Wacht men op relletjes, zooals eiders? „het land van Belo©»” Zee Arend. be ll onze KO DE RECHTER. en met dig pleidooi van Veurne, die ULTICUL brak opnieuw een „trame”. Toekomende week zal ze hersteld zijn. GIJVERINKOVE - ALVERINGEM - VINKEM - WULVERINGEM - HOUTEM DIKSMUIDE - LOO - ZARREN. Zeer interessante bijdragen zal men vinden in ons volgend nummer. Naar het schijnt zou kapelaan Cyriel Verschaeve, de verderfelijkste man van Vlaanderen en de kwade geest van on ze gemeente, aangehouden zijn. Tot op heden werd het nieuws echter niet be vestigd. Afwachten is dan. ook de bond schap! DE PANNE. Gelukkige thuiskomst. OOSTVLETEREN. Welkom in ons midden. personen die hier, ten gevolge van mis leiding, pro-Duitsche sympathisanten waren, heboen kunnen hooren wat het regiem en het Herrenvolk in werkelijk heid te beteekenen hadden. Hopen we dat de les vruchten zal afgeworpen heb ben. Het R.K. zegt aan alle toehoorders hartelijken dank. Aars de Terw^ekeerder? uit Duitschhnd. auditor in beroep ging, bevestigen. Ze schijnt door de bevolking, waar Waeyaert gekend is, goed onthaald te zijn geworden. en de zichtbare gevolgen der ontberin-| gen en zieleleed kunnen zien, die gij1 als een held hebt weten te dragen, kun- nen wij ons uw lichamelijk en geestelijk j Met genoegen vernamen we dat me nig zwartje den „kruisweg” opging. Doch nog niet allemaal. Laat ons hopen dat het veizuim weldra zal hersteld worden. Zelfs dames en heeren die tij dens de bezetting, fier als wandluizen,' met het gehate uniform om het lijf lie pen, werden tot heden niet verontrust. Eén onzer politieke weggevoerden, de heer Filiep Orst, is verleden Dinsdag na drie jaar gevangenschap, vol van lijden en ontberingen, behouden thuis gekomen. Met vreugde hebben alle ware vader landers hem begroet; spijtig dat enke le mofsche «Collaborateurs» van de ge legenheid hebben willen gebruik maken om hun door de moffen yetgemest per soontje naar voor te dringen; meer be scheidenheid zou hief beter passen en vooral, heeren «Collaborateurs», bemoeit u niet meer met de uitvoeringen van vaderlandsche liederen. Weldra zullen die heeren een toontje lager zingen, want de maat van verdraagzaamheid der ware patriotten is vol, «boordevol»!! Ook zullen alle weldenkende Pannena ren zorgen dat onze terugkeerende po litieke gevangenen spoedig de namen en daden van die Mofsche hyena’s kennen. Mochten we spoedig onze an dere jongens zien huiswaats keeren..- En nu, heeren verraders en Collabo- goed: blijft met uw vuile handen af van onze politieke MERKEM. Nog over den Stoet. Verleden week hebben we ons gedeel telijk beperkt den optocht van vóór veertien dagen in ocgenschouw te ne men. Maar nu en dit op vraag van vele inwoners, zullen we onze blikken wen- wat gebeurde rond, vóór en gedurende den stoet. De laatste dagen die den 27 Mei voor- allerlei geruchten de ronde. Deze of gene groep zou er aan deeinemen, het een of het ander ver beelden. Eén drietal groepen uit Lan- gemark hadden zelfs hun medewerking oeloofd. Zoo er gerekend werd op een I voltallige medewerking der gemeente, dan is dit niet het geval geweest. Im mers, wie van ons had zich kunnen in beelden dat er zooveel kleingeestig volk te Merkem woont, geplooid onder den hiel van den één of anderen Neen, ve len durven niet zelfstandig handelen! De tegenwerking, met andere woorden „gekamoufleerde sabotage” was zeer groot cn niet alleen on burtrAi-iiik ook op geestelijk gebied. Wie ging rond om de menschen wijs te maken dat den optocht maar dit en dat ging zijn, de bevolking aansporend van alle deelna me af te zien? Werd er door sommigen hieraan gevolg gegeven? Ja, heel zeker. Maar er zijn er anderen en juist dat zijn de goeien! De eerste soort zijn de sukkelaars, zij wier oogen maar zullen opengaan als het te.... Een tweetal personen zouden zich i speciaal bezig gehouden hebben met de sabotage. Ze kunnen op hun twev ooren slapen, we kennen ze maar al te wel, maar opgepast voor later. Hij, die naar Merkem overgeplaatst wordt, naar het schijnt tengevolge van zijn gedrag on der de bezetting, zou hier met dergelijke dingen ook het ridderkruis voor veran dering kunnen krijgen. Dat hij zich met zijn eigen zaken bemoeie en niet ga snuisteren bij anderen. Zouden zijn oversten daarvan op de hoogte