WULPEN. Diksmsride-Kermis 1945. toelaten, J nog r D. HANDZAME. N.S.K.K. man veroordeeld. Handelsregister. i Nazi-leiders leeren Buchenwald kennen! wordt te Diksmuide een politiecommissaris opge- Bericht betreffende de verdeeling van gedroogde vrachten. r. Boger EtiMof. rl c De bomaanval op Staden. Deze week was het twee jaar geleden dat Staden door een aanval met brand bommen werd geteisterd. Wij dateeren Vrijdag 30 Juli 1943. Duizenden en duizenden bpmmenwer- onze streken om is gevallen en de Dik- Kermis 1945 Naar wij uit doorgaans wel inge lichte bron vernemen, heeft de re- geering het inzicht de inschrijvingen in het handelsregister af te schaffen. Een toelating van den burgemeester der gemeente, waar de„ handelszaak uitgebaat wordt zou volstaan. Dat onze burgemeesters een oogje in ’t zeil houden, niet alleen voor wat den zwarten handel betreft, maar ook de zwarte handelaars En dat de voorkeur verleend worde aan de goe de patriotten die vóór den oorlog een handelszaak uitbaatten! Naar het schijnt waren er niet min dan 60.000 aanvragen voor een in schrijving in ’t Handelsregister! OpriehU.' ig Politiecommissariaat. Bij besluit van den Regent d.d. 2® Juli 1945, plaats ran richt. de omstandigheid aan- Wij zijn zoo vrij op te merken dat, in. 1943 veel nazi-aanhangers gewaar werden dat Hitler het onderspit ging delven. Het regende dan ook ontsla gen! Wij aanzien ze niet als verzach tende omstandigheid, integendeel! Het is echter best mogelijk dat de beschuldigde andere argumenten ten zijnen voordeel e kon laten gelden. Wij laten het aan de Wulpenaars, zich daarover een opinie te vormen. Inderdaad, de verdediging deed op merken dat Roger verplicht was voor de Duitschers te werken, om wille van den broode, zooals veel andere werk lieden, die zich niets te verwijten hebben. Hij liet zich dan ook aanwer ven als „Zivil-Kraftfahrer”, d.w.z. BURGERLIJK autovoerder. Eens in dienst stak men hem echter willens rillens in een N.S.K.K.-plunje... Volgens Meester Debra werd h*j dan ook automatisch lid van V.N.V. Zwarte Brigade. Hij mocht een plezierreisje naar Rusland maken. Bij zijn terugkeer, dook hij onder, tot zijn éénjarige dienstverbintenis om was. Zouden zijn avonturen op het Rus sisch front hem soms geen goesting J 1 i om den Duitschen N.S. Kaka in den steek ,te latten? Steeds volgens zijn verdediger maakte Cayzeele zich tot aan de be- vrijding hoogst verdienstelijk te Wul pen. Vooraanstaande personen uit de gemeente teekenden een verklaring in dezen zin. De attesten werden door Meester Debra voorgelegd. In het belang van het gerecht ware het beter geweest hadden deze personen ter zitting als getuigen verschenen. Zoo leek het te veel op de klassieke schooierij van handteekeningen. De raad veroordeelde Rog^r Cay zeele tot één jaar gevangenis, met onmiddellijke aanhouding. Slechts door de film!.... Het Fransche persagentschap A.F.P. deelt mede Te Mondorf-les-Bains werd voor de nazi-ieiders, die door het Amerikaan- sche leger worden vastgehouden in héb Palace-Hotel, in afwachting dat de commissie der oorlogsmisdaden over huif geval uitspraak doet, de film over het gruwelkamp van Buchen wald afgerold. Onder hen bevonden zich von Ribbentrop, Kesselring, Dr. Hans Frank, Goering, admiraal Dö- nitz en Julius Streicher. Bij het zicht van de /gruwzame tooneelen, aldus de berichten, bracht Frank zijn zak doek aan zijn mond, terwijl Kessel ring lijkbleek werd. Streicher was erg zenuwachtig. Alle voorzorgsmaatregelen werden in de door bedeelde personages be trokken kwartieren getroffen opdat geen van hen zelfmoord zou kunnen piegen. In hun kamer bevinden zich slechts een slaapstede, een matras en een kan. Er is geen electrische stroom, de ruiten zijn vervangen door een on breekbare materie en alle spiegels werden verwijderd. De schoonmaak wordt door de gedetineerden zelf ge daan. De Amerikaansche kolonel B.C. An drus, commandant van het garnizoen dat met de bewaking der nazi’s be last is, verklaarde „Deze