a BRI EVEN BUS- ECHO. Burgerstand. eerbaar Krijgsraad te Brugge. van alle voorname V.N.V. in zijn voorb. wist ik i een staatsgreep maand Mei 1941, ten uitvoer is gebracht geworden toch op touw gezet -werd Vermakelijkheden. KEIEM. Emetic Finaut en Vrouw bedanken hartelijk alle Vaderlandslievende Kei- I emnaren voor de blijken van genegen heid die zij hebben betoond bij de blij de thuiskomst van hun twee zonen uit het „land van den grimlach”. Openslaande betrekkingen. DE P ANNS’. Plaatsen van tijdelijke bediende te bekomen. Middelbare stu diën (van den lageren graad of gelijk aardige) vereischt. Aanvragen tot uiter lijk 17 Juni 1945 bij het gemeentebe stuur, waar verdere inlichtingen te be komen zijn. Candidaten van beider kunne moge postuleeren. Den Heer Hoofd-redacteur van „De Weekpost”, 6, Spanjestraat, 6, te ROE- 8ELARE. Mijnheer, In Uw blad van Zaterdag j.l., nr 10, komt mijn naam niet minder dan zes tien maal voor in een artikel onder de hoofding „EN NU”, dat er duidelijk op gericht is mij bij de bevolking in op-' spraak te brengen, in verband met de voorlocpige inhechtenisneming van den1 H. Verfaillie, gemeente-bediende alhier. Ik dank U om de groote eer. Mijn boos karakter zet mij echter aan U te ver zoeken deze terechtwijzing in Uw eerst komend nummer op te nemen, naar den eisch ten deze gesteld door de wet. Gij bewijst mij eigenlijk een grooten dienst met mij in de gelegenheid te stellen het geval Verfaillie, dat, onder het... liefdadig impuls van zekere chris- tene.... farizeërs, tot een heterodoxe legende zou kunnen groeien, in zijn waar daglicht te stellen. Ook om dezen dienst is U mijn eeuwige erkentelijkheid verzekerd. Ziehier, heel objectief, hoe het geval Verfaillie ineen zit, Töên het tastbaar werd dat het V.N.V. een onverholen pro-Duitsche richting' insloeg, kwam het mij voor dat het wel nuttig had kunnen zijn de actie van deze verraders-kliek van dicht bij te volgen en te doorzien, om ze des te beter te kunnen bestrijden en om, na den oor log, des te zekerder de verantwoorde lijkheid van ieder die aan het Judas- werk had medegewerkt vast te stellen, zooveel magelijk aan de hand van on omstootbare bewijzen. Daarom was het, naar mijn oordeel, gewenscht dat ie mand tot- de beweging toetrad die mij op de hoogte zou gehouden hebben van alles wat er gebeurde en mij de docu menten ter hand zou stellen, die eener- zijds de oriëntatie der anti-vaderland- sche actie zouden aanduiden en ander zijds de verantwoordelijkheid van ieder V.N.V.ër weten te preciseeren. Om dit te verwezenlijken diende er iemand gevonden, die de noodige kennis en han digheid had om het verder dan een ge woon lid der vereeniging te brengen en de gewenschte waardigheid bezat om tot een leidende plaats te kunnen wor den bevorderd. De H. Verfaillie, die tot dan toe tot het V.N.V. volstrekt niet had behoord, verklaarde zich bereid zich met die kiesche opdracht te gelas ten, met dien verstande dat, zoo hij mocht slagen, al het mogelijke zou ge daan worden om persoonlijk zoo weinig mogelijk propaganda ten voordeele van het V.N.V. te maken. De H. Verfaillie werd aanvaard en na een zekeren tijd werd hij secretaris. Tijdens zijn secre tariaat heeft hij, in uiterst moeilijke omstandigheden en in de kiesche positie die iedereen beseffen zal, steeds met succes geijverd om de propaganda tot het stricte minimum te herleiden. Dat kan en zal bewezen worden; zooals ten andere ook kan bewezen worden dat hij den toestand te baat nam om menig iniatief van het V.N.V. tegen te werken of