WEEKBLAD. PRIJS 1.50 Fr. Ie JAAR. Nr. 15. ZONDAG 21 JUNI 1945. Onweerswolken. b) monarchisten, die den troonafstand (Wordt voorftgezet) In de Gruwelkampen van het FCukuurland. dernomen tot een S.S.-patroelje bij kachelfornuis een bevend jongetje SPORT. De kampioen van Belgie en Europa (al le kategorieën) Karei Sys, uit Oostende, werd door den Brugschen krijgsraad vrijgesproken; wij leveren toekomende week onze commentaar! Een week geleden werd officieel be kend gemaakt dat Z.M. Leopold III be sloten had terug maar het land te ko men en het bewind in handen te nemen. Dit besluit heeft het land ontegenspre kelijk vóór de ernstigste politieke cri sis gebracht, die het sinds 1830 heeft beleefd. Verleden week betreurden we dat in beide kampen goede patriotten voor kwamen, die. elkaar heftig bekampten. We zegden toen reeds: de hoofden koel houdenWe voegen er heden bijiedere agitatie of liever: zekeren vorm van agitatie kan doodelijk zijn voor het land. Wat ook onze persoonlijke mee- ning over deze kwestie moge zijn, wij hebben als plicht hier geen stelling te nemen. Wij willen zijn en blijven: een volledig onafhankelijk blad! Toch vin den we het onzen plicht enkele objec tieve beschouwingen ten beste te geven. Afgezien van dezen die de zaak niet, ter harte nemen (en er zijn meer dan men denkt!), zijn de Belgen verdeeld in drie groepen (voor wat de koningskwes tie betreft) a) monarchisten, die Leopold III als idling willen behouden; voortvarendheid van de concentratie- bladen, die hun laatste troef willen uit spelen en niet zouden aarzelen een laatste kans te wagen, zelfs ten koste van de monarchie? Voegen we daarbij dat andere voorname kwesties op den achtergrond zouden gedrongen worden en men zich geen idee zou kunnen vor men over de opinie van het land tegen over deze problemen. Hoe zou bijv, een Lecpoldist moeten stemmen, die tevens voor de zuivering is? Ofwel moet men het door de kommunisten gevraagd referendum inrichten. Het zou doodelijk zijn voor het koningdom, wat ook den uitslag weze. Want geen der beide kam pen zou een overweldigende meerder heid behalen. In de veronderstelling dat Koning Leopold III het haalt, wat ge dacht van een vorst die 40% van de be volking tegen zich heeft? Wij denken in alle objectiviteit de zaak te hebben be licht, zonder een oordeel te vellen over den persoon en de handelwijze van den koning zelf. Met kalmte moet den toe stand beschouwd worden: hij is zeer ernstig en wij moeten vermijden dat er voor het land gevaarlijke avonturen uit voortspruiten, die doodelijk zouden kunnen zijn voor oris land en ons volk. F. WILLEMYNS. en TEGEN HEM stem den? Dit om aan te toonen dat niet steeds zuivere middeltjes gebruikt wor den! Ook langs den anderen kant vin den we dergelijke voorbeelden. Zoo zien we het O.F. namens zijn leden stelling nemen tegen, den terugkeer van den koning, niettegenstaande de vroeger af- gelegde belofte geen partij te kiezen in deze zaak. De comité’s van Brugge en Waalsch Vlaanderen maakten zelfs on middellijk bekend dat de koningskwes tie voor hen een vrije kwestie bleef en ook elders, o.m. te Diksmuide, zag men leden in pro-Leópoldistische stoeten op- marcheeren. De waarheid verplicht ons ook, langs een anderen kant, te beken nen dat alle zwarten, gestreepten, ver dachten, anti-zui ver aars en amnestie- ijveraars zich pro-Leopoldist verklaren en dat zij inteekenen op lijsten, portret ten uitstallen, enz. En de katholieken doen geen enkele poging om zich van die voor den koning compromitteerende bondgenooten te ontdoen! Verleden week zegden we reeds dat de groote meerderheid van de bevolking op louter emotieve redenen steunt om zich een opinie over deze kwestie te vormen. Doch laat ons de zaak nader beschou- j wen! De koning komt terug. Een nieuwe regeering zal gevormd worden