SPORTNIEUWS. - Bericht aan onze Ver koop ers. Kleine Aankondigingen. Alle correspondentie voor ons blad moet gezonden worden aan: „De VrijheidsechO” Groote Markt 4, DIKSMUIDE. Dus niet schrijven naar den uitge ver van het blad, anders is er kans dat aan uw brieven te laat gevolg ge geven wordt Wielerwedstrijden. Ter gelegen heid der jaarlijksche kermis wordfcn volgende wielerwedstrijden ingericht door het plaatselijk Wielersportkomi- teit: Op Woensdag 5 September: Gróo- te Prijs André Declerck, 110 km. voor beroepsrenners B.W.B. 15.000 fr. prijzen en premiën. Inschrijving fen uitdeelirig rugnummers vanaf 12,30 u. bij M. Vanmassenhove, Lekestr. 3. Kermis-criterium juniores B.W.B. met 9000 fr. prijzen en premiën. Eer ste rit op Donderdag 6 September. Afstand 90 km. 4000 fr. prijzen En premiën. Inschrijving vanaf 13 uur bij M. Vanmassenhove. Tweede rit op Zondag 9 September zelfde ver- deeling als voor den eersten rit. Al gemeen klassement voor beide rit ten: 1000 fr. De renners zijn niet verplicht in de twee proeven te starten maar»al* leen degenen die de twee ritten heb ben betwist komen in aanmerking voor het klassement. Wulveringem-Vinkem. ACHTBARE OUDERS, De Koningskwestie. Wieternienwsjes nit de streek. on- de kermisdagen. koersen. Verantw, Uitgever: F. Wewy», Dikszauide. i „kampioeii trolatra. menschen! (als wij ze nog menschen mogen, noemen) zóó met hun evennaasten kunnen Dan zullen dat hun voeten kan. de houding; der Princes i den val van het fort van die strijders en voor beroep’srenners. Donderdag: juniors» GEMEENTE BEERST. Zondag 26 Augustus 1945 GROOT LIEFDADIGHEIDSBAL Ten voordeele der Politieke Gevangenfen, Gedeporteerden, Verplichte arbeiders en Oh- dergedokenen in de nieuwe zaal bij Jute? DEGADT, met Orgel Mortier én het ver maard dansorkest Raymond and His Band. Beging om 3 uur. Inkomgeld 10 fr. .Het zijnde jongeren Georges Desplenter en Thuur Mommerency -en de ouderen Dree Maelbrancke en Richard Depoortere. We .zijn er van overtuigd dat dit viertal geen „buis” zal oploopen, tenware moeder kans hen al te veel op de hielen zit. De kennis te Klerken stond in het teeken niet minder dan KEIEM. Ik ondergeteekende, Leopold Rymenants, verklaar hierinede geen schal den, die mijn vrouw Godelieve Crombez ge maakt of gebeurlijk nog zou kunnen maken niet te aanvaarden daar zij het echtelijk dak verlaten heeft. Zaterdag 1 September grijpt te Roeeelare het officieel kampioenschap van West- Vlaanderen plaats voor profs, terwijl het kampioenschap van Vlaanderen zooals ieder jaar te Koóskamp doorgaat en dit op Don derdag 13 September. Julien Plovie, de onkloptóre nieuweling uit Eernegem, won het kampioenschap van België voor nieuwelingen, nadat hij ook voor eigen volk kampioen van West-Vlaanderen werd. Plovie veroverde dit seizoen reeds meer dan 25 palmen. Ben belofte voor de toekomst. Studie van den Notaris F. DELAHAYE te Wouwen. -- «T Om uit onverdeeldheid te treden Openbare verknoping van een WOONHUJS met medegaande erve voor een totale opper vlakte van 13 aren.95 ca. te Houthulst. De Notaris F. Delahaye te Wouwen, zal', op hiernagemelden eenigen zitdag openböar te koop, bieden: Gemeente Houthulst Vijverstraat). Een WOONHUIS alsmede medegaande erve ten kadaster bekend Sectie E tiummee 578g en 578h. voor