mouwen! HET HANDELSREGISTER. de Wylveringem-Vinkem. om aan het geheim der Al- veringemsche vergaderingen op? zijde weet en danste Kamiel Vandamme Fabriekswacht kwam EESEN. Op Zondag 2, Dinsdag 4 en Zon dag 6 September 1945, telkens te 6 u. zullen optreden „De twee Michels van Torhout” bij Odiel Maeckelberghr Café „De Kroon” Markt, 6. Zang, Operetten, Trio’s, Potpourie, Schetsen enz., met zijn prachtig or kest. 3 1/2 u. lachen. Echte kermisvreugde. Begin om 6 uur stipt. Vergaderingen. Een lezer uit deze door Cyrlel Ver- schaeve en zijn handlangers besmet te gemeente stelt ons een heele serie vragen en deelt ons tevens één én ander mede. Zou het waar zijn dat er in den tijd bij een ambtenaar of gewezen ambtenaar lederen Vrijdag vergade- ALVERINGEM. „Het Verleden weze ons een. Les”. Wie herinnert, zich nog. den be zettingstijd? Ongetwijfeld, iedereen, met uitzondering, natuurlijk van die zwarten, die er een kruisken zouden willen over maken.. „Gedane zaken hebben geen keer; wat voorbij is, is voorbij. Degene, die steeds geneigd is oude koeien uit de gracht te halen, geeft het bewijs, een kleinzielig mensch te zijn,, ’’redeneert, een me- deknecht van. den verloren vijand Zulk een heerschap verliest uit het oog, dat hij, die niet meer in de te kortkomingen van vroieger hervallen verleden moet terug- v.ergelijking mee moet begrijpen gewezen handlanger den bezetter verlangt, dat die doodgezwegen worden. PERVIjZE. Ge moet maar durven... Onlangs werd. er. een aanhoudings mandaat uitgevaardigd tegen den persoon van Renétje, vroeger woon achtig in. de Diksmuidestraat. De vogel was echter gaan vliegen toen, men hem wilde grijpen. Hier of daar was hij eventjes neergestreken, maar van aanhouden was geen spraak. Zijn vleugelen sloeg hij eens open te Roe- selare dan eens. te Kortrijk tot dat hij ze eens opensloeg in Schoorbakke gezeten in een mooie taxi met naast hem zijn verraderlijke levens gezellin. Zij gingen naar een kleine hoeve bij een zekeren De win,. Het eer- _ste pak moest door de tusschenkomst heel goed van vriend Medard, brievenbesteller overgebracht worden aarf makker Remi. Het verwonderde iedereen dat Renétje het zoo ver durfde wagen, zonder eenzelvigheidspapieren, ver mits hij moest dood zijn volgens de registers van de gemeente. Maar het ei brak en het kuiken kwam er uit. Hij was terug in vrij heid, zijn aanhoudingsmandaat was ingetrokken. Het is dan ook geen wonder dat Cyrieltje en lange Albert blijven loopen. De drie grootste ver raders van ons dorp loopen nog vrij. Het is te hopen dat Minister Grégoire er anders, over denkt als men eens na gaat dat Renétje een der grootste pro pagandisten, een der grootste zolen- likkers van den bezetter is geweest en daarbij nog een recruteerder voor het Oostelijk front. Renétje is in vrijheid, hoe is het mogelijk dat zijn mandaat ingetrokken werd. Is het misschien omdat hij de gemeente verlaten heeft met pak en zak dat hij vrij mag rond loopen, Neen!! Zijne verdiende straf mag hij evenals zijne spitsbroeders niet ontloopen. Wij verleenen hun geen rust. Zij hebben te veel kwaad in onze parochie berokkend. Zij hebben te veel „kleinen” door hun beloften en hun invloed in het verderf gestort. Boeten moeten ze. Zoo wij het goed voor hebben, zou Madeleintje een jaar „pot” gekregen hebben in plaats van 3 maanden voorwaardelijk. Een kleine belooning voor haar schoon verraderswerk. Pro ficiat! Van verschot moét zij door den ge neesheer onder handen genomen wor den. Dit gebeurt misschien als de