mannen zitten in een gevangenis. Wij hebben onze instructies en deze worden na geleefd”. Oudste inwoonster overleden. W’ Willemyns van Staden „berg” is over leden in den gezegenden ouderdom van 96 jaar. Zij was inderdaad te Sta den geboren op 28 Augustus 1849 en was er de oudste vrouw geworden. Zij is overleden op de plaats waar eens haar wiegje stond. In 1943 op 94 ja rigen ouderdom kwam zij nog te voet van Roeselare omdat de auto bus te lang weg bleef. Volgende voorwaarden moeten ver vuld worden om van den aciieven dienst ontslagen te worden 1. Vrijstelling ingevolge merschlie- vendheidsma atregel 2. Vrijstelling als landbouwer; 3. Vrijstelling als ondergrondsche mijnwerker; a) Klasse 1940. De vaders die één en meer kinderen hadden op datum van 15 November 1944 worden niet onder de wapens ge roepen. b) Klasse 1941. De vaders die twee en meer kinde ren hadden op’ datum van 15 Maart 1945 worden niet onder de wapens geroepen. De mogelijkheid om de familieva ders terug naar huis te sturen zoodra de omstandigheden het wordt thans onderzocht. c) Klasse 1942. De vaders die één en meer kinderen hadden op datum van 15 Mei 1945 worden nietOnder de wapens geroe pen. d) Klasse 1943. Een vrijstelling van de familieva ders wordt Onder de oogen gezien. De 23 jarige Roger Rillof, werd in 1942 lid van de N.S.K.K. Zijn zaak werd voor den Krijgsraad te Brugge op een drafje afgehandeld. Allemaal goed en wel wanneer men het essen- tieele niet uit het oog verliest. En hier werd dit wel gedaan. Krijgsaudi- tor Six vroeg drie jaar straf. De raad kende maar één jaar toe! Wie dienst neemt in het leger van den vijand wordt minder gestraft dan een suk kelaar die een haas schiet. Of maak te de N.S.K.K. geen deel uit van de Wehrmacht, onzaliger gedachtenis? Wanneer men weet dat dezelfde krijgsraad slechts 20 jaar gaf aan den S.S. man Mouten, uit Maldegem, dan vraagt men zich af waar het heen moet met het Belgisch gerecht! STADEN. Gesnapt. De Rijkswachters op nachtronde bemerkten een zonderlin ge werkwijze op de hoeve vay. C. La- lemah, wijk Luikhoek. Bij nader on derzoek bleek het dat Emerie Vande- casieele uit Moorslede en Maurice Soet van Rumbeke 360 kg. tabak ge laden hadden op hun personenauto „Plymouth”. De waren die voor den smokkelhandel bestemd waren wer den aangeslagen, alsook de prachtige auto. bij de N.S.K.K. tot... 1945! Onze K.K.-man behoort tot een doorrookt zwart nest. Vader Vanden- berghe en een paar andere .zonen dienden de Moffen als fabriekswach- ter. De beschuldiging, bij monde van Krijgsauditor Six en de verdediging, waargenomen door Meester Vanden- broele, wezen allebei op den jeugdigen ouderdom van den betichte. Dat was ontegensprékelijk een goed voortee- ken voor hem! We nemen aan dat dit als verzach tende omstandigheid geldt. Cyriel kan aanzien worden als slachtoffer van het milieu waarin hij leefde als kind. Maar dan moeten dezen die dit milieu vormen, dit gedeelte va-n de verant woordelijkheid dragen dat van de schouders van Cyriel werd genomen. Dat men dus zijn vader niet vergete En misschien nog anderen! De h. Six vorderde 10 jaar, doch de Handzamenaar kwam er met acht jaar hechtenis vanaf. Daar de beschikbare gedroogde abrikozen en rozijnen onvoldoende zijn, zullen de verbruikers, tegen af gifte van hun zegels nr 17 en 18 van het tijdperk Juli-Augustus, ten beloo- pe van het voorziene rantsoen, één van de volgende producten ontvan gen: abrikozen, rozijnen of gedroogde pruimen. neer bij de hoeve van Jules Pauwelyn, 2 km. van Staden dorp en verichtten er enorm veel schade. Intusschen was overal brand uitge broken. De kerk stond in lichtelaaie aan blusschen viel niet te denken. De pompiers geholpen door de bewoners vingen het bluschwerk aan en dank zij het kranig optreden van on ze bevolking kon een ware ramp ver meden worden. De meest bedreigde huizen konden gered worden. Het werd een echte wedstrijd tus- schen het vuur en de brandweer waarin deze laatste het pleit won. Alleen de