een. totale grootte van IS a. 95 ca. Palende Noord vrouw Sibille Alite te-Staden, Oost heer .Vereécke-De Bruyne Achiel te Houthulst, Zuid vrouw Sibille Alice te Staden en .d’erven Van Ryckeghein- Clauw Joannes te Houthulst en West vrotrn Sibille Alice te Staden. Gebruikt doo® Mijnheer Gustaaf De Bruyne. Eenigen Zitdag Zaterdag 8 September 1945, Om 2 uur ’s namiddags ter herberg „Spor> wereld” Vijverstraat te Houthulst, bewoond door Heer Alfons Vansteenkiste. Titels en inlichtingen ter studie van. voor noemden Notaris. 1/2% instelpremie. L. RYMENANTS. ^Verloren op de markt te Diksmuide: eerf armbandhorloge. Terug te brengen ten reele van „De Vrijheidsecho”,- Groote Markt Diksmuide. Goede belooning. DRINGEND GEVRAAGD. Leetmei&je óm te leeren naaien,. (Reeds 1 jaar op stiel weest zijnde). Zich wenden fen bureete van ’t Mad. 2B Onder de Westvlaamsche renners die het koerskostuum geruild hebben tegen het khakipak noemen we: Otner Mommerency, Roger Missine, c Pol Wydpoghd, Valeer Ol- fevier, Victor Janckbeere. en Julien Van- dycke als opgeroepencn. Karei Hnvaexe, Voor de maand September zijn in West- Vlannderen niet min dan 24 beroepsrenners- koersen voorzien. Zonden we niet niet best een bed .beroepsrenners zaaien West-Vlaan deren is waarlijk het ,^nekka" der wieler sport. verleend en dezejongens aan het nazi-ge- spuis hebben overgeleverd, om ze op beest achtige manier te folteren en ze op' de on- beschrijfelijkste manier om het leven te brengen. Niettegenstaande de zoovele slacht- durven deze fana- ons nog, in de oogen „Het is overdreven, het hebben niets of niemand Eesen pakt op Vrijdag 6 September uit met den 2e omloop der Krekelbeek voor be roepsrenners. Spijtig dat we Pesplenter, Mommerency,Depoorter en Maelbrancke aan den start zullen moeten missen. Ook de be langstelling zal er antegensprekelijk onder lijden. onze jeugd In België, zijn volking talrijke hun voorbeeld van verzet tegen den vijand 1 door hun algeheel.e toewijding aan ’s rrer:? P,oégbaas bewijzen hebb'én ge- en dierbare overschot in Dinsdag, 28 Augustus a.s. herneemt Keiem de w.ielerbedrjjvigheid na 5 jaar gedwongen rust. «De inrichters pakken uit met een prachtigejn koers voor jumdorsj. begiftigd met mooie prijzen en premiëm Tndieu het weder van de partij is dan zfhlen vele ren ners. naar dat kleine maar sportieve dorpje afzakken en ook de sportmannen zullen er niet ontbreken. der wielersport. Immers 4 dage ti naeen hebben er onze „renriers-Iief- hebbers"- slag geleverd. Spijtig dat de op komst vanwege renners - - ’t Zou er nog meer Vermeersch uit Houthulst (beter gekend onder den naam „Nete Smet”) won 3 koer- - ---i niet noodlot- j tig geweest tengevolge van „platte tuben” j hij kon. deze ook gewonnen hebben. De 4e nt werd gewonnen door een piepjongen maar sterken nieuweling uit Werken: Lucien Lanckriet. Deze klepper was Maandag en Dinsdag telkens 2e. Woensdag startte hij met. Spijtig dat Lucien niet over tuben beschikt, dan zou hij nog rapper pedaleé Woensdag, 29 en Donderdag, 36 Augustus zullen onze.