Amor. KEIEM. Belangrijk Bericht. bevoegd om landverraders zich gedurende VOOR HOUTULST. (8ste Lijst.) Zie toekomende week. BRIEVENBUS-ECHO. Verscheidene bijdragen werden uitge steld tot toekomende week. PERVIJZE. Zwarte Praat. PERVIJZE. Zondag 17 Juni 1945. GROOT BAL Opbrengst ten vocrdeele van onze te ruggekeerden. HOUTULST. Een plechtige dienst had plaats ter nagedachtenis der gebroeders de Groote, Donderdag j.l. in de parochiale kerk te Houtulst. Toekomende week meer daarover. VEURNE. Een jonge helleveeg. Tante Bertha zal niet de eenige vrouw zijn te Veurne om kennis te ma ken met het vuurpeleton! Een blonde schoonheid van amper 21 jaar, Lucrèce Van Bilkemont, zal met de „gemütliche” tante die treurige eer deelen. Die lief tallige Venus had zich, zooals het een jong meisje betaamt, een degelijk ver loofde uitgekozen, niemand minder dan den Hilffeldgendarm „Staftje” Terr^eu, door onze jonge lui maar al te goed ge- Hakenkruisen. Het wordt tegenwoordig een echte plaag, ook in verscheidene omliggende gemeenten, zoo maar onbewust haken kruisen te zetten, op deuren en ven sters en bij voorkeur aan huizen waar de echte beste patriotten wonen. Zoo kwam Keiem aan de beurt; een aantal hakenkruisen werden op. deur, gevel en poort van den heer Maurice Blontrock, burgemeester der gemeente, i.i dén nacht van Zaterdag op Zondag aangebracht. Die daad werd door 95 van de bevolking met klem afgekeurd en zelfs zeer betreurenswaardig gevon den; de overige 5 zijn natuurlijk de zwarten, die hun handen wasschen in deze vuige lage streken. Deze gemeene straatschenderij treft niet alleen onzen burgemeester, die in 1941 door de Duitsche „Verordnung” werd afgesteld en in de mate van het mogelijke blijken gaf van ware vader landsliefde zoodat velen zijn voorbeeld hadden mogen navolgen, maar treft ook nog v^le andere zuivere elementen, die het niet te vlug mogen uitschreeuwen met de woorden „van mij zullen ze er nooit geen moeten zetten” want nie mand is er vrij van, de rollen geraken tegenwoordig omgekeerd. Alleen het Krijgsgerecht te Brugge is op te treden tegenover en collaborateurs, die de vijandelijke bezet ting onwaardig hebben gedragen. Wie vindt dat de zuivering te lang zaam gaat moet eerst klacht indienen bij het gerecht, vóóraleer tot andere middelen zijn toevlucht te nemen. De hakenkruisen treffen tegenwoordig veel meer dezen die ze „schilderen” dan de slachtoffers. De sabotage van de zuive ring de ware is te gemakkelijk onder de vaderlandsche mom te door zién! Het is overigens een plicht van ieder vaderlander der gemeente het zijne bij te dragen tot de ontdekking der da der (s) dezer straatschenderij, dit om te vermijden dat onschuldigen gebeur lijk voor deze gemeene daden zouden aanzien worden. Om 2,15 u. 4,30 u. en 7,30 u. HOUTULST. Houtulst begint thans een beetje te herleven, eindelijk is er toch één poli tieke gevangene thuisgekomen: nml. Michel Van Robaeys. Proficiat Michel, in naam van alle bewoners van Houtulst. Wat moet gij geleden hebben, vriend, om in zulken staat weer te keeren. Wel ke baarbaarsche methodes oefenen de nazi’s uit om het volk uit te moorden, zooniet in een ellendigen staat van ontbering te brengen? Hoe is het mo gelijk dat menschen (als wij ze nog menschen mogen noemen) zóó met hun evenmenschen kunnen omgaan? Michel,, wij mogen fier zijn op u, want gij hebt geleden voor het vader land en voor uw vrienden die gij niet wildet verklikken. Gij zijt een man, één van de echte soort. Jammer dat allen niet zijn zooals u, de zaak van Houtulst zou een heel andere wending genomen hebben. Michel, wij kunnen ons voorstellen wat het leven voor u geweest is in de Duitsche hel: slagen, pijnigingen, fol teringen, zware arbeid, weinig of geen eten. En toch hebt gij er u doorgewerkt. Michel, den eersten dag dat gij thuis waart zijn honderden menschen u komen zien om hun sympathie te betoonen en u als held te bewonderen. Wij wenschen u en uw gelukkige ou ders nogmaals veel geluk en hopen dat u weldra weer gezond en sterk mag zijn als voorheen. N. B. Toekomende week volgt mis schien een reportage over zijn leven en lijden in Duitschland. kend! Staf vond in Lucrèce niet alleen een lief kameraadje, maar een practi- sche en kranige helpster, zooals men van de toekomstige vrouw van een die naar der „Nieuwe Orde” in recht was te verwachten. Ze had niets dan lieve woordjes op de lippen voor haar