brandende kerk bleef een gevaar voor de omliggende huizen, daar de gloeiende houtskolen als gensters over de daken vlogen. De brandweermannen moesten dan ook op de dakgoten blijven om de bran dende stukken hout naar beneden te werpen. Den ganschen nacht werd er aldus gezwoegd om Stade van een ware brandramp te sparen. Om 5 uur ’s morgens waren alle branden overmeesterd en de brand weer van Roeselare die om 1 uur was toegesneld kon terug ter stede gaan. Deze bomaanval komt alleszins verdacht voor. Geen enkel geallieerd! vliegtuig had eenig letsel, statig en regelmatig vlogen allen voorbij. Al leen de Duitschers waren in staat ons dien slag toe te brengen. Geen en- kei Duitsch soldaat was dien tijd nog te Staden gelogeerd. De laatste S.S. i mannen van de 6e Pantserdivisie die. hier hun opleiding hadden gekregen, Wie kan van den Actieven blKSMUI&Ê. dienst ontslagen worden. De 21 jarige Cyriel Vanderover- berghe was gedurende korten tijd ïabriekswachter. Het scheen hem dat hij in deze hoedanigheid geen dien-gegeven hebben sten genoeg kon bewijzen aan de Europeesche kuituur, de Westersche beschaving, Führer, Leider, Partij en al wat er samen ging met de zoo ge roemde „Nieuwe Orde”. Cyrieltje bleef Het doek smuidsche kermis 1945 behoort tot het verleden. Het is somtijds eens goed beschouwingen te mak&n alhoewel er niets meer aan te veranderen valt. Berouw mogen we hebben, maar het is te Iaat de put gevuld als het kalf verdronken .is. Niet velen rullen beklagen dat alles voorbij is, de eene omdat zijn geld opgemaakt is, een andere omdat de pret beneden het vriespunt was. Het zijn slechts de woekeraars, en- keie'rijken en hun kinderen die van de kermis genoten hebben. Van volks vermaken echter is er niet veel in huis gekomen. We hadden werkelijk meer verwacht van de eerste naoorlogsche groote kermis. Hoe dikwijls geduren de de bezetting hebben we gehoord „wacht tot pa den oorlog, dan zal het beter zijn” en onwillekeurig dachten we aan de kermissen van vóór 1940 maar vooral aan deze... die we slechts kennen uit vaders mond (van vóór 1914.) De kermis werd ingezet met een concert gegeven door de Katholieke Fanfare die er werkelijk op vooruit gegaan is sedert Pinksteren en uit pakte met enkele lichte stukjes, die in den smaak vielen van de menigte toehoorders. De Zondag van de kermis bracht op het programma 2 interessante be kerwedstrijden tusschen S.V. Diksmui de. en Wonder Veurne. Op de markt was er tamelijk veel volk en de foor zou misschien goede zaken ge maakt hebben, indien we niet enkele uren zonder electriciteit geweest wa- ren. Zoodus trokken er velen naar het plein Vandeweghe, zoodat er iemand voordeel uit haalde. En Roger Cayzeele. De 24 jarige Wulpenaar Roger Cay zeele was in den „goeden ouden (Moffen) tijd, lid van de Zwarte Bri gade en N.S.K.K. Hij heeft Meester Debra als advokaat gekozen.. De h. Krijgsauditor Six ®,eischt slechts vijf jaar. want hij neemt het .feit,' dat Cayzeele den dienst der grij zen in 1943 verliet, als een verzachten- pers vlogen boven in Duitschland alles te vernielen wat voor de oorlogsindustrie kon dienen, ’t Was 12 uur. De meeste inwoners wa ren te ruste, enkelen bleven buiten zitten om de zware Lancasters en Li berators te hooren voorbijtrekken. Opeens cirkelde een laag vliegend vliegtuig boven de gemeente. De opb lij vers verklaren dat het een Duitsch toestel was en het haken kruis goed zichtbaar was. Een dof en langgerekt gekraak weerklonk én duizenden fakkels verspreiden zich over het grondgebied. De menschen stonden met wijdopengespalkté. oogen dat zonderling schouwspel gade te slaan en dan gaven drie zware bom- menslagen het noodsein. Brandbommen, fosfoor en termiet- bommen stichtten overal brand. De kerk en een twintigtal huizen wa ren getroffen en een strook van de Bruggestraat tot aan de Klerken- j straat. De zware brisantbommen ploften j I t 4 Li a n o c i- B B i< a B •I tti r e ii i. 11 >e V

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 2