-juniors slag leveren te Korte», mark, telkens 3000 fr. .prijzen en „vette” premiën., Daarbij1000 fr. eindklassement. Een gansche schaar juniors-zal er aan hou den. dén localen favoriet Nestor Mommeren cy in eigen nest te bekampen. Te Staden. hebben de renners-liefhebbers vanaf 2 tot en met 6 September iedere© dag startgelegenheid. Miel Vandepitte zal enkele zijner, poulains in het harnas jagen en we weten dé>t ze hun talrijke aanhangers niet zullen beschamen. Als hoofdschotel der StadeUsche. kennis hebben we het kampioenschap van. Staden. Het wordt hier een homerischén strijd tus- sche.fi den reus Masschéleyn en. Taillieu. Ook in Koekelare viert de wielersport weer hoogtij gedurende de kermis'dagen Als hoofdmoment op Woensdag, 5 Septem ber: de groote koers Daarbij Dinsdag en Georges Desplenter, de flinke- beroepsrea- neiviel dit seizoen reeds 35 maal plat, brak 2 vorken en brak 3 maal zijn zadel. Waar lijk het record. En spijts die defecten JJe- Iwdt Georges prachtige resultaten, wat 8&- wijst dat er in Desplenter een „kampioeV’ schuilt. offers der folterkampen tiekers en zwart gespuis zien en zeggen zijn leugens wij misdaan”. Ja, Roger, het geluk werd aan Uw ouders. K familie ontzegd, uw stoffelijk onze Belgische aarde te kun- •fien bgvyaren, Je kunnen yereeren. Gindls, ver 'van hier, na in het afschuwe lijk kamp van Buchenwald, üw laatste druppel bloed te hebben uitgeperst, yliegt uw asch .in een- 'land,, dat voor. eeuwig, onteerd is, door al de gruwelen die erzich ontrolden, Achtbare Ouders, Achtbare Familie, de schrikkelijke slag, welke uw. hart zoo pas getroffen heeft, slaat u niet alléén, met al de N.S.B.êrs en. bewoners van Wulverin-, gem-Vinkern, met U achten zij zich allen zob diep getroffen. Al zijn vrienden buigen hier diep voor de nagedachtenis van dezen martelaar én drukken hunne ontroerende deelneming uit aan de diepbeproefde fami lie. Vader en Moeder Anseel, God schonk U den zoeten troost niet uw geliefden zoon Roger op zij© sterfljed te kunnen vaarwel zeggen. Eerbiedig zijn wil. Maar gij weet in uw harte, dat zijn laatste kreet tot U ge richt was en ’t is met uw beeld dat hij de eeuwigheid is ingetreden. Op zijn bede zal God U sterken en troosten. Moed dus, als allen U verlaten blijft de Heer bij U. Voor elkaar zullen wij bidden en eens zullen- wij weer vereenigd zijn in bet gelukkig hier namaals, dus Roger t»t wederziene. KOEKELARE. uit die reis lijk niet. Bij een brief twaaf personaliteiten, de staande van de Brusselsche heer Fredericq, kabinetshoofd van’ den Ko- _i ver- den Koning en zijn omgaan 1 Het lijden dat deze enkele woorden be- teekenen kan niemand vertolken, alléén die genen, die zelf in de Luitscbe hel geleefd hebben, weten wat er van'is. Ook zal de, gedachtenis in eere blijven, voor hun opofferingen vaderlandsliefde. Wij klisteren dan ook de grootste ver achting voor die fanatiekers. welke hun hulp rechtstreeks of onrechtstreeks hebben Vier onzer streekgenooten naar Frankrijk Toon Magne is verleden week op bezoek - geweest bij Marcel 'Kint te Zwevegem. De i gewezen „crack” van. Frankrijk wordt im- van het'gekende Fransché rijwielmerk Mercier”, invervanging .van; Bierrard. En .Ton-in weet bij ondervinding dat hij zonder de „Flandri^ns” geeiy weg kaii.