doodeenvoudig te wurgen en ook me nige lui van de deporatie te vrijwaren. Beseft men wel hoe handig er diende gemaneuvreerd te worden? Hoe velen hadden zich te dien tijde tot dergelijke, gevaarlijke en ondankbare taak willen of durven leenen? smuide, naar mijn oordeel, de zelfde houding kunnen aannemen en de uit spraak van het gerecht afwachten voora leer maatregelen te treffen, des te meer daar men hier wel wist dat het hier om een bijzonder geval ging. Daar wordt overigens nog wel bij gelegenheid op terug gekomen. Nu kan ik er nog bijvoegen dat ik er aan gehouden heb, om mijn geweten te dekken en alle eventualiteiten te voor komen, tijdens de bezetting, zekere vrienden op de hoogte van mijn maneu ver te stellen. Ze zijn gevijven: een magistraat, een hoog ambtenaar van het Ministerie van Onderwijs en drie eerbare vaderlanders ter stede. Desge vallend kunnen en zullen deze vrienden ■;.i gezegde staven. Alle hoogere patriotische instanties, die in het ge heim ingewijd waren, hebben er ons overigens om gefeliciteerd. Ik aanzag het ook als mijn plicht den Heer Krijgsauditeur spontaan over de zaak te gaan spreken. Deze was er ten GEMEENTE BEERST. GROOT LIEFDADIGHEIDSBAL, op 2, 3 en ontvoering is ont- 10 Juni 1945, bij Jules Degadt, Beer.,t. Kleine Aankondigingen. ge burgermoed waarvoor ik eerbied voel ef melding van te geven en onder eed bevestigen daar waar het behoort? Al het overige is kletspraat en kan maar bijdragen om de huidige ongewenschte opwinding hoe begrijpelijk ook in de hand te werken en het land in nog hachelijker toestand te brengen. A bon entendeur, salut! Een laatste woord, ’t Doet mij pijn aan het hart mij in deihpidige omstan digheden tot dergelijk onverkwikkelijk! debat te hebben moeten leenen. De be weegredenen die hier uw plaatselijk cor respondent hebben geleid? Niets dan politiek. Dat is bedroevend en vooral ongewenscht. Met het opnemen van dergelijke artikels haalt gij U een niet te onderschatten 1 over het lijf. Dat kan onafzienbare ge volgen hebben in ons stadje, waar de godsvrede tot heden - eerlang van on- zentwege werd gehandhaafd. Dat kan verkeeren, zei Brederode! Er moet niet veel meer bijkomen opdat het zoo zij. En dan zal de rust en de vrede, zoo noodzakelijk voor- het oogenblik, er niets bij te winnen hebben. Men heeft reeds gepoogd mij te treffen «via mijn meer derjarige kinderen. Laffer daad kan men bezwaarlijk plegen. Ik laat er de verant woordelijkheid van aan het geweten van den of de christen belager(s). Persoonlijk kan men mij niet treffen: daar staat mijn moedige en door en door onbaatzuchtige en patriotische houding ook in meer gevaarlijke tij den dan nu borg voor. Ik weet niet of Uw correspondent als ik effectief in de weerstandsbeweging stond, vóór den. oorlog met de helderziende patriotten op de bres stond om het verraad van de Yzer-bedevaart te bekampen, heel den oorlog in angst heeft verkeerd, als bij mirakel aan de snapt hoe dikwijls is hij naar de feld- gendarmerie moeten gaan? uit zijn huls en het arrondissement werd ver dreven, den moed had aan het pro- DuitsGhe Stadsbestuur einde 1940 te schrijven dat de Belgische wetten nog steeds van kracht bleven en dienden geëerbiedigd, er niet voor terug schrikte deze gevaarlijke theorie in openbare zitting in ’t zicht te slingeren van Kreitschef BOSCH van Veurne en van een militair Duitsch inspecteur en heel dien langen tijd van de bange bezetting bij Joseph Delleye, Statiestraat 26, Diksmuide? al wie hij kon te rade stond en steeds hoe onopgemerkt ook, met