Manifest, BEERST. bewind scheurbondjes valt SPORTNIEUWS. Z.E.H. Kan. Dessain, Voorzitter van den Kon. Belg. Voetbalbond. verknoei je voecbalta- met op spelen! gegevens Iedere tusschenkomst verleend aan ten nadeele van dus niet de Nazi’s hem te Breendonk deden ondergaan. De h.h Van Kesbeeck en Dessain, uittredend onder-voorzitter, die reeds gedurende jaren deel uit maakt van het bondsbestuur, vorm den in het verleden een paar goede vrienden. We zijn er. van overtuigd dat de nieuwe voorzitter de voetstap pen van zijn voorganger zal weten te Onder dezen titel verscheen in ons blad een manifest, uitgegeven door de „Vrienden van de Spaansche Re publiek”. Het bedoeld manifest, dat reeds weken geleden door de vereeni- ging in kwestie werd medegedeeld, moest steeds wegens plaatsgebrek uit gesteld worden. Ten gevolge van een vergissing werd het niet geplaatst on der de rubriek waar het thuis hoorde,, nl.' „Mededeelingen van Maatschap pijen”. De volgende nota van de re dactie, moest het voorafgaan: „Het hier onder afgedrukt manifest werd ons reeds enkelen tijd geleden medegedeeld door de „Vrienden van de Spaansche Republiek”. Het kon wegens plaatsgebrek niet opgenomen worden, doelt, nu de oorlogsmisda digers Pierre Laval en Léon Degrelle, evenals den door het Fransch krijgs- gerecht ter dood veroordeelden Abel Bonnard nog steeds in Spanje een (voorloopig) veilig onderkomen vin den, lijkt het ons dat onderstaand manifest een oude zaak opnieuw „actueel” maakt en dat het dus kan gepubliceerd worden, zelfs met veel vertraging. Voor de lezers die er reeds door andere bladen kennis van kre gen, zal een kleine opfrissching van verleend worden. Er moet aan sport gedaan worden om «hort! Misschien biedt de verkiezing van Z.E.H. Dessain de gelegenheid om op voetbalgebied tot de zoo zeer ge- wenschte eenheid te komen. Dat men de kans niet late voorbij gaan. De regeering heeft tot plicht de voetbalsport te helpen bevorderen Da; kan ze alleen doen door d< - K.B.V.B., eenige groote organisatie die in haar schoot alle voetballers op neemt, Vlamingen als Walen, geloovi- gen als ongeloovigen, katholieken als Men verwachtte zich aan de verkie zing van den heer R.W. Seeldraeyers. van R.C. Brussel, tot algemeen voor zitter van .den Koninklijken Bel gischen Voetbalbond. Reeds vroeger had de H. Seeldraeyers dit ambt waar genomen. Zooals bij voetbalwedstrij den de promostieken vaak omver ge kegeld worden, gebeurde het ook op de algemeene vergadering van den bond. De nieuwe voorzitter is Zeer Eerw. Heer Kanunnik Dessain, van F.C. Mechelen. Men weet dat de oude voorzitter insgelij-ks een Mechelaar was, namelijk de gewezen liberale volksvertegenwoordiger Oscar Van Kesbeeck, overleden ten gevolge van de onmenschelijke behandeling die tot hoogeren bloei zal voeren. Het feit dat een priester en één die tot den „staf” van den kardinaal aartsbisschop behoort tot voorzit ter van een groote neutrale sportver- eeniging verkozen werd, is anders! zeer beteekenisvol. Het bewijst, in enkele reden hebben om den bond te wantrouwen, iets waar een verstandig mensch nooit aan getwijfeld heeft. Waarom moet er dan een Algemeen Katholiek sporverbond bestaan? Waarom een „Socialistische_ Voet balbond”? Waarom bestond er een „Vlaamsche Voetbalbond? De gods dienst mag er zijn, de politiek mag er zijn, moet er zelfs zijn, doch hun arbeidsveld heeft zekere grenzen en alhoewel deze misschien niet steeds zeer duidelijk af te bakenen zijn^staat het toch vast als een paal boven wa ter dat de sport BUITEN deze gren- het geheugen niet nutteloos blijken,! 