h.h. van het gerecht het willen gelooven. Volgens betrouwbare inlichtingen zijn er nog zwarte inwoners bereid ons dorp in eer te verlaten. Of ze BERECHTIGD langs ons staat, wordt hierin zullen slagen is een ander paar hem de kans gegeven er zich weer bovenop te werken. Grooten en klei nen: zij, diezich aan ons volk ver grepen hebben, moeten een RECHT VAARDIGE en DEGELIJKE straf ondergaan, anders wordt het een kaakslag voor hen, die vielen in den strijd voor de bevrijding van het land, voor hen, die ginds in het land, dat er meest prat op ging aan het hoofd der beschaving te staan, den martel dood zijn gestorven, die de verbon denheid aan hun land met den prijs van hun bloed bezegelden. Beste patriotten van Alveringem, gij zult mij misschien het verwijt toesturen, dat ik eigenlijk over Uwe gemeente niet heb gesproken. Vol gende week ‘zult U mij dat niet moeten verwijten, ik steek dan van wal met mijn bijdrage: „Het waren leugens”. „De Stem van het Geweten”. ringen plaats grepen? Al wat zwart was ging er heen en de „politiedienst” werd verricht door iemand die er iets van kende, samen met zijn doch ter, die zich in een Mofsch geschenk je mag verheugen. De gewone bezoeken waren allen drager van een „Nachtpassierschein”. Niet te verwonderen dat men in dit huis, benevens twee duizend fïesschen wijn en 500 kg. bloem, nog heel wat andere lekkere beetjes vond. Na de bevrijding zouden er nogz vergaderingen geweest zijn op dorpsplaats. Wie lost er STADE N. Gestraft. - V.N.V.-ër en voor den Krijgsraad te leper en kreeg 6 jaar zware hechtenis én levenslange ontzegging van alle rechten- Eier Johanna. „Realist” zond aan ons blad een bijdrage oifer Eier Johanna. Dat ze in ’t jaar ’42 als een Duitsche adellijke dame paradeerde met een mof aan haar iedereen. Zij huppelde van pret en leerde zingen en marchee- ren. Niet waar Maar ze deed ook aan turnen in badkostuum op Wiés- ten’s hof. Dat zeging leeren dansen in ’t Roeselaarsch „Vlaamsch Huis”, dat lijdt geen twijfel, ze moest toch haar geliefde „eierfretters” al dan send kunnen opdienen als ze serveu se was. Johanna stond natuurlijk in de beste verstandhouding met Maria „taarte”, die op ’t drooge zit. Maar, wat kijkt Johanna zwart? Ze ziet er duister en vuil uit en geheel gesteld om hier te verdwijnen. Dat is realis me hier allemaal kwijt geraken dan wa re dat idealisme. Wat zegt de com pagnie van Realist daarvan? Allo tot de naaste gelegenheid. In een vorig nummier hadden we "het over de afschaffing van het han- delsregister. Dit bleek niet heelemaal juist te zijn hoewel de nieuwe rege ling IN FEITE zal overeenstemmen met wat we schreven. De h. Van Acker, eerste minister liet in het parlement weten dat iedereen zich in de toekomst in het handelregister zou mogen laten in schrijven, mits het voorleggen van een bewijs van burgertrouw. Voor- loopig wordt alleen nog een vergun ning vereischt van het ministerie van economische zaken, voor zoover het den verkoop van gerantsoeneer de waren betreft. De nieuwe regeling zou over enke le weken in voege treden. De inschrijvingen moeten gebeu ren op de griffie van de handels- rechtbank (bij ontstentenis: recht bank van eersten aanleg), van het gebied, waarin de gemeente gelegen is, waar het bedrijf uitgeoefend wordt. I Te Wulveringem werd op Dinsdag 15 Augustus een rouwdienst gecele breerd ter nagedachtenis van Roger ANSEEL, géboren te Wulveringem, op 22 October 1922 en doodgemar teld in het folterkamp van Buchen wald op 5 December 1944. Geweldig veel volk had er aan gehouden een laatste hulde te brengen hun dorpsgenoot. Wij nemen hier ook de gelegenheid te baat om den h. 