en onge twijfeld door het parlement omver ge worpen. De koning zal zich verplicht zien de kamers te ontbinden en verkie zingen volgen binnen de veertig dagen. Maar wie is kiezer? De lijsten dateeren van 1937, zoodat alleen de mannen van minstens 28 jaar stemrecht hebben! De jonge lui van den Weerstand zouden dus niets te vertellen hebben, maar wel de zwartjes, die nog Steeds van hun burgerlijke en politieke rechten genie ten. Begrijpt men nu het gevaar en de van Leopold III, met uitzondering van de kristen democraten van oud-minister Delfosse, die zich afgescheiden hebben van de oude partij. Socialisten, kom munisten en de overgroote meerderheid der liberalen wenschen den troonafstand. Zeker gaan een aantal liberalen in het Vlaamsche land daar niet mee akkoord, doch een greater getal Waalsche ka tholieken volgen ook hun mandatarissen niet en zijn anti-Leopoldist. Een hevige perspolemiek ontwikkelt zich. Wij zullen er ons buiten houden en alleen opmer ken dat ze én Leopold III én ons prestige in het buitenland kwaad doet. Nu klagen rechtsche bladen, als „De Nieuwe Standaard” en „Het Volk” dat de linksche partijen van de konings kwestie een straatkwestie gemaakt heb ben. Zijn zij echter met geen straatbe- toogingen ten voordeele van den koning begonnen? Hebben zij zelfs geen dwang middelen gebruikt om rnenschen te ver plichten portretten van den koning vóór hun venster te hangen? Wat den ken van volksvertegenwoordiger Porta, die den telegram zond naar het paleis, zeggend dat IEDEREEN in het arron dissement Oostende-Veurne-Diksmuide den terugkeer van den vorst wenschte? Welk mandaat had deze katholieke af gevaardigde dan ontvangen van de on- geveer 20.000 socialistische en liberale j kiezers dis in 1939 aan te van Leopold III verkiezen; c) republikeinen. De derde groep heeft ongetwijfeld minder aanhangers dan beide andere.... tot heden. De terugkeer van Leopold III zou echter kunnen tot gevolg hebben dat veel koningsgezinde anti-Leopoldis- ten naar het republikeinsch kamp zou den overloopen, wat den toestand heele- maal zou wijzigen. Hoe paradoxaal het lijkt: de terugkéer van den koning zou uiteindelijk den val van de monarchie kunnen met zich slepen. Wij zeggen: „kunnen”! Wij den ken nochtans dat den republikeinschen regeeringsvorm theoretisch gespro ken de meest rechtvaardigen voor België ten zeerste ongewenscht. is. Ver geten we niet dat de dynastie na de omwenteling van 1830 en ook later ons land van den ondergang heeft gered. En thans leven we in een toestand die onder veel opzichten te vergelijken is met deze van de troebele dagen uit de eerste periode van onze onafhankelijk heid. Ook was in België de koning steeds een bindteeken tusschen Vlamingen en Walen. In alle objectiviteit moeten we er bijvoegen dat Leopold III dit niet meer is. Wie den toestand in het Waalsche landsgedeelte eenigszins kent zal dit moeten toegeven (zooals het katholieke „Burgerwelzijn” onlangs dan ook bekende)Het is niet uitgesloten dat misschien in een al of niet ver verwij derde toekomst de kroon den meest hechten en wellicht onontbeerlijken band zal zijn tusschen het moederland en de kolonie, zooals dit het geval is in het Britsch Imperium. Vergeten we daarbij niet dat Kongo een geschenk is van Leopold II aan het land! Nog an dere redenen pleiten voor de noodzake lijkheid van de monarchie in België. Welk Is nu het standpunt der partijen? De katholieken zijn voor den terugkeer Onafhankelijk Informatieblad. Voor Nationale Democratische Samenbundeling. Voor Zuivering en Recht* mütliche” bevolking, in het land van Goethe en Lessing, het land waar eens Nathan der Weise” werd geschreven, met de parabel der drie ringen! En DAT WAS AUSCHWITZ! En daar, kwamen de gebroeders Dehaemers te recht en de jongens uit het maquis van Cély en Bière! Ze werden