KOLONIALE LOTERIJ (ten bate der Geteisterden) TREKKING 26 JULI a.s. Verdeellng van de 15 MILLIOEN van de 3de Schijf 1945. Stel niet uit tot morgen. dag 20 April) GEEN ETEN gegeven en5 f MERKEM. dum zou en F. W. (Vervolg). bond- de overblijvenden is de vrijheid nu In de Cruwelkampen van het Ky Huurland. André Dehaemers, uit Vladsloo, vertelt ons zijn lijdensweg de mag RANTSOENEER! NG. TE LAAT... zult U komen als U ’t laatste oogen- blik afwacht om Uw biljet te koopen van de Dpe het VANDAAG! iedereen zich in be er wordt verhuisd een ander opgegeven En een gruwelijke DOO- ’t Wit Paard... het verslag ’t Wit Paard” is voor ons land l ma geworden! Toen wé zegden en somberste bestaan, waren afroeping. ’s Middags en ’s avonds krijgen de politieke gevangenen 3/4 liter vage soep, maar geen kruimel brood meer. Er wordt verschrikkelijk veel honger geleden en steeds regent het slagen... Deutsche Kultur! Einde lijk, de Donderdag 19 April hooren ze opnieuw het kanon! ’s Anderendaags komt het gerucht iiaderbij. Men durft niet hopen: zooveel treurige -onder vindingen en desillusies werden reeds j opgedaan! Er wordt dezen dag (Vrij- Franjmjk gepoogd hebbfen naar België terug te keeren? Ook hun plaats was nochtans buiten het bereik van den vijand. Nu men begonnen SF met hW on derzoek, moet men doordrijven. Ook ware het wenschelijk dat ieder bur- ook een gevaarlijk voor- VEURNE. Eij besluit van den Regent dd. 6 Juli 1945, getroffen bij toepassing van artikel 2 van de besluitwet van 21 December 1944, gewijzigd bij de be sluitwet dd. 7 Mei 1945, strekkende tot vervalleverklaring van de onwaar- dige provincie- en gemeenteraadsle den, is de heer Vanhee, G., als gewoon lid van den gemeenteraad van Veur ne vervallen verklaard. te lezen krijge, waar t werd woordelijk in te vinden is. Trots de papierschaarste moet het mogelijk zijn! Wat ons betreft, wij zullen del lezers OBJECTIEF inlichten en geen stelling nemen in de zaak. Dat kan ieder dan zelf doen, na inzage van der besprekingen. „In was een blijspel. Het een treurig dra- j o__schreven dat hankelijken staat zijn. Het referer- Bel§ië de somberste uren beleefde dum zou ook een gevaarlijk voor- sinds ziin bestaan, waren er men- £a°nde in het leven roepen en de te-1 ®TcTh®n„die bet-miet wilden gelooven. genstanders der monarchie zouden terecht vragenwaarom geen repu- j bliek, vermits men nu toch voor een kpning „kiest”! Als antwoord op het referendum- voorstel hebben de socialisten den eisch gesteld dat een openbaar debat in het parlement over de „kwes.tie” zou plaats hebben. Of den oogenblik dat deze regelen onder de oogen van den lezer zullen komen, zal dit- debat reeds begonnen zijn. Het is beter dan een referendum, maar even onver kwikkelijk als beschamend voor het land, de monarchie en den koning. Een debat moet klaarheid brengen! Maar wanneer het debat moest be wijzen dat de plaats van Leopold III op den troon is, zullen alle anti-Leo- poldisten dan hun ongelijk erken nen? Of, in het tegenovergestelde ge val, moest er bewezen worden dat de koning onwaardig is nog ooit als hoofd van den staat op te treden, zullen dezen die hem door dik en dun verdedigden dan hun houding ver anderen? Wij deriken het niet. Want daar staat ’t geluk aan.de deur, het roept je toe goeie morgen, kom binnen en vergeet je zorgen”. Het geluk werd er voor België niet gevonden, maar toch zal het, zooj '’iet aan de deur, ergens uit een verloren hoekje worden. geweldig gehekeld hebben? We zien de h. Carton de Wiart de onbeschaamdheid zoo ver drijven nu als hoofdverdediger van Leopold III op te treden, terwijl hij hem te Li moges hardhandig aanpakte. Wanneer was de h. Carton de Wiart rechtzinnig: nu of in 1940? Zou hij niet beter zwijgen? Maar waren ed in 1940 geen ministers van de regeering Pierloot, die na de capitulatie van aan de Amerikanen zonder slag of stoot. Alle papieren worden verbrand. •De jongens worden af getast en er wordt jacht gemaakt op de papiertjes en stukjes potlood tot in de kleinste plooien Van het lichaam, zelfs m de opening.... waar den rug van naam dat ieder bur- verandert. Te 13 uur wordt op ieder ger de annalen van Kamer en Senaat gebouw de witte vlag geheschen