DE VRIJHEIDSECHO WEEKBLAD. PRIJS 2 Fr. ZONDAG 5 AUGUSTUS ÏM5. Ie JAAR. Nr. 21. onthaal. was van de partij. zoo ging het verder tot— Klaarheid. F. Willemyns. joodsche Soldaten. Ongeveer 1.300.000 Joden waren tij- intusschentijd de gevreesde over Een Bekecring! loopen. Getuigschrift van burgertrouw. nazi-pensionaat verbleef; ex-ge vangen en zouden schade ondervinden. te gaan! Ook werden de wagens niet toegenageld en slechts hei reglemen taire aantal manschapen werd in één wagen toegelaten: veertig En geen Onafhankelijk Informatieblad. - Voor Nationale Democratische Samenbundeling. - Voor Zuivering en Recht Hef nazi-monster Kramer wordt geoordeeld. Alle correspondentie voor ons blad moet gezonden worden aan: ..De Vrijheidsecho” Groote Markt 4, DIKSMUIDE. Dus niet schrijven naar den uitge ver van het blad, anders is er ka 4 dat aan uw brieven te laat gevolg ge geven wordt. Enkele weken geleden werd de lei der van de fascistische anti-semeti- sche partij te Debreczen door de Hongaarsche overheden aangehouden. Hij was vermomd als Joodsche leur der’ Somige lezers zullen misschien oor- deelen dat we langdradig geweest zijn. We hadden tienmaal meer kun nen schrijven over wat onze vriend vertelde. Wij hebben ook geen poging gedaan om de feiten op te schroeven, maar zijn, integendeel, ver beneden de waarheid gebleven. Dit blad komt in de handen van eenieder. Misschien zal André eens in ee» afzonderlijke brochure, mededeeien wat hij meege maakt heeft en te dier gelegenheid meer den nadruk leggen op sommige gebeurtenissen, die wij hier „gedekt” gelaten hebben. Men zal zien welke Bericht aan onze Verkoopers. dijzèn waren. Roger is voor een paar weken ook thuisgekomen zoodat het geluk volledig weergetoeerd is bij Gaston te Vladsloo. Misschien komt ook boer Vandamme weldra thuis te De Verkiezingsuitslagen in Engeland. De ,.Lagerführer,’ van“Belsen. Jozef Kramer, het S.8. monster dat 26.000 gevangenen deed doodmartelen in het gruwelkamp te Belsen, waar hij het bevel voerde, wordt deze maand te Luneburg geoordeeld. De S.S. vrouw Irma Grese, een mooi blond kind, die het misdadtgheidsre- c.ord houdt bij het „zwakke geslacht” moet insgelijks op 't bankje. De gewezen „zebra’s” zijn benieuwd kennis met... beestenwagens. Er wa- hoe het proces te Luneburg zal af- i ren geen andere coupe’s beschikbaar J ep dezen keer was het om naar huis Verscheidene volksvertegenwoordi gers hebben voorgesteld een brochure ce laten verspreiden onder de bevol- king met de teksten der redevoerin gen in verband met de koninklijke kwestie, alsook alle documenten in verband met de zaak. Dit stelden we voor, een paar weken geleden. We juichen dus volmondig toe. Het is »u éénmaal zoover gekomen dat er een debat gehouden werd.’ De voorlichting moet dan maar volledig zijn. We zien nu dat sommige bladen de redevoerin gen van De Vleeschauwer, Carton de Wiart en ci0 tekstueel weergeven, met vleienden commentaar, maar wat Van Acker, Delfosse e. a. zegden wordt ontzenuwd! Ofwel wordt de redevoe- ring van Van Acker in haar geheel overgenomen en die van zijn tegen strevers verminkt. Zoo gaat het niet. Dit is omdat de partijpolitiek bij de kwestie betrokken wordt. Iedereen moe* objectief kunnen oordeelen hoe de vork in den steel zit! Attiee vervangt Churchill als Premier. Donderdag werden dus de uitslagen van de algemeene verkiezingen in En- geland bekend gemaakt. Algemeen wérd er een spannende strijd ver- i wacht tusschen de twee voornaamste partijen: de Labour-partij (de tra- 1 vaillisten) en de Conservatieven. De Labour-partij had eenerzijds groot- sche plannen uitgewerkt voor de re constructie en den terugkeer tot het vredesleven: de nationalisatie van de sleutelindustrieën (staal en ijzer), een verstrekkend sociaal hervormings programma en sociale verzekering. De Conservatieven anderzijds steun den op hetgeen door hun regeering tijdens den oorlog gepresteerd werd, maar vooral op het prestige en de geweldige populariteit van hun leider W. Churchill. De Labour-partij heeft echter een overweldigende meerderheid behaald en dit voor de eerste maal sedert haar bestaan. Ze heeft zelfs het minimum aantal zetels van 345 (op 636) die noodig zijn om in hes Engelsch Par lement actief te kunnen optreden overschreden. De conservatieven heb ben bijna 200 zetels minder. De aan dacht dient ook nog gevestigd op de nederlaag, van de liberalen en hun candidaat William Beveridge met zijn plan voor sociale hervorming. De functies van den heer Churchill! als Britsch premier zijn dus ten einde. Hij wordt door den heer Attlee in de ‘.euwe Labour-regeering opgevolgd d e hem ook op de „Big Three” ont moetingen zal vervangen. Deze ver andering zal echter geen invloed uit oefenen op het verder verloop van den oorlog tegen Japan, want alle plan nen hiervoor werden reeds uitgewerkt zooals Churchill het verklaarde bij zijn aftreden. De nederlaag van Churchill heeft iu vele landen, vooral in Amerika, ver wondering verwekt. Overal staat Churchill bekend en wordt ook in En geland nog steeds beschouwd als „de” man, de bewerker van de glansrijke zegepraal; hij wordt er bijna als een nationale held vereerd. Dit alles steunt echter op zijn buitenlandsche politiek, zijn wijs beleid en helder in zicht in de verschillende gebeurte nissen. Hij was echter ook leider van de conservatieven en het is als zoo danig dat hij niet als premier verko zen werd door het Engelsche volk. Churchill zelf was populair genoeg en is het nog steeds, maar het pro gramma van zijn partij is het niet meer. Churchill heeft de zware en inge wikkelde problemen die hem tijdens den oorlog werden opgegeven schit terend weten op te lossen. Het Engel sche volk heeft eeu-niet minder lasti ge taak, namelijk de uitwerking van een voortreffelijk vredesprogramma, aan de Labour-partij opgelegd. Aan den heer Minister van Bi»- nenlandsche Zaken werd de vraag ge steld of de burgemeesters een getuig schrift van burgertrouw mogen af ge ven aan de personen die gedurende den oorlog vrijwillig naar Duitschland vertrokken zijn om er te werken en die thans om een dergelijk attest ver zoeken om eventueel aan een werk- of tetrekkingsaanbod in ons land ge volg te kunnen geven. Het antwoord luidt als volgt Het louter feit dat een persoon'toj- fiens den oorlog naar Duitschland gaan werken is neemt niet weg dat hem een getuigschrift van burger trouw mag uitgereikt worde», op voor waarde nochtans dat op het getuig schrift melding va» die omstandig heid gemaakt wordt. Heeft men te doen met arbeiders die uit winstbejag, naar Duitschland zijn gaa» werken, da^ kan er geen sprake va» zijn dat de burgemeesters hun een getuigschritf van burger trouw zoude» uitreiken. Zoo ook moet dat getuigschrift ontzegd worde» aa» ieder persoon die naar Duitschland is gaan werke» zij het dan vrijwillig of niet en die aldaar een pro-Duitsche houding heeft aangenomen welke indruischt tegen de gevoelens va» nationale j waardigheid. In de Gruwelksmpen van het Kultuurland. André Dehaemers, uit Vladsloo, vertelt ons zijn lijdensweg Hond. 10 uur kwamen de eerste Amerikaanscrie zware tanks. Onge veer zevenhonderd snorden er voorbij. André e» zijn makkers, die dezen doodemnaisch e» de vóóraf gaandelijke S.S.manne» kwamen tellen om zich mishandelingen te Auschwitz, Buche»- te vergewissen zoo de rekening— wald, Flossenburg of andere gruwel- klopte! Ook het vasten stond niet oorden overleefden, waren