het roemrijk 8ste leger, dat voor onze vrij- doch bracht niets uit. Ook Vandamme en Notebaert zwegen, hoewel zij ook hun dagelijksch rantsoen matrakslagen kregen. Na tien dagen werden zij op he; gewoon gevangenisregiem geplaatst. Tijdens een ondervraging in massa zag André de andere aangehoudenen I van zijn éénheid, waaronder zijn broer Roger, met wie hij enkele woorden kon spreken. Ook Roger had met de ma trak kennis gemaakt. Hij w7as in een cel met nog zes andere makkers. Ze moch ten pakjes ontvangen en de Fransche bevolking bedacht hen rijkelijk met spek, boter, enz. Het verblijf te Fonténaible^u duurde in alles ongeveer drie weken, waarna ze, lijk weleer Napoléon, hun „adieu” mochten maken en overgebracht wer den naar Compiègne. De gestapo was zoo goed kosteloos vrachtwagens ter hunner beschikking te stellen, doch ze moesten het plezierreisje geboeid afleg gen! Moeder en dochter Vandamme werden in vrijheid gesteld, alsook Roger Notebaert, die dit onverhoopt succes te danken had aan het feit dat hij reeds acht jaar in Frankrijk verbleef. Ook André had zich gerechtvaardigd door te zeggen dat hij zich in Frankrijk be vond.... om te trouwen, daar hij ver afzonderlijke i i00f(i was met één der meisjes Vandam me. Doch al hielp dit hem bij de onder vraging eenigszins, hij geraakte er niet vrij door. Vader Vandamme was de eenige van de groep, Notebaert uitge zonderd, die de reis van Fontenaibleau naar Compiègne niet heeft meegemaakt; waar hij heengevoerd werd is niet ge iend, want niemand'heeft'toT^'fieaeT' nieuws over hem bekomem Wij hopen met André Dehaemers dat zijn toe- komstigen schoonvader, net als broer Roger, die in Tcheko-Slowakije door de Amerikanen bevrijd werd, doch nog niet kan terugkeeren, weldra terug thuis zal zijn en dan zal er op een Belgische hoeve in het gastvrije Frankrijk flink gebruiloft worden.... Om nu tot de lotgevallen van onzen held terug te keer en: te Compiègne wer den de maquisards van Cély en Bière in een kamp gestoken, waar zich vijf a zes duizend lotgenooten bevonden, al len behoorende tot de F.F.I. (Wordt voortgezet). waarvan de niet noch meer, ook lafheid zou beteekenen. De Van Acker is een gewezen een oud-militant uit heid ook duizenden menschlevens ferde! Iedereen zal wel akkoord gaan dat men in oorlogstijd het nutteloos slacht- offeren van menschen moet vermijden j en dat, na uitputting van alle middelen, het neerleggen der wapens tegenover een veel sterkeren vijand kan verrecht- j vaardigd worden, wanneer er geen middel meer bestaat aan de omsingeling van den tegenstander te ontkomen en voor de verbonden strijdkrachten niets meer kan gedaan worden. We zullen de heeren strategen die zaak in het een capitulatie, hoe eervol ook, als een j succes laten doorgaan, vinden we al te i bar, net als het feit het behoud van on- gedaan ze kostbare huid op één lijn stellen André). Denkelijk was er verraad in het met de meest heldhaftige fazen uit despel, doch dit zal later geschiedenis! Dit is een staaltje van eenj maakt worden, zekere mentaliteit! We zullen het daar bij maar niet hebben over met tegen over onze bevrijders. Maar dit schijnt de eenige zaak niet te zijn waarover jve ons moeten ergeren! Ten einde de taak van onze geallieerden te vergemakkelij- onze’bevriente^^^ feit dat kenvzgowel wat den opbouwvan.denvre- we, om louter aardrijkskundige nen, denkelijk niet in het Verre Oosten aangaat, er. Notebaert werd hij hebben wij enkele plichten te vervullen, genis te Fontainbleau nakoming noch min benevens ondankbaarheid, cel gestoken, met telkens een cel tus- heer schen in, dit om alle gemeenschap tus- werkman, schen hen onmogelijk te maken. Ze de syndicale be- verbleven er met de handen op den rug j weging, een weldoener van de werkende gebonden. Alleen voor dmaaltijden loochent, werden de boeien los gemaakt, doch on eenvoudig del. niddellijk - schouders óphalen! Wanneer uezelide 'i'öóndêcC heer Van Acker, de burgerlijke mobili- hun samengebonden handen konden satie en het stakingsverbod uitvaardigt, I brengen. Het menu bestond uit bieten dan is het zeker niet met het doel de ar- soep ’s middags en beiders te treffen. En heel de regeeringi s avonJ~ r'~'- staat op dit gebied achter den minister- j stellen, president, vanaf du Bus tot Lalmand. En geen enkele partij heeft haar mi nisters af gekeurd; we mogen daaruit dus besluiten dat de vier partijen ins gelijks achter de regeering «taan, t.t.z. bijna de heele natie. Wij èijh de laats ten die zullen beweren dat het lot der mijn werkers niet meer kan verbeterd wor den, doch wij zien met leedwezen dat sommige werklieden zich laten verblin den door ophitsers, die uit relletjes en stakingen politieke of andere munt trachten te slaan. Wanneer er kolen gebrek zal heerschen, wie zal dan in de eerste plaats het slachtoffer zijn? De werkman, zonder eenigen twijfel. Be staat er nog solidariteit kende klasse? Bestaat NALE solidariteit? Bestaat er TERNATIONALE solidariteit? Zoo dan is het hoog tijd dat we daar van te zien krijgen. recht geen gebruik te maken. De Noren zijn nuchtere menschen. Zij doen geen afstand van wat hen toekomt, maar dragen het hunne bij tot de uiteindelijke overwinning op ALLE VIJANDEN van de democratie en tot het bekomen van een zoo lang verbeiden duurzamen vrede. De Noren weten dat het NOG STEEDS OORLOG IS, spijts den V.-day! Alle Belgen beseffen dit klaarblijkelijk niet. Men schijnt hier nog niet te begrijpen dat er dringender werk is dan met een gebalde vuist of met drie omhoog gesto ken vingers rond te loopen. We zullen het overgroot belang van zekere kwes ties niet negeeren, maar toch is de taak van heden nog steeds het land zuive ren en het tot normalen bloei brengen (het tweede gaat ten andere niet zon der het eerste) en ons deelachtig te maken in de vruchten der overwinning, door het onze bij te brengen om de totale zegepraal te helpen bewerken. Ons land heeft behoefte aan rust en werk. De STAAT van OORLOG heerscht nog steeds: Belgen, vergeet het niet en toont vooral dat we geen land zijn, waar het individueel en nationaal egoïsme hoogtij vieren’ F. WELLEMYNS. de Gruwelkampen van het Cultuurland. Anèr^peha*»mers, uit Vladsloo, ver^C^ons zijn lijdensweg (Vervolg). André deed op z’n duizend gemakken! z'n schoenen aan. Men verwachtte er zich aan den Luikschen vriend te zien binnenkomen... het was de Gestapo Aan ontvluchten viel niet te denken Met boer Vandamme en een zekere j Roger Notebaert, afkomstig uit Adin- reine laten trekken. Maar kerke, dus drie Belgen, werd André De haemers aangehouden. Ook moeder en een dochter Vandamme werden mee- (echter niet de verloofde van of- H

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 1