«Daarom had hij een zevental Vlamingen naar ,,’t adelaarsnest van Zwevegem” uit- genoodigd. Dit zevental moet óp 9 Septem ber naar St. Etienne zijn „examen” gaan afleggen en dit in een koers over .250 km. Zijn de prestaties gunstig dan worden de' kleppers definitief bij „Mercier” ingelijfd. Vier onzer .streckgencotén zullen samen met Debaere, Renders e® Callens, de verre maar Da mei Talliëu,. Leon Coussement en Eecm Clabau namen vrijwillig dienst. George Casier, oersterk nieuweling uit Staden ia 1940, nam in 1^1 de wijk .naar ’t Zuiden, belandde in Engeland en 'nam vrijwilib dienst als valschermspringer. Renners die elk oogenblik hun „briefjto” kuimen krijgen zijn: Georges Desplenj»! Irnee Pieters, Florent Rondelez, René Oreel. Er begint sport te komen in Werken, im mers met de komende kermis pakt men met 2 nieuwelingskoersen. Dan zullen dfe Werkenaren eens zien dat hun poulaie Lucien- Lanckriet uit de De nagedachtenis van A. Ariseel gehiridigd. Rede uitgesproken door den Heer Gustaaf Bolle, oudstrijder 1914-1918 aan het gedenk- teeken van de oudstrijders 1914-1918 in naam van den N.S.B. Wulveringem-Vinkem. ACHTBARE FAMILIE, MEVROUWEN, MIJNHEEREN. V ergeef mij als ik onvolmaakt de taak vervul, die ik als vriend, met fierheid op mij nam en als mijn spraak ai te zeer mijn diepe aandoeningen en verkropt hart ver raadt. Een gevoel van erkentelijkheid en vriend schap, legde, mij den plicht op, hier op de ze plaats een laatste vaarwel toe te sturen, aan den voorbeeldigen jongeling, Roger ANSEEI», wiens afsterven de geheele streek in touw heeft gedompeld en onbeschrijfelijk is dan ook onze droefheid, wanneer wij er aan denken hem nimmer terug te zien. Op 19 Januari 1944 werd hij gedeporteerd en te Dusseldorf als postarbeider te werk gesteld. Elij deed zich aldaar door zijn va derlandsliefde opmerken en kreeg alraS het etiket „ongewenscht”. Op 15 September 1944 vertrok hij, weggevoerd door de S.S.- benlen naar een onbekende bestemming. Iedereen weet wat zooiets beteekent in na- zjtaal en het is van dan af, dat zijn lijdens weg is begonnen. Voor uw vaderlandsliefde, voor -uw durf, voor uw kranigheid en heldenmoed, •heeft het nazi-monster U gesnapt, geker kerd, gefolterd, ja dood gemarteld. Hoe is het mogelijk, dat menschen!..'. ja 7 -a (-Vervolg) De houding van den Koning tijdens' de bezetting is een ongelukkig voorbeeld voor en voor de komende geslachten, ■er in alle klassen der be mannen .geweest die, door verzet tegen den vijand en door 1 lands zaak, prachtige 'leverd van onze nationale levenskracht. Men had er zich rechtmatig aan mogen verwachten dat de Eerste Belg, in den loo-p van die jaren van rouw en beproeving^ de .belichaming zelve, zou geweest zijn-van het door ons volk verduurd leed en van dezes wil .om zich ónder alle omstandigheden te verzetten tegen de eischen van den vijand. Inderdaad, men zou kunnen aanvoeren, dat de tegenwoordigheid van den Koning in België, gedurende de bezetting, het hejn in. - - sommige gevallen mogelijk heeft gemaakt, ao°PvolIe reis ondernemen, ten gunste van de bevolking tusschen beide te komen. Aldus werd bekomen dat talrijke gevangenen terugkwamen, werden in veel gevallen door de omgeving van den Koni-ag stappen aangewend ten gunste van door de Duitsehers veroordeelde personen, en kon de Koning zich verder aan talrijke werken wijden. Hoe waardeeerbaar die tusschen- komsten ook mogen geweest zijn, kan men niet nalaten vast te stellen dat het nochtans maar germge 'voordeelen waren in verhou ding, tot .de feiten die thans aan het land worden bekendgemaakt. Er ,is in ieder geval een aangelegendheid waarin zijn tusschenkomst yan .aard zou ge weest Zijn de -1.,.