2611 ligt! Voor Zondag a.s. 15 dezer, groote- Bekercompetitie, op terrein Vande- weghe. Om 3 uur Scholieren A. Dik- smuide en Scholieren Wonder-Veurna. eerste match Om 5 uur S.V. Diksmuide I.Wonder doch moeten Veurne I. BURGERSTAND. socialisten of nog anderen, te steunen. De lezer zal aan de -hand van bo- '"'’de gegevens zelf kunnen i venst*»— ,,Qr, i jjleine Onmer- de voetbalsport uit en mag verbeteren. Nog van <ie I - king; het manifest gaat uit 1 „Vrienden van de SPAANSCHE Ré-] publiek”. Spanje is België niet! Ditj weze gezegd ter intentie van sommige specialisten in het zaaien van ver warring. (Vervolg) VOETBAL. Bij S.V. Diksmüide. Scholieren A. 7. Scholieren B. 3. Zondag hadden wij een match tus- schen onze twee jeugdelftallen. Niet tegenstaande het zonnig weder was kei Berten op voetbalgebied? Aan hem te beslissen en ook wat meer ta loopen dat er snede in komt. Wees a.u.b., niet verschrikt de beenen te rekken, dit weze gezegd aan alle jeudige voetballisten. I gedaan, maar moet wat meer zijn backs spelen. D’HULSTER RYCKEWAERT. Ryckewaert 1 een adem om wel 20 plein, te loopen en denterhalf te eerste men, moe vooral nu de ambassadeur van de Vereenigde Staden te Madrid de Franco-kliek komt te verzoeken het roer om te gooien. Onnoodig te zeggen dat al het medegedeelde onder de verantwoordelijkheid van de „Vrien den van de Spaansche Republiek” verschijnt, hoewel wij er aan houden te verklaren dat wij, als bewuste de mocraten, tegenstander zijn van de door Duitsche en Italiaansche fas cisten aan het bewind gebrachte Franco-regeering”. meer loopen. Voor het laatst de voor lijn: VERSCHELDE, rechtsche hoek. Gilbert is niet in form, maar wij ge ven hem volle eer, want wij weten van zijn Pa Henri dat hij met volle kracht aan het blokken is! ALLOSSE- RY, een vurige voetballer heeft gege ven wat hij kon. HUYGHEBAERT J. een vraagteeken. Op training de beste van allen, doch in een match loopt hij verloren, maar de schuld ligt bij u Jefke, meer op uw spel let-4’ ten en niet zooveel babbelen. En de laaste, NEUT,' de eene keer al wat men wil, de andere keer niets uit te krijgen, het is moeilijk om te be- Kleine Aankondigingen. I Dijk j de publieke belangstelling zeer gering, tros alles, hébben onze jon gens ons vergast op een prachtig voetbalspel, welke een belofte wordt- voor de Bekercompetitie op Zon- dag a.s. 15 Juli. Over de gespeelde! 'match zal ik niet verder uitwijden, j UIT DE hand TE koop. Workmans- maar een woordje voor onze jeugdige woonst met 60 roeden land. Gelegen te Keiem, j spelers heb ik VSel over. Keeper GQUWY U. heeft zijn best met 1 en I heeft j maal om het belooft een goed worden. D’Hulsters time was prachtig te noe- doch na de koffie was hij gespeeld. Verlies nooit moed, beste jongen; loopen doet u goed! VANDERSTEENE, centerhalf, mag op een goede match terug blikken. Wat rapper doorgeven en hij komt er zeker! De twee halfsMUYLLE en CLOEDT hebben -de overwinning helpen be vechten, want in den aanval waren ze altijd mede. Pol, je tempo wat ver snellen en toekomend jaar speel ie in de eerste ploeg! Cloedt is een rap duiveltje, dat moet gezegd, nooit moe en de eenige die goed ballen kan stoppen. VAN MECHELEN, recht sche hoek, de kleinste van de jonge ren, maar reeds een van de besten! DUCHATELEZ, rechtsche inside, is in top form, maar moet zijn beslis singen wat rapper nemen, want, Raoul, met te wachten, laat je den verdediger toe zijn kooi te bescher men! VANDEPITTE een groote kerel, heeft goed werk geleverd, maar moet meer trainen, niet met den bal, maar voor het loópen! DUYVER W„ heeft twee prachtige