geburen en kennissen, die de zegeningen der Duitsche kuituur maar niet naar waar de wilden schatten. Ten einde hen mores te leeren, liet ze er een dozijn „einsperren”, waarvan ongeveer de helft naar Buchenwald werden gezonden; een paar er van worden nog steeds ver mist, terwijl de overigen teruggekeerd zijn in een staat die men zich gemakke lijk inbeelden kan! Lucrèce was in dienst geweest bij kleermaker Lucien Spilliaert, te Gent. Deze meneer had ge dacht dat een lief en argeloos jong meisje, van zuiver Germaanschen bloe de, het recht niet had wat dieper in zijn geldlade te grijpen dan noodig was om de bankbriefjes der klanten te wis selen. Hij beging dan ook de heilig schennis het arme kind buiten te wal sen, met het gevolg dat hijbinnen gewalst werd! Het blond mirakel, ook goed gekend onder den naam „Mokke van Petit Paris”, onderscheidde zich verder in het opsporen van werkwei- geraars. Ze was op dit gebied een kost bare hulp voor haar verloofde. Als te genprestatie had ze dan ook wel eens recht op een echten Feldgendarm, in plaats van een „helper”, hoe verdienste lijk die ook mocht zijn en Terneu zal wel eens af en toe iets op zijn voor hoofd voelen kronkelen hebben, maar wanneer men voor 10 Pfennig Groot- germaanschen solidariteitszin in zijn corpus heeft, dan beklaagt men zich over geen dergelijke kleinigheden. En er was met den slavenhandel voor re kening van Hitler een mooien stuiver te verdienen, vooral wanneer heel het toekomstig gezin in de zaken betrok ken was! En zeggen dat er menschen gevonden worden die beweren dat de tegenwoordige jonge lui niet vooruit ziend zijn. We zullen de activiteit van het bloemenmeisje der Feldgendamerie nu maar niet verder bloot leggen. De bevolking van Veurne en omliggende is genoegzaam op de hoogte. De zaak kwam onlangs voor den Brugschen krijgsraad. Een massa getuigen kwamen zich over de beschuldigde beklagen. Een mooie vrouw heeft toch altijd veel vijanden! De heer Krijgsauditor Smet- ryns schijnt ook ongevoelig te zijn voor vrouwelijke charme. Hij sprak over Buchenwald en andere onaangename dingen meer en eischte te doodstraf voor het. lieve kind! Meester De Wulf pleitte een verloren zaak. Hij schijnt ont dekt te hebben dat Lucrèce in hoogen graad teringlijdster is (denkelijk sinds het vertrek der lieve Moffen, naar de welke ze hard moet gehunkerd hebben) Ze onderging zelfs onlangs een heel kundige bewerking (en nu wil men haar een tweede doen ondergaan... op de binnenplaats van de gevangenis!) en was slechts 19 jaar oud toen de ge wraakte feiten zich voordeden. Lucrèce zelf zei dat ze verloofd was met een jongen en zoo dom naar hem te luiste ren! Een zedeles voor jonge meisjes!... En wat zal Staftje Gestapo daarvan zeggen? De raad wou van geen liefde weten en veroordeelde de jonge blonde helleveeg tot de doodstraf! wenscht, we begrijpen het, maar dat we nu nog ongewenscht zijn dat gaat een gezond verstand te boven. Moesten er van St. Kruis terugkomen dan zouden zij misschien met open armen ontvangen worden en dan zou onze fanfare ook misschien niet gesa boteerd zijn en zou Yvonne misschien ook kunnen thuis blijven. In ieder geval, het feest heeft succes gehad, spijts de groote tegenwerking. Namens enkele patriotten, «ADI» De personen die niet regelmatig be zocht worden door verkoopers van ons blad, kunnen een kaartje sturen naar ons kantoor, Groote Markt, 4 te Dik smuide en vragen „De Vrijheidsecho” vla de post te bekomen. V7ie had zich kunnen indenken dat Valertje van de wijk met 5 huizen, zich nog bemoeide met zwarte politiek? Het was immers altijd een haantje de voorste en reeds geruimen tijd voor den oorlog gekend voor zijn dommen her- bergpraat. Valertje weet nu te zinnespelen op een mogelijke breuk met Rusland en zoo dat hij al de „Witten” aanziet als kommunisten, terroristen, bolchevisten, enz. spiegelt het ventje zich voor een ommekeer van zaken te zien gebeuren! De zwarten los en de witten er in? Ge zijt mis jongen! De Russen zijn onze bondgenooten, zij hebben zich geofferd voor ons aller verlossing en pas enkelen tijd geleden luisterden wij met span ning naar de berichten van de in snel tempo optrekkende roode legers, die grootelijks hebben bijgedragen tot de totale verplettering van Nazi-Duitsch- land, wat misschien voor U een misval- ler was maar door ons met vreugde werd onthaald. Eere aan wie eere toe komt! In de rangen der „witten”, als gij ze zoo noemen wilt, worden alle gedach ten geëerbiedigd. In deze rangen vindt men zoowel katholieken als liberalen,, socialisten als kommunisten, geloovigen als ongeloovigenallen zijn rond één en hetzelfde vaandel geschaard. Onze nationale driekleur, symbool van ons vaderland. Wij geven U den goeden raad alleen propaganda in den koestal te houden. Van Witten gesproken. Volgens ge ruchten die de ronde doen, zijn ze de schuld van al den tegenspoed die de zwartjes nu komen te ondervinden; dat men één enkele vraag beantwoorde: Wie heeft hen verplicht zwart te Zijn? Niemand, dus zijn zij de schuld van hun eigen miseries. Van waar kwa,men alle S.S. en? Wie joeg onze jongens on. erger dan dieren? Gestapo- zwarten. Door wie zijn velen terecht gekomen in concentratiekampen, waarin slechts enkelen half levend zijn aangetroffen? Nogmaals dezelfde soort draagt daar schuld aan. Nu zou men vergiffenis schenken voor al het kwaad die ze ons volk deden verduren! Nopit! Boeten moeten zij, de eene minder de andere meer, maar allen moeten zij er komen zoowel groot als klein; geen genade! EESEN. Ook hier zijn de saboteurs der zui vering aan het werk geweest. Een paar hakenkruisen bij de zwarten, een paar bij verdachten en dan een vracht bij menschen waarvan niets te zeggen valt. Als eerste gevolg van dit prachtig werk der nachtraven worden én de zuivering én den weerstand gecompromitteerd. Wij meenen te weten dat het locaal co mité van het O.F. te Eesen met die vuile zaak niets te maken heeft. Des te beter. Indien de plakkers het werkelijk goed meenen, dan geven wij hen den volgen den raad: wanneer ge toch de gevels der huizen aan het besmeuren zijt, plakt er dan een paar briefjes meer bij, waarop te lezen staat waarom meneer X of meneer Y de onderscheiding krijgt en waar de bewijzen desgevallend te vinden zijn. Zoo zal men den indruk niet verwekken aan „kliekjespolitiek” of anti-zuivering te doen. Verder zou het zeker interessant zijn te vernemen: a) hoeveel nachtridders den. moed hadden bij de autoriteiten ondertee- kende klachten neer te leggen tegen hun slachtoffers, zelfs wanneer het doorrookte zwarten betreft? b) hoeveel nachtelijke patriotten bij klaarlichten dag hun karweitjes zou den durven opknappen? c) hoeveel maal ze, vóór September 1944 aan nachtelijke tochten met vaderlandsche doeleinden deelna men? d) hoeveel er onder hen te vinden zijn die te St. Kruis thuis hooren? Werd er, in een naburig stadje, geen „plakker” gearresteerd, bij den terugkeer van ge deporteerden, die hem als hun verklik ker hebben aangeduid? Meer vragen ware misschien onbe scheiden voor den oogenblik! Dat de ware patriotten zich echter niet laten ontmoedigen: doorhameren voor de zuivering, de propere zuivering! asa O (get.) G. Var.acker. SPOORAUTODIENST VANAF 10 JUNI 1945. 6,35 13, o 13, 7 19, 6 19,12 19,22 19,32 19,42 19,49 19,55 17, 0 18,50 17,11 19, 3 17,13 17,22 17,32 17,42 17,52 17,58 18, 5 16,15 20,10 16,20 20,15 16,27 20,22 6,20 10,50113,40 6,33 11, 3113,51 11, 513,53 6,42 11,1214, 2 6,52 11,22] 14,12 7, 2 11,32J 14,22 7,12111,42] 14,32 I7,1811,4814,38 7,2511,5514,45 |7,30|12, 0|14,50|18,10 20, 0 ROESELARE STADEN DIKSMUIDE. Markt, Koortsk., Roeselare, Statie, V- Sleyhage, Staden, Statie, Houtulst, Plaats, Klerken, Dorp, Woumen, Statie Wonmen, Dorp, Diksmuide, Statie, A. DIKSMUIDE STADEN ROESELARE. Diksmuide, Statie, V. Woumen, Dorp, Woumen, Statie Klerken, Dorp, Houtulst, Plaats Staden, Statie, Sleyhage, Roeselare, Koortsk., Markt, Statie, A- 8, 0| 9,30)12,55 8, 5| 9,35 8,121 9,42- 8,181 9,48 13,13 16,33(20,28 8,281 9,58 13,23 16,43,20,38 8,38110, 8|13,33 16,53.J),48 8,48|10,18]13,43|17, 3|20,58 18,58110,25]13,53|17,13121, 5 |9, 0|10,27[13,56117,17|21, 7 19,10110,39114,11117,25121,20 DIKSMUIDE- Cinema du Theatre, Beerstraat. OPGEPAST!! Met de verandering in de uren van de tram lijn Roeselare-Diksmuide wordt de eerste Cinemavertooning van de Zondag 15 minuten verdaagd. Dus zijn de vertooninge» voortaan als volgt: De Bestuurder, Ch. LEROY- i Ik or.dergeteekendf VANACKER Gustaaf, briefdrager, Eesen eij zoon Richard, verklaren hierbij niéts gemeens te hebben met de be kladding der huizen in den nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 Juni- Wie zulke praat reeds ver teld heeft en nog zon voortbabbelen zal rechter, lijk vervolgd worden.

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 3