'Jozef Hoste voor een edel gebaar te bedanken- Hij heeft namelijk zijn dorschmachine een paar uren doen stilhouden om zijn werklieden gele genheid te geven om de huldiging bij te wonen. Wij laten hier den tekst volgen van de reden uitgesproken bij het gedenkteeken van de oudstrijders 1914-T8. Reds van den heer Marcel De- schilder, w.n. postontvanger en gewe zen lid van den Weerstand: wil, tot het gaan, er een maken. Wij waarom een van oorlbgsj aren Op ZIJN geweten ligt de: misdaad, dat duizenden en. duizsndien van het puike van ons volk, in Duitschlands folterkampen terecht zijn gekomên; ik zeg het „puike” van ons volk,, want ik stel me de vraag wat vergt er meer opoffering van den mensch, waar is er meer moed toe noodig: of met den vijand mee te heulen, of, er. zich afzijdig van te. houden? Wij vergeten het verleden niet, omdat de afrekening slechts ten halve is uitge.voerd. Wat gebeurde er na 1914-18? Zij, die zich aan anti-vaderlandsche daden schuldig hadden gemaakt, kregen een kleine straf; zacht ging men met hen te werk, het. principe. huldigend: met één druppel honig kan men meer bewerkstelligen dan met een geheel vat zuren azijn. Een goeie twintig jaar verliepen, 1940 figureerde op den wandkalender wat had die toegeeflijkheid voor gevolg gehad; in -plaats van enkele honderden, reikten nu enkele tienduizenden den overweldiger de broederhand. Wat heeft 1914-T8 ons geleerd? Dat door zachtheid het verraad in het land gekweekt wordt. In alle landen van Europa is de nieuwe orde doorge drongen. heeft de Duitscher zijn woord ;en zijn leer achtergelaten, heeft hij zaadvelden aangelegd. Laat men dit zaad tot ontkieming komen, laat men het gedijen, dan belooft het voor hem een rijken oogst t» worden voor het nationaal socialis me. Zoolang de wortels van het on kruid in den grond zuigen kunnen, zal het bloeien en zich verveelvou- en. moesten we dat zwart gespuis^igen, zoolang de verrader GELIJK- niet een (Wordt voortgezet.) 9 i de benauwende Achtbare Familie, de PLECHTIG HULDEBETOON. Achtbare Ouders, Achtbare Familie, MEVROUWEN, MIJNHEEREN, In veel gezinnen te Wulveringem was hij, aan de gevolgen bezweken Roger Anseel, gij zijl gevallen als een held, voor vaderland eïi vrijheid. Door de Moffen weidt gij opgemerkt als een vurig patriot, die geen dwingelandij dulden. Hun haat tegen al wie geen slaaf of een verklikker wou zijn, leidde er hen toe ze naar het concentratiekamp te sturen. Hun blinde woede dreef U naar den roem rijken doodWij zullen er Voor zorgen dat Wulveringem zulks niet vergeet, zoo min alls de gansche streek of het heele land. Het offer, door onzen vriend RogerAn seel gebracht, moet een spoorslag zijn vóór ons allen, die uit dezen oorlog heelhuids kwamen om alle betwisting en meenings- verschillen bij t^, leggen eendrachtig samen te werken, voor de grootheid van het va-, derland, het vestigen van een dilhrzamen vrede en de verdwijning van lederen vorm van vrijheidsverklaring. Geachte Ouders en Familie, wij begrijpen uw groote droefheid en zien in dat ijdele troostwoorden maar weinig kunnen baten. Moge pns aller medevoelen een balsem op uw wonden zijn alsook de verzekering dat uw geliefde gestorven is, voor een grootsch ideaal, met in zijn brekende oogen een laatste weerglans van zijn verre dorpje, met de beminde wezens, doch ook de weer kaatsing van 'den dageraad der vrijheid, die zelfs in het