VLAIM1OO. voorbeeld de storm los hoe ons eerste JACHT OP WATERWILD. De jacht met het geweer op het DE DEELNEMERS aan de KOLONIALE LOTERIJ (ten bate der Geteisterden zullen met genoegen vernemen dat de 15 MILLIOEN van de 3de Schijf 1945 zullen verdeeld worden bij de TREKKING op 26 Juli a.s. Goed Nieuws NOORDSCHOTE. Aan den Führer van den Boerenwacht De Noordschotenaars vragen zich af hoe D. Michel, nog zijn «aangezicht durft toonen' te Noordschote. Hij die onze boerenwachters zou op water en bieten gezet hebben als ze de wacht niet optrokken. ’t Is te hopen dat hij alras ook in ’t pènsionnaat te St. Kruis zijn plaats ral vinden. En zijp schoone secretares se, Mevrouw Margriet V. mag hem ge rust vergezellen. Wij hebben nog niet terpreten dat ze de boerenwachters toesnauwde! ,,’t Is hier geen Belgisch gerecht meer, zulle!” Weg met dat verduitschte ras! i waterwild langs den oever der zee; in dfö moerassen, alsook op de stroomeu- en rivieren is, dit jaar, in alle provin cies, toegelaten. Nochtans, wordt het schieten van zeemeeuwen, meeuwen, zeezwaluwen, ooievaars, lepelaars e,n wilde zwanen ten allen tijde verboden. De jacht op< het waterwild met behulp van eendenkanons is ook ver boden. ZARREhL Hier volgt „in extenso” het lieve briefje van een lief meisje aan een keven.... Mof. Men zal zien dat ze reeds heel goed Duitsch kende, maar het nog niet onberispelijk schreef... Het is echter al heel goed zoo! De fouten die er in stonden, drukken we plichtsgetrouw over. De vertaling volgt toekomende week. OOSTDUINKERKE. Bij besluit van den Regent dd. 9 Mei 1945 is vernietigd, op grond der artikelen 86 en 87 der gemeentewet, de beslissing van den gemeenteraad van Oostduinkerke dd. 23 December 1944, houdende tijdelijke benoeming van Mej. J. J..„ tot gemeentebediende. Toch kunnen wij, die met u in 1918 uit den oorlog zegevierend terugkwa men, U verzekeren dat wij het aan denken van onzen eerevoorzitter voor eeuwig zullen bewaren en de heldhaf tigheid ervan bij onze kinderen zullen inprenten. Goede Vriend Gustaaf, Waarde Eere-Voorzitter, Rust in Vrede. Mededeelingen van Maatschappijen. (Onder verantwoordelijkheid, der in zenders) O. F. DE PANNE. Met vreugde zullen de patriotten van De Panne gehoord hebben dat er een locaal Comité van het O.F. gesticht Werd en dat het voorzitter schap toevertrouwd is zaan onzen sympathieken dorpsgenoot, h. verzekerd zijn, „groote kuisch” onderscheid tien het ^por ons een lastige fen om. ze te ontmaskeren en met uw taak zijn; want velen hebben al hun hulp zullen wij er komen en zal De Judasgeld dosn werken! Daarom vra- Panne gezuiverd worden van al dat ven wij U, Vaderlandsche dorpsgenoo- onkruid en zwart gespuis. Brengt uw ten, zet met ons dep kamp tegen die klachten en inlichtingen op ons kan- o’iwaardige Belgen ongenadig voort toor, kerkstraat nr 4. Namens het Locaal Comité O.F. Krijgshof van Gent. een zoon, lid van het O.M.B.R. in de nazi-folterkampen. Hij stierf als een Krijgsraad te Kortrijk. j ziin Vadèr. U'kunt Pannenaars-'dat de zal geschieden zonder van rang of persoon. Maar na maand zal Lijk wij hebt gij gezien offer werd miskend, in de plaats door dezen aan wie goede kwam. - Lijk wil he£t ge gezien hoe de jeugd 1914-T8, zullen - werd opgeleid in de onverschilligheid 1 ware Vaderlander, waardige zoon van getuigschriften. Hij werd dan ook vrijgespro- u -- - - - - ken. Op beroep van het Krijgsauditoriaat, EESTE MAKKER GUSTAAF, WAARDE EERE-VOORZITTER, Onbeschrijfelijk is onze droefheid wanneer wij er aan denken U nimmer terug te zien. Doch al onze hulde, al onze bewon dering gaat naar U, wanneer we we ten wat gij' voor ons allen hebt ge daan, wanneer wij weten dat hij hebt medegestreden om onze vrijheid te rug te geven. Uw makkers, oüd-strijders uit den oorlog 1914-1918, beseffen ten volle de waarde van de daden door U ge steld en buigen diep voor het door U georachte offer. Wij weten hoe gloedvol uw edel hart brandde van de vurigste en zui verste vaderlandsliefde. Immers, toen in Augustus 1914 e«n meineedig Duitschland ons geliefde België inviel, toen het Land op zijn zonen beroep deed, waart gij, toen amper 18 jaar oud, een der eersten er bij om u als