goals gemaakc; doch heeft ook loopkoersen noodig en moet j trachten wat meer in beweging te blijven, eens zelf achter den bal gaan. volgen en den Kon. Belg. Voetbalbond i En laatste^ van’de A ploeg, centerfoor NYS L. een geboren voetballist, die speelt back, centerhalf, centerfoor enz. enfin,, alle plaatsen en is nochtans nooit moe. Hartelijk geleliclteerd, maar laat me toe je te zeggen; zoek zelf de plaats die je zoudev vm uc - v' ille2 sPelen en ik geloof wel dat het grijpen. zal hij -ooit op de hoogte ge leder geval, dat de katholieken geen selectiecomiteit je deze plaats zal toe- raken van zijn vader of van zijn non- antoio roHan viakHan <-r. staan, maar verknoei je voetbalta- lenten niet met op alle plaatsen te willen spelen! DEBGRAEVEj wordt zeker ’n slimme voetballer. Nü nog een woordje over de spelers van den B ploeg. Keeper AMERY 7 goals in uw kas, dat is veel jongen. Een goal moogt ge op u nemen en aan de andere zes was er niets te doen. De back NYS D. is de weerspie geling van zijn broeder, doch veel kal mer maat. Vandaele, Maes en Vande- pitte hebben voor hun voldoening gegeven, SELECTIE. VERVOER: Gerard BUYSK, Grooten Te Verantw. Uitgever: F. Willemyns, Diksmuide. f Vv rsréntschnlcH- --i v< ordeele :'n waarom afgehandeld ZARREN. Huwelijken. Deroo Gerard. Woumen en Vermoortele Julia. Gunst Albert, Houtulst en Paesbrugge Agnes. Overlijden. Bracquez Step hanie, 80 jaar echtg. Vanbect- laere Désiré. KORTEMARK. GEBOORTEN. Veréecke Astrid di v. M. en Vanthonr- nout Maria, Viaene Eddy z v. Gentiel en Labeeuw Clara. - Ryckewaert Christiana d. v. J«- zef en Eécloo Rachel. Huwelijk. VanaverbekeAVil ly met Magdal. Vanslembrouck, z.b. Overlijden. pBgrieck Victor 74 jaar wed., Labeiis Julie ov. Brugge. De kleinste straf die men aan de Duitschse- zinden kan geven .‘ware voor allen levenslange berooving van politieke en burgerlijke rechten, dat zou hun invloed breken en hen onschade lijk makendit is niet te veel gevraagdaange zien zij België verachten moeten zij in ’t Bel gisch bestuur niets meer te zien hebben en kun nen zij naar Duitschland uitwijken: daar is hun plaats! zou onze goede bevolking dan in rust en vrede kunnen Ivven en België heropbouwen. Beste lezeressen en lezers, gij ziet dat de zwarten nu allemaal geen zwarten meer zijn. Hetgeen klaar bewezen is liegen zij af. In hoe veel gemeenten Icopen er nog zulke onderwij zers, die nog niet afgesteld zijn? Waarom niet veel spoediger al die mannen afgesteld en ge- y< Vuist Waarom al die vcorloopige invrijheids- stellingen die den indruk geven dat zij onplivh- s tig zijn, terwijl de openbare opinie ten over vloede weet dat zij hevige Duitscligezinden en propagandisten waren Deze die beweren vrede te krijgen door de zwarten los te laten zijn ge weldig mis. Het volk heeft te veel geleden, het eistht eene rechtvaardige straf en voornamelijk geen zwarte ondeiwijzers of onderwijzeressen in de scholen. Er Icopen hier eri daar nog zwarten genoeg in vrijheid die nu trachten den patriot uit te hangen! Welke huichelaars f Hot is. het mogelijk zooveel gingen, die gan-cli ongegrond van die verraders in te br niet rapper al die gelijke gevallen met een rechtvaardige sanctie? Binst den oorlog zei de radio standvastig: „Teekent alles op wat de zwarten verrichten en zij- zullen hun' straf niet ontgaan!” En hoe zijn wij niet teleurgesteld. Nu schrijft men immer van naastenliefde voor landverraders die hun eigen langeiiooten verklikten om ze raar Duitschland te zenden, naastenliefde voor dezer, die bij onze kinderen te prenten van F.. schoonheid, naastenliefde