onverschrok ken standvastigheid in de hand te wer ken. Ik hoop, in ieder geval, dat hij niet tot die huidige helden toehoort die tijdens de bezetting met de bus van het perfide Winterhulp-Werk, bij wiens be stuur ik, niettegenstaande het voorstel - ofte sommatie - van den sinisteren. ersatzgouverneur BULCKAERT, gewei gerd heb deel van uit te maken, rond, liepen en zich nu tot de meest schreeu wende patriotten pogen ie ontpoppen. Ik ben niet kurieus, maar toch vernam ik graag wie mij met zijn smalend pro za zoo obsequieus gelieft te bezegenen. Wees gerust: ik ben geen ketter-jager. t’ Ware alleen om te w’eten of dit heer- c schap somwijlen zelf niets aan zijn, lever voelt knagen en of het wel ge- qualificeerd is om een ander te be zwadderen! Met dank voor opname. Hoogachtend. R. Daenens. De documenten, die ik ter inzage kreeg en waarvan ik er enkele heb kun nen bewaren, zijn later van het aller grootste belang gebleken. Ook werden er stukken onderschept, o.m. op het inrichten van een Dietsch Politiekorps dat hoogst waarschijnlijk bestemd was om desgevallend in de veronderstel ling bij voorb. van weerstand van de Duitschers aan den Yzer de goede pa triotten onschadelijk te maken of mis schien wel doodeenvoudig af te maken, die bij de a.s. debatten voor het Krijgs- gerecht van het grootst nut zullen blij ken. Het meerendeel dezer documenten beslissingen van den raad van V.N.V., extracten uit de processen-verbaal der vergaderingen, lijsten der leden met! stamnummer vóór en na 10 Mei 1940,mijn der cellen en celleiders en der lezers 1 van DE NATIONAAL SOCIALIST en VOLK EN STAAT, graad van ijver en gehechtheid aan V.N.V., persoons-fichen met alle soort inlichtingenvan ieder lid van V.N.V. en onderhoorige organisme boekje der bijdragen enz... j ander” Verheu^Dc-h zijn in handen van het gerecht EenMer gtelt zich voor hem de mo€njjke deel er van heeft, bij de bevnjding, lg. Heeft de H Verfaiuie geen dub_ groote diensten bewezen aan het O.F. bele rQj geSpeeid? En ’t is niet aan mij daar op te antwoorden. Alleen de krijgs raad heeft de bevoegdheid daar klaarte Zoo bijbrengen, ’t Is dan ook waarschijn- 'T jijt Wat gebeuren zal. In afwachting dient men zich van alle oordeel te ont houden en als men iets te zeggen heeft in. ’t voor- of in ’t nadeel, doodeenvou-1 dig den moed te hebben ’t is de eeni- i hier stelt zich voor hem de moeilijke vraag: Heeft de H. Verfaillie geen dub- Ook werd ik op de hoogte gehouden- - voornemens Welke schild voerde. 7 dat Staf DE CLERCQ voorbereidde voor de welke weliswaar niet maar dan toch op touw gezet w’erd om de staats-instellingen onderstboven te wer pen en een echte revolutie onder de be volking te verwekken. Deze inlichtingen waren mij van des te meer nut daar ze mij, bij gebeurlijke verwezenlijking, hadden toegelaten zekere in de bran ding staande patriotten op het gevaar te wijzen, dat hen tijdelijk bedreigde. En z. m De samenkomsten hadden plaats bij mij, ’s avonds laat en ieder maal trad als tusschen-persoon, tot het beleggen van die bijeenkomsten, een persoon op uit het gebuurte. Ik - „der schlimmste mann von Dixmüden” - wist door wie ik bewaakt werd, door wie mijn huis het was, door wie nog andere personen en zekere in richtingen der stad bewaakt werden. Er werd mij ook meermaals medegedeeld, alswanneer de feldgendarmen opzoekin gen gingen doen in den burgerlijken stand van het stadhuis wat gewoon lijk aanhoudingen vooraf ging wie tijdelijk gevaar liep, om ze te kunnen verwittigen. Kan men zich degelijker patriotisch' werk