oorlogsvrijwilliger bij het leger in te lijven.. De overweldigende macht der Teu- tonen echter dwong ons klein maar heldhaftig leger tot den aftocht en het was hier, aan den IJzer, dat on ze doorluchtige Koning Albert te genover dien machtigen vijand ge zworen had: „Geen stap verder zult gij gaan, of over mijn lijk zult gij heen stappen. En hier dan, in de loopgraven van den IJzer, door het bloed onzer hei- isa voor eeuwig roemrijk geworder-.. hebt gij, beste makker Gustaaf, vivr lange jaren geleden erl* gestreden. Met ons hebt gij gehoopt! Met ons hebt gij gejubbeld, toen op een Novemberdag, in 1918 het Kanon eindelijk zweeg en de over winnings - zon doorbrak. Lijk-wij hebt gij gedacht dat de be tere wereld, waarvoor wij gevochten Zarren, 8 Juni 1944. Lieben Willi, Jetzt komm ich dik snell een brief zu schreiben. Mir geht es bitzt noch immer gut, hoffe auch fon dir das selbe. Ich habe ein brief auf ein sol- dats adrfsse geschrieben. Hast du diesem schon bekommen. Ach Liebling ich halbe Dich noch nicht vergessen. Ich setze hir jetzt es ist schon 11 uhr vorbei. Daran kamt Du schn, was ich so alles fur Dich mache. Ich halbe noch keinen ande ren lieb gehabt, das kanst Du bestimmt glauben. Aber Lieben Willi ich frage Dir nur schreibt mir bitte zuruck, Dir must nur auf mein adres- se schreiben mit der Feldpost auf dein adresse. Das bekomm ich be stimmt. Ich kann Dich nur sagen ich liebe Dich auch wurde ich Dich im mer treu bleifen. Fur mich bitzt Du schon bestimmt. Hoffentlich Lieben Willi ist der Krieg bald aus das wir Uns wiedersehn. Ich must Dich bestimmt wiedersehn, sonst weis ich gar nicht was ich mache. Aber wenn Du mich liebst Lieben Willi schreibst Du zuruck. Du kanst ja sehn wie lieb ich habe. Es ist jetzt schon 1’1 uhr vorbei uhd ich setze hir noch ganz allein Dich meiss bewiges Liebling zu schreiben. Fur jete mach ich so was nicht nur fur Dich das weist Du doch ganz ge nen Jetzt Mein Uuvergeslichen Willi endigt ich meinen brief in der Hof- nung das Du miph bald schreibst. E* Kust Dich tausend mal. In Liebe DEINE Agnes, Auf Wiederschen. We vernemen dat Roger Dehaemers, i van Gaston en broeder van An die, zooals we vroeger reeds ge meld hebben, in Tcheko-Slowakije door de geallieerde troepen bevrijd werd toen hij zich bij een transport van politieke gevangenen bevond, zich thans in Zwitserland bevindt, waar hij herstellend is van de ziekte in de Duitsche gruwelkampen opge daan. Beide broeders, die te Buchen wald werden gescheiden toen André naaf Flossenburg moest, zullen dus weldra weer vereenigd zijn, maar thuis en in vrijheid! Er zal dan ze ker gekermist worden bij Gaston en zelfs in heel de gemeente! Aan de familie Dehaemers hartelijk pro ficiat! zijt er zelf een levend van geweest. Steeds mochten de vrienden reke nen op uw hulp, die bescheiden maar niettemin volledig was. Gij waart een der besten onder ons, de beste onder ons. Toen brak opnieuw Over ons landje. Het gemechaniseerd nazibeest over rompelde het vaderland en bijna heel Europa. Eens te meer deed België beroep op den moed en het bloed van zijn strijders. En alhoewel gij in 1914-T8 meer dan uw plicht hadt gedaan, hebt gij 25 jaar later geen oogenblik geaarzeld. Vana’f de eerste dagen hebt gij ge roepen: tegenwoordig! De soldaat vrij williger van 1914 werd vrijwilliger van, het verzet in 1940. Het is niet mijn taak den weerstane der Gustave, Dumolin te huldigen, alleen mij bij. deze hulde aan te slui ten en diep voor zijne nagedachtenis te buigen. Dat het mij evenwel nog toegelafen weze hier zijn woorden te herhalen die hij mij in ’t begin van 1941 in een opwelling van Vaderlandsche Geest drift toesprak: „Ik ben bereid” zoo zegde hij „mijn i leven te geven voor mijn land’”. Mevrouw Dumolin, Geachte Familie. Namens alle oudstrijders heb ik den treurigen plicht U onze* innige deel neming en diepgevoelde sympathie uit te drukken. De verhevenheid van het offer door uw man gebracht zal u sterken en uw Tjden verzachten. Beste Vriend Gustaai, Voor uw vaderlandsliefde, voor uw durf, voor uw kranigheid en helden moed heeft het nazi-monster u ge snapt, gekerkerd, gefolterd, doodge marteld. Het geluk werd ontzegd aan uw i dierbare gade