wijzers aan te s,-. België, ons onze HOUTULST. Geboorten. Gheerardyn Jon ny zv. Albert en Depoorter Cla ra Lampaert Roger z.v. Wal ter en Lejeune Franyine. Grymonpon Noëlla d.v. Gentiel en Everaert Alice. Vanbra- - handt Diana dv. Maur. en Delen Palmyre. Huwelijken. Baert René van Ouaregnon met Pieters Helena. Staelens Camiel met Dewulf Juliana. Overlijdens. Cyr. Montmo rency, 69 j., echtg. Descamps Adronie; Keirschieter René, 57 j. echtg. v. Vermeersch Laura Crombez Joannes, 61 j., klooster ling; De Wulf Brigitte, 3 d., dv Arthur en Ver Eecken Yvonne. STADEN. Huwelijksbel.Verburgh Mar cel met Schiettecatte Marie; De- grande Oscar met Cattry Maria. Geboorten. Moyaert Annie, dv Georges en Degryse Irene. Overlijdens. Denys Maurice, 6 m. z.v Achiel en Lust Julia. HANDZAME. Geboorten. Steenkiste Chris tiane dv. Oscar en Defordhe Irma. _1 den in druk trachtten in Duitschlahd’s grootheid en .„'.i-.'D om wederom onder stellen die toch nooit met gloed over België, ons vaderland, zouden kunnen spreken, die onze kinderen geen vaderlandsche gevoelens zouden kunnen inprenten.naasten liefde in ieder geval waar zij om de één of an dere reden hun voordeél zien. Nog nooit heeft men zooveel ever naastenliefde hooren spreken en schrijven dan nu en dit alles om zwarten vrij te maken. Ware het deze „totetrekkers” niet veel beter daarover te zwijgen en de plichtigen te laten straffe» en zooals reeds gezegd werd hun poli tieke reclrten te ontnemen voor altijd, dan zou het gevaar kunnen verdwijnen dat die kert-iS binnen min dan 10 jaar wederom een partij vor men onder een anderen naam. Maar dit ook zal bevochten worden en nog het meest, want het is juist met hun politieke rechten dat zij moe ten vrij komen, gij kunt raden waarom. En waarom zoo streng zijn? Niet uit naat of wraaklust, maar wel zeker om in de toekomst niet bedrogen te zijn. Wat wilde President Roo sevelt in zijn laatste boodschap zeggen? Dat een overwinning op onze vijanden niet voldoen de was. Wij moeten alles in 't werk stellen, om twijfel, vrees onwetendheid en geldzucht, die deze afgrijzelijke zaak mogelijk gemaakt héb ben. meester te blijven; in andere woorden: wij middelen beletten en de ze- ons niet laten bedriegen, landverraders nog ooit zien wij later die onze leus in de als Roosevelt op moeten met alle kerste gebruiken, dus dat de zwarten en kwaad verrichten, zoo niet, mannen nog opduiken. Dit is zellfde orde van gedachten internationaal terrein- Leimolenstraat 6. Zich wenden bij Mevr. We Matte, Stovestraat 7, Diksmuide. 15. - KOEKELARE. Huwelijken. Debaillie Ra phael en Elza Dupon, Ichtegem. Dewilde Valenten met Isabel la Debaillie. Hosten Maurits, Zarren en Maria Willaert. Vandendriessche Louis, Ouden burg en Helena Casier. Osaer Leon en Lucie D'Haene. Van- hooreh André en Simonne Ver- Itrate. Proot Henri, Boveker- ke en Julia Vanhooren. Van- steenkiste Julius, Eernegem en Maria Symoen. Tylleman An dré, Eernegem en Alma Allary. Geboorten.Uitenhove Olga. Debou Roger. Deprez Ma ria. Hemeryck Erik. Overlijdens. Margodt Au gust, 71 j„ echtg. Leonie Van- dycke. Vandercruysse Clemen- ce 69 j. echtg. Frederik Timmer man. Verstraete Stephanie, 76 j., wed. Leonard Vyvey. Kimpe Maria 38 j., echtg. Isidoor D'ebeukelaere. 4, Diksmuide, gelast zich met alle vervoer en en bijzonder voor verhuizingen. Telefoon 10. TE KOOP: Feu continu, merk Stella. bevragen, Noordstraat, 39, Diksmüide. TE KOOP. Breimachine (ronde) met 120 i naalden, merk „Rapide”. Zich wenden ten bureele van ’t blad. 22, I UIT DE HAND

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 4