geparkeerd, in één blok duizend man en in een anderen acht honderd. Tachtig per compartiment. Het stonk er’ van de vuiligheid. Na deze vijfdaagschë reis zonder eten of drin ken in gesloten wagens, na de 4 km. lange marsch, konden onze jongens ver der vasten Er werd overgegaan tot de naamafreeping, die; den heelen nacht duurde. Wee hem, die flauw viel Na het afroepen van zijn naam moest An dré mee naar een anderen blok, waar hij zich heelemaal moest uitkleeden en geschoren werd over heel het lichaam... en niet pijnloos! Daarna moest hij het bad in en kon dus op die manier zijn dorst lesschen! Na het bad kreeg hij de klassieke uitrusting van den politieken gevangene, een vuile jyjama, afkomstig van een dooden voorganger! Het hoeft aanwe zig was om de maat te nemen! Vergeten van den in; den voorarm getatouëerd kregen! Na het bad mocht iedereen terug naar den blok! Als rant soen: schoppen en slagen! Sommige ge detineerden stierven. Geen dokter was aanwezig! Het was Maandag avond ge worden! De Dinsdag middag kregen on ze mannen eindelijk 3/4 liter gersten soep. Ze waren te Auschwitz sinds den Zondag! Er waren dertig gamellen voor duizend man! Geen enkel lepel was er te vinden en veel gevangenen waren in den hoogsten graad aangetast door be smettel! jke ziekten! ’s Avonds kreeg ieder man ongeveer 150 gram droog zwart brood. Enkele emmers waren aan gebracht om de bewoners van den blok toe te laten aan hun natuurlijke be hoeften te voldoen. En dysentherie was algemeen te Auschwitz. Van slaapge- rief was natuurlijk geen spraak. Mten strekte, zich uit, zoo goed of zoo kwaad als het ging, op den verschrikke lijk vullen en met een soort schlam be dekten bodem. En dit leventje duurde drie weken! Gedurende, dezen tijd ver keerden ze in het onzekere voor wat de toekomst betrof: een ander ander con centratiekamp of.... de gazkamer. De S.S. hadden het gedurende dezen tijd echter erg druk om vooral Hongaarsche en Grieksche Joden, die in rijen moesten aanschuiven, te verbranden! Een officier kwam dan ook melden dat eindelijk een beslissing ten hunnen op zichte getroffen war.. Ze hadden geluk! Ze zouden overgebracht worden naar het beste kamp van Duitschland Buchenwald André Dehaemers, uit Vladsloo, vertelt ons zijn -lijdensweg (Vervolg). Vooraleer we het verhaal van André verder opnemen, willen we hier een pa renthesis openen, om onze lezers „den geest van Auschwitz” te leeren kennen. Het hiernavolgend feit wordt ons uit Israëlitische bron medegedeeld. Dfe S.S. bewakers hadden speciaal de feestdata uit den Joodschen kalender bestudeerd. In de tweede helft van 1942 werd beslo ten al de kinderen, die zich te Auschwitz bevonden, „uit te roeien”! Daarvoor werd nieuwjaardag van den Israëli - tischen kalender uitgekozen! Twee dui zend kinderen moesten omgebracht worden: zoo luidde het bevel! De on schuldige slachtoffertjes werden bijeen gebracht en naar de gazkamers geleid. Er werd overgegaan tot een laatste tel ling: 1998 kinderen! Maar het dienst order sprak van twee duizend en men moést er dus twee duizend vinden! Koortsachtige opzoekingen werden on-niet gezegd dat geen kleermaker een, I wij niet tei zeggen dat hij en zijn vrien- hun stamnummer vijf jaar vond, die krampachtig zijn tweejarig zusje in, zijn armen omkneld hield. Nu klopte de rekening en kon tot de „operatie” worden overgegaan. Twee duizend kinderlichaampjes werden aan de afgoden Hitler en Himmler geofferd! Dit gebeurde 19 eeuwen na Nero, die men een onmensch noemde. Dit gebeur de in een tijd waarin hanengevechten wtettelijk bestraft werden. Dit gebeurde door de zorgen van ordentelijke „kul- tuurdragers”, in een land dat, aan de spits der beschaving wou staan, in het romantisch Duitschland, met zijn „ge- De Vrijlieidseclio

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 1