zijn? Cf is het een opgelegde zaak? De tweede saboteur behoort tot den- zelfden aanlang. Over zijn daden van die dagen vet zand a.u.b. Het ergste zou pas gebeuren in de kom van de gemeente. Iedereen van ons i verwachtte een grootsche hulde op de markt, zooals het gebruik het wil. Wat gebeurde er echter? Juist niets! We kwamen allen op de markt samen, al daar onder het spelen der Braban^onne aan alles een einde kwam, (zonder de volgende staartjes.) Of konden wij als politieke gevangenen, ongewenschten, gedeporteerden en andere slachtoffers niet ontvangen worden door een over heid? Gebeuren dergelijke dingen op andere gemeenten? We denken neen, gezien ze daar als engelen ontvangen worden, heildronken worden hen aan geboden, enz. Hier gebeurde niets. Ach ter een venster zitten loeren is gemak kelijker!.. Onder de bezetting waren we onge- Wie kan inlichtingen bezorgen over DEWILDE ALFONS, uit BOVEKERKE, als politiek gevangene afgehaald door de Feldgendamerie van Diksmuide, den 9 December 1942. Sedert dezen datum heeft de familie geen enkel bericht meer ontvangen over dezen jongen. Inlichtingen kunnen gezonden wor den ten kantore van ons blad of naar W’ Debruyne-Dewilde, Vladsloostraat 12, Bovekekerke. Ten voordeele van het Rood Kruis van België hield Dr. Smits een confe- I rentie, die een overgrooten bijval kende. i Vóór een bomvolle zaal liet hij de be- oppervlakkig is i volking van AJveringem en omliggende eens hooren op welke manier men in de staande de moeilijke oorlogsjaren, onzen Racing Club weten in leven te houden en bewijzen onze laatste uitslagen dat wij weldra opnieuw de gevreesde en sterke ploeg van vroeger zullen wezen. Doch om dit te verwezenlijken hopen wij U, na een herstellende rust, weer Uwe plaats in het bestuur van Racing te zien hernemen, waarvan U steeds een bezieler en een der sterkste pilaren waart. lijden indenken gedurende die vreese- ALVERINCEM. lijke jaren die nu gelukkig achter den Ten voordeele van rug zijn. Daarom wenschen het bestuur en de spelers U een welgemeend welkom toe en geloof ons, beste secretaris, dat die wensch bij ons niet maar wel uit het hart komt. Zooals U ziet hebben wij, niettegen- gevangenkampen der nazis leefde. De Meester Versteele, uit de broer van den „koster van Smolensk”, (Stanislaski), als een arm slachtoffer van zijn grenzelooze dwaasheid liet doorgaan, gaven de me delijdende Brugsche rechters ons nede rig viooltje van de Vlaamsche Wacht slechts één jaar. Fernand was wel zoo verstandig niet in beroep te gaan, doch hier was het de heer Krijgsauditor die dit enkel jaartje toch een beetje weinig vond! Heeft Meester Versteele opnieuw de kaart der dwaasheid gespeeld? Eén zaak is zeker, Fernand Gouwy kreeg op slag: drie jaar hechtenis; doch voor een fanatiek Moffenknecht zooals hij is het zeker ver beneden zijn verdiens- Men herinnert zich dat de boven staande personnages destijds, toen ze te Brugge vóór den Krijgsraad versche nen, door ons „uitgekleed” werden (in figuurlijken zin, natuurlijk, hoewel dit vroeger wel eens in werkelijkheid bij de Moffen gebeurde, is ‘t niet, Aliesje?). Wij vonden het dan ook onnoodig den grond van de zaak opieuw te behande len. Kamiel Wag^aert, uit Vladsloo, doch hoeveknecht te St. Jakobskapelle, die te Brugge werd vrijgesproken, hoort hier slapen: Adrien zal ze nog in de eerste weken niet komen „wegmaaien”! Germaine Vandersteene uit Diksmuide, zag haar jaartje gevangenisstraf be vestigd. Ook hier was het gevaarlijk tegen de zeer kleine straf beroep aan te teekenen, doch het is niet tegen gesla gen. Als gevolg werd ze toch opnieuw aangehouden Julia Depoorter, uit Houtulst, die thuis wegliep en zich te Diksmuide bij vrienden op een woonwagen kwam ves tigen, ziet de twee jaar hechtenis, te i Brugge opgeloopen, bevestigd worden. Men herinnert zich dat zij c.m. haar vader had verklikt! Haar jeugd en an dere verzachtende omstandigheden wer den denkelijk in acht genomen. Moge dit jonge meisje aan de samenleving i teruggeschonken worden, met een be teren geest bezield. Wanneer zal men van hooger hand in dergelijke gevallen ingrijpen? Alisje Vlaemynck het lieve kind uit Beerst, favorite van kers” en Kwamen uit terug: Gery Blondé en Roger Decaestecker. Beide heertjes gingen destijds vrijwil