gruwelijke Buchenwald reeds zichtbaar was. Hij is gestorven met het besef.dat zijn vaderland zijn familie en zijn vrienden reeds van den Duitschen knoet verlost waren. Beste VrienJ Reger, wees overtuigd dat ge in onze harten zult blijven voortleven, evenals de herinnering voor wat U voor de vaderlandsche zaak hebt gedaan. Goede vriend Roger, vaarwel en rust in vrede gemeenten steeds familiekring de die zoo lang ledig geble ven was. Het ontdekken van de ondenkbare gru- welen in de folterkampen over den Rijn, kon niet anders dan den gemoedstoestand beïnvloeden van dezen die' Roger Anseel hun ■I genegenheid toedroegen en hun onrust nog1 ondragelijker maken. En toen kwam plots de zekerheid als een donderslag bij helde ren hemel. De nijpende twijfel was wegge nomen om plaats te maken voor een gevoel van benauwende leegte en mateloos' ver driet. Op 26 Juli 1945 lieten de diensten van het Roode Kruis weten, dat Roger Anseel over leden was in het gruwelkamp Buchenwald, den 5 December 1944. Onze vriend werd den 19 Januari van het be wijdingsjaar 1944 gedeporteerd en te Dus seldorf aan het werk gezet als „postarbei- der”. Zijn gedrag was echter dit van een waren Belg en door zijn vaderlandschliefde werd hij voor de Duitschers -een „onge- wenschte”. Het gevolg er van was dat hij de'ni 15 September 1944, enkele dagen na de bevrijding van zijn geliefd Wulveringem en het grootste deel van ons vaderland, door de S.S. monsters werd weggevoerd naar een onbekende bestemming. Een „onbekende” bestemming 1 Wij we ten maar al te goed wat zoo iets beteekent, wanneer het uit een Moffenmond komt Sindsdien hebben wij die bestemming uiaar al te goed gekendHet afscliuwelijke Buchenwald! Meer dan elf maand na zijn gedwongen vertrek naar het vervloekte Hitlerland, was 4e grootste folteringen, den dood ingaan. Bn gij, Houthulstenaars, trouwe strijdmak kers van het 12e uur, vergeet uw Michel niet, en strijdt manhaftig en fier voor een uit eijn puinen verrezen vaderland. Immers, door wie wordt het vaderland bemind, gediend en verdedigd? Door die Vlaamsche Helden, die voor de vrijheid van faun land, hun bloed vergoten hebben; door dat Belgische volk, dat dagelijks nog be reid is tot die slachtoffering door de zonen ran dat Belgische volk, die misschien mor gen, als het zou noodig zijn, goed en bloed rullen slachtofferen, voor ’t behoud van: „Ons Vader'and, Onze Vrijheden en Onze (Onafhankelijkheid” Achtbare Ouders, Achtbare Familie, de schrikkelijke slag, welke zoo pas uw hart ge- iroffen heeft, slaat u niet alleen,... met U weenen de bewoners van Houthulst, met U «Chten zij zich allen zoo diep getroffen. Al a^n strijdmakkers en vrienden, buigen hier ïiep voor de nagedachtenis van dezen MAR- l BLAAR en drukken hun innige deelneming aan de beproefde familie I er I onrust tijdens de donkere, oorlogsjaren. Was niet een geliefd wezen in het vervloekte nazi-land, blootgesteld aan de vervolgingen van een gewetenloozen vijand en helaas!... vaak ook aan de jammer genoeg nóód- I zakelijke bomaanvallen van het geallieerde riiegwezen? Doch de vreugde keerde allengs weer, J waar vroeger verdriet heerschte. Een na een kwamen onze jongens immers terug, met open armen door de bevolkirtg ontvan gen Alleen in het gezin ANSEEL bleef tergende onzekerheid voortduren en werd grooter naarmate de weggesleepten uit Wulveringem en andere gemeenten steeds talrijker ..in hun familiekring de plaats kwamen innemen, van den nazi-terreur

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 3