-.- Spijtig dat de eerder, karig was. gestoven hebben. René (beter gekend van het volkenrecht, te beperken: het is de ze van de deportatie van arbeiders. De Koning werd verzocht de deportatie te verhinderen door een krachtdadig protest, dat hem voorgelegd werd. Hij kende na melijk de verplichting die óp de indus- trieelen rustte om sommige lijsten van ar beiders, bij de Duitsehers in te dienen, hij wjst dat de bezetter sedert verschillende maanden de iieportatie van onze jongelieden naar Duitschland aan het voorbereiden- was. Hij had door <er. krachtdadig optreden dat misdadig plan moeten dwarsboomen. Hij heeft het laten in vervulling gaan; hij heeft eerst langen tijd nadien; wanneer het te laat was, daartegen eeji kleurloos en ledig pro test aahgeteekend. i Het is,-' niemand onbekend dat de Koning zich naar Berchtegaden begeven heeft, waar .bij een onderhoud met Kanselier Hitler had. Mag men zeggen dat de Koning niet werd gewezen op de gevaren en de gevolgen welke konden voortvloeien? Natuur- van 12 November hadden meest vooraan- Balie, aan den niug, hun ongerustheidmedegedeeld in band met de reis van C. aanstaande ontmoeting met Hitler. (Op dat oogenblik werd zelfs voor de vorming van een segeering gevreesd). Efet is niemand onbekend dat dergelijke samenkomsten, vooral te Berchtesgaden, waar zoovelestaatslieden uitgenoodigd wer den, een zeker gevaar vertoonden. Trots de door den Koning gegeven verze keringen, was de reis van poïitïeken aard. En indien, naar sommigen beweren, er geen enkele overeenkomst onderteekend werd, is het evenwel onloochenbaar dat de Vorst omtrent sommige punten zijn akkoord gaf. Aan diegenen die zeggen dat de Koning zich naar. Berchtesgaden heeft begeven op bevel van den Führer antwoord ik dat dit onjuist is. Om die samenkomst werd door den Koning verzocht. De reis werd lang vooraf bedacht en voorbereidhet onder houd met Kanselier Hitler had een politieke beteekenis. Het is de zuster van den Koning Mane-José, Prinses van Pïémont, die, op verzoek van den Koning, de samenkomst met den Führer bewerkt heeft. Het blijkt niet dat Prinses Marie-José, daarvoor bijzon der aangewezen was. Het zou ongetwijfeld onrechtvaardig zijn den Koning verantwoor delijk te stellen voor van Piémont, die, na van Eben-Bmael, heeft gemeend dit werk in gezelschap van Duitsche officieren en- van een militair adviseur van den Koning, Ge neraal Van Overstraeten, te mogen bezoe ken. Men kan echter betreuren dat de Ko- nng, wien dit vooryal bekend was. beeft ge ineend zijn zuster te móeten gelasten een politiek onderhoud met Hitler te bewerken, zooals hij ook gemeend heeft onder den oorlog de koninklijke kinderen te mogen toevertrouwen aan een land dat, spijts hem weliswaar, met België in staat ven oorlog was. Hef onderhoud van Berchtesgaden had niet tot doel, en in ieder geval niet tot eenig doel, over het lot van de gevangenen en over den toestand in zake voeding te on derhandelen. Ik beschik daarover over'een documentatie die ik ter beschikking van de Kamer houdt. Ongetwijfeld bevinden er zich getuigenissen vaü DuHscher ander.

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 4