lig naar Duitschland om er veel geld te verdienen en een mooi beroep te leeren: vliegtuigbouwerDe Junkersschool te Maagdenburg moest heh de poorten van het aardsch papadijs openén! Nu is het ineens beter thuis! Misschien... Alice, vooral wanneer is Irateurs, eens en voor Verder hadden we nog het geval I FERNAND GOUWY. Dank zij een han- gevangenen! ELK BILJET van de KOLONIALE LOTERIj bevat Een hulp aan onze Geteisterden Een kans op het fortuin voor U. Koop dadelijk Uw biljetten van de tweede schijf 1945. Eenige dagen geleden is onze vriend Georges, van Elzendamme, ook uit het land van den grimlach teruggekeerd, I dit na een maandenlange afwezigheid. Over zijn knipping zullen we maar zwijgen gezien het goed geweten is op welke manier hij het slachtoffer der Moffen geworden is. Slechts willen we het hebben over zijn thuiskomst met de daaropvolgende gebeurtenissen. De Zondag was het Elzendamme-ker mis en alles liet veronderstellen dat on ze vriend Georges nog niet zou gere patrieerd zijn tot als bij donderslag het nieuws de ronde deed dat hij den Za terdag namiddag op den terugweg was. Alles werd natuurlijk voorbereid en de ze keer was het Briek die hem naar huis bracht. Florent was er nu dus niet als de kippen bij. Naar het schijnt zou hij daarover wel geen ruzie gezocht hebben, maar enfin... Voor ons was het bijzon derste: we zouden kunnen feesten met Georges. Dat beloofde iets eenigs te worden, want dergelijke massa volk werd in lang te Elzendamme niet meer gezien. Vroeger waren de Scheinepak- i kers van de partij, tenminste van inden naar - _p, maar nu deuren van over den Yzer alleman gerust ker- i afgingen deden missen tot in den vroegen ochtend. Ver leden jaar met de kermis was het aan het veranderen, doch daar waren dan nog van die fameuse Hitlerhonden die geloofden dat ze dit jaar hier nog zou den zijn en dat de Mof zou overwinnen. Nu is hij overwonnen... Hoe een dub beltje toch rollen kan! Een groote toeloop was eveneens vast te stellen rond den teruggekeerde. Ja, zelfs de Fransche vloot had er aan ge houden een delegatie naar de Kaai Van Elzendamme te sturen om er de feesten op' te luisteren. En het waren er goeie hoor, want pas in de vroege uurtjes zijn ze vertrokken. Maar wie er ook van de partij was, dat was den vriend van... Florent. Ja, beste lezers, valt maar niet omver. Straks zullen we toch nog moe ten gelooven, (het verleden vergetende) dat hij niet zwart is, maar integendeel wit! Zoo we niet goed uit de oogen zien zullen WIJ de zwarten zijn! Zij hopen, het, maar wij zweren duizendmaal: NEEN. Proficiat Georges. Adieu Florent. Velleden week is onze laatste afwe zige, de genaamde Van Poppel, uit een vijfjarige krijgsgevangenschap terug- gekeerd. Beste vriend we heeten U wel- i kóm in ons midden en het beste voor U de partij, hun wachtpost op de brug, i stonden de Zondag lartst had op het pl in van i wijd open en kon Racing Club, de huldiging plaats van den heer Philippe Orst, politiek gevan gene en secretaris van onze Club. Na lezing van een huldebrief, hier onder afgedrukt, werden onder luid handgeklap en muziek bloemen over handigd aan den heer Orst, secretaris en spelers Maurice Goderis en Roger Vanloo, gedeporteerden. Verder zagen we dan nog een schocne voetbalmatch tusschen De Panne Moeskroen, die door de thuisploeg 42 gewonnen werd. Hier volgt het hulde-adres: Beste Vriend en Secretaris. Drie lange jaren leefden wij vol zorgdheid en vrees nopens uw lot, om dat wij u in de klauwen wisten van de barbaarsche nazi-beulen, die zooveel uwer medegevangenen op de vreeselijk- ste en ondankbaarste wijzen hebben doodgemarteld. Vrees, die bij het hoo ren van het aantal martelaren die nooit meer zouden terugkeeren, in angst oversloeg, omdat ook van u men steeds zonder nieuws was. Reeds vreesden wij i het ergste, tot op zekeren dag de radio, j uw aankomst te Luik meldde 1 U onze deze vrijspraak, waartegen de Krijgs-vre de pSSChrijven bij dit verblijdend nieuws is onmogelijk, het was als werd ons een pak van het hart genomen. Nu wij U weer in ons midden hebben i allen. Tot toekomende week. „NARDEN”. de „Scheinepak- de „Feldgendarmes” behield insgelijks haar 10 jaar pot! Het is erg men onschuldig MB-” ass Lel

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 2