en de al wat gezegd; S.S. lui trappen het af! Flossenburg, j! het folteroord, is in feest! te 15 uur moet weging zetten: Als bestemming wordt I oord van verschrikking Meer dan DACHAU! de helft van de makkers zijn in deze DENMARSCH begint... hel om het leven gekomen, maar voor (Wordt voortgezet) I een debat richt zich tot menschen die nadenken. Maar in België wordt over de koningskwestie geweldig veelt gepraat, geroepen, getierd, gedreigd, geplakt, maar er wordt zoo goed als niet over gedacht. En dat is juist het diep tragische van den toestand! Daardoor komt het dat het juiste geneesmiddel zoo moei lijk te vinden is! Maar we zijn ter schepe en we moeten varen. Een eerste tegenslag' voor het land is het uiteenvallen van de regeering van nationale unie. Wij denken dat ze er nog brood- noodig was, zeker tot na de oplos sing van het vraagstuk van den koning., Wij zijn anders van. oordeel, dat er in normale omstandigheden een oppisitie moet zijn. Maar we be leven nu juist ongemeen abnormale cijden. Het dient aangestipt te worden dat de katholieke ministers zijn af getre den tegen hun goesting en uit partij- tucht. Want de regeering was soli dair! Misschien zal er reeds een nieuwe regeering zijn bij het verschijnen van ons blad. Wat zal de houding zijn van Pier lot, Philippart en andere katholieken die destijds den koning te Limoges eten verflauwt steeds. April. De mannen uit het concentra- Ook naar St. Kruis. Verleden week, werd te Diksmuide, op het onverwachts de genaamde Geldof Maria van Houtulst, die vóór eenigen tijd naar Merkem (...hoek) komen wonen is, gesnapt. He; gaat hier om een jong fezanije van de groote Lucie uit Diksmuide. Goede reis, moeder van een. wel te rusten. Wat denken zij nu? Maar ook de don- kerste tijden gaan voorbij en de I zwaarste moeilijkheden kunnen over wonnen worden door wilskracht, vol harding en eendracht. Dat men de hoofden koel houde en denke aan het lied over het oud hotel te Sankt Wolfgang: „Im WeiSSen RÖSSl am Wolgdngsee, 10 Vleésch f75 gr. per zegel) 90b gr. kunnen uitgehaald 14 Pndd;ng powder Helaas, het zou een bittere desillusie worden. De lijdensbeker werd nog niet geledigd en eers; zouden nog duizendeft vallen Naar André ver nam waren alleen enkele Ameri- kaansche tanks tot in de nabijheid gevangenen krijgen van het kamp doorgedrongen, doch hadden zich weer moeten verwijde ren daar zij te ver van hun basis wa ren en te weinig in aantal. Rond 19 uur kwamen er soldaten in het kamp, maar het waren oude kennissen de onfhenschelijke S.S. Onmiddellijk worden alle laait op bij de mannen in zebra-pak, witt£ vlaggen weggenomen, Het schie- doch het is jammer genoeg eenten’m de verte vermindert: het zijn valsch gerucht. Den 15 April komt een' de Amerikanen die terugtrekken... karavaan geëvacueerden uit Buchen-Wat gaat er om in de ziel van de wald aan, na een voetreis van 280 km. dwangarbeiders? De monsters die in Veel dooden werden langs den weg ge laten. Zooals men zich wellicht kan indenken waren deze jongens in een staat van volledige uitputting. Ro ger Dehaemers is er niet bij-Veel van mannen moeten dit folteroord als bewakers optreden grinniken: ze hebben de vreugde van gevangenen gezien en de wraak niet uitblijven! Den godgan- schen dag worden er slagen uitge- de uit Buchenwald komende deeld: des te erger voor wie er niet buiten slapen. Het tegen op kan! Van werken is er na- Zestiende tuurlijk geen spraak meer, maar toch moet iedereen te 4,30 uur op- tiekamp van Flossenburg denken dat' staan. Er is bijna voordurend naam- het den dag der verlossing is. Zij we ten echter niet dat de wagelijke S.S. beesten dezen dag hebben uitgekozen om hun lijden ten top te drijven! In den ochtend geven deze monsters aan de gedetineerden de verzekerig dat het kamp zal overgegeven worden Het gasthot „lm Weissen Rössl” (In ’t Wit Paard) te St. Wolfgang is sinds jaren de heele wereld door be kend, dank zij het blijspel van den- zelfden naam, dat later in een be roemd geworden operette herschapen werd. Iedereen kent de deuntjes. Wij weten niet zoo er nog een mooie weduwe als waardin te vinden is of een jaloerschen Oberkellner. Komen er nog jonggehuwden? Of goedzakige bromberen