voorstellen? Nu heeft de H. Verfaillie zich als oud-secretaris van het V.N.V. te verant woorden. Dat is natuurlijk. Mijn verkla ring alleen ka$ ongelukkig niet vol staan om den H, Verfaillie van alle ver denking te ontslaan. Het dient onder zocht of hij rechtzinnig is geweest en of er hem niets anders ten laste kan ge legd worden. Dat is de taak van het ge recht, waar hij vraagt zoo rap mogelijk voor te mogen verschijnen. Daarom werd hij, bij orde-maatregel - en niet bij strafmaatregel - als bediende ge schorst, in afwachting dat het gerecht uitspraak doet. Dat is de gewone regel. Ongelukkig wordt die schorsing door de bevolking - mits wat goeden wil van zekere personen, die er behagen in vin den den H. Verfaillie te kunnen treffen en tegelijkertijd hopen mij via dezen laatste in een lastig parket te kunnen brengen - tot een strafregel bestempeld en wordt betrokkene a priori schuldig bevonden. Wat geduld en alles komt in orde: Laatst lacht best lacht. In ieder geval werd de H. Verfaillie door het Ministerie van openbaar onderwijs in zijn functie van ekonoom der Rijksmid- delbare School niet geschorst omdat men in dit - verheven - midden op de hoogte was van zijn werking tijdens de bezetting. Men had hier ook, te Dik- op de bres was om het tijdelijk verzet, ZS-f- Brugge. Ver. in Verantwoordelijke Uitgever: F. WILLEMYNS, Dikstnuide VAN BILLEMONT Lucrèse, 21 jaar, Veurne. Zij heeft zich aan niet minder dan 10 verklik kingen plichtig gemaakt en wordt tot de dood straf veroordeeld.- DELCLOO Kamiel, 46 jaar, klikking9 maand hechtenis. VAN DE WALLE F., Oostnieuwkerke, hulp.feldgehdarm, wordt ter dood veroordeeld. DYSERINCK Helena, St. Amandsberg. 7 jaar hechtenis wegens verklikkingen. De heer Raymond DAENENS, schepen te Dikstnuide, laat ons weten dat hij naar „De Weekpest” een recht op antwoord gezonden heeft. Als bij toeval is onze confrater verleden week ten minste in de streek niet versche nen. Op aanvraag van den h. Daenens laten we dan ook zijn antwoord hieronder volgen, er den nadruk op leggende dat hef niet aan ons, maar aan D. W. P. gericht is en buiten de ver antwoordelijkheid onzer redactie verschijnt, zoo- als iedere bijdrage van deze rubriek. (Nota van de Redactie). DIKSMUIDE. GEBOORTEN. Vermander Agnes.Rita-Ger. maine, d. v. Firmin-Juliaan en v- Stragier Elza uit Eesen. (Moederh). - R.-yer-EmiliuS- Cornelius, z. v. Raymord-Juliaan en v. Goemae- re Laura uit Ramskapelle. (Moederh-) Sin-- naeve Michel-Daniël, z. v. Julius-Antonins, en. v. Seynaeve Augusta, Keiem. (Moederh). Vlaemynck Monique.Simonne-Cornelia.Maria, d. v. Urbain-Georges en v- Prinzie Esther. Izen. j berge. (Moederh.) Terwe Daniël-Jerome, z. v. verantwoordelijkheid! Isedoor-Jesephus en v. Vanheste Victorine, j i Stuivekenskerke. (Moederh.) t VERLOREN Maandag ochtend, langs den weg van de groote baan naar de kerk van Loo, halsketting met kleine diamanten. Terug brengen tegen goede belooning- Gemeente. secretariaat van Loo. GEVONDEN. Tabakzak in leder, te Kaasker- ke, langs den weg Kaaskerke-Oudekapelle. 1 Zich wenden tot Richard Mackelbergh, Kaas- kerke. Handelsregister over te laten. (Kruideniers waren).-Zich wenden ten bureele van ’t Had. TE KOOP schoone cuisinière: Zich wenden DIKSMUIDE. Op Zondag 10 Juni 1945, GROOT BAL gegeven door de Diksmuidsclie „PALLIETERS” in de zaal „Katholieke Kring” Woumenstraat, Begin om 4 uur. KEIEM. >Op ZONDAG 3 en ZONDAG 10 Juni 1945, GROOT BAL met orgel in de zaal «Rhetorica» bijJerome Morel.

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 4