en aan hare familiele- den die met u den ondergrondschen strijd hebben medegestreden, uw stoffelijk overschot in onze Belgische aarde te kunnen bewaren, te kunnen vereeren. Ginds, verre van hier, na in het af- schuwelijk kamp van Buchenwald hadden, eindelijk was aangebroken, j uw laatste druppeltje bloed te hebben uitgeperst, vliegt uw asch in een land, voor.peuwig onteerd door al de gru- het ten welen die er zich ontrolden. En wij, uw oud-wapenbroeders uit ook nooit voor uw stoffelijk overschot kunnen buigen en voor wat ons duurbaar was, voor het- weenen. gene waarvoor wij ieder uur ons le- Toch kunnen wij, die met u in 1918 ven hadden gewaagd en waarvoor duizende makkers het hunne hebben gegeven. Hier te Diksmuide, op deze plaats en langs de boorden van den Yzer, werden onze dooden gehoond door de handlangers van den vijand, onder uwe oogen, onder onze oogen. En lijk wij hebt gij gezien hoe bon den en hondjes uit den grond rezen en verdeeldheid zaaiden in de rangen der oud-frontsoldaten. Met treurnis hebt gij, hebben wij, deze troostlooze ellende kunnen ga deslaan. Was het gestorte bloed dan nutte loos vergoten? Had ons offer dan niets opgebracht?.... Konden de le venden dan de taal niet verstaan van de tienduizenden dooden? Neen, zoo kon, zoo mocht het nie zijn. De nationale strijdersbond moest zijn naam eer aan doen. Geen htrijdérs alleen, maar nog steeds mwesien wij zijn. MAKKER GUSTAVE, niettegenstaande al het treurige dat we te zien kregen, hebt ge uw geloof in ons ideaal bewaard. Ge hebt de solidariteit gepredikt aap alle kame raden die ze vergeten hadden. Gij door ons alle inlichtingen ze verschaf- bediende i l Brugge, veroor- voor verklikking, HULDEBETOON G. DUMOLIN. Hierna volgt den tekst van de redevoering, uitgesproken door den heer Charles. Schallier, als voorzitter en namens de Hdealing Dik- smuide van den N.S.B. Van der Beken, uit VERBRUGGHE Erna, Abdijbekestraat, te Andries, werd te Brugge veroordeeld tot 3 jaar gevangenis, wegens verschillende ver klikkingen: in beroep werd- deze straf op 1 jaar gebracht. Haar echtgenoot, Georges Lyeke, Vlaamsche Wachter,' die tot 20 jaar veroordeeld werd, ging niet in beroep. VANC'ENBERGHE Leo, uit Roesllare, hoort zijn straf gewijzigd van 8 jaar op le venslange hechtenis. -De doodstraf voor G. St. D’enijs-Kortrijk. Levenslange dwangarbeid voor O. De Groo te, uit Avelgem. BYNENS Gilbert, bediende uit De Panne, Dinaso en V.N.V.ër (hij was z«lfs een tijd lang secretaris der plaatselijke af lëeling)te Brugge veroordeeld tot 10 jaar hechtenis, zag deze straf gebracht op 12 jaar door het Krijgshof. DE MEESTER Amanda, deeld tot 10 jaar hechtenis i werd door het hof bevestigd, bRAEM Andrl Winger, bediende aan het Rijksweldadrgheidsgesticht te Ruiseiede> collesra Van den oll]allgs veroordeelden De Clem, werd te Brugge veroordeeld tot 7 jaar hechtenis. Hij was lid van V.N.V. en «De Vlag» en' deed aan propaganda. In beroep werd’ zijn straf gebracht op 12 jaar. DE GRANDE Achiel, melkvoerder Loppem, veroordeeld tot 1 jaar opsluiting wegens ver- I klikking, werd in beroep vrijgesproken. SEURYNCK Julien, militair geneesheer uit dr„L, 1.. Eu-L Oostende, werd binst de bezetting lid van de géne Vandermeeren. Hij ook verloor tw 'as": ^danigheid mocht hij VANSEVEREN Emiel, Inge’munster. O.T. Schutzkommando en V. W.16' jaar buitenge wone hechtenis. DUFLOU Gerard, Roeselare. N.S.K.K.: 10 jaar gewone hechtenis. DUTOIR Fernand, Kortrijk. Lid van de Zwarte Brigade en S.S. wordt bij verstek ter dood veroordeeld. VERVISCH M., Moorsele, O.T. 2 jaar ge vangenisstraf. HANDZAME. Hallo! Hallo!: Liefhebbers! Wilt Üw de laatste nieuwe fonoplaten bekomen als ook een goede Radio. Wendt u dan tot het huis van vertrouwen bij Radio dokter Odiel CASIER-WYNTHEIN, Statiestraat 54, Hand zame. Landbouwers en Winkeliers, wilt u gerust op uw twee ooren slapen, vraagt dan een apparaat r,a alle dieven te doen wegloo- pen, aan het hierboven gemeld adres. te Oostende blijven bij de evacuatiever-' scheidene getuigen kwamen te Brugge getui gen dat hij hen geholpen had aan valsche wrerd hij thans tot ja'as hechtenis verwezen.

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 3