zooals den gespenfabri- kaht Giesecke? Of een zich zelf be wonderenden Sigi? Wij denken het niet. Het hotel zal nu wel uitsluitend dienen om de reizigers uit België te herborgen. En zelfs in zijn grootsten bloeitijd moet het „Wit Paard” nooit zooveel klanten gehad hebben! Eens werd een blijdspelauteur door het oudé gasthof geïnspireerd. Hij was de eenige, maar weldra zullen een legioen revueschrijvers insgelijks het onderwerp aansnijden... Want gekker figuren dan Sigi waren er te St. Wolf gang in de laatste dagen zeker te vinden!.... Jammer dat het stuk dat er zich afspeelt voor België een dramatisch verloop heeft. Men dacht dat Prins Karei of Mi nister Van Acker verleden week de uiteindelijke beslissing zouden mee gebracht hebben. Er was niets van! De koning treedt niet af, maar keert ook niet terug! Na twee maand herrie zijn we nog geen stap dichter bij de ontknooping. Integendeel! Hei gevaar wordt met den dag grooter dat gewetenlooze politiekers van de koningskwestie een yerkiezingszaak zullen maken, wat een ware ramp voor het land zou zijn. Heer en der rechterzijde hebben een referendum voorgesteld. In het verleden heeft de katholieke partij steeds alle voorstellen tot referendum verworpen of helpen verwerpen. Ze had daarin groot gelijk en we hopen dat haar leden ook thans nog tot be zinning zullen komen vóóraleer het te laat is. Men zou niet alleen het pres tige van den koning, ZELFS WAN NEER HIJ VERKOZEN WORDT, een doodelijken steek toebrengen, maar het krediet van België in het buiten land ondermijnen. Wij weten niet zoo een referendum Z.M. Leopold III op den troon zou houden, maar één zaak is zeker: het gevaar voor separatisme zou vertienvoudigd wor den en het uiteindelijk resultaat zou het verdwijnen van België als onaf- Het is het geschut van- de bond- de overblijvenden is de vrijheid nu genooten dat de gefolterden uit Flos-gekomen en de verzekering van het senburg te hooren krijgen..Het komt; levensbehoud. Men vervracht ieder steeds dichter bij. Wie zal beschrijven! oogenblik de Amerikaansche redders, wat er in hun gemoed omgaa;? De redding is nabijMaar voor velen is het een gruwelijken dood die nader komt. De 14 April is het duidelijk dat er in den omtrek' gevochten wordt. In het kamp wordt geen licht meer gemaakt en de l nog 100 gram brood per dag. Ook de behandeling wordt nog onmenschelij- ker, men vraagt zich af hoe het mo gelijk is, doch onze martelaars onder vonden het! Het gerucht doet de ron de dat de Amerikanen reeds in het kamp binnengedrongen zijn. De hoop: beulen laait nn hii rie mannen in zebra.-nak.witte Vla genoeg eenten'in de verte vermindert: het zijn valsch gerucht. Den 15 April komt een' de C.I.B. 125 gr. 9 kg. VAN 15 JULI TOT 13 AUGUSTUS. i 2 Gebrande koffie 3 Margarine of reuzel 4 Boter 5 Cichorei 6 Sidker 7 Urosre erwten 8 Chocolade 9 in poeder OPGEPAST. D'e Centraal-Tnformatie-Bureelen van Gent, Clementinalaan. 4, laten hiermede weten, dat zij niets te maken hebben met het verdacht- makend artikel verschenen in ,.De Weekpost” van 7 Juli 1.1. onder *t opschrift «Opgepast». De C.I.B. houdt regelmatig zijn zitdagen op den 3n Woensdag van 10-12 uur in de Con corde, Markt 9, Diksmuide. groenkleurig zegel nr 55, onderge- voor 50 gr. ge- 100 gr. leverworst of gesteriliseerd vleesch 750 gr. 550 gr. 500 gr. 900 gr. 1 dl. of 92 gr. 100 gr. 125 gr. 100 gr. 100 gr. 225 gr. Zegel Produkten Dagelijksch 1 Naar keuze rantsoen A. Brood 400 gr. B. Broodjes 375 gr. C. Meel - 295 gr. D. Deegwaren 200 gr. F. Dieetlevensnnddelen 125 gr. G. Banketgebak 250 gr. H. Zetmeelhoudende produkt 250 gr. Maandelijkscn rantsoen. 3r0 gr. 750 gr. 250 gr. 50 gr- 1500 gr. 300 gr. 50 gr. 280 gr. Teder rood-blauw- en voor bereide vleeschwaren nummerd 1 en 2, is geldig kookte vieescbworst levernhste’100 gr. 1 200 gr. geperste kop. Horn- c+oof- j 12 Naar keuze: A. Pcnfftrnr gelei; enz. 700 gr. B. Kunsthonig, invertsuiker en vloeibare suiker, enz. C. Gekonfijte vruchten D. Suikergoed F. Peperkoek 13 Olie 115 Maïshloem 17 Pozijnen 18 Gedroogde abrikozen 19 ond“rg«nummerd 1 en 2: Viscbconserven 19 ondergenummerd 3 Visch in olie 20 Aardappelen

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 2