gek van meer op het programma! OverFrank- vreugde. En toch waren er onder hen rijk en Luxemburg ging het naar het die ten gevolge van het doorstane leed vaderland; overal wachtte onze gere- nog overleden na de bevrijdlng. Ze patrieerden een gulhartig onthaal, hadden te» minste nog den laatsten In de eerste Belgische stad, Arlon, kroost gehad: het nazi-beest te zien was de „receptie” oprecht vorstelijk: bezwijke en niet te moeten sterven zelfs een fanfare zonder bijstand van een dokter, een Te Brussel moest hij zich weer ziek priester of een vriend, tn aanwezig- ete»! En heid van grijnslachende S.S. varkens. Vladsloo, waar hij geestdriftig en met Dese laatste» ware» gevlucht, maar open arme» ontvangen werd, na bij tte Amerikanen hadden ze, na een na twee jaar afwezigheid! kort gfvecht, allemaal te pakken. Ze werded tot den laatsten man »eerge- kogeld, onder het gejuich van hun gewezen slachtoffers die hen. toch lie ver eerst een beetje hadde» zie» lij den! Op het lijk van de» bevelhebber van her kamp van Flossenburg vond men Instructies va» de hoegere »azi- overhfde», volgens dewelke al de ge- vanger en desnoods moesten vermoord I worde», zoo er gevaar voor bevrijding I door geallieerde troepen bestond. De I beuleji hadden echter het werkje niet kunne» opknappen zooals het hoorde. En nu was het gelukkig! te laat. I De wapens der S.S. lui werden aan politieke gevangenen gegeven, als- dl)^„ TO„n Oii.^-..-ere smukken die hen konden van dienst zijn. André „erfde” o.m. een paar laarzen. Onze 'gewapende .zebra's” gingen »u mee met Ameri- kaansche patroeljes en er werd vooral - x huis gehouden onder den (viervoet!-1 Fschijnt verbleven gen) Duitschen veestapel. De bevoer- ‘e hebb“ te Sachsenhausen-Oraniën- radins verbeterde flink, alhoewel bu*'8’ ,„Ddn bruiloft niets niet voor de Duitsche burgers,. En on-1 1 den weg staan- ze jo»ge«.s hadden »u bajonetten om I Mo^en alle Belgen het offer va» het vleesch te scheiden! Een lotge-'Jongens. lijk de gebroeders Dehae- noot van André, een zekere Pauwels,mers» steeds indachtig zijn, vooral nu ui: Oostende, kon Engelsch en diende0113 •'::U jammerlijk verdeeld blijkt als tolk tussche» zijn kameraden en; te de Amerikanen. Wanneer de zebra’s1 lust, hadden in iets, werd het meegenomen. Zoo hadden Dehaemers j en een paar vrienden reeds den eer- sten dag ee» kalf en vier hen»en i» beslag genomen. Het was »u de beurt w aa» de martelaars uit de leeggeplu»- dens den oorlog in geallieerde» min derde landen om bij het rooversvolk tairen dienst. Rusland en de Vereenig- t-e gaan „opeischen"! de Staten tellen elk Ongeveer een half Veel eten is niet ge-zond, vooral voor niillioen Joodsche sodaten. In het wie gedurende maanden of jaren i» Roodc Leger zijn 150 Israëlitische ee» nazi-pensionaat verbleef; veel generaals. De Joodsche Brigade uit het tót hun Palestina, die zich gedurende den Nog vijf dagen oorlog onderscheidde, telt 23.000 man. zou André in het bosch blijven, waar Ze zal waarschijnlijk aan de bezet- ziekte ting van Duitschland deelnemen. Wat der concentratiekampen uitgebroken denken de Joodsche soldaten was: de typhus’ Van een groepje van de verbroedering? tien man. waar toe onze Vladsloonaar behoorde, waren er twee gestorven en drie ziek, waaronder zij» vriend Ray mond Leers, landbouwer te Ronsele. A: dré zelf voelde zich ook niet heele- maal lekker. De Amerikanen konden geen hulp bieden zooals ze het wenscheen De gezondheidsdienst was I overrompeld. Dehaemers geraakte toch in het hospitaal te Rooling, waar hij wat ..opgekalefaterd” werd en' dan maakt? hij voor de laatste maal beestenwagens. Er wa- I en dezen keer was het om

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 1